Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 грудня 2013 р. Справа №805/14860/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11:14 год.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Галатіної О.О.
при секретарі Болдирєві Б.О.
за участю прокурора Асріян Л.А.
представника позивача Кравченко В.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Прокурора м. Горлівки в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Донбаському регіоні») до Комунального підприємства «Сонячний» про стягнення штрафу у розмірі 5100,00 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор м. Донецька, що діє в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Донбаському регіоні») звернувся до суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Сонячний» про стягнення штрафу у розмірі 5100,00 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що 30 жовтня 2012 року державним інспектором з енергетичного нагляду Горлівського відділення інспекції Держенергонагляду у Донецькій області Берфам Ю.В., за результатами проведеного заходу з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах Комунального підприємства «Сонячний», відповідачу було видано припис № 02/12-04-387/48, яким останнього зобов'язано виконати заходи з усунення порушень діючого законодавства з електроенергетики, термін виконання найбільш тривалого заходу - 30.01.2013 року. 18.06.2013 актом перевірки (протоколом) № 02/18-07-182/29 державним інспектором з енергетичного нагляду Горлівського відділення інспекції Держенергонагляду у Донецькій області Макашина Н.В. встановила факт невиконання відповідачем 62 із 63 пунктів виданого припису, строк виконання якого скінчився. Акт перевірки (протокол) було складено в присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання - головного інженера КП «Сонячний» ОСОБА_4, акт перевірки отримано директором. 25.06.2013 року на підставі акта перевірки (протоколу) № 02/18-07-182/23 від 18.06.2013 року заступник начальника - старший державний інспектор з енергетичного нагляду державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області Шестаков О.Є. за невиконання припису Держенергонагляду № 02/12-04-387/48 від 30.10.2012 року, постановою № 02/10-02-117 наклав на КП «Сонячний» штраф у сумі 5100 грн. Постанова отримана відповідачем та не оскаржувалась у встановленому порядку. Посилаючись на вказані обставини позивач просить суд стягнути з Комунального підприємства «Сонячний» штраф у сумі 5100 грн.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, був належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення, від відповідача не надходило заяви про відкладення судового засідання.
Таким чином, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд прийшов висновку про наступне.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» № 575/97 від 16.10.1997 року, здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996р., та діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія Укренерго».
Частина 1 ст. 9 зазначеного закону визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, визначеному законодавством України, а частина 5 ст. 9 закону надає Інспекції повноваження застосувати в установленому порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення вимог законодавства, у цій сфері.
Так, відповідно до частини 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» № 575/97 від 16.10.1997 року, суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Судом встановлено, що 30 жовтня 2012 року позивачем було винесено припис № 02/18-07-182/29, відповідно до якого відповідачу було запропоновано провести ряд дій, щодо виконання вказаного припису. Термін виконання найбільш тривалого заходу - 30.01.2013 року.
Про виконання вимог вказаного припису відповідач позивача не повідомив, тому 18 червня 2013 року., Державним інспектором з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису Інспекції від 30 жовтня 2012 року № 02/18-07-182/29, та був встановлений факт невиконання відповідачем 62 із 63 пунктів виданого припису, строк виконання, якого скінчився.
25.06.2013 року на підставі акта перевірки (протоколу) № 02/18-07-182/23 від 18.06.2013 року заступник начальника - старший державний інспектор з енергетичного нагляду державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області Шестаков О.Є. за невиконання припису Держенергонагляду № 02/12-04-387/48 від 30.10.2012 року, постановою № 02/10-02-117 наклав на КП «Сонячний» штраф у сумі 5100 грн.
Згідно з приписами ч. 2 статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом (поданням), бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження в якій відкрито за адміністративним позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення Верховним Судом України, про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами для представництва інтересів громадянина або держави. При цьому прокурор повинен надати адміністративному суду докази, які підтверджують неможливість громадянина самостійно здійснювати представництво своїх інтересів. Прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача. Тому, відповідно чинному законодавству прокурор має право здійснювати представництво інтересів Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" в суді.
Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі визначені Законом України "Про електроенергетику".
Відповідно до Закону України "Про електроенергетику" основними принципами державної політики в електроенергетиці, зокрема є: державне регулювання діяльності в електроенергетиці; створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики; додержання єдиних державних норм, правил і стандартів всіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії; підвищення екологічної безпеки об'єктів електроенергетики; забезпечення захисту прав та інтересів споживачів енергії.
Пунктом 1 "Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії" встановлено, що Державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Крім того, згідно з пунктом 3 "Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії", метою державного енергетичного нагляду (контролю) є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.
Відповідно до пункту 4 "Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії", завданнями та функціями Держенергонагляду, зокрема, є здійснення допоміжних заходів із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України відповідно до законодавства, контроль за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; здійснення в межах своєї компетенції контролю за усуненням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії виявлених порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.
Пунктом 2 статті 31 Закону України "Про теплопостачання" передбачено, що уповноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання штрафні санкції, а саме за невиконання (ухилення від виконання) або несвоєчасне виконання рішень чи приписів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері енергозбереження, або центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузі теплопостачання, або національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з пунктом 3 "Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання" накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право, національна комісія регулювання електроенергетики, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж; державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Відповідно до пункту 7 "Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання", рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами національної комісії регулювання електроенергетики та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонаглядукладення штрафу оформляє.
Також пунктами 8 - 9 "Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання" визначено, що рішення про накладення штрафу оформляється постановою, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою національної комісії регулювання електроенергетики (розпорядженням) Держенергонагляду. Постанова або розпорядження про накладення штрафу складається у двох примірниках. Другий примірник у 3-денний термін після оформлення постанови або розпорядження надсилається (видається повноважному представнику) для сплати штрафу суб'єкту господарювання.
У відповідності до статті 31 Закону України "Про теплопостачання", суб'єкт господарювання повинен сплатити штраф у п'ятнадцятиденний термін із дня отримання постанови про його накладання. У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку. Аналогічна норма міститься в пункті 10 "Положенні про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання" де додатково зазначено, що суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.
Таким чином, оскільки судом встановлено, що відповідач Комунальне підприємство "Сонячний" допустив порушення вимог чинного законодавства в сфері електроенергетики та теплопостачання, рішення у передбачений законодавством строк не оскаржив, штраф у сумі 5100,00 грн. не сплатив, суд приходить до висновку, щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 8 - 11, 158 - 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити позов Прокурора м. Горлівки в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Донбаському регіоні») до Комунального підприємства «Сонячний» про стягнення штрафу у розмірі 5100,00 грн.
Стягнути з Комунального підприємства "Сонячний" на користь держави штраф в сумі 5100,00 (п'ять тисяч сто) грн. 00 коп. та перерахувати на п/р 31117106700018, ДКУ у м. Горлівка ГУ ДКСУ у Донецькій області, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 834016, ЄДРПОУ 38023569, одержувач: Державний бюджет м. Горлівка).
Повний текст постанови складено та підписано 2 грудня 2013 року.
Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Галатіна О.О.