УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2013 р.Справа № 646/6742/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Чалого І.С.
Суддів: Зеленського В.В. , П'янової Я.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Червонозаводського районного суду м. Харкова від 24.09.2013р. по справі № 646/6742/13-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до Червонозаводського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом, в якому просив суд визнати бездіяльність відповідача протиправною, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії за період 01.07.2012р. по 31.12.2012р. та 01.01.2013 по 30.06.2013р. відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 24.09.2013р. було відмолено у задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Червонозаводського районного суду м. Харкова від 24.09.2013р. та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач надав заперечення на апеляційну скаргу та виклав свій погляд на обставини справи та просить суд апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Сторони в судове засідання не з'явились, були повідомлені належним чином про дату, час та місце слухання справи.
Суд апеляційної інстанції розглядає справу відповідно до ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України.
Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_1 є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії та йому встановлено IIІ групу інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з наслідками Чорнобильської катастрофи, а також має статус «Дитина війни», що підтверджується довідкою № 019538, посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та посвідченням «Дитина війни» (а. с.13- 15).
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, оскільки нарахування пенсії здійснено згідно постанови КМУ № 745.
Колегія суддів погоджується з таким висновками суду першої інстанції та зазначає.
Відповідно до ч.3ст. 4 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення та джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.
Соціальне забезпечення категорії громадян, яким встановлено статус "Дитина війни" визначається Законом України "Про соціальний захист дітей війни" № 2195 від 18.11.2004 року.
Відповідно ст.ст. 6, 7 вищевказаного Закону пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону (ч. 1 ст. 5) Мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частиною першою, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом (ч.3 ст.28)
Кошти Пенсійного фонду не включаються до Державного бюджету України (ч.2 ст.72 вищевказаного Закону). Одночасно норми ч. 2 ст. 73 цього Закону не передбачають використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не зазначені в цьому Законі.
Норми ст. 6 Закону "Про соціальний захист дітей війни" суперечать Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначеного мінімального розміру пенсії за віком та спрямування коштів на виплату допомоги.
Виплата підвищення у відповідності до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" не відноситься до жодного з переліку використання коштів Пенсійного фонду.
Таким чином, редакція ст. 6, в якій зазначається, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, була змінена на підставі Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України». Нова редакція ст. 6 на підставі Рішення Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року визнана неконституційною.
Крім того, з 01.07.2012 відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачу, оскільки порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та їх мінімальні розміри з 01 січня 2012 року визначено постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року.
Відповідно до п.4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік" (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік» № 3491 від 14.06.2011 року) встановлено, що у 2011 році норми і положення що стосуються категорії «Діти війни» та осіб, які підпадають під дію Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
На виконання вимог вищезазначеного Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 06.07.2011 № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011.
Згідно п. 7 Закону України від 14 червня 2011 року № 3491-У1 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та постанови Кабінету Міністрів України від 06 липня 2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету» з 23 липня 2011 року встановлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильська їх катастрофи щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність тим, що належать до 1 категорії, інвалідам 111 групи -15 відсотків, а розміри пенсій для інвалідів щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АСЕ у 1986 році, інвалідам 111 групи не можуть бути нижчою 980 грн.
Тобто, як вірно було встановлено судом першої інстанції, з 23 липня 2011 року змінився порядок визначення розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, та пенсії по інвалідності відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України № 745 від 06 липня 2011 року.
Відповідно ст.63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Відповідно Постанові Кабінету Міністрів України від 06.07.11 р. № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету».
Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року №3рп/2012 визнано конституційним, що Кабінет Міністрів регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Прикінцевими положеннями Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", та Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" встановлено, що у 2012 році та 2013 році відповідно норми і положення ст.ст.5,6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовується в порядку та в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету Пенсійного фонду України на 2012-2013 роки.
За прийнятим 26.12.2011 рішенням Конституційного Суду України № 20-рп/2011 у справі за конституційним поданням щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» вищезазначені норми визнані такими, що відповідають Конституції України (є конституційними).
Тобто, з огляду на зміст рішення Конституційного Суду України від 06.07.2011 року № 20-рп/2011, підстав для застосування судами Закону України "Про соціальний захист дітей війни" немає. При вирішенні справ за адміністративними позовами про перерахунок пенсій відповідно до наведених норм зазначених законів, відсутні. За таких умов, на підставі прийнятого 26.12.2011 р. рішення Конституційного суду №20-рп/2011 виникає юридично обґрунтоване твердження, що при вирішенні справ за адміністративними позовами дітей війни суди повинні застосувати постанови Кабінету Міністрів України, які на час виникнення спірних правовідносин встановлюють розміри пенсійних виплат зазначеним категоріям громадян.
Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду першої інстанції не спростовують, оскільки відповідач діяв у відповідності до чинного законодавства.
Таким чином, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 196, 197, п.1 ч.1 ст. 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Червонозаводського районного суду м. Харкова від 12.09.2013р. по справі № 646/6742/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Чалий І.С.Судді Зеленський В.В. Пянова Я.В.