Постанова № 35937883, 02.12.2013, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
02.12.2013
Номер справи
927/683/13
Номер документу
35937883
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" грудня 2013 р. Справа№ 927/683/13

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Мартюк А.І.

суддів: Зубець Л.П.

Чорної Л.В.

при секретарі Євдокимові В.О.

за участю представників

від позивача: не з'явились

від відповідача-1: не з'явились

від відповідача-2: ОСОБА_6

від третьої особи на

стороні позивача: не з'явились

від третьої особи на

стороні відповідача-1: не з'явились

від третьої особи на

стороні відповідача-2: не з'явились

розглянувши у відкритому

судовому засіданні

апеляційну скаргу Чернігівської міської ради

на рішення Господарського суду Чернігівської області

від 23.07.2013 р.

у справі № 927/683/13(суддя Мурашко І.Г.)

за позовом Чернігівської міської ради

до 1.Виконавчий комітет Чернігівської міської ради

2.Субєкта підприємницької діяльності - фізичної

особи ОСОБА_3

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління архітектури та містобудування

Чернігівської міської ради

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні

відповідача 1.Комунальне підприємство „Чернігівське міжміське

бюро технічної інвентаризації" Чернігівської міської

ради

2.Чернігівське міське управління юстиції в особі

Реєстраційної служби Чернігівського міського

управління юстиції

про визнання недійсним пункту рішення, свідоцтва на

право власності на нерухоме майно та договору купівлі-

продажу будівлі,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 23.07.2013р. у справі № 927/683/13 в позові відмовлено повністю.

Не погоджуючись з зазначеним рішенням, Чернігівська міська рада звернулась до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Чернігівської області від 23.07.2013р. у справі № 927/683/13 та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольни ти та визнати недійсним в частині п. 1.2 рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради № 170 від 01.08.2005р. в частині оформлення права власності на нерухоме майно на автостоянку по АДРЕСА_1; визнати недійсним свідоцтво на право власності на нерухоме майно серії від 03.08.2005р. виданого виконавчим комітетом Чернігівської міської ради на автостоянку: будівлю літ. А.-1 загальної площею 10,1 кв.м.; визнати недійсним договору купівлі-продажу будівлі 10,1 кв.м. по АДРЕСА_1 від 26.08.2005р., укладеного між ТОВ «Альфа-С» та суб'єктом підприємницької діяльності - фізичної особою ОСОБА_3, посвідченого приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу ОСОБА_5

Вимоги та доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що судом першої інстанції було неповно з'ясовано обставини, які мають значення для справи, а також невірно застосовано норми матеріального та процесуального права, що призвело до прийняття невірного рішення.

Розпорядженням голови Київського апеляційного господарського суду від 02.09.2013 р. сформовано для розгляду апеляційної скарги склад колегії суддів для здійснення апеляційного провадження колегії у складі: головуючий суддя Мартюк А.І., судді: Зубець Л.П., Новіков М.М.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 02.09.2013 р. у справі № 927/683/13 у складі колегії суддів: головуючий суддя Мартюк А.І., судді: Зубець Л.П., Новіков М.М. апеляційну скаргу Чернігівської міської ради прийнято до провадження та призначено на 23.09.2013р..

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 23.09.2013 р. у справі № 927/683/13 було відкладено розгляд справи на 14.10.2013р., в зв'язку з неявкою представників сторін.

09.10.2013р. через відділ документального забезпечення Київського апеляційного господарського суду від представника Чернігівської міської ради надійшло клопотання про розгляд даної справи без участі представника третьої особи.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 14.10.2013 р. у справі № 927/683/13 було відкладено розгляд справи на 28.10.2013р., в зв'язку з неявкою представників відповідача-1 та третіх осіб.

Розпорядженням в.о. голови Київського апеляційного господарського суду від 28.10.2013р. у справі № 927/683/13 було змінено склад колегії суддів та передано справу для здійснення апеляційного провадження колегії у складі: головуючого судді Михальська Ю.Б., судді: Зубець Л.П., Чорна Л.В.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 28.10.2013 р. у справі № 927/683/13 у складі колегії суддів: головуючий суддя Михальська Ю.Б., судді: Зубець Л.П., Чорна Л.В. апеляційну скаргу Чернігівської міської ради прийнято до провадження та призначено на 18.11.2013р..

Розпорядженням голови Київського апеляційного господарського суду від 18.11.2013р. у справі № 927/683/13 було змінено склад колегії суддів та передано справу для здійснення апеляційного провадження колегії у складі: головуючого судді Мартюк А.І., судді: Зубець Л.П., Чорна Л.В.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 18.11.2013 р. у справі № 927/683/13 у складі колегії суддів: головуючий суддя Мартюк А.І., судді: Зубець Л.П., Чорна Л.В. апеляційну скаргу Чернігівської міської ради прийнято до провадження.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 18.11.2013 р. у справі № 927/683/13 відкладено розгляд справи на 0212.2013.р.

Представник відповідача-2 проти доводів апеляційної скарги заперечував, просив рішення Господарського суду Чернігівської області від 23.07.2013р. у справі № 927/683/13 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Представники позивача, відповідача-1 та третіх осіб у судове засідання не з'явились. Враховуючи те, що в матеріалах справи мають місце докази належного повідомлення всіх учасників судового процесу про час та місце проведення судового засідання по розгляду апеляційної скарги, колегія суддів вважає можливим здійснити перевірку рішення першої інстанції у даній справі в апеляційному порядку за наявними матеріалами справи та без участі представників позивача, відповідача-1 та третіх осіб.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача-2, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія встановила наступне.

Судом встановлено, що 23 січня 2001 року між Виконавчим комітетом Чернігівської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Альфа-С" укладено договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), згідно якого виконавчий комітет на підставі рішення від 23.01.01р. № 6, п. 57 надав, а ТОВ "Альфа-С" прийняло в тимчасове користування земельну ділянку загальною площею 0,145га строком на десять років для будівництва та обслуговування автостоянки (а.с. 75 т. 1/2).

Рішенням Виконкому Чернігівської міської ради від 19.02.01р. № 28 було надано дозвіл ТОВ „Альфа-С" на проектно-пошукові роботи для будівництва платної автостоянки по АДРЕСА_1 за рахунок міськземфонду (а.с. 65 т. 1/2).

Управлінням архітектури та містобудування було розроблено та надано замовнику архітектурно-планове завдання за № 65 (а.с. 94-97 т. 1/2). Згідно п. 4.3. Архітектурно-планувального завдання № 65, затвердженого начальником управління архітектури та містобудування 26.02.2001р., до вимог щодо рішення фасадів та їх елементів було встановлено виконати паспорт зовнішнього оздоблення приміщення для охорони, таким чином, в АПЗ №65 було передбачено приміщення охорони у складі автостоянки по АДРЕСА_1.Також приміщення охорони було передбачено і генеральним планом, копія якого надана до матеріалів справи третьою особою на стороні позивача( а.с.99).

Рішенням виконкому Чернігівської міської ради № 52 від 19.03.01р. було надано дозвіл ТОВ „Альфа-С" на будівництво платної автостоянки по АДРЕСА_1 (а.с. 64 т. 1/2).

05 травня 2004 року Чернігівською міською інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю було надано дозвіл на виконання будівельних робіт ТОВ „Альфа-С" з розміщенням автостоянки на 60 а/м по АДРЕСА_1.

Рішенням Виконкому Чернігівської міської ради № 202 від 16.08.04р. було затверджено акт від 19.07.04р. державної технічної комісії про прийняття закінченого будівництвом об"єкту в експлуатацію - автостоянки по АДРЕСА_1 (а.с. 69, 70 т. 1/2). Згідно з Актом державної технічної комісії про прийняття закінченого будівництвом об'єкту в експлуатацію від 19.07.2004р., об'єкт - автостоянка на 58 автомобілів, площа автостоянки 0,178 га по АДРЕСА_1 - прийнято в експлуатацію, у п.2 Акту зазначено, що він є підставою для оформлення права власності на збудований об"єкт.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "Альфа-С" була подана заява за №147 від 08.07.2005р. на ім'я Чернігівського міського голови з проханням видати свідоцтво про право власності на автостоянку за адресою АДРЕСА_1, на підставі акту державної технічної комісії про прийняття закінченого будівництва об"єкту в експлуатацію № 202 від 16.08.2004р. (а.с. 68 т. 1/2).

Відповідно до п.1.6 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №7/5 від 07.02.02р. та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.02р. за №157/6445 (в редакції яка діяла на час проведення державної реєстрації прав власності), реєстрації підлягають права власності тільки на об'єкти нерухомого майна, будівництво яких закінчено та які прийняті в експлуатацію у встановленому порядку, за наявності матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених тим БТІ, яке проводить реєстрацію права власності на ці об'єкти. Не підлягають реєстрації тимчасові споруди, а також споруди, не пов'язані фундаментом із землею.

Згідно п.6.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про право власності: місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування: фізичним особам та юридичним особам на новозбудовані, перебудовані або реконструйовані об'єкти нерухомого майна за наявності акта про право власності на землю або рішення про відведення земельної ділянки для цієї мети та за наявності акта комісії про прийняття об'єкта і введення його в експлуатацію.

Підготовку документів для видачі свідоцтв про право власності можуть за дорученням органів місцевого самоврядування, місцевої державної адміністрації та інших органів відповідно до законодавства проводити БТІ (п.6.2. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно).

Чернігівським міжміським бюро технічної інвентаризації, на підставі заяви ТОВ "Альфа-С" від 11.07.05р. за № 150, була проведена поточна інвентаризація автостоянки по АДРЕСА_1, за результатами якої оформлена інвентаризаційна справа (інвентарний номер 19295) на будівлю літ.А-1 по АДРЕСА_1.

Відповідно до п.3.2 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, яка затверджена наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №127 від 24.05.2011р. та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 10.07.2001р. №582/5773, в редакції яка діяла на час проведення технічної інвентаризації спірного об'єкту, виявлені в установленому порядку самовільно збудовані будинки або прибудови до будинків, господарські будівлі (прибудови), підлягають технічній інвентаризації з уключенням їх у планові та інші матеріали. У разі самовільного будівництва на оригіналах інвентаризаційної справи, технічного паспорта і копіях планових та оцінювальних матеріалів, що їх видають власникам, на вільному від записів місці, з лицьового боку проставляють штампи встановленого зразка.

Як свідчать матеріали інвентаризаційної справи (інвентарний номер 19295), наданої Комунальним підприємством "Чернігівське міжміське бюро технічної інвентаризації", в ній відсутні будь-які застереження, відмітки встановленого зразка щодо самовільного будівництва товариством з обмеженою відповідальністю "Альфа-С" нежитлової будівлі, а також відсутні відомості про наявність тимчасових споруд, непов'язаних фундаментом із землею.

Колегія суддів погоджується з висновком суду місцевим судом, що позивачем не доведено суду доводів щодо самочинного будівництва товариством з обмеженою відповідальністю "Альфа-С" нежитлової будівлі - автостоянка: будівля літ.А-1 загальною площею 10,1 кв.м. в складі автостоянки по АДРЕСА_1.

01 серпня 2005 року Виконавчим комітетом Чернігівської міської ради було винесено рішення № 170 "Про оформлення права власності на об'єкти нерухомості" (а.с. 11, 12 т. 1/2), пунктом 1.2. якого Чернігівському міжміському бюро технічної інвентаризації було доручено оформити свідоцтва про право власності на підставі проведеної технічної інвентаризації Товариству з обмеженою відповідальністю „Альфа-С" на автостоянки по АДРЕСА_1.

03 серпня 2005 року ТОВ „Альфа-С" було видано свідоцтво на право власності на нерухоме майно, а саме на автостоянку: будівлю літ. А-1 загальною площею 10,1 кв.м , та зареєстровано в Реєстрі прав власності на нерухоме майно 04.08.05р. за номером витягу 7961592 (а.с. 77, 78 т. 1/2).

08.08.2005р. Чернігівським міжміським бюро технічної інвентаризації видано ТОВ "Альфа-С" витяг з Реєстру прав власності на нерухоме майно (номер витягу 7988923) для відчуження нежитлової будівлі, опис об'єкта: автостоянки: будівля літ.А-1 площею 10,1 кв.м. по АДРЕСА_1, при цьому, у вказаному витязі в графі "самовільно прибудованого: площа, вартість" відсутні будь-які відомості стосовно самовільної забудови (а.с. 79 т. 1/2).

Статтею 186 Цивільного кодексу України визначено, що річ, призначена для обслуговування іншої (головної) речі і пов'язана з нею спільним призначенням, є її приналежністю. Приналежність слідує за головною річчю, якщо інше не встановлено договором або законом. Стаття 187 Цивільного кодексу України визначає, що складовою частиною речі є все те, що не може бути відокремлене від речі без її пошкодження або істотного знецінення. При переході права на річ її складові частини не підлягають відокремленню.

Згідно п.6 Правил зберігання транспортних засобів на автостоянках, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №115 від 22.01.1996 року, автостоянка повинна мати тверде покриття (асфальтове, бетонне, гравійне, щебеневе), огорожу, освітлення, телефонний зв'язок, приміщення для обслуговуючого персоналу, в'їзні - виїзні ворота із шлагбаумом та запасні ворота на випадок термінової евакуації транспортних засобів. У разі потреби й технічної можливості на автостоянках обладнують класи з безпеки дорожнього руху, пункти технічного огляду та самообслуговування транспорту, встановлюється пожежна та охоронна сигналізація, гучномовець.

В пункті 3.2. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 24.10.2011р. № 10 "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам" роз'яснено, що господарські суди на загальних підставах вирішують усі спори між суб'єктами господарської діяльності, і у тому числі спори про визнання недійсними відповідних актів органів місцевого самоврядування та органів приватизації. При розгляді справ даної категорії господарським судам слід враховувати, що підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.

Згідно ч. 1 ст. 21 Цивільного кодексу України, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права та інтереси.

Статтею 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Відповідно до ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.

Згідно приписів ч.1 та ч.2 ст.11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчими органами міських рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи міських рад є підконтрольними і підзвітними міським радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Згідно ст.12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міський голова є головною посадовою особою територіальної громади міста. Міський голова очолює виконавчий комітет відповідної міської ради, головує на її засіданнях.

У відповідності до ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міський голова організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; забезпечує виконання рішень відповідної ради, її виконавчого комітету. У відповідності до п.п.10 пункту б) ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів міських рад належать облік та реєстрація відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.

У відповідності до п.п.1, 3 пункту б) ст. 31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів міських рад належать прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів у порядку, встановленому законодавством; здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об'єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу.

Згідно ст. ч.5, ч.8 ст.51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчий комітет міської ради очолює міський голова, та виконавчий комітет ради є підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.

Враховуючи приписи ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", відповідно до яких оспорюване позивачем рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради "Про оформлення права власності на об'єкти нерухомості" від 01.08.2005р. №170 підписано міським головою, який є керівником одночасно і позивача, і відповідача, судом не приймається до уваги твердження позивача, про його необізнаність щодо існування такого рішення до травня 2012 року. Підписавши рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради "Про оформлення права власності на об'єкти нерухомості" №170 від 01.08.2005р., міський голова не виявив незгоди з прийнятим рішенням відповідача-1, не зупинив дію цього рішення своїм розпорядженням та не вніс питання на розгляд міської ради згідно ч.7 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

За таких обставин, суд приходить до висновку про недоведеність позивачем позиції щодо необізнаності Чернігівської міської ради про прийняття виконавчим комітетом Чернігівської міської ради оспорюваного рішення.

Згідно матеріалів інвентаризаційної справи, винесення оскаржуваного рішення виконкому та оформлення свідоцтва про право власності ТОВ "Альфа-С" проводилось при наявності всіх необхідних на той час документів, а саме: витягу з рішення виконкому Чернігівської міськради № 28 від 19.02.2001р. про надання дозволу на проектно-пошукові роботи; № 52 від 19.03.2001р. про надання дозволу на будівництво автостоянки, договору на право тимчасового користування земельною ділянкою від 23.01.01р., висновку №02/22 щодо вибору земельної ділянки під будівництво від 02.03.2001р., акту державної технічної комісії про прийняття закінченого будівництвом об'єкту в експлуатацію від 19.07.04р., затвердженого рішенням міськвиконкому №202 від 16.08.04р., ( а.с.56-78 т.1/2), отже, суд доходить висновку, що відсутні підстави для визнання недійсним пункту 1.2. рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради № 170 від 01.08.2005р. в частині оформлення права власності на нерухоме майно: автостоянку по АДРЕСА_1 ТОВ "Альфа-С",оскільки оспорюване рішення прийнято відповідачем-1 в межах компетенції, визначеної Законом України "Про місцеве самоврядування" та позивачем не доведено невідповідність оспорюваного рішення вимогам чинного законодавства.

Щодо вимоги про визнання недійсним свідоцтва на право власності на нерухоме майно від 03.08.2005р., виданого Виконавчим комітетом Чернігівської міської ради на автостоянку: будівлю літ.А-1 загальною площею 10,1 кв.м за адресою АДРЕСА_1, Товариству з обмеженою відповідальністю "Альфа-С", слід зазначити наступне.

Відповідно до п. 1.4 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002р. №7/5, державна реєстрація прав власності на нерухоме майно - це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлювальних документів коштом особи, що звернулася до БТІ.

Видача свідоцтва про право власності передбачена у п. 6 цього Тимчасового положення, що регулює оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, яке здійснюється місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, при цьому свідоцтво про право власності є лише документом, яким оформлюється відповідне право, але не є правочином або актом, на підставі якого це право виникає, змінюється або припиняється.

Таким чином, свідоцтво про право власності лише посвідчує наявність відповідного права, але не породжує, змінює або припиняє певні права та обов'язки, тобто воно не є актом в розумінні ст. 12 Господарського процесуального кодексу України, який може бути оскаржено до господарського суду або правочином в розумінні ст. 202 Цивільного кодексу України, який є дією особи, спрямованою на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції що вимога в частині визнання недійсним свідоцтва на право власності на нерухоме майно від 03 серпня 2005 року, виданого виконавчим комітетом Чернігівської міської ради на автостоянку: будівлю літ.А-1 загальною площею 10,1 кв.м за адресою АДРЕСА_1, Товариству з обмеженою відповідальністю "Альфа-С" є необгрунтованою.

Обґрунтовуючи свою вимогу про визнання недійсним договору купівлі-продажу будівлі загальною площею 10,1 кв.м по АДРЕСА_1 від 26.08.2005р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Альфа-С" та Суб'єктом підприємницької діяльності-фізичною особою ОСОБА_3, позивач зазначає, що відповідно до ч. 3 ст. 215 Цивільного кодексу України, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Як вбачається з матеріалів справи, 26 серпня 2005 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Альфа-С" (продавець) та Суб'єктом підприємницької діяльності-фізичною особою ОСОБА_3 (покупець) укладено договір купівлі-продажу, який посвідчений приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу та зареєстрований в реєстрі за № 3625 (а.с. 82, 83 т. 1/2).

Згідно п.п.1.1., 1.2. вказаного Договору, продавець зобов'язується передати у власність покупця автостоянку: будівлю літерою А-1, загальною площею 10,1 кв.м, що розташована в АДРЕСА_1. Об'єкт нерухомості, який відчужується належить продавцю ТОВ "Альфа-С" на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого виконавчим комітетом Чернігівської міської ради 03.08.05р. на підставі рішення виконкому Чернігівської міської ради №170 від 01.08.05р., зареєстрований Чернігівським міжміським бюро технічної інвентаризації 04.08.05р. згідно витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно №7961592 (книга 4, номер запису 207).

За умовами п.2.1 Договору від 26.08.05р., право власності на об'єкт нерухомості виникає з моменту державної реєстрації цього договору.

Згідно поданої заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 Чернігівським міжміським бюро технічної інвентаризації було проведено державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно на підставі договору купівлі-продажу від 26.08.05р. на нежитлову будівлю по АДРЕСА_1, номер запису 386 в книзі 11, про що свідчить витяг про реєстрацію прав власності на нерухоме майно за № 8449425 (а.с. 85 т. 1/2).

В матеріалах інвентаризаційної справи (інвентарний номер 19295) наявна копія витягу з Державного реєстру правочинів № 1403192, відповідно до якого правочин: договір купівлі-продажу від 26.08.05р. зареєстрований в Державному реєстрі правочинів запис №1 номер правочину № 796842 (а.с. 84 т. 1/2).

Як свідчать матеріали справи, після реєстрації за ОСОБА_3 права власності на нерухоме майно, розташоване за адресою АДРЕСА_1, 14 лютого 2006 року між позивачем (орендодавець) та відповідачем 2 (орендар) було укладено договір оренди земельних ділянок, який зареєстрований у Чернігівській міській раді, про що у книзі державної реєстрації договорів оренди 14.02.06р. вчинено запис №2712.

Відповідно до умов вказаного договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування, зокрема, земельну ділянку в м. Чернігові для експлуатації автостоянки по АДРЕСА_1 (п. 1 Договору від 14.02.06р.) (а.с. 113-115 т. 1/2).

Відповідно до п. 5 Договору від 14.02.06р., договір укладено на 5 років. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк.

Вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, встановлені ст. 203 Цивільного кодексу України, а саме: зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Згідно зі статтею 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 Цивільного кодексу України. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин). Аналогічні норми містить ч.1 статті 207 Господарського кодексу України.

Приписами частини 2 статті 228 Цивільного кодексу України закріплено презумпцію правомірності набуття права власності. Так, у відповідності до наведеної норми право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з суду першої інстанції та дійшла висновку, що вимога позивача про визнання недійсним договору є безпідставною, оскільки в даному випадку при укладенні договору сторони погодили всі істотні умови договору, продавець - Товариство з обмеженою відповідальністю "Альфа-С", на момент відчуження був власником майна та, відповідно до ст. 317 Цивільного кодексу України, не був обмежений у праві на розпорядження своєю власністю, договір укладений у письмовій формі та нотаріально посвідчений у повній відповідності до вимог ч.1 ст.657 ЦК України.

Відповідно до ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, у тому числі це стосується і нерухомого майна. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Згідно зі ст. 321, ст. 328 Цивільного кодексу України, право власності є непорушним, вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006р. закріплено обов'язок судів застосовувати при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 р. і протоколами до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 р., ратифікованих Законом України від 17.07.1997 р., кожна фізична особа або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Згідно ст. 32 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України) доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Приписами статей 33, 34 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Обставини, викладені скаржником в апеляційній скарзі, не знайшли свого підтвердження під час розгляду даної справи.

Зважаючи на вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку про те, що рішення Господарського суду Чернігівської області від 23.07.2013р. у справі № 927/683/13 прийнято з повним та всебічним дослідженням обставин, які мають значення для справи, а також з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим апеляційна скарга скаржника задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 32-34, 49, 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Чернігівської міської ради залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Чернігівської області від 23.07.2013р. у справі № 927/683/13 - без змін.

2. Матеріали справи № 927/683/13 повернути до Господарського суду Чернігівської області.

3. Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до касаційного суду протягом двадцяти днів у встановленому законом порядку.

Головуючий суддя А.І. Мартюк

Судді Л.П. Зубець

Л.В. Чорна