Постанова № 3588513, 10.04.2009, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
10.04.2009
Номер справи
7131-2008а
Номер документу
3588513
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 322

ПОСТАНОВА

Іменем України

10.04.2009

Справа №2-27/7131-2008А

Суддя господарського суду АР Крим Н.В. Воронцова, розглянувши матеріали адміністративної справи № 2-27/7131-2008А 26.01.2009р. у судовому засіданні, що почалося у 11:50 за участю секретаря судового засідання Пономаренко Н.О.

За участю представників:

Від позивача – Бураков В.Г., дор. у справі; Норберг, дор. у справі.

Від відповідача – не з’явився

Треті особи :

1. Приватне підприємство «Лаврушко», м.Керч- не з’явився

2.Управління земельних ресурсів Керченської міської Ради, м. Керч.- не з’явився

3. СПД Попов В.Ю., м.Керч- не з’явився

Ухвалив постанову по справі № 2-27/7131-2008А :

За позовом – ВАТ “Керченський металургійний комбінат”, м. Керч, (98306,м.Керч, вул.В.Бєлік,12,ОКПО 00191493)

До відповідача – ДПІ в м. Керч, (98300, м. Керч, вул. Борзенко, 40).

Треті особи : 1. Приватне підприємство «Лаврушко», (98300, м.Керч, вул.Дубініна, 40/48)

2.Управління земельних ресурсів Керченської міської Ради, (98300, м. Керч, вул.Кірова,17)

3. СПД Попов В.Ю., (98300, м.Керч, вул..Свердлова,32 кв.1)

Про скасування податкових повідомлень-рішень.

Сутність справи: Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача про визнання нечинними податкових повідомлень – рішень № 0000912301/0 від 30.05.2008р., за встановлені порушення ст..2,13,14 Закону України «Про плату за землю» - донараховано 8075,27грн. (основний платіж - 5383,51грн., штрафні санкції- 2691,76грн.), податкових рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000172200/0 від 30.05.2008р., за порушення п.9 Декрету КМУ, ст..1 Указу Президента України «Про невідкладні заходи по поверненню до України валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами»- застосовано штрафних санкцій- 4080,00грн., №0000162200/0 від 30.05.2008р.- за порушення ст..1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків у іноземній валюті»- застосовано штрафних санкцій- 574320,21грн.

Позивач позовні вимоги, щодо за встановлені порушення ст..2,13,14 Закону України «Про плату за землю» донараховано 8075,27грн. (основний платіж - 5383,51грн., штрафні санкції- 2691,76грн.), обґрунтовує тим, що території приборобудівельного виробництва ВАТ “Керченський металургійного комбінату” , з дозволу податкового керуючого Кургузовой О. В., призначеної наказом ДПІ в м. Керч від 31.10.2001 р. №79 було продано ряд будівель і споруд третім особам. Відповідно до ст.15 Закону України “Про плату за землю” власники землі і землекористувачі сплачують земельний податок з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Таким чином, позивач вважає, що оплата земельного податку, що знаходиться під проданими будівлями і спорудами не є обов’язком позивача. З дня виникнення права власності або права користування земельними ділянками, тобто з моменту придбання права на будинки і споруди власники земельних ділянок або землекористувачі зобов’язані сплачувати земельні податки. Також посилається на положення ст.317,319-321, п.3 ст.334, 377 ЦК України.

Щодо застосування штрафних санкцій за порушення п.9 Декрету КМУ, ст..1 Указу Президента України «Про невідкладні заходи по поверненню до України валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами»- у розмірі 4080,00грн., то позивач, вважає їх неузгодженими, за підстав оскарження у Вищому Адміністративному Суді України.

Щодо, застосування штрафних санкцій у розмірі 574320,21грн., за порушення ст..1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків у іноземній валюті», то позивач, вважає їх також необґрунтованими, на підставі наявності мораторію, в зв’язку з порушенням провадження у справі про банкрутство ВАТ «КМК», а також згідно з положеннями Закону України «Про порядок здійснення розрахунків у іноземній валюті» та Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність ».

Відповідач проти позову заперечував, з мотивів наданих у запереченнях до позову, а саме: щодо донарахування податку на землю, посилався на ст.2,13,14,18 Закону України «Про плату за землю», та вважає, що в зв’язку з тим, що внесення змін до обліково-кадастрової документації було внесено тільки 27.11.06р., позивач був зобов’язаний платити земельний податок в повному обсязі, що останнім зроблено не було. За думкою відповідача, власники землі і землекористувачі сплачують земельний податок з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою податок сплачується за фактичний період знаходження землі у власності або користуванні в поточному році. Оскільки, за думкою відповідача, позивач на момент перевірки являвся користувачем вищевказаних земельних ділянок ( право власності не було припинено ), то йому слідувало би надати до відповідача розрахунок за данні земельні ділянки і сплатити земельний податок.

Щодо застосування штрафних санкцій за порушення п.9 Декрету КМУ, ст.1 Указу Президента України «Про невідкладні заходи по поверненню до України валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами»- застосовано штрафних санкцій- 4080,00грн., та за порушення ст..1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків у іноземній валюті»- застосовано штрафних санкцій- 574320,21грн., то вважає їх також обгрунтованими, а на доводи позивача, заперечує тим, що останній невірно посилається на норми закону.

Ухвалою Господарського Суду АР Крим від 12.06.08р. було відкрито провадження по справі та справі привласнений № 2-27/7131-2008А, та до розгляду справи було залучено третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору 1.Приватне підприємство «Лаврушко», (98300, м.Керч, вул.Дубініна, 40/48), 2.Управління земельних ресурсів Керченської міської Ради, (98300, м. Керч, вул.Кірова,17).

10.10.2008р. ухвалою Господарського Суду АР Крим до участі в розгляді справи було залучено третю особу, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору- СПД Попова Вячеслава Юрьєвича (м.Керч, вул.. Свердлова,32 кв.1).

Позивач в судовому засіданні, що відбулося 10.03.2009 р., уточнив позовні вимоги та просить суд скасувати податкові повідомлення – рішення № 0000912301/0 від 30.05.2008р., за встановлені порушення ст..2,13,14 Закону України «Про плату за землю» - донараховано 8075,27грн. (основний платіж - 5383,51грн., штрафні санкції- 2691,76грн.), податкових рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000172200/0 від 30.05.2008р., за порушення п.9 Декрету КМУ, ст..1 Указу Президента України «Про невідкладні заходи по поверненню до України валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами»- застосовано штрафних санкцій- 4080,00грн., №0000162200/0 від 30.05.2008р.- за порушення ст..1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків у іноземній валюті»- застосовано штрафних санкцій- 574320,21грн.

Суд прийняв до уваги уточнення позивача.

Позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Відповідач явку представника в судове засідання не забезпечив, клопотанням від 09.04.2009 р. просить справу розглянути за відсутністю свого представника, за наявними у справі матеріалами. У задоволенні позовних вимог просить відмовити.

Треті особи, явку представників до суду не забезпечили, письмових пояснень не надали, про час та місце розгляду справи були сповіщені належним чином.

Розгляд справи відкладався у порядку ст..150 КАС України. По справі оголошувалась перерва. Після закінчення перерви слухання по справі було продовжено.

Заслухавши представника позивача та дослідивши докази по справі, суд –

встановив :

ВАТ «Керченський металургійний комбінат» здійснює свою діяльність на підставі свідоцтва про державну реєстрацію від 16.02.1996р., довідки ЄДРПОУ, статуту.

В період с 01.04.08р. по 19.05.2008р. було проведено виїзну планову документальну перевірка з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ВАТ «Керченський металургійний комбінат» за період з 01.01.2005р. по 31.12.2007р. .

На підставі даної перевірки був складений акт № 737/23-1/00191493 від 26.05.2008р.

В результаті перевірки було встановлено порушення ВАТ «Керченський металургійний комбінат» вимог ст.2,13,14 Закону України «Про плату за землю» та донараховано 5383,51грн.

Також в результаті перевірки було встановлено порушення ВАТ «Керченський металургійний комбінат» вимог п.9 Декрету КМУ від 19.02.93р. №15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю», ст.1 Указу Президента України «Про невідкладні заходи по поверненню до України валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами» від 06.11.97р. №1246/97(із змінами), в частині непредставлення інформації в III розділі п.5 в Деклараціях про валютні цінності станом на 01.04.05р., 01.07.05р.,01.10.05р., 01.01.06р., 01.04.06р., 01.07.06р., 01.01.07р.,01.04.07р., 01.07.07р., 01.10.07р., 01.01.08р. відповідно до ст.16 вищезгаданого Декрету КМУ і п.2.3. «Про порядок застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства», затверджені Наказами ДПАУ від 04.10.99р. №542, від 13.01.03р. № 13 і п.2.7. Положення про валютний контроль, затвердженого постановою правління НБУ від 08.02.2000р. №49 (із змінами і доповненнями, зареєстрованого в Мінюсті України від 04.04.2000р. №209/4430), передбачені штрафні санкції у розмірі 20 нмдг за кожен випадок порушення (4 випадки).

Також встановлено порушення ВАТ «Керченський металургійний комбінат» ст.1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків у іноземній валюті» від 23.09.04р. №185/94 (із змінами та доповненнями), в частині неотримання валютної виручки і на підставі ст..4 вищенаведеного Закону ДПІ в м. Керч було вирішено донарахувати пеню.

На підставі цього акту ВАТ «КМК» було винесено наступні податкові повідомлення-рішення № 0000912301/0 від 30.05.2008р., за встановлені порушення ст..2,13,14 Закону України «Про плату за землю» - донараховано 8075,27грн. (основний платіж - 5383,51грн., штрафні санкції- 2691,76грн.), № 0000172200/0 від 30.05.2008р., за порушення п.9 Декрету КМУ, ст..1 Указу Президента України «Про невідкладні заходи по поверненню до України валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами»- застосовано штрафних санкцій- 4080,00грн., №0000162200/0 від 30.05.2008р.- за порушення ст..1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків у іноземній валюті»- застосовано штрафних санкцій- 574320,21грн.

За таких обставин суд вважає зазначити наступне.

На підставі рішення виконкому Керченської міської ради №397 від 12.03.1993р. Орендному підприємству Керченського металургійного комбінату на ім’я Войкова була надана в постійне користування земельна ділянка, площею 255,194га, на яку потрібно було оформити державний акт на право постійного користування земельною ділянкою.

Рішенням виконкому Керченської міської ради №610від 14.06.1996р. Орендному підприємству Керченського металургійного комбінату на ім’я Войкова внесені зміни в відведені земельні ділянки. Загальна площа земельної ділянки, що була надана в постійне користування після внесених змін склала 166,11 га.

Відповідно до Декрету КМУ №57-93 від 20.05.1993р. АП Керченського металургійного комбінату на ім’я Войкова було перетворено в ВАТ «Керченський металургійний комбінат».

Як вбачається з матеріалів справи, переоформлення земельної ділянки, наданої в постійне користування АП Керченського металургійного комбінату на ім’я Войкова, ВАТ «КМК» не здійснило.

В період з 2002р. по 2004р.,заздалегідь одержавши|отримавши| дозвіл податкового керівника Кургузовой О.В., призначеною наказом ДПІ м.Керч от 31.10.2001р. за №79, були продані будівлі, розташовані за адресою: м.Керч, вул.Вокзальне шосе,28/Єременко,7. Нерухоме майно, розташоване за вказаною адресою займало земельну ділянку загальною площею промисловий майданчик-8,0527га., санітарна зона-2.14 га, а саме:

14.03.2002р. між ВАТ «КМК» та ПП Пігасін Ю.Г. був укладений договір купівлі -продажу №1562-20, адміністративного корпусу літ. «А», загальною площею- 1 383,7кв.м., площа земельної ділянки-0,380га.

14.03.2002р. між ВАТ «КМК» та ППКП «Мед-Сервис» був укладений договір купівлі -продажу №1561-20, передані будівлі займають земельну ділянку площею-2,6795га.

24.05.2002р. на підставі договіру купівлі -продажу №1693-20, який був укладений між ВАТ «КМК» та ППКП «Мед-Сервис»., були передані будівлі, площею- 130,3 кв.м. та 255,1кв.м., площа земельної ділянки-не вказана.

30.09.2002р. між ВАТ «КМК» та ПП Пігасін Ю.Г. був укладений договір купівлі -продажу №1936-20, передана будівля площею- 437кв.м.., площа земельної ділянки-не вказана.

11.11.02р.за договором № 1980-19 передана будівля літера «П» ТОВ «Крим-Донбас», площа будівлі та земельної ділянки в договорі не вказана.

16.01.03р. за договором фінансової оренди № 2026-20, з обов’язковою передачею у власність орендарю, після закінчення строку оренди ТОВ «Крим-Донбас» передана будівля на земельної ділянки площею-0,5га.01.06.2004р. за договором купівлі-продажу ТОВ «Воля» передана зруйнована будівля під літерою «С», площа земельної ділянки не вказана.

12.08.03р.за договором № 3111 передана будівля літера «З» фірма «Воля», площа будівлі -1071,1 кв.м..площа земельної ділянки в договорі не вказана.

09.10..02р. за договором передана будівля літера «С» фірма «Реал-Інвест», площа будівлі-787,5 кв.м., площа земельної ділянки в договорі не вказана.

23.04.03р. за договором передані будівлі площею літ. «І»33 кв.м.. та літ. «Ж»333 кв.м. СПД Лаврушко Т.Г.

21.12.04р. за договором СПД Виноградов І.А. передана будівля під літ. «Н», площею 2065,8 кв.м.

23.04.03р . за договором СПД Цукановой була передана будівля літ. «Е», площею2521,6 кв.м.

18.03.05р. ТОВ «Південний Крим» за договором була передані побутівки під літ. «Б», площею 747,7 кв.м.

Відповідно до договору купівлі-продажу № 2668 від 10.09.04р. та №920 від 22.04.04р. громадянка Лаврушко Т.Г. та громадянин Попов В.Ю. стали власниками будівлі під літерою «Е», що розташовано в м.Керч, по вул.Єременка,7, загальною площею 2516,2 кв.м. (0,6140га), у тому числі доля Лаврушко Т.Г.- 1891,9 квм. (76%)- 0,46664га, доля Попова В.Ю.-624,3кв.м. (24%)-0,14736га.

Остані звернулися до Кеченської міської ради з проханням надати їм в оренду земельну ділянку під розміщення виробничо – складського комплексу в районі вул..Єременка,7 в м.Керч.

Рішенням 9сесії 5 скликання Керченської міської ради від 27.11.2006р., гр.Лаврушко Т.Г. та гр. Попову В.Ю. було передано в оренду на 5 років земельну ділянку по вул.Єременка,7 в м.Керч, під розміщення виробничо – складського комплексу, площею 0,6140га. Також, останні були зобов’язані, щодо встановлення меж в натурі.

Дійсним рішенням також було припинено право користуванням часткою земельної ділянкою по вул.Єременка,7 в м.Керч, ВАТ «Керченський металургійний комбінат».

Як вбачається з матеріалів справи з боку позивача були неодноразові звернення до начальника ДПІ в м. Керч, начальника Управління земельних ресурсів, голови комісії по земельним питанням Керченської міської ради, міського голови, про вирішення питання про зменшення площі земельної ділянки, яка використовується ВАТ «КМК», в зв’язку з відчуженням частини будівель. (листи за № 1/2312 від.04.11.04р., 1/262 від 02.12.2004р., 1/200 від 12.11.2004р., 1/65 від 17.02.2005р.,1/164 від 05.04.205р., 1/269 від 08.12.2004р., 1/247 від 18.11.2004р., 41/36 від 13.07.2004р., 1/196 від 29.09.2004р.,10/1042 від 23.09.2004р.,1/230 від 04.11.2004р., 1/232 від 04.11.2004р., 1/246 від 18.11.2004р.,).

Як вбачається з матеріалів справи, особи, що набули право власності на вищевказані будівлі несвоєчасно, проте звернулися до Керченської міської ради по належному оформлені земельних ділянок, на яких розташовані дані споруди та будівлі, а саме.

Земельна ділянка площею 1,1757га, що розташована за адресою: м.Керч, по вул.Єременка,7, була передана в користування ПВКП «Мед-Сервис» за договором оренди земельної ділянки за № 7483від 03.12.2001р.

Дозволом за № 3-697/2 від 21.05.2004р., Керченським міським головою був наданий дозвіл на розроблення технічної документації по переходу права користування земельною ділянкою площею 1,3 га, що розташована за адресою м.Керч, вул..Єременко,7 СПД Зурабян Г.Г.

Земельна ділянка площею 1,0757 га,, що розташована за адресою по вул..Єременко,7 в м.Керч, була надана в оренду громадянам Зурабян К.Г. та Зурабян О.М. за договором оренди від 22.07.2005р. (пізніше на земельну ділянку був отриманий вищевказаними особами державний акт на право власності на земельну ділянку ).

Земельна ділянка, площею 2.2502га, що розташована за адресою: м.Керч, по вул..Єременка,7, була передана в користування ТОВ «Східний Крим» за договором оренди земельної ділянки від 09.02.2006р.

ВАТ «КМК» отримало в користування земельну ділянку площею 63,5568 за адресою: м.Керч, вул..Белік,12 за договором №2986 від 17.04.2006р.

Питання, пов'язані із землею регламентуються Конституцією України, Законом України «Про оренду землі», Законом України «Про плату за землю».

Згідно ст.125 ЗК України право власності або користування земельною ділянкою виникає тільки після отримання правовстановлюючого документа.

Ст.126 ЗУ України, передбачає, що такими документами є або державний акт на землю або договір оренди.

Відповідно ст.120 ЗК України, під час переходу права власності на будівлю і споруду, право користування на земельну ділянку може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування на підставі договору оренди.

Стягування плати за землю здійснюється на підставі Закону України «Про плату за землю».

Відповідно до ст.2 Закону України «Про плату за землю» користування землею є платним. Плата за землю стягується у вигляді або орендної платні або у вигляді податку на землю.

Відповідно до ст.5 Закону України «Про плату за землю» об’єктом сплати за землю є земельна ділянка (пай), які знаходяться у власності або користуванні, у тому випадку й у оренді.

Згідно ст.15 Закону України «Про плату за землю» земельний податок сплачується с дня виникнення права власності або користування земельною ділянкою, земельний податок також сплачується з урахуванням фактичного періоду знаходження землі у власності або користуванні.

Як вказано у ст.13 Закону України «Про плату за землю», підставою для нарахування податку на землю є дані Державного земельного кадастру.

Відповідно до ст.193 ЗК України, Державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів. Державний земельний кадастр є основою для ведення кадастрів інших природних ресурсів.

Але відповідно роз’яснень, наданих листом ДПА України від 17.12.03р за № 6398/в/17-0515, при переході права власності або користування на будівлю, споруду, власник обов’язаний оформити право власності або користування на земельну ділянку на якої розміщена споруда, будівля у законом установленому порядку, проте обов’язок сплачувати земельний податок виникає з моменту переходу права власності або користуванням будівлею, спорудою.

При цьому вказаний факт було встановлено постановою ГС АР Крим від 09.04.2008 р. по справі №2-27/3121-2006А, відповідно до якої було скасовано податкове повідомлення – рішення Керченської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим №0002322301/0 від 02.08.05р. про донарахування земельного податку у розмірі 37058,70 грн., який був донарахований ДПІ в м. Керч за результатами перевірки попереднього періоду.

Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 21.07.2008 р. постанова ГС АР Крим від 09.04.2008 р. по справі №2-27/3121-2006А була залишена без змін, а, таким чином, вступила в закону силу.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАСУ обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, заперечення відповідача, не можуть братися судом до уваги.

А відповідно, з боку позивача не вбачається правопорушень чинного законодавства, що регулюють правовідносини, відповідно до сплати податку на землю.

За таких підстав суд вважає, що позовна вимога позивача, в частині скасування податкового повідомлення –рішення № 0000912301/0 від 30.05.2008р., за встановлені порушення ст..2,13,14 Закону України «Про плату за землю» - донараховано 8075,27грн. (основний платіж - 5383,51грн., штрафні санкції- 2691,76грн.), є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Щодо вимог позивача, про скасування податкового рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000172200/0 від 30.05.2008р., за порушення п.9 Декрету КМУ, ст..1 Указу Президента України «Про невідкладні заходи по поверненню до України валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами»- застосовано штрафних санкцій- 4080,00грн., та податкового рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000162200/0 від 30.05.2008р.- за порушення ст..1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків у іноземній валюті»- застосовано штрафних санкцій- 574320,21грн., то суд вважає зазначити наступне.

Як вбачається з матеріалів справи та пояснень сторін, попереднім актом планової документальної перевірки від 17.09.03р. №97/23-2/00191493, були встановлені дебіторські заборгованості: А. у сумі 25530,20 дол.США, по експортному контракту №1661-11 від 20.05.02р. з ЗАТ «ТВК» (Беларусь) за неотримання валютної виручки від поставки стальної емальованої посуди по ВМД № 148 від 28.01.03р. При нормативному терміні отриманні валютної виручки 28.04.03р., валюта не надійшла до часу перевірки. Одночасно від виконання імпортного контракту №001/09 від 12.09.01р. з фірмою « TY INVEST GROUP s.r.o.» (Чехія) у ВАТ «КМК» створилася кредиторська заборгованість у сумі 43229,66 евро. ВАТ «КМК» та фірма « TY INVEST GROUP s.r.o.» (Чехія), уклали договір уступки вимоги за № 2109-19 від 14.03.03р. на передачу останньому вимоги до ЗАТ «ТВК» (Беларусь) у сумі 25530,20 дол.США, що еквівалентно згідно п.3 цього Договору 24315,00 евро. У бухгалтерському обліку не рахується дебіторська заборгованість по ЗАТ «ТВК» у сумі 25530,20 дол.США, що на думку відповідача порушає вимоги ст..1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків у валюті» та у відповідності у ст..4 дійсного Закону було нараховано пеню у розмірі 34315,59грн. -за період з 29.04.03р. по 21.07.03р. включно. Актом документальної перевірки від 30.04.04р. № 53/23-2/00191493 та у відповідності у ст..4 дійсного Закону було нараховано пені по вищевказаної операції у сумі -95720,59грн., по вищенаведеному контракту за період з 22.07.03р. по 09.03.04р. включно. Перевіркою за період з 01.01.2005р. по 31.12.2007р. проведено було донарахування пені по вищенаведеному контракту за період з 10.03.04р. по 31.12.07р. включно у відповідності у ст.4 дійсного Закону, а саме, за кожен день прострочення у розмірі 0,3% від суми недотриманої валютної виручки.

Б. у сумі 254,43 дол.США по експортному договору №1034 від 17.05.01р., укладеного з фірмою «Colombo snc» (Італія), за неотримання валютної виручки від експорту люків чавунних. Усього було відвантажено товару згідно ВМД № 239 від 22.02.02р. на суму 87241,44 дол.США, вагою 264368,00кг. Згідно коносаменту від 28.03.02р. на борт т/х «Лана-2» у порту Маріуполь було відвантажено товару на суму 86987,01дол.США (вагою 263597,00кг). Згідно повідомлення Укрзалізниці відбулася крадіжка вартістю 254,43дол.США та вагою 771,00кг. ВАТ «КМК» не переоформіло експортну ВМД № 239 від 22.02.02р. на меншу вартість по факту відвантаження товару, що передбачено листом ДПА України від 10.01.01р. №133/7/22-2117. За порушення ст.1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків у валюті» та у відповідності до ст..4 дійсного Закону нараховано пеня у сумі 1724,58грн.- за період з 24.05.02р. по 21.07.03р. включно. Актом документальної перевірки № 53/23-2/00191493 від 30.04.04р. донараховано пені у сумі 943,65грн. по вищенаведеному договору (за період з 22.07.03р. по 09.03.04р. включно), у відповідності ст.4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків у валюті». Перевіркою за період з 01.01.2005р. по 31.12.2007р. проведено було донарахування пені до вищенаведеного договору за період з 10.03.04р. по 31.12.07р. у відповідності ст.4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків у валюті», за кожен день прострочення у розмірі 0,3% .

Не погодившись з дійсними фінансовими санкціями ВАТ «КМК» звернулося до Господарського Суду АР Крим.

Щодо суми 36040,17грн. (акт від 17.09.03р. № 97/23-2/00191493) по вищенаведеним операціям, 17.03.04р. ВАТ «КМК» направило позовну заяву до Господарського Суду АР Крим про визнання недійсним податкового повідомлення –рішення від 18.09.2003р. за № 0000942200/0 в частині застосування та стягнення пені за порушення приписів ст.1,2,4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» в розмірі 34315,59грн. та в частині визначення санкцій в розмірі 3130,97грн, в якості податкового зобов’язання. Рішенням Господарського Суду АР Крим від 16.08.04р.-14.09.04р. по справі № 2-7/7227-2004, позов задоволено частково, податкове повідомлення-рішення на суму 34315,59грн. визнано недійсним по суті у сумі 1724,58грн.- у частині визначення суми фінансової санкції податковим зобов’язанням. ДПІ в м.Керч , не погодившись з вищезгаданим рішенням суду звернулось до апеляційної інстанції. Постановою Севастопольського Апеляційного Господарського Суду від 13.12.04р. рішення Господарського Суду АРК по справі було залишено без змін. Не погодившись з постановою апеляційної інстанції відповідач звернувся до касаційної інстанції та Постановою ВГСУ від 23.06.05р. рішення Господарського Суду АРК та постанова Севастопольського Апеляційного Господарського Суду скасовано, в частині визнання недійсним податкового повідомлення-рішення у сумі 34315,59грн. Не погодившись з постановою касаційної інстанції ВАТ «КМК» звернулось до Верховного Суду України, але ухвалою від 17.08.05р. ТОВ «КМК» було відмовлено в порушенні касаційного провадження.

Щодо суми 96740,05тис.грн. (акт від 30.04.04р. № 53/23-2/00191493) по вищенаведеним операціям, ТОВ «КМК» звернулось з позовною заявою про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення. Рішенням Господарського Суду АРК від 15.03.05р.-12.04.05р. по справі 2-7/3379-2005 позов задоволено частково, податкове повідомлення –рішення на суму 94776,40грн. визнано недійсним по суті у сумі 943,65грн., в частині визначення суми фінансової санкції податковим зобов’язанням. Не погодившись з дійсним рішення ДПІ в м.Керч звернулось до суду апеляційної інстанції. Постановою Севастопольського Апеляційного Господарського Суду від 26.09.05р. рішення Господарського Суду АРК було скасовано. У позові відмовлено. Не погодившись з висновками апеляційної інстанції, за словами ВАТ «КМК» звернулось до Вищого Адміністративного Суду України, проте до дійсного часу, щодо розгляду дійсної справи інформації суду не надано.

Таким чином, як вбачається з вищенаведеного, нарахування пені в розмірі 574320,21грн., відповідно до податкового повідомлення –рішення №0000162200/0 від 30.05.2008р.- за порушення ст.1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків у іноземній валюті», обумовлено неотриманням валютної виручки за експорт емальованого посуду від фірми «Colombo snc» (Італія), на суму 253,43 дол.США, в розмірі 5661,85грн., та неотриманням валютної виручки за експорт емальованого посуду від ЗАТ «ТВК» (Беларусь) на суму 25530,20 дол.США, в розмірі 568658,36грн., обумовлено тим, що валютна виручка по дійсним контрактам мусила надійти 28.04.03р., що найшло відображення у акті від 17.09.03р. № 97/23-2/00191493, проте в зв’язку з її ненадходженням в встановлений термін, відповідач застосував нарахування пені й за період з 01.01.2005р. по 31.12.2007р.

За таких підстав, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Ст. 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» визначає, що порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).

Вказане свідчить про порушення відповідачем ст. 19 Конституції України, яка визначає, що органи державної влади і їх посадовці зобов'язані діяти тільки в межах повноважень і способом, які передбачені Конституцією України і Законами України.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» передбачено, що нарахування пені здійснюється виходячи з валютного курсу НБУ на день виникнення заборгованості.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У той же час доказів правильності здійснення відповідачем розрахунку пені у розмірі 574320,21 грн. відповідно до рішення про застосування штрафних ( фінансових ) санкцій №0000162200/0 від 30.05.2008 р. та існування на день виникнення заборгованості саме курсу валют НБУ, покладеного в основу розрахунку, відповідачем суду не надано.

Щодо вимоги позивача про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000172200/0 від 30.05.2008р., за порушення п.9 Декрету КМУ, ст..1 Указу Президента України «Про невідкладні заходи по поверненню до України валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами»- застосовано штрафних санкцій- 4080,00грн., то суд вважає зазначити наступне.

Нарахування штрафних санкцій у розмірі 4080,00грн., відповідно до податкового рішення про застосування штрафних фінансових санкцій № 0000172200/0 від 30.05.2008р., за порушення п.9 Декрету КМУ, ст..1 Указу Президента України «Про невідкладні заходи по поверненню до України валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами», обумовлено, непредставленням інформації в III розділі п.5 в Деклараціях про валютні цінності станом на 01.04.05р., 01.07.05р.,01.10.05р., 01.01.06р., 01.04.06р., 01.07.06р., 01.01.07р.,01.04.07р., 01.07.07р., 01.10.07р., 01.01.08р., при цьому, під такими цінностями розумілась дебіторська заборгованність у сумі 25530,20 дол.США, по експортному контракту №1661-11 від 20.05.02р. з ЗАТ «ТВК» (Беларусь) за неотримання валютної виручки від поставки стальної емальованої посуди по ВМД № 148 від 28.01.03р., та у сумі 254,43 дол.США по експортному договору №1034 від 17.05.01р., укладеного з фірмою «Colombo snc» (Італія), за неотримання валютної виручки від експорту люків чавунних.

Відповідно до ст.9 Декрета КМУ «Про систему валютного регулювання та валютного контролю», валютні цінності та інше майно резидентів, яке перебуває за межами України, підлягає обов'язковому декларуванню у Національному банку України.

Відповідно до п.1.5. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», штрафна санкція (штраф) – плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами.

Згідно до п.2.3 про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби №110 від 17.03.01р. (далі Інструкція №110) штрафна (фінансова) санкція (штраф) - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законодавчими та іншими нормативно-правовими актами, а також відповідно до законодавчих актів, якими надано право органам державної податкової служби застосовувати штрафні (фінансові) санкції, на підставі рішення контролюючого органу.

Відповідно до ст.230 Господарського Кодексу України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Ст..238 Господарського Кодексу України, передбачає, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

Відповідно до ст.241 Господарського Кодексу України, адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.

Ст.250 Господарського Кодексу України регламентує, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Як вбачається з аналізу положень Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ним не передбачено спеціальних термінів застосування штрафу, таким чином, суд вважає, що в даному випадку слід керуватися нормами Господарського Кодексу України.

Згідно статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача – орган публічної влади , який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії

Відповідачем вказане належним чином зроблено не було.

За таких обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обгрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню.Відповідно до п. 11 ст. 171 КАСУ резолютивна частина постанови суду про визнання нормативно-правового акта незаконним або таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили, і про визнання його нечинним невідкладно публікується відповідачем у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено, після набрання постановою законної сили.

В даному випадку, приймаючи до уваги той факт, що опублікуванню належить постанова суду, яка виноситься по справі, результати якого зачіпають права і інтереси широкого кола осіб, суд дійшов висновку про те, що спор, який виник між сторонами по справі зачипає тільки їх інтереси. Результат розгляду даного спору носить локальний характер. Таким чином, суд не баче ніякої необхідності в опубліковані результатів розгляду даної справи.

Судові витрати, понесені позивачем, підлягають стягненню на його користь у розмірі 3,40грн. з Державного бюджету України на підставі ч. 1 ст. 94 КАС України.

Відповідно до ст..160 КАСУ 10.04.08р. було оголошено вступну та резолютивну частину.

Постанова в повному обсязі складена та підписана 15.04.2009 р.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст.. 94, 98, 122, 158 – 164, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати нечинним податкове повідомлення – рішення Керченської державної податкової інспекції в м. Керч АР Крим № 0000912301/0 від 30.05.2008р., за встановлені порушення ст..2,13,14 Закону України «Про плату за землю» - донараховано 8075,27грн. (основний платіж - 5383,51грн., штрафні санкції- 2691,76грн.).

3. Визнати нечинним рішення Керченської державної податкової інспекції в м. Керч АР Крим про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000162200/0 від 30.05.2008р.- за порушення ст..1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків у іноземній валюті»- застосовано штрафних санкцій- 574320,21грн.

4. 3.Визнати нечинним рішення Керченської державної податкової інспекції в м. Керч АР Крим про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000172200/0 від 30.05.2008р., за порушення п.9 Декрету КМУ, ст..1 Указу Президента України «Про невідкладні заходи по поверненню до України валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами»- застосовано штрафних санкцій- 4080,00грн.

5. Стягнути з Державного бюджету України (р/р 31115095700002 у банку отримувача: Управління Державного казначейства в АР Крим, отримувач: Держбюджет м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34740405 ) на користь ВАТ «Керченський металургійний комбінат» м. Керч, вул..Белик,12 (ОКПО 00191493, банківські реквізити не відомі) 3,40 грн. судового збору.

Виконавчий документ видати після вступу Постанови в закону силу, за заявою особи на користь якої воно винесено.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, Постанова вступає в закону силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст.. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Воронцова Н.В.