ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 листопада 2013 року м. Київ К/800/42056/13
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Олендера І.Я.,
суддів Ємельянової В.І., Рецебуринського Ю.Й.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області на ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2013 року та постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28 січня 2013 року в справі за позовом ОСОБА_2 до Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області про визнання рішення неправомірним та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
У листопаді 2012 року позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:
- скасувати рішення у формі Висновку за фактом анулювання реєстрації та зняття з обліку транспортних засобів від 12.11.2012 року за вих. № 2658, про скасування реєстрації належного ОСОБА_2 автомобіля марки AUDI А6, 1996 року випуску, кузов НОМЕР_2, д/н НОМЕР_1.
- зобов'язати УДАІ ГУМВС в Одеській області поновити реєстрацію належного ОСОБА_2 автомобіля марки AUDI А6, 1996 року випуску, кузов НОМЕР_2, д/н НОМЕР_1.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 28 січня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2013 року, позов задоволено.
Суди попередніх інстанцій мотивували своє рішення тим, що скасувавши державну реєстрацію автомобіля марки AUDI А6, 1996 року випуску, кузов НОМЕР_2, д/н НОМЕР_1, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_3 видане РЕВ № 5 09.06.2010 року, відповідач діяв протиправно, з порушенням вимог Закону України «Про дорожній рух» та Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок.
Не погоджуючись з рішенням першої та апеляційної інстанції, відповідач звернувся з касаційною скаргою, в якій просить скасувати зазначені рішення, як такі, що винесені із порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
Відповідач у своїй скарзі зазначає, що вищевказаний автомобіль ввезено іншою особою на територію України без сплати митних зборів (платежів), реєстрацію транспортного засобу здійснено на підставі фальсифікованих документів про проходження всіх митних процедур та належного митного оформлення.
В запереченнях на касаційну скаргу позивач просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін, оскільки вони ухваленні з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Касаційний розгляд справи проведено в порядку письмового провадження, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судами попередніх інстанцій встановлено наступні обставини.
Позивач не є першим власником спірного автомобіля, що підтверджується біржовим контрактом купівлі-продажу транспортного засобу від 01.12.2009 року № ЦУ 91201011.
01.12.2009 року науково-дослідним експертно-криміналістичним центром при ГУ МВС України було проведено комплексне дослідження транспортного засобу. Відповідно до висновків спеціаліста по зазначеному дослідженні - на момент огляду ознак зміни первинних ідентифікаційних номерів не виявлено; реєстраційні документи відповідають зразкам документів даного виду.
Укладений договір позивач зареєстрував у РЕВ № 5 ВДАІ ГУМВС України в Одеській області та після сплати усіх необхідних податків та зборів отримав свідоцтво про реєстрацію автомобіля AUDI A6 д/н НОМЕР_1.
При реєстрації в РЕВ автомобіль та всі документи були перевірені експертом та працівником МРЕВ на предмет підроблення номерів агрегатів і документів, а також відповідності їх відомостям автоматизованих баз даних, зокрема, здійснювалася перевірка по АІС «Автомобіль» факту попередньої реєстрації автомобіля та АІС «Митний документ» щодо підтвердження розмитнення автомобіля.
Після отримання підтвердження відомостей щодо законності придбання позивачем автомобіля, 09.06.2010 року було видано свідоцтво про реєстрацію вказаного автомобіля НОМЕР_3.
Департаментом ДАІ МВС України було направлено на адресу управління ДАІ ГУМВС України в Одеській області службову телеграму (вих. № 4/8-9602 від 07.11.2012 року), згідно якої підлягає скасуванню державна реєстрація 160 автомобілів, зареєстрованих в підрозділах ДАІ.
Як вбачається з службової телеграми, згідно листа Департаменту митних інформаційних технологій та статистики Державної митної служби України від 08.08.2012 року № 18/15-19-5462 та від 21.08.2012 №18/15-19-5823 інформація про митне оформлення в режимі вільного використання на території України вищевказаних транспортних засобів в Єдиній автоматизованій інформаційній системі ДМС України станом на 07.08.2012 року та 17.08.2012 року не виявлена.
Департамент ДАІ МВС України, службовою телеграмою від 07.11.2012 № 4/8-9602, зобов'язав відповідні підрозділи ДАІ забезпечити в межах компетенції виконання вимог п. 40 Постанови Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998 року, та прийняти рішення щодо скасування реєстрації певної кількості транспортних засобів.
На виконання вимог вказаної телеграми та на підставі п. 40 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998 року, начальником ВРЕР ДАІ з обслуговування м. Ізмаїл, Ізмаїльського та Кілійського районів підпорядкованого УДАІ ГУМВС України в Одеській області 12.11.2012 року було затверджено висновок про скасування реєстрації автомобіля марки «Audi А6», 1996 року випуску, кузов № НОМЕР_2, у зв'язку з тим, що інформації про митне оформлення в режимі вільного використання на території України, в ЄАІС Держмитслужби України станом на 07.08.2012 року та 17.08.2012 року не виявлено (а/с. 32-35).
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів приходить до висновку про те, що зазначена касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних мотивів.
Реєстрація транспортних засобів проводиться реєстраційно-екзаменаційними підрозділами Державної автомобільної інспекції відповідно до вимог Порядку державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок» (далі - Порядку).
Цим Порядком встановлено єдиний на території України порядок державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок (далі - транспортні засоби) та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.
Пунктом 8 Порядку передбачено, що державна реєстрація транспортних засобів здійснюється на підставі заяви власника, поданої особисто, і документів, що посвідчують його особу, правомірність придбання транспортного засобу, оцінку його вартості (провадиться спеціалістом, що пройшов необхідну підготовку у порядку, встановленому МВС, Мін'юстом, Держпромполітики, Держмитслужбою та Фондом державного майна і має відповідні документи), відповідність конструкції транспортного засобу встановленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Однією з обов'язкових підстав проведення державної реєстрації транспортного засобу є надання документів, що посвідчують правомірність ввезення та митного оформлення.
Правомірність придбання транспортних засобів, складових частин, які мають ідентифікаційні номери, підтверджується документами, скріпленими підписом відповідної посадової особи і печаткою, виданими суб'єктами підприємницької діяльності, які реалізують транспортні засоби та видають довідки-рахунки, митними органами, судами, нотаріусами, органами соціального захисту населення, підприємствами-виробниками транспортних засобів та підрозділами ДАІ, а також угодами, укладеними на товарних біржах.
Реєстрація транспортних засобів скасовується в разі встановлення факту, що документи, які посвідчують особу власника, підтверджують правомірність придбання транспортного засобу або право на користування та розпорядження ним, є фіктивними чи підробленими.
Відповідно до абзацу 3 пункту 40 Порядку у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в підрозділах Державтоінспекції, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, працівники підрозділів Державтоінспекції оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до органів внутрішніх справ для подальшого проведення перевірки.
Тобто, визначено чіткі підстави для скасування державної реєстрації транспортного засобу, а саме: знищення, фальсифікація або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів та у випадку реєстрації чи зняття з обліку транспортного засобу за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами.
Суд касаційної інстанції вважає необґрунтованим посилання відповідача в скарзі на те, що документи, підтверджуючі правомірність набуття права власності на автомобіль надані позивачем при реєстрації автомобіля AUDI А6, 1996 року випуску, кузов НОМЕР_2, д/н НОМЕР_1 мають ознаки фіктивності, так як відсутні підтвердження про митне оформлення транспортного засобу та допущення до вільного обігу на території України.
Положеннями Порядку не передбачено такої підстави для скасування державної реєстрації транспортного засобу як відсутність в автоматизованих інформаційних системах даних щодо митного оформлення транспортного засобу при реєстрації автомобіля іншою особою.
Відповідачем не надано доказів, які б свідчили про протиправність державної реєстрації за позивачем транспортного засобу марки AUDI А6, 1996 року випуску, кузов НОМЕР_2, д/н НОМЕР_1.
За змістом ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 223 КАС України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право залишити касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що з оскаржуваних судових рішень вбачається, що при їх ухвалені, суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б бути підставою для скасування чи зміни судових рішень.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, суд -
У Х В А Л И В:
Касаційну скаргу Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області залишити без задоволення, а ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2013 року та постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28 січня 2013 року в справі № 1570/7263/2012 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили протягом п'яти днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий І.Я. Олендер
Судді В.І. Ємельянова
Ю.Й. Рецебуринський