Постанова № 35880283, 26.11.2013, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
26.11.2013
Номер справи
161/15811/13-а
Номер документу
35880283
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 161/15811/13-а

Провадження № 161/15811/13-а

ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 листопада 2013 р. місто Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючого - судді Пахолюка А.М.

при секретарі - Шандерик В.В.,

з участю:

позивача - ОСОБА_2,

представника відповідачів - Юрченко Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Луцької міської ради, Луцького міського голови Романюка Миколи Ярославовича, заступника Луцького міського голови Вербича Юрія Григоровича про визнання дій протиправними та зобов?язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся в суд з адміністративним позовом до Луцької міської ради, Луцького міського голови Романюка М.Я., заступника Луцького міського голови Вербича Ю.Г. про визнання дій протиправними та зобов?язання вчинити дії.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що 24.04.2013 року він направив на адресу Луцького міського голови Романюка М.Я. запит щодо доступу до публічної інформації, в якому просив надати йому копії декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру депутатів Луцької міської ради за минулий 2012 рік.

Відповідачі запит задовольнили лише частково, 29.04.2013 року надавши йому копії декларацій депутатів Луцької міської ради Дячука Р.О., Калахана А.С., Осіпова А.О., Пустовіта Г.О., Цимбалюка С.І., Шиби Б.П., Яручика М.О.

Вважає, що відповідачами протиправно, в порушення вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» було відмовлено у наданні повної інформації на запит.

З врахуванням уточнених в ході розгляду справи позовних вимог, просить суд, визнати протиправними дії відповідачів щодо ненадання йому публічної інформації на запит та зобов?язати відповідачів надати йому копії декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий 2012 рік щодо депутатів, які передали на зберігання такі декларації до виконавчого комітету Луцької міської ради.

Позивач ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених в заяві. Просив суд позов задовольнити.

Представник відповідачів Луцької міської ради, Луцького міського голови Романюка М.Я. - Юрченко Н.М. в судовому засіданні позов не визнала, суду пояснила, що Луцькою міською радою та її посадовими особами надано позивачу копії декларацій лише тих депутатів, які надали відповідну згоду. Вказала, що у виконкомі Луцької міської ради знаходяться декларації щодо 18-ти депутатів, які офіційно не працевлаштовані, а декларації інших депутатів згідно вимог Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» зберігаються за їх місцем роботи. Просила суд відмовити в задоволенні позову за безпідставністю.

Відповідач заступник Луцького міського голови Вербич Ю.Г. в судове засідання не з'явився, подав суду письмові заперечення проти позову та просив суд відмовити в його задоволенні.

Суд вважає за можливим розглянути справу у відсутності учасників процесу, що не з'явилися, по наявним у справі доказам.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов безпідставний і не підлягає до задоволення.

Судом встановлено, що 24.04.2013 року позивач, як журналіст інформаційного порталу «Четверта влада», направив на адресу Луцького міського голови Романюка М.Я. запит щодо доступу до публічної інформації в якому просив надати йому копії декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру депутатів Луцької міської ради за минулий 2012 рік (а.с.9).

Із матеріалів справи вбачається, що на зберіганні у Луцькій міській раді знаходяться декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2012 рік 18-ти депутатів Луцької міської ради: Бірюкова А.Є., Гриба В.П., Дементьєвої Т.С., Дендіберіна М.Є., Дячука Р.О., Калахана А.С., Кварцяного В.В., Лаби Л.М., Ніколайчука Р.О., Пекарського А.Г., Сосновського А.П., Цимбалюка С.І., Шиби Б.П., Осіпова А.О., Чернецького О.С., Голєвої О.В., Яручика М.О., Никитюка В.С. (а.с. 34, 35).

Апаратом виконавчого комітету Луцької міської ради за результатами розгляду запиту позивача було надано відповідь від 29.04.2013 N 6.1-20/102 за підписом заступника Луцького міського голови Вербича Ю.Г., згідно якої на електронну адресу ОСОБА_2 надіслано копії декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру тих депутатів Луцької міської ради, які надали згоду на оприлюднення таких декларацій, а саме: Дячука Р.О., Калахана А.С., Осіпова А.О., Пустовіта Г.О., Цимбалюка С.І., Шиби Б.П., Яручика М.О. (а.с. 8).

В даному випадку спірні правовідносини між сторонами врегульовані Конституцією України, Законом України «Про інформацію», Законом України «Про доступ до публічної інформації», Законом України «Про захист персональних даних», Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції». Зазначені нормативно-правові акти викладені в постанові суду в редакції, чинної на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

За змістом вимог п.1 ч.1 ст. 13, п.6 ч.1 ст.14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками публічної інформації визнаються суб'єкти владних повноважень, в тому числі органи місцевого самоврядування, які зобов'язані надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.

З приписів ст.12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» вбачається, що суб'єкти декларування зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати за місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік за формою, що додається до цього Закону.

Відомості, зазначені у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік щодо визначеної названим Законом категорії декларантів підлягають оприлюдненню протягом 30 днів з дня їх подання шляхом опублікування в офіційних друкованих виданнях відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Згідно висновків Конституційного Суду України, викладених у рішенні N 2-рп/2012 від 20.01.2012 року, інформацією про особисте та сімейне життя особи є будь-які відомості та/або дані про відносини немайнового та майнового характеру, обставини, події, стосунки тощо, пов'язані з особою та членами її сім'ї, за винятком передбаченої законами інформації, що стосується здійснення особою, яка займає посаду, пов'язану з виконанням функцій держави або органів місцевого самоврядування, посадових або службових повноважень. Така інформація про особу є конфіденційною.

Відповідно до ч.1, 6, 7 ст.6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна інформація, таємна інформація, службова інформація. Не належать до інформації з обмеженим доступом відомості, зазначені у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, оформленої за формою і в порядку, що встановлені Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції", крім відомостей, зазначених у пункті 7 примітки додатка до цього Закону.

Згідно пункту 7 примітки додатка Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» відомості щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта громадянина України та членів його сім?ї, а також реєстрації місця проживання, дати народження декларанта та членів його сім?ї, місцезнаходження об'єктів, які наводяться в декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, є інформацією з обмеженим доступом та оприлюдненню не підлягають.

Відповідно до частини другої статті 21 Закону України "Про інформацію" конфіденційною є інформація про фізичну особу, є також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень.

За змістом ст. 2, 5, ч.2 ст.14 Закону України «Про захист персональних даних» персональні дані - це відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована, за режимом доступу є інформацією з обмеженим доступом, поширення яких без згоди суб'єкта персональних даних або уповноваженої ним особи дозволяється у випадках, визначених законом, і лише (якщо це необхідно) в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Таким чином, виходячи із системного аналізу вищенаведених правових норм та з врахуванням правової позиції Коституційного Суду України, суд вважає, що декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру містять інформацію про персональні дані як декларанта, так і членів сім'ї декларанта, що є інформацією з обмеженим доступом, поширення якої дозволяється лише із згоди цих осіб. Тому оприлюдненню підлягають не самі декларації, а певні відомості зазначені у декларації, що не являються інформацією з обмеженим доступом.

Відповідно до ч.7 ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.

Як вбачається зі змісту запиту ОСОБА_2 від 29.04.2013, позивач просив надіслати йому електронною поштою копії декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру депутатів Луцької міської ради за 2012 рік.

Отже, позивачем запитувались власне копії декларацій, а не відомості про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, що зазначені у деклараціях і які підлягають оприлюдненню.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що Луцька міська рада її посадові особи правомірно відмовили позивачу у наданні копій декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру депутатів Луцької міської ради Бірюкова А.Є., Гриба В.П., Дементьєвої Т.С., Дендіберіна М.Є., Кварцяного В.В., Лаби Л.М., Ніколайчука Р.О., Пекарського А.Г., Сосновського А.П., Чернецького О.С., Голєвої О.В., Никитюка В.С. за 2012 рік, оскільки останні не висловили своє згоду на розповсюдження конфіденційної інформації, що міститься в деклараціях.

При цьому суд враховує ту обставину, що органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. як це визначено у ч.2 ст.19 Конституції України, а тому відповідачі не наділені повноваженнями заретушувати інформацію з обмеженим доступом, яка розміщена в деклараціях депутатів Луцької міської ради.

Суд не розглядає та не оцінює дії відповідачів щодо ненадання копій декларацій інших депутатів Луцької міської ради (за виключенням тих депутатів, що добровільно надали згоду на отримання позивачем копій декларацій), так як, позивач, уточнивши позовні вимоги, просив суд зобов'язати відповідачів надати йому лише копії декларацій депутатів Луцької міської ради, які подали такі документи до виконавчого комітету ради, а суд не може виходити за межі позовних вимог, як це визначено ч.2 ст.11 КАС України.

Таким чином дії відповідачів щодо відмови у наданні позивачу копій декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру депутатів Луцької міської ради, Бірюкова А.Є., Гриба В.П., Дементьєвої Т.С., Дендіберіна М.Є., Кварцяного В.В., Лаби Л.М., Ніколайчука Р.О., Пекарського А.Г., Сосновського А.П., Чернецького О.С., Голєвої О.В., Никитюка В.С. за 2012 рік без згоди зазначених депутатів, вчинено правомірно та обґрунтовано, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги позивача є безпідставними та не підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст. 6, 71, 99, 158, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, на підставі ст.19 Конституції України, ст.21 Закону України «Про інформацію», ст.ст. 1, 6, 7, 13, 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації», ст.ст. 2, 5, 14 Закону України «Про захист персональних даних», ст. 12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Луцької міської ради, Луцького міського голови Романюка Миколи Ярославовича, заступника Луцького міського голови Вербича Юрія Григоровича про визнання дій протиправними та зобов?язання вчинити дії.

Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Луцького міськрайонного суду А.М. Пахолюк