Постанова № 3588452, 23.07.2008, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
23.07.2008
Номер справи
19/4412-а
Номер документу
3588452
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

"23" липня 2008 р. Справа №19/4412-А

За позовом Лісокомунального сільськогосподарського підприємства "Красилівліс", м.Красилів

до Красилівської міжрайонної державної податкової інспекції, м. Красилів

про зобов'язання вчинити певні дії

Суддя Розізнана І.В. Секретар судового засідання Степчук Т.А.

Представники сторін:

від позивача: Ваславський М.М. - директор;

від відповідача: Боярський О.В. - довіреність від 16.07.08р.

Рішення приймається 23.07.2008р., оскільки в судовому засіданні 16.07.2008р. оголошувалась перерва

Суть спору: позивач в позовній заяві просить суд зобов'язати відповідача зареєструвати його платником єдиного податку та видати свідоцтво про право сплати єдиного податку з 01.04.2008р. Посилається на те, що 14.12.07р. ЛСП "Красилівліс" звернулось до Красилівської ДПІ з заявою про видачу свідоцтва про сплату єдиного податку. 27.12.07р. відповідач відмовив у видачі вищевказаного документу, посилаючись на те, що відповідно до ст.7 Указу Президента від 03.07.1998р. №727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" його дія поширюється на суб'єктів підприємницької діяльності, у статутному фонді яких частки, що належать юридичним особам - учасникам та засновникам даних суб'єктів, які не є суб'єктами малого підприємництва, перевищують 25 відсотків. Позивач з відмовою відповідача не погоджується. Вказує на те, що відповідно до ст.1 Указу Президента "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" встановлено, що спрощена система оподаткування обліку та звітності запроваджується для суб'єктів малого підприємництва - юридичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, в яких за рік середньооблікова чисельність працюючих не перевищує 50 осіб обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 1 млн. гривень. Чисельність працюючих позивача не перевищує 50 осіб, а обсяг виручки від реалізації продукції не перевищує 1 млн. гривень, підтверджується довідкою про обсяг виручки підприємства за 2007рік. Не є правомірним застосування норми ст.7 вищевказаного Указу до комунального підприємства, оскільки до ч.4 ст.63 ГК України комунальне підприємство є унітарним, тобто має одного власника - територіальну громаду, отже статутний фонд на частки не ділиться. Крім того, позивач вказує на те, що при його створенні статутний фонд взагалі не створювався. До того ж власник ЛСГ "Красилівліс" - територіальна громада району, не є юридичною особою. Органи місцевого самоврядування засновують комунальні підприємства не від свого імені, а від імені громади та є представницькими органами, діють виключно від імені територіальної громади.

Відповідач з позовними вимогами позивача не погоджується та вважає їх неправомірними, що обґрунтовує наступним. Статтею 1 Указу Президента України від 3 липня 1998 року №727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" (в редакції Указу від 28 червня 1999 року №746/99) встановлено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується, зокрема, для юридичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, в яких за рік середньооблікова чисельність працюючих не перевищує 50 осіб і обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 1 млн. гривень. Одночасно частиною четвертою статті 7 Указу визначено, що його дія не поширюється на суб'єктів підприємницької діяльності, у статутному фонді яких частки, що належать юридичним особам - учасникам та засновникам даних суб'єктів, які не є суб'єктами малого підприємництва, перевищують 25 відсотків. Твердження позивача, щодо невірного застосування ст.7 Указу Президента України від 3 липня 1998 року №727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" є неправомірними. Державне підприємство згідно з положеннями Господарського кодексу України є підприємством, що діє на основі державної власності, утворюється уповноваженим органом державної влади і майно якого закріплюється за ним на праві господарського відання чи праві оперативного управління (статті 63, 73, 74). Комунальне підприємство - це підприємство, що діє на основі комунальної власності територіальної громади, утворюється органом, який є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції та майно якого закріплюється за ним на праві господарського відання або на праві оперативного управління (статті 63, 78 зазначеного Кодексу). Отже, незалежно від наявності чи відсутності статутного фонду, єдиним засновником (учасником) державних та комунальних підприємств є відповідно держава чи територіальна громада в особі уповноважених органів. Тобто, їх частка в цих підприємствах перевищує 25 відсотків. Враховуючи поняття суб'єкта малого підприємництва, наведене у статті 1 Указу, уповноважені органи, які діють від імені держави чи територіальних громад, не є суб'єктами малого підприємництва. Крім того, частиною першою статті 8 Господарського кодексу України передбачено, що держава, органи державної влади та органи місцевого самоврядування не є суб'єктами господарювання. Таким чином, оскільки засновники (органи державної влади та органи місцевого самоврядування) державних та комунальних підприємств не є суб'єктами малого підприємництва і їх частка в цих підприємствах перевищує 25 відсотків, дія Указу Президента України від 3 липня 1998 року №727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" на зазначені підприємства не поширюється.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне

14.12.2007р. позивач звернувся до Красилівської МДПІ з заявою про видачу свідоцтва про право сплати єдиного податку на 2008рік за ставкою єдиного податку 10 відсотків.

27.12.2007р. вих. 14267/8/15-132 Красилівська МДПІ відмовила ЛСГП "Красилівліс" у переведенні на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності на 2008р. мотивуючи тим, що відповідно до "Узагальнюючого податкового роз'яснення щодо застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності суб'єктами малого підприємництва з державною, комунальною та іншими формами власності" затвердженого Наказом ДПА України від 23.06.2006р. №352, оскільки засновники (органи державної влади та органи місцевого самоврядування) державних та комунальних підприємств не є суб'єктами малого підприємництва і їх частка в цих підприємствах перевищує 25 відсотків, дія Указу Президента від 03.07.1998р. №727/98 на зазначені підприємства не поширюється.

Позивач вважаючи відмову податкового органу у переведенні підприємства на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності на 2008рік неправомірною просить суд зобов’язати Красилівську МДПІ зареєструвати ЛСП "Красилівліс" платником єдиного податку та видати свідоцтво про право сплати єдиного податку з 01.04.2008р.

До матеріалів справи позивачем також надано копію довідки про обсяг реалізації за 2007р., штатний розпис позивача на 2008рік, копію довідки про основні фінансово-господарські показники за ІІ квартал 2008р., з врахуванням чого позивач вважає хибними доводи відповідача про неможливість застосування Указу президента від 03.07.1998р. №727/98 до позивача.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені представниками сторін пояснення та заперечення, оцінюючи їх у сукупності, судом враховується наступне.

Відповідно до ч.1 ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Статтею 1 Указу Президента України №727/98 від 3 липня 1998 року "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" встановлено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується, зокрема, для юридичних осіб - суб’єктів підприємницької діяльності будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, в яких за рік середньооблікова чисельність працюючих не перевищує 50 осіб і обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 1 млн. гривень.

Приписами ст.4 Указу визначено, що для переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єкт малого підприємництва подає письмову заяву до органу державної податкової служби за місцем державної реєстрації. Суб'єкт малого підприємництва - юридична особа обов'язково зазначає, яку ставку єдиного податку ним обрано.

Заява подається не пізніше ніж за 15 днів до початку наступного звітного (податкового) періоду (кварталу) за умови сплати всіх установлених податків та обов'язкових платежів за попередній звітний (податковий) період.

Орган державної податкової служби зобов'язаний протягом десяти робочих днів видати безоплатно свідоцтво про право сплати єдиного податку або надати письмову мотивовану відмову.

З наявної в матеріалах справи заяви позивача від 14.12.2007р. про видачу свідоцтва про право сплати єдиного податку, вбачається, що ЛСП "Красилівліс" просило перевести підприємство на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності з 2008р. за ставкою єдиного податку 10%. При цьому в заяві підприємство зазначило, що середньооблікова чисельність працюючих на дату подання заяви, а також обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), майна, основних фондів за рік, не перевищують встановлені Указом межі.

27.12.2007р. за вих. 14267/8/15-132 Красилівська МДПІ відмовила ЛСП "Красилівліс" у переведенні на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності на 2008р. мотивуючи тим, що відповідно до "Узагальнюючого податкового роз'яснення щодо застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності суб'єктами малого підприємництва з державною, комунальною та іншими формами власності" затвердженого Наказом ДПА України від 23.06.2006р. №352, оскільки засновники (органи державної влади та органи місцевого самоврядування) державних та комунальних підприємств не є суб'єктами малого підприємництва і їх частка в цих підприємствах перевищує 25 відсотків, дія Указу Президента від 03.07.1998р. №727/98 на зазначені підприємства не поширюється.

Відмовляючи позивачу у видачі свідоцтва на право спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності з 2008р. за ставкою єдиного податку 10% відповідачем не було враховано наступне.

Згідно п.4 ст.63 ГК України, унітарне підприємство створюється одним засновником, який виділяє необхідне для того майно, формує відповідно до закону статутний фонд, не поділений на частки (паї), затверджує статут, розподіляє доходи, безпосередньо або через керівника, який ним призначається, керує підприємством і формує його трудовий колектив на засадах трудового найму, вирішує питання реорганізації та ліквідації підприємства. Унітарними є підприємства державні, комунальні, підприємства, засновані на власності об'єднання громадян, релігійної організації або на приватній власності засновника.

Відповідно до п.1 ст.78 ГК України, комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.

Відповідно до п.1.1 Статуту ЛСП "Красилівліс", зареєстрованого Красилівською районною державною адміністрацією 07.08.2007р., спеціалізоване лісокомунальне сільськогосподарське підприємство "Красилівліс" знаходяться у спільній власності територіальних громад Красилівського району, здійснює свою діяльність відповідно до чинного законодавства України, цього Статуту. Органом, уповноваженим власником на управління (засновником), є Красилівська районна рада. Підприємство створене рішенням дванадцятої сесії 3 скликання Красилівської районної ради від 30 жовтня 2000року №2. Підприємству було передано у постійне користування земельні ділянки лісового фонду, в тому числі полезахисні лісові смуги загальною площею 3232га, право користування посвідчене Державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.

Стаття 1 Указу вказує, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для юридичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності будь-якої організаційно - правової форми та форми власності, в яких за рік середньооблікова чисельність працюючих не перевищує 50 осіб і обсяг виручки яких від реалізації продуктів (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 1 млн. гривень.

Як вбачається із статуту позивача, при створенні юридичної особи - ЛСП "Красилівліс", статутний фонд взагалі не створювався, тому твердження відповідача про перевищення у статутному фонді частки - учасників та засновників даного суб'єкта 25 відсотків є безпідставною

Судом враховується, що відповідно до штатного розпису на 2008рік середньооблікова чисельність працюючих позивача склала 20,5 осіб. Відповідно до поданої довідки про обсяг виручки від реалізації продуктів за 2007р., обсяг склав 134494,50грн., тому дія вказаного вище Указу Президента поширюється на суб'єкта підприємницької діяльності - юридичну особу ЛСП "Красилівліс".

Посилання відповідача на "Узагальнююче податкове роз'яснення щодо застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності суб'єктами малого підприємництва з державною, комунальною та іншими формами власності" затверджене Наказом ДПА України від 23.06.2006р. №352, як на правову підставу у відмові позивачу в задоволенні заяви, є неправомірним, оскільки постановою Київського апеляційного адміністративного суду №22а-1540/07 від 30.11.2007р. визнано недійсним узагальнююче податкове роз'яснення щодо застосування положень Указу Президента України від 03.07.98р. №727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", затверджене наказом ДПА України №352 від 23.06.2006р.

Судом враховується, що згідно ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Зважаючи на викладені обставини та враховуючи, що відповідачем відмовлено позивачу у видачі свідоцтво про право сплати єдиного податку на 2008р. не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), з посиланням на скасований акт, а також приймаючи до уваги, що заява позивачем подана в податковий орган у встановлений строк, суд вважає позовні вимоги Лісокомунального сільськогосподарського підприємства "Красилівліс" про зобов’язання відповідача видати свідоцтво про право сплати єдиного податку з 01.04.2008р. обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню.

Враховуючи задоволення позову згідно ч. 3 ст. 94 КАСУ судові витрати, здійснені позивачем, зокрема держмито в сумі 3,40 грн. присуджуються йому. При цьому згідно ч. 1 ст. 94 цього Кодексу документально підтверджені судові витрати присуджуються з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст.6, 14, 71, 86, 94, 104, 105, 158-163, 167, 254-259, п.п.3, 6-7 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, Суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Лісокомунального сільськогосподарського підприємства "Красилвліс", м. Красилів до Красилівського міжрайонної державної податкової інспекції, м. Красилів про зобов'язання відповідача зареєструвати позивача платником єдиного податку та видати свідоцтво про право сплати єдиного податку з 01.04.2008р. задовольнити.

Зобов’язати Красилівську міжрайонну державну податкову інспекцію видати лісокомунальному сільськогосподарському підприємству "Красилівліс" свідоцтво про право сплати єдиного податку з 01.04.2008р.

Стягнути з Державного бюджету України на користь лісокомунального сільськогосподарського підприємства "Красилівліс" (м. Красилів, вул. Котовського, б. 17, код ЄДРПОУ 31120296) понесені витрати по сплаті судового збору в розмірі 3грн. 40коп. (три гривні 40коп.).

Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Дані заяви подаються до апеляційного суду через суд першої інстанції.

Згідно ст. 254 КАСУ Постанова, якщо інше не встановлено КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя І.В. Розізнана

Віддрук. 3 прим.:1 - до справи,2 - позивачу,3 - відповідачу.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 24.07.2008р.