УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2013 р.Справа № 818/5452/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Русанової В.Б.
Суддів: Присяжнюк О.В. , Курило Л.В.
за участю секретаря судового засідання
представника позивача Голуб В.М.
представників відповідача Донець В.М., Зініківської Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Первинної профспілкової організації Роти міліції особливого призначення "Беркут" Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 04.09.2013р. по справі № 818/5452/13-а
за позовом Первинної профспілкової організації Роти міліції особливого призначення "Беркут" Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області
до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Первинна профспілкова організація Роти міліції особливого призначення "Беркут" Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області (далі - позивач) звернулась з адміністративним позовом до Роти міліції особливого призначення "Беркут" Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області (далі - відповідач), в якому просила:
- визнати незаконною бездіяльність відповідача, допущену під час розгляду пропозиції Профспілки РМОП "Беркут" щодо укладення колективної угоди;
- зобов'язати відповідача укласти колективний договір з Профспілкою РМОП "Беркут" у межах своєї компетенції.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 04.09.2013 р. у задоволенні позову відмовлено.
Позивач, не погодившись з рішенням суду, подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 04.09.2013 р. та винести нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що суд першої інстанції, порушив норми матеріального і процесуального права, не повно з'ясував обставини справи, що привело до її неправильного вирішення.
В судовому засіданні представник позивача вимоги апеляційної скарги підтримав, просив скасувати оскаржувану постанову суду першої інстанції з мотивів викладених в сказі, позовні вимоги задовольнити повністю.
Представник відповідача проти вимог апеляційної скарги заперечував, просив у її задоволенні відмовити, рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, вислухавши пояснення представників сторін, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, заперечень проти неї, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Розглядаючи справу та відмовляючи в задоволені позову суд першої інстанції виходив з того, що зазначений спір є публічно-правовим, а тому підлягає розгляду адміністративним судом.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно п.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно ч. 1, п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, зокрема, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
З позовної заяви вбачається, що позивач, первинна профспілкова організація, просить вирішити спір, пов'язаний з укладенням колективного трудового договору.
Правовідносини з приводу укладення колективного трудового договору врегульовано главою 2 Кодексу Законів України про працю, Законом України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", Законом України "Про соціальний діалог в Україні", Законом України "Про колективні договори і угоди".
Зокрема Закон України "Про колективні договори і угоди» визначає правові засади розробки, укладення та виконання колективних договорів і угод з метою сприяння регулюванню трудових відносин та соціально-економічних інтересів працівників і роботодавців.
Позивачем пред'явлено позов до особи, Роти міліції особливого призначення "Беркут" Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, яка не має статусу юридичної особи, є структурним підрозділом управління МВС України в Сумській області та не уповноважена вчиняти дії щодо укладання колективного договору.
Апеляційним судом, за згодою позивача, проведена заміна первісного відповідача на належного, а саме управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, до повноважень якого належить вирішення питання щодо укладення колективного договору.
При цьому колегія суддів зазначає, що спірні правовідносини виникли з підстав регулювання трудових відносин та соціально-економічних інтересів працівника і роботадавцев.
В спірних відносинах відповідач не виконує функції суб'єкта владних повноважень, а є організацією , яка, як роботодавець, має право укладати колективний договір з профспілковими організаціями.
Позовна заява не містить вимог про вирішення публічно-правого спору, що підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Суд першої інстанції не звернув уваги на зазначене, що призвело до невірного вирішення справи.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
Відповідно до п. 1 ч.1 статті 157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З огляду на зазначене постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню, а провадження по справі закриттю.
Керуючись п. 1 ч.1 ст. 157, ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 4 ст. 198, 203, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Первинної профспілкової організації Роти міліції особливого призначення "Беркут" Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області задовольнити частково.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 04.09.2013р. по справі № 818/5452/13-а скасувати.
Провадження у справі за позовом Первинної профспілкової організації Роти міліції особливого призначення "Беркут" Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії закрити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Русанова В.Б.Судді(підпис) (підпис) Присяжнюк О.В. Курило Л.В.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Русанова В.Б.
Повний текст ухвали виготовлений 25.11.2013 р.