УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 жовтня 2013 р.Справа № 818/3314/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Подобайло З.Г.
Суддів: Мельнікової Л.В. , Григорова А.М.
за участю секретаря судового засідання Співак О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 18.06.2013р. по справі № 818/3314/13-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах , Управління Державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області
про стягнення помилково сплаченого збору,
ВСТАНОВИЛА:
18.04.2013 року позивач ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах, Управління державної казначейської служби України в м. Сумах Сумської області в якому просить суд визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах щодо відмови надати подання Управлінню Державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області про повернення помилково сплаченого збору в сумі 2239, 73 грн. та стягнути з Державного бюджету України (Управління Державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області - 40022, м. Суми, вул. Троїцька, 8, р/р 31217224700002 в ГУ ДКСУ у Сумській області, МФО 837013, код 37970593) на користь ОСОБА_1 помилково сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 2239, 73 грн., посилаючись на те, що відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону, яка була чинною до 28.06.2012 року, у нього як у покупця автомобіля був відсутній обов'язок сплати цього збору. Вважає, що пункт 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740 застосуванню не підлягав, оскільки даний нормативно-правовий акт не відповідає правовому акту, що має вищу юридичну силу, - Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування».
Також позивач вважає, що оскільки як на час здійснення помилкової сплати, так і на час звернення до суду жодний нормативно-правовий акт не містить строку обмеження права платника на повернення помилково сплаченої суми з даного виду збору, то строк звернення до адміністративного суду з даним позовом, виходячи з приписів ч. 1 та ч. 2 ст. 99 КАС України, розпочинається з моменту відмови йому в поверненні помилково сплачених коштів.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 18 червня 2013 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 помилково сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 2239 ,73 грн. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішення, в апеляційній скарзі УПФУ в м. Сумах, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову суду та прийняти нове судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Сторони в судове засідання апеляційної інстанції не з'явилися, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки не повідомили.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга відповідно до положень ст. 202 ч. 1 п. 4 КАС України підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції , що згідно довідки-рахунку ТОВ "Автопарк плюс" Серія КІМ № 688842 від 09 березня 2011 року, ОСОБА_1 придбав легковий автомобіль SKODA OKTAVIA, номер кузову НОМЕР_1 за ціною 50534, 69 грн. (а.с.26).
Після державної реєстрації вказаного автомобіля в Сумському відділі РЕР УДАІ УМВС України в Сумській області, позивач 17 березня 2011 року отримав державний номер, а саме: НОМЕР_2, та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3.
Цього ж дня, ОСОБА_1 у відділенні Сумської філії ПАТ КБ "ПриватБанк" до Державного бюджету м. Суми (р/р 31217224700002) були перераховані кошти в суми 2239,73 грн., призначення платежу: "3 % збір при відчуженні легкового автомобіля", про що свідчить квитанція від 17 березня 2011 року.
Частково не погоджуючись з висновками суду першої інстанції, колегія суддів зазначає, що здійснення права може бути за умови наявності в певної фізичної особи самого суб'єктивного цивільного права. Здійснення права є добровільним актом волевиявлення. Цей висновок випливає з аналізу статті 12 Цивільного кодексу України, згідно з якою особа здійснює свої права вільно. Добровільність здійснення суб'єктивного цивільного права означає, що особа самостійно і незалежно від волі інших суб'єктів вирішує здійснювати їй чи ні певне суб'єктивне право. Жодна особа не може бути примушена до здійснення того чи іншого суб'єктивного цивільного права.
До юридичних способів захисту порушеного суб'єктивного цивільного права належать, як звернення із вимогою про захист порушеного права відповідним способом до уповноваженого державного органу (адміністративний), так і звернення до суду.
При цьому право на звернення до суду є строковим. Тобто кожний є вільним в виборі способу захисту порушеного права, однак такий правовий інститут, як строк звернення до суду, в свою чергу, вимагає від особи займати активну позицію в вирішенні питання застосування саме судового захисту порушеного права.
Зокрема, строки звернення до адміністративного суду регламентовані приписами статті 99 КАС України.
Так, частинами 1 і 2 статті 99 КАС України встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
За загальним правилом, помилково сплаченими коштами слід вважати суми коштів, які за певних обставин надійшли до бюджету від осіб, у яких відсутній обов'язок їх сплачувати.
Згідно із пунктом 14 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2998 року № 1740, органи Державтоінспекції здійснюють реєстрацію легкових автомобілів лише за умови сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Колегія суддів вважає, що зазначене положення Порядку № 1740 та правове обґрунтування позовних вимог, як і сам факт звернення позивача до суду з приводу повернення (стягнення) на його користь коштів, сплачених 17 березня 2011 року, дає підстави дійти висновку про те, що зазначений платіж не можливо вважати добровільним платежем, що здійснений помилково.
Отже, з дати здійснення платежу за кодом бюджетної класифікації 24140300 «Збір під час набуття права власності на легкові автомобілі» у сумі 2239,73 грн. у позивача виникло право застосувати способи захисту свого права на здійснення реєстрації придбаного автомобіля без сплати коштів у якості збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, а саме з 17.03.2011р.
Згідно зі статтями 45 та 78 Бюджетного кодексу України Державна казначейська служба України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та місцевих бюджетів та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету. Перелік податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету згідно з бюджетною класифікацією в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а також загальні вимоги щодо обліку доходів бюджету визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2011 року N 106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету» визначено, що контроль за справлянням надходжень до бюджету по коду бюджетної класифікації 24140300 «Збір під час набуття права власності на легкові автомобілі» покладено на Пенсійний фонду України.
Згідно із Порядком повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10.12.2002 року № 226, зареєстрованого Мінюстом України 25.12.2002 року за № 1000/7288, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Дія цього Порядку не поширюється на операції з відшкодування податку на додану вартість та повернення з бюджету коштів за рішенням суду.
Колегія суддів зазначає, що визначив пріоритетним такий спосіб захисту порушеного права, як звернення до державних органів з вимогою про його відновлення, позивачем пропущений строк звернення до адміністративного суду.
В силу приписів ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Судам першої та апеляційної інстанції позивач не навів обставин, які б об'єктивно перешкоджали його зверненню до суду, та не надав доказів в обґрунтування наведених обставин. Отже, у судів відсутня можливість визначитися про достатність підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними.
Аналізуючи вищезазначене в його сукупності, колегія суддів приходить до висновку про хибність позиції позивача стосовно того, що термін строку його звернення до суду виникає не з моменту порушення права - сплати ним (в силу імперативності вимог органу ДАІ МВС України) збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, а з моменту прийняття органом на який покладений контроль за справлянням надходжень до бюджету, рішення про відмову в наданні до органу Державного казначейства України подання про повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів в розмірі 2239,73 грн.
Колегія суддів зазначає, що обраний позивачем спосіб захисту права не відповідає змісту права, що порушено, оскільки наявність спору стосовно обов'язку позивача сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування фактично виключає можливість застосування адміністративного (позасудового) способу захисту порушеного права, яке повинно бути відновлено не шляхом зобов'язання органу Пенсійного фонду України надати до органу Державного казначейства України подання про повернення помилково сплачених коштів, а шляхом стягнення таких коштів.
Позивач не довів суду того, що обов'язок застосування адміністративно-судового порядку захисту порушеного права прямо визначений нормою Закону, тобто Законом України передбачена обов'язковість досудового порядку вирішення такого спору.
Згідно із ч. 2 ст. 100 КАС України позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового засідання.
Пунктом 4 ч. 1 ст. 198 КАС України визначено право суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції скасувати постанову суду і залишити позовну заяву без розгляду.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про необхідність часткового задоволення апеляційної скарги, скасування постанови суду першої інстанції в частині, якою задоволені позовні вимог позивача та з Державного бюджету на користь позивача стягнутий помилково сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 2239,73 грн. з прийняттям нового судового рішення про залишення позовної заяви в частині зазначених позовних вимог без розгляду.
Колегія суддів також приходить до висновку про те, що вимога апеляційної скарги про скасування постанови суду першої інстанції стосується лише тієї частини судового рішення, якою позовні вимоги задоволені, оскільки в апеляційній скарзі відсутнє обґрунтування необхідності скасування оскаржуваного судового рішення в частині, якою в задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача УПФУ в м. Суми щодо відмови надати подання УДКС України в м. Сумах про повернення помилково сплаченого збору відмовлено.
Інші доводи апеляційної скарги на висновки колегії суддів не впливають.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 4 ст. 198, 203, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах задовольнити частково.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 18.06.2013р. по справі № 818/3314/13-а скасувати в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_1 щодо стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 помилково сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 2239,73 грн. з прийняттям нового судового рішення про залишення адміністративного позову в частині зазначених позовних вимог без розгляду.
В іншій частині постанову Сумського окружного адміністративного суду від 18 червня 2013 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Подобайло З.Г.Судді(підпис) (підпис) Мельнікова Л.В. Григоров А.М.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Подобайло З.Г.
Повний текст ухвали виготовлений 14.10.2013 р.