УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2013 р.Справа № 820/2050/13-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Подобайло З.Г.
Суддів: Мельнікової Л.В. , Григорова А.М.
за участю секретаря судового засідання Співак О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ДПІ у Балаклійському районі Головного управління Міндоходів у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 03.04.2013р. по справі № 820/2050/13-а
за позовом ТОВ "ГЕО АЛЬЯНС Таранушинське"
до ДПІ у Балаклійському районі Головного управління Міндоходів у Харківській області
про скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2013року адміністративний позов ТОВ "ГЕО АЛЬЯНС Таранушинське" до ДПІ у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень задоволено в повному обсязі. Визнано протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби від 03.09.2012 року № 0003161501. Визнано протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби від 03.09.2012 року № 0003171501. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ГЕО АЛЬЯНС Таранушинське" судовий збір у розмірі 114 (сто чотирнадцять) грн. 70 коп.
ДПІ у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, вважає, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального і процесуального права, що полягає в неповному з'ясуванні судом обставин справи, не відповідності висновків суду дійсним обставинам справи, дослідження судами не всіх доказів у справі та просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного від 03.04.2013р., прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позову.
ТОВ "ГЕО АЛЬЯНС Таранушинське" заперечує проти задоволення апеляційної скарги, вважає її необґрунтованою і такою, що не підлягає задоволенню та просить суд апеляційної інстанції залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 22.07.2011року без змін.
Протокольною ухвалою суду від 10.07.2013р. замінено ДПІ у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби на ДПІ у Балаклійському районі Головного управління Міндоходів у Харківській області у зв'язку із проведеною реорганізацією першого шляхом приєднання ДПІ у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби до ДПІ у Балаклійському районі Головного управління Міндоходів у Харківській області, яка є правонаступником всіх прав і обов'язків реорганізованої податкової інспекції.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи у їх сукупності, постанову суду першої інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню , виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що фахівцями Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби проведено камеральну перевірку ТОВ "ГЕО АЛЬЯНС Таранушинське" з питань несвоєчасного подання податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1, 2, 3, 4 квартали 2011 року та 1, 2 квартали 2012 року та податкових розрахунків з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат що видобувається в Україні за січень-грудень 2011 року та січень-червень 2012 року, за результатами якої складено акт № 539/15-016/35164693 від 21 серпня 2012 року .
Перевіркою встановлено, що ТОВ "ГЕО АЛЬЯНС Таранушинське" в порушення діючого законодавства не подавало податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1, 2, 3, 4 квартали 2011 року та 1, 2 квартали 2012 року та податкових розрахунків з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат що видобувається в Україні за січень-грудень 2011 року та січень-червень 2012 року(а.с. 18).
На підставі акту перевірки № 539/15-016/35164693 від 21.08.2012 року Державною податковою інспекцією у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби були прийняті податкові повідомлення - рішення від 03.09.2012 року за № 0003161501, яким відповідач визначив позивачу податкове зобов'язання з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні на загальну суму 3060,00 грн., з яких за штрафними (фінансовими) санкціями - 3060,00 грн. та податкове повідомлення № 0003171501, яким відповідач визначив позивачу податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення на загальну суму 1020,00 грн., з яких за штрафними (фінансовими) санкціями - 1020,00 грн.
Позивач скористався своїм правом та оскаржив податкові повідомлення рішення від 03.09.2012 року №0003171501 та № 0003161501 в адміністративному порядку (а.с.30-35), однак рішенням ДПС у Харківській області від 22.11.2012 року № 5829/10/10.2-17 оскаржувані податкові повідомлення - рішення ДПІ у Балаклійському районі від 03.09.2012 року №0003171501 та № 0003161501 залишені без змін, а скарга ТОВ "ГЕО АЛЬЯНС Таранушинське" - без задоволення.
06.12.2012 року позивач звернувся з повторною скаргою до Державної податкової служби України на податкові повідомлення рішення від 03.09.2012 року №0003171501 та № 0003161501 та рішення ДПС у Харківській області № 5829/10/10.2-17, проте рішенням Державної податкової служби України від 06.02.2013 року № 1799/6/10-2215 податкові повідомлення рішення від 03.09.2012 року №0003171501 та № 0003161501 та рішення ДПС у Харківській області № 5829/10/10.2-17 залишені без змін, а скарга ТОВ "ГЕО АЛЬЯНС Таранушинське" - без задоволення, у зв"язку з чим товариство звернулось до суду за захистом своїх прав про оскарження даного податкового повідомлення-рішення.
Фактичною підставою для визначення позивачу суми грошового зобов'язання слугувала висновок акту перевірки про те, що ТОВ " ГЕО АЛЬЯНС Таранушинське" в порушення діючого законодавства не подавало податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1, 2, 3, 4 квартали 2011 року та 1, 2 квартали 2012 року та податкових розрахунків з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат що видобувається в Україні за січень-грудень 2011 року та січень-червень 2012 року.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що у ТОВ "ГЕО АЛЬЯНС Таранушинське" відсутні підстави для подання податкових розрахунків з плати за користування надрами для видобування корисних копали за 1, 2, 3, 4 квартали 2011 року та 1-2 квартали 2012 року та з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні за січень-грудень 2011 року та січень-червень 2012 року.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи ТОВ "ГЕО АЛЬЯНС Таранушинське" є власником спеціального дозволу від 12.12.2007 року № 3208 на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку з подальшим видобуванням нафти і газу (промисловою розробкою) Таранушинської площі.
Відповідно до Закону України "Про нафту і газ", власник спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами зобов'язаний забезпечити повноту геологічного вивчення, раціональне комплексне використання і охорону нафтогазоносних надр згідно з угодою про умови користування нафтогазоносними надрами та програмою робіт.
Згідно п. 49.2 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
При цьому, п. 63.8 ПК України встановлено, що особливості обліку платників податків за окремими податками, а також окремих категорій платників податків установлюються відповідними розділами цього Кодексу.
Стосовно порушення позивачем податкового законодавства за подання розрахунків з плати за користування надрами для видобування корисних копали за 1, 2, 3, 4 квартали 2011 року та 1-2 квартали 2012 року , колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до положень п.п. 263.1.1 п. 263.1 ст. 263 ПК України платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.
Тобто, як вбачається із п.п. 263.2.1 ст. 263 ПК України об'єктом оподаткування плати за користування надрами для видобування корисних копалин по кожній наданій в користування ділянці надр, що визначена у відповідному спеціальному дозволі, є обсяг видобутої у податковому (звітному) періоді корисної копалини (мінеральної сировини) або обсяг погашених у податковому (звітному) періоді запасів корисних копалин.
При цьому, п. 263.11.3 ПК України редакція якого діяла до 01.07.2012 року, було встановлено, що податковий розрахунок подається платником починаючи з календарного кварталу, що настає за кварталом, у якому такий платник отримав дозвіл на початок (продовження) виконання робот підвищеної небезпеки або експлуатації об'єкта.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, позивач з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами Таранушинської площі не отримував дозволу на початок (продовження) виконання роботи підвищеної небезпеки або експлуатації об'єкта.
Таких доказів відповідачем не надано ні до суду першої інстанції , ні до суду апеляційної інстанції.
Таким чином, враховуючи норми ПК України, редакція якого діяла до 01.07.2012 року, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що у позивача відсутні підстави для подання податкових розрахунків з плати за користування надрами для видобування корисних копали за 1, 2, 3, 4 квартали 2011 року та 1-2 квартали 2012 року.
Також, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності у ТОВ "ГЕО АЛЬЯНС Таранушинське" підстав для подання податкових розрахунків з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні за січень-грудень 2011 року та січень-червень 2012 року, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 260.4 ст. 260 ПК України, редакція якого діяла до 01.07.2012 року, податкові розрахунки з рентної плати подаються платником податків починаючи з календарного місяця, що настає за місяцем, у якому такий платник отримав спеціальний дозвіл для видобування корисних копалин на здійснення видобутку вуглеводневої сировини.
Статтею 35 Закону України "Про нафту і газ" передбачено, що введення родовища або окремого покладу в дослідно-промислову розробку здійснюється за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в нафтогазовому комплексі, на підставі обґрунтованої заяви користувача нафтогазоносними надрами, до якої додаються проект дослідно-промислової розробки родовища (покладу) та проект його облаштування, інвестиційний проект (програма), підготовлений і затверджений у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 36 Закону України "Про нафту і газ" введення родовища або окремого покладу нафти і газу у промислову розробку здійснюється за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в нафтогазовому комплексі, на підставі обґрунтованої заяви користувача нафтогазоносними надрами.
Для введення родовища (покладу) нафти і газу у промислову розробку користувач нафтогазоносними надрами повинен мати: спеціальний дозвіл на видобування нафти і газу (промислову розробку родовищ); затверджену в установленому порядку геолого-економічну оцінку запасів родовища (покладу) за результатами розвідувальних робіт; акти або договори на користування земельними ділянками та акт про надання гірничого відводу для розробки родовища; затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в нафтогазовому комплексі, технологічний проект (схему) промислової розробки родовища (покладу), комплексний проект його облаштування, виконаний згідно із законодавством, та інвестиційний проект (програму); дозвіл центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері промислової безпеки та державного гірничого нагляду.
Проте з моменту отримання спецдозволу в матеріалах справи відсутні докази того, що позивач подавав документи щодо введення Таранушинської площі або окремого покладу в дослідно-промислову або у промислову розробку до уповноваженого центрального органу виконавчої влади, до відання якого віднесені питання державного регулювання нафтогазової галузі і не отримувало відповідного рішення.Таких доказів не надано відповідачем і суду апеляційної інстанції.
Законом України від 24.05.2012 року № 4834-VI "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм", який набрав чинності 01.07.2012 року п. 260.4 ст. 260 ПК України передбачається подання податкових розрахунків з рентної плати платником податків починаючи з календарного місяця, що настає за місяцем, у якому платник отримав спеціальний дозвіл для видобування корисних копалин на здійснення видобутку вуглеводної сировини.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про нафту і газ" зазначається, що на користування нафтогазоносними надрами надаються такі види спеціальних дозволів: на геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ; на геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ з подальшим видобуванням нафти і газу (промисловою розробкою родовищ); на видобування нафти і газу (промислову розробку родовищ); на будівництво та експлуатацію підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі підземних сховищ нафти чи газу та споруд для захоронення відходів виробництва нафтогазової галузі і супутніх вод.
Пунктом 5 порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 № 615 передбачається, що дозволи надаються на такі види користування надрами: геологічне вивчення родовищ корисних копалин; геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислова розробка родовищ корисних копалин загальнодержавного значення; видобування корисних копалин; геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислова розробка родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ); будівництво та експлуатація підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод; створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади тощо); виконання робіт (провадження діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції.
Як вбачається із Спецдозволу № 3208 від 12.12.2007 року позивач має право на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку з подальшим видобуванням нафти і газу (промисловою розробкою) Таранушинської площі.
У статтею 37 Кодексу України про надра зазначено, що геологічне вивчення надр здійснюється з метою одержання даних про геологічну будову надр, процеси, які відбуваються в них, виявлення і оцінки корисних копалин, вивчення закономірностей їх формування і розміщення, з'ясування гірничо-технічних та інших умов розробки родовищ корисних копалин і використання надр для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин. Таким чином видобування корисних копалин та геологічне вивчення є різними поняттями.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
Висновки податківців, що викладені у акті перевірки, не підкріплені жодними доказами і носять характер суб'єктивних припущень.
Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції правомірно дійшов висновку, що вимоги позивача про скасування податкових повідомлень - рішень від 03.09.2012 року № 0003161501 та № 0003171501 правомірні, обґрунтовані і підлягають задоволенню, а заперечення відповідача безпідставні і такі, що суперечать діючому законодавству та фактичним обставинам справи.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правомірність висновків суду першої інстанції.
Враховуючи вищезазначене, суд апеляційної інстанції погоджується повністю із висновком суду першої інстанції, так як обставини справи встановлені правильно, докази досліджені вірно, відповідно рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, тому судове рішення не підлягає скасуванню, апеляційна скарга не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ДПІ у Балаклійському районі Головного управління Міндоходів у Харківській області залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 03.04.2013р. по справі № 820/2050/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Подобайло З.Г.Судді(підпис) (підпис) Мельнікова Л.В. Григоров А.М. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Подобайло З.Г.
Повний текст ухвали виготовлений 15.07.2013 р.