Постанова № 35932754, 09.12.2013, Покровський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Красноармійський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
09.12.2013
Номер справи
235/6543/13-а
Номер документу
35932754
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2а/235/263/13

Єдиний унікальний номер 235/6543/13-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2013 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

у складі: головуючого судді Воробйова С.А.

при секретарі Подлєсній О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Красноармійська адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

13.11.2013 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії посилаючись на те, що з 21.05.2008 року вона вийшла на пенсію держслужбовця з посади заступника начальника відділу обліку надходження платежів Управління пенсійного фонду в м.Красноармійську.

У відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія їй призначалася в розмірі 87% від суми заробітної плати, так як на час виходу на пенсію її стаж на державній службі складав 17 років 3 місяця 4 дні, а у відповідності до ч.5 зазначеної статті, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

Однак при призначенні пенсії не були враховані нараховані суми матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, як складових заробітної плати, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообовязкове пенсійне страхування, у звязку з чим вона отримавши довідки про складові заробітної плати звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії.

Рішенням від 17.04.2013 року відповідач відмовив їй в перерахунку, тому вона звернулася до суду з адміністративним позовом.

Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 27.05.2013 року рішення відповідача від 17.04.2013 року було скасовано і відповідача було зобовязано здійснити з 01.04.2013 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1

Згідно ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 19.06.2013 року постанова Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 27.05.2013 року залишена без змін.

В подальшому вона, на виконання постанови суду, одержала лист №22666/10/23 від 18.10.2013 року, в якому при перерахунку пенсії відповідач протиправно зазначив процент розрахунку пенсії від заробітку 80% замість 87%, зменшивши її пенсію на 7%.

Вона вважає дії відповідача протиправними і просить суд зобовязати відповідача з 01.04.2013 року провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст.37 Закону України в редакції, що діяла станом на 11.05.2008 року, з урахуванням загального проценту розрахунку пенсії 87% від суми заробітку, з якого сплачувались страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум та надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду заперечення проти позову та просив справу розглянути за його відсутністю.

Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 21.05.2008 року вийшла на пенсію держслужбовця з посади заступника начальника відділу обліку надходження платежів Управління пенсійного фонду в м.Красноармійську (а.с.10).

У відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія позивачу була призначена в розмірі 87% від суми заробітної плати, так як на час виходу на пенсію її стаж на державній службі складав 17 років 3 місяця 4 дні, а у відповідності до ч.5 зазначеної статті, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

Однак, при призначенні пенсії позивачу не були враховані нараховані суми матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, як складових заробітної плати, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообовязкове пенсійне страхування, у звязку з чим позивач отримавши довідки про складові заробітної плати звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії.

Рішенням від 17.04.2013 року відповідач відмовив позивачу в перерахунку, тому позивач звернулася до Красноармійського міськрайонного суду з адміністративним позовом.

Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 27.05.2013 року (а.с.11-13) рішення відповідача від 17.04.2013 року було скасовано і відповідача було зобовязано здійснити з 01.04.2013 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1

Згідно ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 19.06.2013 року (а.с.14-16) постанова Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 27.05.2013 року залишена без змін.

Відповідач на виконання постанови суду здійснив перерахунок пенсії позивачу 01.04.2013 року відповідно до п.9 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VІ від 08.07.2011 року в розмірі 80% суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування (а.с.17), тобто замість 87%, зменшив позивачу пенсію на 7%.

Згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) на одержання пенсії держслужбовців мають право особи, що досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявністю страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, що мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є держслужбовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

Відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» перерахунок пенсії держслужбовців здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. У даному випадку перерахунок пенсії держслужбовця здійснюється на виконання Постанови суду, якою відновлюється порушене Відповідачем право пенсіонера на пенсію в більшому розмірі ніж призначена, тому посилання Відповідача на те, що перерахунок пенсії в розмірі 80 % зумовлене ЗУ №3668-УІ від 08.07.2011 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким внесено зміни до ст. 37 ЗУ «Про державну службу», не є обґрунтованими з огляду на наступне.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави.

До них, зокрема, належать громадяни,яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України «Про державну службу»). Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України - не допускається.

Відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів.

Відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про державну службу») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. До спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, не встановлюють.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У розумінні статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов'язки громадянина. Принципом верховенства права, який визнається і діє в Україні, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України (стаття 1, частина друга статті З, частина друга статті 6, частина перша статті 8 Конституції України).

У відповідності до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір пенсії, встановлений ст. 37 Законом України «Про державну службу», в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, відповідно до якого розмір пенсії повинен становити 87% від заробітної плати.

З огляду на викладене, Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області повинно було застосовувати саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Законом України «Про державну службу», не встановлюють. Таким чином, судом встановлено, що здійснюючи перерахування пенсії на 80% заробітної плати, відповідач порушив конституційне право позивача на розмір вже призначеної в 2008 році пенсії в розмірі 87% шляхом звуження та обмеження її права, оскільки 21.05.2008 року позивачу була призначена пенсія державного службовця.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ч. 2 ст. 11, ст.ст. 158-163, 186 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії, - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного Фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області №22666/10/23 від 18.10.2013 року в частині визначення загального проценту розрахунку пенсії від заробітку 80% та скасувати в цій частині рішення

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області з 01.04.2013 року провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла станом на 11.05.2008 року з урахуванням загального проценту розрахунку пенсії 87% від суми заробітку, з якого сплачувалися страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум.

Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 68,82 грн.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя