Постанова № 35868253, 12.06.2013, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2013
Номер справи
641/1890/13-а
Номер документу
35868253
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2013 р. Справа № 641/1890/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Подобайло З.Г.

Суддів: Мельнікової Л.В. , Григорова А.М.

за участю секретаря судового засідання Співак О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_1 , TOB «Енергія Литво» та Департамент державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб підприємців Харківської міської ради на постанову Комінтернівського районного суду м. Харкова від 05.04.2013р. по справі № 641/1890/13-а

за позовом ОСОБА_1

до Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Харківської міської ради , Державного реєстратора Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Харківської міської ради Римська І. М. третя особа Товариство з обмеженною відповідальністю "Енергія Литво"

про визнання бездіяльності незаконною та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Департаменту державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців Харківської міської ради в якому просив визнати бездіяльність державного реєстратора незаконною та зобов'язати відповідача провести державну реєстрацію включення у державний реєстр відомостей про президента TOB «Енергія Литво» ОСОБА_1, який має право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори (згідно з відомостями, що містяться в установчих або розпорядчих документах), на підставі документів які містяться в реєстраційній справі TOB «Енергія Литво» у Департаменті державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб підприємців, без подання додаткових документів зі сторони ОСОБА_1

Постановою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 05 квітня 2013 p. по справі № 641/1890/13-а позов задоволено частково.

Зобов'язано Департамент державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб підприємців Харківської міської ради провести державну реєстрацію включення у державний реєстр відомостей про президента TOB «Енергія Литво» ОСОБА_1, який має право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори (згідно з відомостями, що містяться в установчих або розпорядчих документах), на підставі документів які містяться в реєстраційній справі TOB «Енергія Литво» у Департаменті державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб підприємців Харківської міської ради.

В задоволенні інших вимог ОСОБА_1 - відмовлено.

Позивач, ОСОБА_1 , не погоджуючись частково з рішенням суду, подав апеляційну скаргу, вважає, що судом першої інстанції було помилково відмовлено у визнанні бездіяльності державного реєстратора та просить змінити постанову Комінтернівського районного суду м. Харкова по справі № 641/1890/13-а від 05 квітня 2013 p. та визнати бездіяльність Державного реєстратора Департаменту державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб підприємців Харківської міської ради Римської І.М. незаконною.

Посилається на те, що в порушення вимог ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» бездіяльність державного реєстратора була виражена у відмові прийняти документи на реєстрацію від ОСОБА_1 згідно з описом, копія якого видається (надсилається поштовим відправленням з описом вкладення) в день надходження документів заявнику з відміткою про дату їх надходження, у відмові в видачі опису прийнятих документів, у відмові включення в опис документів всіх документів, що були надані ОСОБА_1 для проведення державної реєстрації внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в ЄДР юридичних осбі та фізичних осіб підприємців, що були подані ОСОБА_1, у направлені відмови в проведенні реєстраційних дій поштою на юридичну адресу TOB «Енергія Литво», хоча у у самій реєстраційній картці, що була подана на реєстрацію на останній сторінці стоїть відповідна відмітка про видачу документів безпосередньо заявнику, тобто ОСОБА_1

Відповідач, Департамент державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців Харківської міської ради , в апеляційній скарзі зазначає, що при розгляді справи судом порушено принцип об'єктивності, всебічності та повноти, що виявилося при прийнятті рішення, у зв'язку з чим судом зроблені висновки, що не відповідають фактичним обставинам справи та просить змінити постанову Комінтернівського районного суду міста Харкова від 35.04.2013 року по адміністративній справі № 641/1890/13-а, відмовивши позивачу в частині зобов'язання Департаменту провести державну реєстрацію включення у державний реєстр відомостей про президента TOB «Енергія Литво» ОСОБА_1, який має право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори (згідно з відомостями, що містяться в установчих або розпорядчих документах), на підставі документів, які містяться в реєстраційній справі TOB «Енергія Литво» у Департаменті державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб підприємців Харківської міської ради.

Третя особа, TOB «Енергія Литво» направив апеляційну скаргу, так як вважає дану постанову винесеною при істотній неповноті дослідження обставин справи, з чисельними порушеннями норм процесуального права, що є підставою для скасування такої постанови суду згідно ст.202 Кодексу адміністративного судочинства України та просить скасувати постанову Комінтернівського районного суду м.Харкова від 05.04.13 р. про задоволення позову гр-на ОСОБА_1 в частині зобов'язання Департаменту провести державну реєстрацію включення у державний реєстр відомостей про президента TOB «Енергія Литво» ОСОБА_1 в якості особи, що має право вчиняти дії від і мені юридичної особи без довіреності, у т.ч. підписувати договори (згідно з відомостями, що містяться в установчих або розпорядчих документах), постановити нове рішення про відмову в задоволенні позову в цій частині.

З матеріалів справи вбачається, що 31.01.2012 р. Протоколом №9 загальних зборів учасників TOB «Енергія Литво» було обрано з 01.02.2012 р. директором Товариства ОСОБА_3, а президентом Товариства обрано ОСОБА_1.

Вказані відомості про обрання директором TOB « Енергія Литво» було внесено до державного реєстру Департаменту державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб підприємців, а також були внесені данні про те, що ОСОБА_3 є особою, яка має право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори (згідно з відомостями, що містяться в установчих або розпорядчих документах), що підтверджується витягом з Єдиного держаного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців ( том 1 а.с.247-251).

Відповідно до п.7.1 Статуту ТОВ «Енергія Литво» органами управління товариства є: збори учасників - вищий орган управління товариством; президент - представник зборів учасників; директор - виконавчий орган товариства; ревізійна комісія - орган, що здійснює контроль за фінансово- господарською діяльністю виконавчого органу товариства.

Пунтктом 7.3.7 статуту, передбачено, що збори можуть приймати рішення з будь - яких питань діяльності товариства, зокрема щодо обрання та звільнення президента товариства, а також надання йому будь - яких повноважень, що стосуються діяльності товариства та контролю такої діяльності; наділення президента товариства повноваженнями представляти інтереси учасників товариства в період між зборами учасників.

Відповідно до п.п. 7.4.1, 7.4.2 Статуту TOB « Енергія Литво» в період між Зборами вищого органу Товариства, в його інтересах та від його імені, постійний поточний контроль за фінансовою господарською діяльністю виконавчого органу здійснює - президент Товариства, який є спеціально уповноваженим, Зборами учасників, органом. Обирається та звільняється вищим органом товариства, відкритим голосуванням більше ніж 60% голосів учасників товариства. Президент обирається строком на 5 років.

Права та повноваження президента визначені у п. 7.4.4. Статуту Президент, зокрема,погоджує будь-які угоди (договори) на суму понад 1000000 гривен, а також угоди (договори), що передбачають передачу майна товариства в заставу та безоплатне відчуження майна товариства шляхом здійснення напису «Погоджено» на тексті угоди (договору) та скріплення цього напису власним підписом має право на рівні з Директором, підписувати від імені Товариства, листи, звернення, заяви, клопотання, а також інші документи діловодства, що не мають фінансового характеру.

Пунктом 7.4.4 статуту також передбачено, що президент товариства: здійснює спостережний контроль за ефективністю фінансової господарської та кадрової політики товариства, має право, на рівних з директором, підписувати від імені товариства, листи, звернення, заяви, клопотання, а також інші документи діловодства, що не мають фінансового характеру.

Відповідно до п.п.7.5.1,7.5.2,7.5.3,7.5.4 Статуту TOB «Енергія Литво» управління поточною діяльністю Товариства здійснюється виконавчим органом - директором. Директор вирішує всі питання діяльності Товариства, крім тих, які віднесені до компетенції зборів учасників. Директор підзвітний зборам учасників і несе перед ними відповідальність за виконання їх рішень. Директор призначається та звільняється з посади загальними зборами учасників.

Згідно до п. 7.5.5. Статуту TOB « Енергія Литво» директор Товариства складає фінансові плани Товариства і звіти про їх виконання, контролює режим праці та відпочинку працівників Товариства, звітує перед Зборами учасників з питань діяльності Товариства, здійснює інші дії, необхідні для досягнення цілей Товариства в межах своєї компетенції.

Відповідно до наказу №1 від 04 грудня 2012 року підписаного директором TOB « Енергія Литво» ОСОБА_3 відсторонено від виконання обов'язків президента TOB « Енергія Литво» ОСОБА_1 з 04 грудня 2012 року до проведення чергових загальних зборів учасників TOB « Енергія Литво» для вирішення питання щодо подальшого виконання обов'язків президента товариства ОСОБА_1, обов'язки президента покласти на виконавчий орган товариства - директора ОСОБА_3 з 04 грудня 2012 року, оскільки віцепрезидент товариства не призначений, скасувати як незаконні всі накази та довіреності вже видані та/або ті, що можуть бути видані в майбутньому президентом товариства ОСОБА_1

Відповідно до наказу №1 від 26 грудня 2012 року підписаного президентом TOB « Енергія Литво» ОСОБА_1 було відсторонено від виконання службових обов 'язків директора TOB ОСОБА_3 з 26 грудня 2012 року до прийняття Загальними зборами учасників TOB рішення щодо подальшого виконання обов'язків директора та призначено тимчасово виконуючого обов'язки директора TOB « Енергія Литво» Столбунова В.В. з 26 грудня 2012 року до прийняття Загальними зборами учасників TOB рішення щодо подальшого виконання обов 'язків директором TOB ОСОБА_3

Відповідно до наказу №1 від 10 січня 2013 року підписаного президентом TOB « Енергія Литво» ОСОБА_1 було відсторонено від виконання службових обов 'язків директора TOB ОСОБА_3 з 10 січня 2013 року до 28 січня 2013 року ( дати проведення Загальних зборів учасників TOB « Енергія Литво» та прийняття зборами рішення щодо подальшого виконання обов 'язків директора ОСОБА_3) та призначено тимчасово виконуючого обов'язки директора TOB « Енергія Литво» Столбунова В.В. з 10 січня 2013 року до до 28 січня 2013 року.

Відповідно до наказу №1/1 від 10 січня 2013 року підписаного президентом TOB « Енергія Литво» ОСОБА_1 було відсторонено від виконання службових обов 'язків директора TOB ОСОБА_3 з 10 січня 2013 року до прийняття Загальними зборами учасників TOB рішення щодо подальшого виконання обов'язків директора та призначено тимчасово виконуючого обов'язки директора TOB « Енергія Литво» Столбунова В.В. з 10 січня 2013 року до прийняття Загальними зборами учасників TOB рішення щодо подальшого виконання обов 'язків директором TOB ОСОБА_3

Відповідно до наказу №1-1 від 02 лютого 2013 року підписаного президентом TOB « Енергія Литво» ОСОБА_1 Скасовано всі довіреності, що були видані директором товариства ОСОБА_3 на підприємстві до дати цього наказу та після неї та заборонено представникам товариства, що діють на підставі довіреностей, виданих директором товариства ОСОБА_3 представляти інтереси підприємства.

Позивач посилається на те, що не зважаючи на його право як президента товариства вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому підписувати договори (згідно з відомостями, що містяться в установчих або розпорядчих документах) згідно протоколу № 9 загальних зборів учасників TOB «Енергія Литво» від 31.01.2012 року та Статуту підприємства, дані про нього навмисно не були внесені до державного реєстру, оскільки ці дані не були зазначені директором при подачі відповідних документів до Департаменту державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб підприємців при зміні директора.

Виявивши цей факт, для усунення непорозумінь 12.02.2013 року для проведення державної реєстрації включення у державний реєстр відомостей відносно нього як президента товариства звернувся до Департаменту, подавши пакет документів, 12.02.2013 року державним реєстратором Римською І.М. складений опис документів, що подаються юридичною особою для проведення реєстраційної дій до якого включено реєстраційну картку на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в державному реєстрі, повідомленням від 12.02.2013 року за № 912/10-21/13 держреєстратором подані документи залишені без розгляду, оскільки подані особою, що не має на це повноважень, відмовивши у проведенні реєстраційної дії , яка направлена держреєстратором на адресу товариства, що підтверджується поштовим відправленням.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з наявності у позивача ОСОБА_1 права вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у т.ч. підписувати договори (згідно з відомостями, що містяться в установчих або розпорядчих документах). Як підставу для таких повноважень суд першої інстанції визначив протокол №9 від 31.01.12р. загальних зборів учасників ТОВ «Енергія Литво», згідно якому ОСОБА_1 обраний на посаду президента даного Товариства, положень Статуту ТОВ «Енергія Литво», за якими в період між зборами вищого органу Товариства в його інтересах та від його імені постійний контроль за фінансово-господарською діяльністю виконавчого органу здійснює президент Товариства (п.7.4.1), за якими президент має право нарівні з директором підписувати від імені Товариства листи, звернення, заяви, клопотання, а також інші документи діловодства, що не мають фінансового характеру (п.7.4.4), за якими збори можуть приймати рішення з будь-яких питань діяльності Товариства (п.7.3.7), враховуючи закріплення таких повноваженнях вищого органу Товариства у нормах Цивільного кодексу України та Закону України «Про господарські товариства» та наказу №1/1 від 10.01.13р. за підписом президента ОСОБА_1, яким було відсторонено від виконання обов'язків директора Товариства ОСОБА_3 з 10.01.13р. до прийняття загальними зборами учасників рішення з цього приводу.

Проте, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог , виходячи з наступного:

Згідно до ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідно ч.1 ст.1 цього Закону.

Відповідно до ст.4 Закону Україн «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» (далі Закон) державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема:

перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці;

перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації;

внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру;

оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.

Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

В розумінні ст. 5 цього Закону державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання.

Згідно ч.1 ст. 6 Закону обов'язок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та інших дій , визначених вказаною нормою покладено на державного реєстратора на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а організаційне та матеріально-технічне забезпечення роботи державного реєстратора здійснює виконавчий комітет міської ради міста обласного значення або районна, районна в містах Києві та Севастополі державна адміністрація, як то передбачено ч.5 ст.6 Закону.

Порядок ведення реєстраційних справ передбачений ст..11 Закону, зокрема, відповідно ч.1 державний реєстратор після внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця зобов'язаний сформувати реєстраційну справу, ч. 3 визначений перелік документів.

Відповідно ч.1 та ч.2 ст. 17 Закону відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України та визначено які саме відомості щодо юридичної особи містяться Єдиному державному реєстрі .

Згідно ч.1, ч.2 ст. 19 Закону уразі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

Якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення.

Частиною 5 ст.19 Закону визначено, що документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, приймаються згідно з описом, копія якого видається (надсилається поштовим відправленням з описом вкладення) в день надходження документів заявнику з відміткою про дату їх надходження.

Дата надходження документів про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.

Відповідно ч.6, ч.7, ч.8 ст.19 Закону Державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо:

документи подані не за місцем проведення державної реєстрації;

документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 цього Закону;

документи подані не у повному обсязі;

документи подані особою, яка не має відповідних повноважень.

Якщо документи про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, залишені без розгляду, державний реєстратор видає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) не пізніше наступного робочого дня з дати їх надходження заявнику відповідне повідомлення із зазначенням підстав залишення без розгляду та подані документи.

У разі якщо документи, що подавалися для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, залишилися без розгляду, заявник може повторно звернутися до державного реєстратора в загальному порядку після усунення причин, що були підставою для залишення зазначених документів без розгляду.

Державний реєстратор за відсутності підстав для залишення без розгляду документів про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, зобов'язаний внести не пізніше наступного робочого дня з дати їх надходження запис про внесення змін і в той самий день подати відповідним органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, інформацію з реєстраційної картки про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису.

Згідно ч. 2 ст. 97 ЦК України, органами управління товариством є загальні збори, його виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом.

Законом в розумінні даної норми є ГК України, згідно ч.1 ст. 89 якої управління діяльністю господарського товариства здійснюють ,окрім загальних зборів , його виконавчий орган та посадові особи.

Частиною 2 ціє статті передбачено, що посадовими особами товариства визнаються голова та члени виконавчого органу, голова ревізійної комісії (ревізор), . а у разі створення ради товариства (спостережної ради) - голова і члени цієї ради.

За аналізом вказаних норм Закону слід дійти висновку про встановлення законодавцем вичерпного переліку органів та посадових осіб, що можуть бути органами управління товариством з обмеженою відповідальністю.

Виходячи з положень п. 7.2 Статуту посадовими особами TOB «Енергія Литво» є директор та голова ревізійної комісії, а включення в п.7.1 Статуту до органів управління президента в якості представника загальних зборів є таким, що суперечить Закону , що підтверджується Постановою Пленуму Верховного суду України від 24.10.2008 року №13, в пункті 13 якої зазначено, що положення установчих документів господарських товариств, які не відповідають вимогам законодавства, не застосовуються.

З урахуванням викладеного, положення п.7.1 Статуту про включення до органів управління Товариства президента в якості представника загальних зборів є незаконним, як незаконним є положення п.7.4.4 Статуту щодо повноважень президента на рівні з директором підписувати від імені товариства документи, які не мають фінансового характеру, так як відповідно ч. 2 ст. 62 Закону України «Про господарські товариства» дирекція (директор) вирішує усі питання діяльності товариства, за винятком тих, що належать до виключної компетенції загальних зборів учасників.

Згідно ч. 4 ст. 62 Закону України «Про господарські товариства» дирекція (директор) діє від імені товариства в межах, встановлених даним Законом та установчими документами.

Відповідно ч. 2 ст. 145 ЦК України, у товаристві з обмеженою відповідальністю створюється виконавчий орган (колегіальний або одноособовий), який здійснює поточне керівництво діяльністю і є підзвітним загальним зборам його учасників.

Рішенням Конституційного Суду України від 12.01.2010 року № 1 -рп/2010 встановлено: за системним аналізом норм Цивільного кодексу України (статті 99, 145, 147, 159, 161), Господарського кодексу України (стаття 89), Закону України «Про господарські товариства» (статті 47, 62, 63), Закону України «Про акціонерні товариства» (статті 52, 58, 59, 60, 61) виконавчий орган товариства вирішує всі питання, пов'язані з управлінням поточною діяльністю товариства, крім питань, що є компетенцією загальних зборів учасників товариства або іншого його органу. Підставою набуття виконавчим органом товариства повноважень є факт його обрання (призначення) загальними зборами учасників як вищого органу управління товариством.

Вищенаведені положення норм права кореспондуються із ч.2 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», згідно якому в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи: прізвище, ім'я, по батькові, дата обрання (призначення) та реєстраційні номери облікових карток платників податків, які обираються (призначаються) до органу управління і юридичної особи, уповноважених представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори.

Враховуючи наведене , дії державного реєстратора щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні державної реєстрації включення у державний реєстр відомостей про президента TOB «Енергія Литво» ОСОБА_1, який має право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори (згідно з відомостями, що містяться в установчих або розпорядчих документах), на підставі документів які містяться в реєстраційній справі TOB «Енергія Литво» у Департаменті державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб підприємців, без подання додаткових документів зі сторони ОСОБА_1 є правомірними та відповідають Закону, тому постанова суду в частині задоволення позовних вимог є неправомірною та відповідно приписів ст..202 КАС України підлягає скасуванню, апеляційна скарга TOB «Енергія Литво»задоволенню, а апеляційна скарга Департаменту державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб підприємців частковому задоволенню, оскільки в розумінні ст..201 КАС України підстави для зміни рішення суду першої інстанції відсутні.

З оскаржуваної постанови вбачається, що суд першої інстанції зобов'язав провести державну реєстрацію включення у державний реєстр відомостей про президента TOB «Енергія Литво» ОСОБА_1 в якості особи, що має право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у т.ч. підписувати договори (згідно з відомостями, що містяться в установчих або розпорядчих документах) Департамент, не зважаючи на те, що за аналізом приписів ст.ст. 5, 6, 11, 19 Закону внесення даних в ЄДР здійснюється саме державним реєстратором, який згідно ч.1 ст. 1 цього закону є посадовою особою та самостійним суб'єктом адміністративної процесуальної дієздатності, а Департамент, як орган місцевого самоврядування в розумінні ч.5 ст.6 даного закону здійснює виключно організаційне та матеріально- технічне забезпечення роботи державного реєстратора, тобто законодавчо не вповноважений як самостійний суб'єкт владних повноважень вносити в ЄДР будь-які відомості.

Враховуючи наведене, покладення судом обов'язку вчинення певних дій на неповноважну особу є порушенням приписів вищенаведених норм Закону.

Колегія суддів зазначає, що врахування судом першої інстанції протоколу №9 від 31.01.12р. зборів товариства в обґрунтування наявності повноважень у президента вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, в тому числі підписувати договори є безпідставним, оскільки з цього протоколу не вбачається у президента саме цих повноважень, так як будь-які повноваження обраних на посади президента та директора товариства осіб в даному протоколі взагалі не прописані.

Посилання суду на наказ №1/1 від 10.01.13р., яким президентом ОСОБА_1 було відсторонено від виконання обов'язків директора Товариства ОСОБА_3, як на доказ тимчасового обмеження повноважень директора ОСОБА_3 і врахування судом як підстави для зобов'язання внесення змін до державного реєстру є безпідставним, оскільки існує інший наказ з аналогічними номером та датою, в якому визначений термін відсторонення ОСОБА_3 від виконання обов'язків директора Товариства з 10 до 28 січня 2013р., а не на термін до проведення загальних зборів учасників, а також наказ президента товариства ОСОБА_1 від 04.02.13р. №1-2, в якому міститься посилання на видання 26.12.12р. наказу про тимчасове відсторонення ОСОБА_3 від обов'язків директора товариства під тим же номером, як і наказ від 10.01.13р.

Колегія суддів зазначає, що навіть наявність такого наказу за підписом президента ОСОБА_1 не є підставою внесення запису до Державного реєстру щодо президента товариства, оскільки як встановлено вище виконавчим органом товариства є директор.

За таких обставин, врахування судом першої інстанції вказаного наказу як належного доказу є неправомірним , враховуючи приписи ст.ст.69,70 КАС України.

Крім того, питання відсутності у президента ТОВ «Енергія Литво» ОСОБА_1 повноважень діяти від імені даної юридичної особи без довіреності (підписувати звернення від імені Товариства в судові органи тощо, виписувати довіреності), були предметом дослідження в судах, про що свідчать рішення господарських суддів, залучені до матеріалів справи.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог про визнання незаконною бездіяльності державного реєстратора, суд першої інстанції виходив з відсутності бездіяльності з боку державного реєстратора Департаменту державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців Харківської міської ради.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.

Згідно ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців» якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі пов'язані іі зміною керівники або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення.

Із змісту апеляційної скарги ОСОБА_1 вбачається, що незаконна бездіяльність державного реєстратора полягає :

у відмові прийняти від ОСОБА_1 документи для вчинення реєстраційних дій по опису

у відмові у видачі опису прийнятих документів, відмові у включенні в опис всіх документів, поданих ОСОБА_1 (зокрема, протоколу загальних зборів учасників TOB «Енергія Литво» №9 від 31.01.12р.)

направленні поштою на адресу TOB «Енергія Литво» повідомлення про залишення податних документів без розгляду, а не видача цього повідомлення на руки ОСОБА_1, про що ним зроблена відмітка на останній сторінці реєстраційної картки форми 4.

Із тексту позову та апеляційної скарги вбачається, що подані гр.ОСОБА_1 державному реєстратору Римській І.М. документи (реєстраційна картка та протокол загальних зборів) були прийняті останньою до розгляду із видачею опису, в зв'язку із чим перші два доводи апеляційної скарги протиречать третьому доводу, згідно якому до опису включений один з поданих документів (реєстраційна картка), та не включений не прийнятий протокол загальних зборів учасників Товариства.

Щодо не прийняття держреєстратором та не включення в опис протоколу загальних зборів учасників TOB «Енергія Литво» №9 від 31.01.12р., колегія судів вважає доводи апелянта про неправомірність таких дій безпідставними, оскільки даний протокол вже міститься в матеріалах реєстраційної справи TOB «Енергія Литво» і був поданий при вчиненні реєстраційної дії про внесення в Держреєстр даних про ОСОБА_3 в якості керівника Товариства, тобто особи, що вповноважена вчиняти дії від імені юридичної осиби без довіреності, у т.ч. підписувати договори, за змістом якого зборами призначені на посаду директора (виконавчого органу) ОСОБА_3 та на посаду президента ОСОБА_1

Оскільки протокол загальних зборів № 9 не містить даних про зміну керівника Товариства - або про призначення нового керівника (директора в якості виконавчого органу) Товариства, тому цей документ не підпадає під визначення ч.2 ст.19 даного закону і , відповідно, правомірно не прийнятий до розгляду державним реєстратором із включенням в опис, за таких обставин, доводи апеляційної скарги ОСОБА_1 та позову в цій частині є безпідставними.

Щодо направлення держреєстратором поштою на адресу TOB «Енергія Литво» повідомлення про залишення без розгляду поданих документів, а не вручення його на руки ОСОБА_1,слід зазначити, що такі дії державного реєстратора відповідають вимогам ч.7 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців» , згідно якої якщо документи про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, залишені без розгляду, державним реєстратор видає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) не пізніше наступного робочого дня з дати їх надходження заявнику відповідне повідомлення із зазначенням підстав залишення без розгляду та подані документи.

В розумінні наведеної норми ч.7 ст. 19 Закону держреєстратор вправі самостійно обрати спосіб здійснення повідомлення про залишення поданих документів без розгляду - або видати таке повідомлення на руки особі або направити повідомлення поштою на адресу юридичної особи, стосовно якої подані документи для здійснення реєстраційних дій.

Також колегія суддів зазначає, що зазначення ОСОБА_1 на останній сторінці реєстраційної картки способу отримання наслідків розгляду поданих ним документів, а саме - видати заявнику на руки, а не поштовим відправленням, стосується не повідомлення про залишення документів без розгляду, а іншого за своєю правовою природою документу - отримання Виписки з Єдиного державного реєстру, про що прямо зазначено у заповненому ОСОБА_1 розділі реєстраційної Картки.

Колегія суддів зазначає, що відмовивши у задоволенні вимоги про визнання протиправною бездіяльності державного реєстратора , що полягала у відмові вчинення реєстраційних дій та одночасно задовольнивши позовну вимогу про зобов'язання вчинити реєстраційні дії, суд першої інстанції роз'єднав дві обставини, які пов'язані одним і тим же предметом доказування, оскільки перша позовна вимога є питанням про право, а друга про спосіб виконання судового рішення .

Враховуючи, що суд може зобов'язати Державного реєстратора вчинити певні дії лише тоді, коли визнає дії чи бездіяльність протиправними, а у разі якщо суд не знаходить дії чи бездіяльність відповідача протиправними, відповідно не може і зобов'язувати вчинити дії, направлені на відновлення порушеного права, постанова суду першої інстанції винесена з порушенням вимог ст. 159 КАСУ щодо законності та обгрунтованості.

Враховуючи наведене, доводи апеляційної скарги позивача є безпідставними та не спростовують висновків суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позову в цій частині, відповідно присів ст. 200 КАС України підстав для її скасування не має.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу TOB «Енергія Литво» задовольнити.

Апеляційну скаргу Департамент державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб підприємців Харківської міської ради задовольнити частково.

Постанову Комінтернівського районного суду м. Харкова від 05 квітня 2013 p. по справі № 641/1890/13-а скасувати в частині задоволення позовних вимог про зобов'язання Департамент державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб підприємців Харківської міської ради провести державну реєстрацію включення у державний реєстр відомостей про президента TOB «Енергія Литво» ОСОБА_1, який має право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори (згідно з відомостями, що містяться в установчих або розпорядчих документах), на підставі документів які містяться в реєстраційній справі TOB «Енергія Литво» у Департаменті державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб підприємців Харківської міської ради, з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

В іншій частині постанову Комінтернівського районного суду м. Харкова від 05 квітня 2013 p. по справі № 641/1890/13-а залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Подобайло З.Г.Судді(підпис) (підпис) Мельнікова Л.В. Григоров А.М.

ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Подобайло З.Г.

Повний текст постанови виготовлений 17.06.2013 р.