Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 грудня 2013 р. Справа №805/16949/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10:40 год.
Донецький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Мальцевої Н.Г.
за участі секретаря судового зхасідання Ростова Я.С.
представника позивача Лига І.С., діє за дов. б/н від 27.11.2013 року
представника відповідача не з'явився
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області, м.Харцизьк
до Відділу державної виконавчої служби Харцизького міського управління юстиції Донецької області, м.Харцизьк
про скасування рішення
Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Відділу державної виконавчої служби Харцизьку міського управління юстиції Донецької області про скасування постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа) від 12.11.2013 року щодо рішення №919 від 11.07.2013 року стосовно фізичної особи-підприємця ОСОБА_3
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неправомірну, за його думкою, відмову Відділу державної виконавчої служби Харцизького міського управління юстиції Донецької області в прийнятті до провадження виконавчого документа та у відкритті виконавчого провадження з примусового виконання рішення №919 від 11.07.2013 року про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 штрафних санкцій в розмірі 170,00 грн. Прийняття постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа) ВП 40676521 від 12.11.2013 року, за твердженням позивача, порушує його законні права та охоронювані законом інтереси. Тому просить скасувати постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа) від 12.11.2013 року щодо рішення №919 від 11.07.2013 року стосовно фізичної особи-підприємця ОСОБА_3
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, навів обставини, викладені в позові.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, 03.12.2013 року на електронну адресу суду надіслав заперечення на адміністративний позов, згідно з якими, позов не визнає, оскільки відповідно до Інформаційного листа щодо примусового виконання вимог та рішень органів Пенсійного фонду України за №1811/09-04-4596 від 17.05.2004 року державним виконавцям необхідно звертати увагу на те, чи надсилався належним чином управлінням Пенсійного фонду виконавчий документ боржникові і чи не виконаний документ ним добровільно, в разі відсутності даних про вручення вимоги (рішення) боржнику або відомостей про невиконання документів у добровільному порядку державний виконавець виносить постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження в порядку статті 26 Закону України «Про виконавче провадження». 12.11.2013 року державним виконавцем було прийнято рішення щодо відмови у відкритті виконавчого провадження на підставі п.8 статті 26 Закону України «Про виконавче провадження», оскільки стягувачем не надано даних про вручення рішення боржнику відповідно до норм п.7.7. Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування та не зазначено відомості про невиконання документу у добровільному порядку. Тому просить відмовити Управлінню Пенсійного фонду України в м.Харцизьк Донецької області в задоволенні позову в повному обсязі, розглядути справу без участі представника.
Відповідно до ч.4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Оскільки відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, не прибув без поважних причин, суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд,-
ВСТАНОВИВ:
08.11.2013 року Управлінням Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області на адресу Відділу Державної виконавчої служби Харцизького міського управління юстиції Головного управління юстиції в Донецькій області було надіслано заяву про відкриття виконавчого провадження по примусовому виконанню рішення №919 від 11.07.2013 року про застосування штрафних санкцій до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 в розмірі 170,00 грн. (а.с.5, 8).
12.11.2013р постановою ВП №40676521 Відділу Державної виконавчої служби Харцизького міського управління юстиції Головного управління юстиції в Донецькій області було відмовлено в прийняття до провадження виконавчого документа та у відкритті виконавчого провадження з примусового виконання рішення №919 Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області від 11.07.2013 року про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 штрафних санкцій в розмірі 170,00 грн. (а.с.6-7).
Суд, оцінюючи правовідносини, що виникли в даній справі, виходить з наступного.
Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про державну виконавчу службу" Державна виконавча служба входить до системи органів Міністерства юстиції України і здійснює виконання рішень судів, третейських судів та інших органів, а також посадових осіб (далі - рішень) відповідно до законів України. Завданням державної виконавчої служби є своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, передбачених законом.
За приписом ч.ч.1, 2 ст. 25 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби. Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України "Про виконавче провадження", яка визначає обов'язки і права державних виконавців, державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно з ч.1 ст. 27 Закону України "Про виконавче провадження" у разі ненадання боржником у строки, встановлені частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення, документального підтвердження повного виконання рішення державний виконавець на наступний день після закінчення відповідних строків розпочинає примусове виконання рішення.
Статтею 26 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі:
1) пропуску встановленого строку пред'явлення документів до виконання;
2) неподання виконавчого документа, зазначеного у статті 17 цього Закону, та неподання заяви про відкриття виконавчого провадження у випадках, передбачених цим Законом;
3) якщо рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, не набрало законної (юридичної) сили, крім випадків, коли воно у встановленому законом порядку допущено до негайного виконання;
4) пред'явлення виконавчого документа до органу державної виконавчої служби не за місцем або не за підвідомчістю виконання рішення;
5) якщо незакінчилася відстрочка виконання рішення, надана судом, яким постановлено рішення;
6) невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим статтею 18 цього Закону;
6-1) офіційного оприлюднення повідомлення про визнання
боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури;
7) якщо виконавчий документ повернуто стягувану за його заявою, крім виконавчих документів про стягнення аліментів та інших періодичних платежів;
8) наявності інших передбачених законом обставин, що виключають здійснення виконавчого провадження.
З постанови ВП №40676521 Відділу Державної виконавчої служби Харцизького міського управління юстиції Головного управління юстиції в Донецькій області від 12.11.2013 року вбачається, що Управлінню Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області було відмовлено в прийнятті до провадження виконавчого документа та у відкритті виконавчого провадження з примусового виконання рішення №919 Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області від 11.07.2013 року про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 штрафних санкцій в розмірі 170,00 грн. на підставі п.8 ч.1 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження», а саме, за відсутністю підстави для прийняття виконавчого документу до виконання, оскільки стягувачем не надано даних про вручення рішення боржнику відповідно до норм п.7.7. Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та не зазначено відомості про невиконання документу у добровільному порядку (а.с.7).
Згідно з п.п.7.7 п.7 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою правління ПФУ №21-5 від 27.09.2010 року, рішення про нарахування пені та застосування штрафів вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцеперебування з повідомленням про вручення. Якщо платник на день надсилання йому органом Пенсійного фонду рішення про нарахування пені та застосування штрафів не повідомив в установленому порядку про зміну місцезнаходження (місця проживання), рішення вважається належним чином врученим навіть у разі його повернення, як такого, що не знайшло адресата.
Тобто, вказана інструкція покладає на відповідача обов'язок надіслання боржнику рішення про нарахування пені та застосування штрафів, проте, не вбачає покладення на Управління Пенсійного фонду України обов'язку надавати Відділу ДВС доказів вручення рішення особі, щодо якої застосовано штрафні санкції, про накладення штрафу.
Статтею 18 Закону України «Про виконавче провадження» передбачений перелік вимог до виконавчого документа, а саме: назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище та ініціали посадової особи, що його видали; дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) стягувана і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувана та боржника (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувана та боржника (для фізичних осіб - платників податків) або номер і серія паспорта стягувана та боржника для фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України, а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувана та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувана та боржника тощо; резолютивна частина рішення; дата набрання законної (юридичної) сили рішенням; строк пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Виконавчий документ повинен бути підписаний уповноваженою посадовою особою із зазначенням її прізвища та ініціалів і скріплений печаткою. Скріплення виконавчого документа гербовою печаткою є обов'язковим у разі, якщо орган (посадова особа), який видав виконавчий документ, за законом зобов'язаний мати печатку із зображенням Державного Герба України.
Судом встановлено, що Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області звернулося до Відділу державної виконавчої служби Харцизького міського управління юстиції з виконавчим документом - рішенням №919 від 11.07.2013 року, який відповідає вимогам діючого законодавства України та у визначений Законом України «Про виконавче провадження» строк.
При цьому, Закон України «Про виконавче провадження» також не вбачає покладення на Управління Пенсійного фонду України обов'язку надавати Відділу ДВС доказів вручення рішення особі, щодо якої застосовано штрафні санкції, про накладення штрафу.
З огляду на вище наведене, суд не приймає до уваги посилання відповідача на Інформаційний лист щодо примусового виконання вимог та рішень органів Пенсійного фонду України за №1811/09-04-4596 від 17.05.2004 року, оскільки він не є нормативно-правовим актом та несе інформаційний характер.
За таких обставин, оскільки Закон України «Про виконавче провадження» не передбачає такої підстави для відмови у відкритті провадження як ненадання доказів про вручення рішення боржнику, постанова Відділу державної виконавчої служби Харцизького міського управління юстиції Донецької області є протиправною.
Враховуючи наведене, приймаючи до уваги ті обставини, що позивачем до відповідача пред'явлено належним чином оформлений виконавчий документ та у строки, визначені діючим законодавством України, позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України у м.Харцизьку Донецької області підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, на підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 8 - 11, 40, 158 - 163, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Управління Пенсійного фонду України у м.Харцизьку Донецької області до Відділу Державної виконавчої служби Харцизького міського управління юстиції Головного управління юстиції в Донецькій області про скасування рішення задовольнити.
Скасувати постанову ВП №40676521 про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа) від 12 листопада 2013 року за виконавчим документом - рішенням №919 Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 11.07.2013 року про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 штрафних санкцій в розмірі 170,00 грн.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Мальцева Н.Г.