ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 грудня 2013 р.Справа № 821/299/13-а
Категорія: 8.2.3 Головуючий в 1 інстанції: Дубровна В.А.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючогосудді -Жука С.І. судді - Яковлева Ю.В. судді - Запорожана Д.В.при секретаріДанюк А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2013 року по справі за позовом Херсонського державного заводу "Палада" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області про скасування податкових повідомлень - рішень та стягнення суми бюджетного відшкодування, -
встановиЛА:
Херсонський державний завод "Палада" (надалі - позивач, ХДЗ "Палада") звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби (надалі - відповідач - 1, ДПІ), Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області (надалі - відповідач - 2, ГУ ДКСУ), у якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.10.2012 року №0000931504 щодо зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2012 року на 415294,00 грн. та застосування штрафних санкцій у сумі 207647,00 грн.; скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.10.2012 року №0000941504 щодо збільшення суми бюджетного відшкодування за червень 2012 року на 415294,00 грн.; скасувати податкове повідомлення-рішення від 05.11.2012 року №0001041504 щодо зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2012 року на 584463,00 грн. та застосування штрафних санкцій у сумі 292231,50 грн.; скасувати податкове повідомлення-рішення від 05.11.2012 року № 0001051504 щодо збільшення суми бюджетного відшкодування за серпень 2012 року на 584463,00 грн.; скасувати податкове повідомлення-рішення від 20.11.2012 року №0001071504 щодо зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2012 року на 124163,00 грн. та застосування штрафних санкцій у сумі 62081,50 грн.; скасувати податкове повідомлення-рішення від 20.11.2012 року №0001081504 щодо збільшення суми бюджетного відшкодування за вересень 2012 року на 124163,00 грн., стягнути з Державного бюджету України на користь Херсонського державного заводу "Палада" суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 1123920,00 грн.
Суд першої інстанції своєю постановою від 26 лютого 2013 року позовні вимоги Херсонського державного заводу "Палада" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області про скасування податкових повідомлень - рішень та стягнення суми бюджетного відшкодування - задовольнив.
Скасував податкове повідомлення - рішення від 02.10.2012 року № 0000931504 щодо зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2012 року на 415 294,00 грн. та застосування штрафних санкцій у сумі 207 647,00 грн.
Скасував податкове повідомлення - рішення від 02.10.2012 року №0000941504 щодо збільшення суми бюджетного відшкодування за червень 2012 року на 415 294,00 грн.
Скасував податкове повідомлення - рішення від 05.11.2012 року № 0001041504 щодо зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2012 року на 584463,00 грн. та застосування штрафних санкцій у сумі 292 231,50 грн.
Скасував податкове повідомлення - рішення від 05.11.2012 року №0001051504 щодо збільшення суми бюджетного відшкодування за серпень 2012 року на 584 463,00 грн.
Скасував податкове повідомлення - рішення від 20.11.2012 року №0001071504 щодо зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2012 року на 124163 грн. та застосування штрафних санкцій у сумі 62081,50 грн.
Скасував податкове повідомлення - рішення від 20.11.2012 року №0001081504 щодо збільшення суми бюджетного відшкодування за вересень 2012 року на 124163,00 грн.
Стягнув з Державного бюджету України на користь Херсонського державного заводу "Палада" суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 1 123 920,00 грн. (один мільйон сто двадцять три тисячі дев'ятсот двадцять гривень).
Державна податкова інспекція у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби не погодившись з постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні вимог позивача відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги Державна податкова інспекція у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали та доводи апелянта в межах апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав.
Згідно Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серія А00№213964 Херсонський державний завод "Палада" зареєстрований виконавчим комітетом Херсонської міської ради 10.04.1998 р. за № 1 499 120 0000 004653.
Судом встановлено, що Херсонський державний завод "Палада" включено до Переліку суднобудівних підприємств, для яких запроваджуються заходи державної підтримки суднобудівної промисловості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 року № 1256.
Як вбачається з матеріалів справи, Херсонський державний завод "Палада" подав до ДПІ у м. Херсоні податкові декларації з податку на додану вартість за липень-вересень 2012 року без відмітки у полі 07 "ознака підприємства суднобудування").
ДПІ було проведено документальну позапланову виїзну перевірку Херсонського Державного заводу "Палада" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за липень-вересень 2012 року, за результатами якої були складені акти № 1955/15-4/24961253 від 26.09.2012 року, № 2284/15-4/24961253 від 23.10.2012 року та № 2544/15-4/249612253 від 12.11.2012 року.
За висновками вищевказаних актів було встановлено аналогічні порушення позивачем вимог п. 200.1, 200.2, 200.3, 200.4 ст.200 Податкового кодексу України, в результаті чого було зафіксовано: згідно акту № 1955/15-4/24961253 від 26.09.2012 року завищення ХДЗ „Палада" суми бюджетного відшкодування з ПДВ за липень 2012 року на суму 415 294,00 грн. та заниження суми бюджетного відшкодування з ПДВ за червень 2012 року на суму 415 294,00 грн.; згідно акту № 2284/15-4/24961253 від 23.10.2012 року завищення ХДЗ „Палада" суми бюджетного відшкодування з ПДВ за серпень 2012 року на суму 584 463,00 грн. та заниження суми бюджетного відшкодування з ПДВ за липень 2012 року на суму 584 463,00 грн.; згідно акту № 2544/15-4/249612253 від 12.11.2012 року заниження ХДЗ „Палада" суми бюджетного відшкодування з ПДВ за липень 2012 року на суму 7 628,00 грн., за серпень 2012 року на суму 116 535,00 грн., та завищення ХДЗ „Палада" суми бюджетного відшкодування з ПДВ за вересень 2012 року на суму 124 163,00 грн. Перевіркою підтверджено відображене ХДЗ „Палада" у декларації за вересень 2012 р. бюджетне відшкодування в сумі 163 283,00 грн. на рахунок платника у банку.
На підставі вказаних висновків ДПІ прийняла: податкове повідомлення-рішення від 02.10.2012 року № 0000931504, яким зменшено позивачу суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2012 року на 415 294,00 грн. та застосовано штрафні санкції у сумі 207 647,00 грн.; податкове повідомлення-рішення від 02.10.2012 року № 0000941504, яким збільшено суму бюджетного відшкодування за червень 2012 року на 415 294,00 грн.; податкове повідомлення-рішення від 05.11.2012 року № 0001051504, яким збільшено суму бюджетного відшкодування за серпень 2012 року на 584 463,00 грн.; податкове повідомлення-рішення від 05.11.2012 року № 0001041504, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2012 року на 584 463,00 грн. та застосовано штрафні санкції у сумі 292 231,50 грн.; податкове повідомлення-рішення від 20.11.2012 року № 0001071504, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2012 року на 124 163,00 грн. та застосовано штрафні санкції у сумі 62 081,50 грн.; податкове повідомлення-рішення від 20.11.2012 року № 0001081504, яким збільшено суму бюджетного відшкодування за вересень 2012 року на 124 163,00 грн.
Як вбачається з актів перевірок, відхилення між даними платника податку та даними перевірки при визначення суми від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з податку на додану вартість поточного звітного періоду (липень, серпень, вересень 2012 року) відсутні. Перевіркою правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість порушень не встановлено.
За визначенням, наведеним у підпункту 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків врегульовано статтею 200 Податкового кодексу України, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Згідно з пунктом 200.1 статті 200 Податкового кодексу України (, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
За загальним правилом, встановленим пунктом 200.3 статті 200 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Відповідно до положень пункту 14 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), при від'ємному значенні сум податку на додану вартість, обрахованого в порядку, передбаченому в пункті 200.1 статті 200 цього Кодексу, по підприємствах суднобудування і літакобудування відшкодування з бюджету здійснюється у податковому періоді, наступному за звітним періодом, у якому виникло від'ємне сальдо податку в порядку і строки, передбачені статтею 200 цього Кодексу.
Положеннями пунктів 2, 3 розділу ХІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 25 січня 2011 року № 41 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), визначено, що при від'ємному значенні сум податку на додану вартість, обрахованого у передбаченому пунктом 200.1 статті 200 розділу V Кодексу порядку, підприємствам суднобудування і літакобудування бюджетне відшкодування здійснюється у звітному (податковому) періоді, наступному за звітним (податковим) періодом, у якому виникло від'ємне значення податку на додану вартість, у порядку і строки, передбачені статтею 200 розділу V Кодексу. При цьому сума, відображена в рядку 20.2 податкової декларації поточного звітного (податкового) періоду зазначених підприємств, переноситься до рядка 21.1 податкової декларації цього самого звітного (податкового) періоду. Розрахунок суми бюджетного відшкодування здійснюється у загальновстановленому порядку.
За приписами пунктів 200.7, 200.8 статті 200 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з думкою суду першої інстанції, що діючим законодавством України не обмежено право платників податків, які відносяться до галузі суднобудування, користуватися загальним порядком отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначеним статтею 200 Податкового кодексу України.
Згідно з пп. 200.7 - 200.11 ст. 200 Податковий кодекс України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету (п. 200.12. ст. 200 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 200.13. ст. 200 цього Кодексу на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування або шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку, або шляхом оформлення (випуску) казначейського фінансового векселя (за згодою платника податків) протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
З матеріалів справи також вбачається, що позивачем було подано до ДПІ у м. Херсоні податкові декларації з ПДВ за липень-вересень 2012 року та додані до них довідка щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду; розрахунок суми бюджетного відшкодування за липень-вересень 2012 року; заяви про повернення суми бюджетного відшкодування, відповідно до яких сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню із зарахуванням на розрахунковий рахунок платника у банку, за липень 2012 р. складає 415 294,00 грн., за серпень 2012 р. складає 584 463,00 грн., за вересень 2012 р. складає 287 446,00 грн.
На підставі матеріалів справи та оцінки представлених доказів, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що судом першої інстанції повно і всебічно досліджено обставини справи, надані сторонами докази, правильно визначено характер спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Отже судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не є істотними і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби, - залишити без задоволення.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2013 року по справі за позовом Херсонського державного заводу "Палада" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області про скасування податкових повідомлень - рішень та стягнення суми бюджетного відшкодування, - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою апеляційного суду законної сили.
Головуючийсуддя С.І. Жук суддя Ю.В. Яковлев суддя Д.В. Запорожан