ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 грудня 2013 року № 813/7983/13-а
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої cудді - Потабенко В.А.
за участю секретаря судових засідань - Білас Ю.Ю.,
за участі представників сторін:
позивача - Кобаля В.В., згідно довіреності,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Берегівської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області до дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія" про стягнення коштів з рахунків платника податків, що має податковий борг,
в с т а н о в и в :
Берегівська об'єднана Державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Закарпатській області звернулася до суду з позовом до дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія" про стягнення податкового боргу з рахунків ДП НАК "Надра України" "Західукргеологія" в сумі 99795,23 грн., що виник з податку на прибуток приватних підприємств і організацій, податку з доходів найманих працівників та збору за спеціальне використання води.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Відповідач не забезпечив участі в судовому засіданні уповноваженого представника, хоча в силу приписів ст.ст. 33-35 КАС України, повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання належним чином, причини своєї неявки суду не повідомив, заперечень суду не подав.
Відтак, справу можливо розглядати у відсутності представника відповідача на підставі наявних в матеріалах справи доказів, відповідно до ст. 71 КАС України.
Заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши дійсні обставини справи, дослідивши надані докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що ДП НАК "Надра України" "Західукргеологія", зареєстровано як суб'єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Львівської міської ради 07.09.2001 року за №1 415 120 0000 002718 та згідно довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України відповідача включено до ЄДРПОУ, присвоєно ідентифікаційний код за №01432606 та взято на облік в органах податкової служби як платника податків у встановленому законом порядку.
Згідно самостійно поданої відповідачем через засоби електронного зв'язку податкових декларацій за 2011-2012 роки та податкових декларацій за третій квартал 2013 року по збору за спеціальне використання води, до сплати відповідачу належало на загальну суму 34296,26 грн. (в тому числі 30836,25 грн. основного боргу та 3460,01 грн. пені).
Також, за результатами проведеної позапланової документальної перевірки правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб Берегівською об'єднаною ДПІ Закарпатської області ДПС встановлено порушення Закарпатською геологорозвідувальною експедицією відособленого підрозділу ДП "Західукргеологія" НАК "Надра України" п.п. 168.1.1, 168.2, 168.1.5, п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України, що зафіксовано в акті перевірки від 25.04.2013 року № 6-17-40/0 1432428, на підставі якого податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення з податку з доходів найманих працівників від 14.05.2013 року № 0001041700 на загальну суму 79292,20 грн. (в тому числі 52861,47 грн. - за основним платежем та 26430,73 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами)).
Крім того, за результатами проведеної камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток Берегівською об'єднаною ДПІ Закарпатської області ДПС встановлено порушення Закарпатською геологорозвідувальною експедицією відособленого підрозділу ДП "Західукргеологія" НАК "Надра України" термінів подання податкової звітності з податку на прибуток, що зафіксовано в акті перевірки від 15.02.2013 року № 16-1501, на підставі якого податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення з податку на прибуток від 19.02.2013 року № 0000091500 на суму 2785,77 грн.
Також, як вбачається з матеріалів справи, відповідачу було нараховано пеню на непогашений своєчасно борг в розмірі 1229,14 грн.
В матеріалах справи відсутні докази оскарження відповідачем вищевказаних податкових повідомлень-рішень.
Відповідно до ст. 16 Податкового Кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (надалі - ПК України), платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
У п. 31.1 ст. 31 ПК України визначено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Відповідно до абзацу першого п. 95.3 ст. 95 ПК України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Зазначена норма ПК кореспондує з п. 3 ч. 1 ст. 183-3КАС України, відповідно до якого провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо стягнення коштів за податковим боргом.
Платниками податків згідно п. 15.1 ст. 15 ПК України визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок зі сплати податків та зборів.
Податковим обов'язком, відповідно до п. 36.1 ст. 36 ПК України, визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
У відповідності до п. 1 ст. 109 ПК України, податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 54.3.1 ст. 54 ПК, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію.
Крім того, згідно п. 54.3.3 ст. 53 ПК України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п.п. 14.1.175 ст. 14 ПК України, податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Отже, безспірними вимогами органів стягнення слід вважати узгоджену суму податкового зобов'язання, не сплачену платником податків у строки, визначені статтею 57 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 1.1 ст. 1 Податкового кодексу України, він регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до п. 41.1 ст. 41 ПК України, органи державної податкової служби є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Згідно п. 20.1.28 ст. 20 ПК України, органи державної податкової служби наділені, зокрема, правом застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 87.1 ст. 87 ПК України, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Згідно наявної в матеріалах справи довідки контролюючого органу від 16.10.2013р. №927/10/11-0, заборгованість Закарпатської геологорозвідувальної експедиції відособленого підрозділу ДП "Західукргеологія" НАК "Надра України" перед бюджетом складає 99795,23 грн.
На даний час вказана сума податкового зобов'язання є узгодженою та у встановлені законом строки до бюджету не сплаченою, тобто визнається сумою податкового боргу, а, відтак, підлягає стягненню в примусовому порядку.
Враховуючи все вищенаведене, а також п. 20.1.18 ст. 20 ПК України, згідно якого органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають, відповідно до п. 4 ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 33-35, 69-71, 94, 128, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
позов задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія" (ЄДРПОУ 01432606, що зареєстроване за адресою: 79000, м. Львів, пл. Міцкевича, 8) № 26001619968464 (українська гривня) в ПАТ "Промінвестбанк", МФО 300012, № 26002619968463 (українська гривня) в ПАТ "Промінвестбанк", МФО 300012, № 26003619968462 (українська гривня) в ПАТ "Промінвестбанк", МФО 300012, № 26004619968461 (українська гривня) в ПАТ "Промінвестбанк", МФО 300012, № 26008619968467 (українська гривня) в ПАТ "Промінвестбанк", МФО 300012, № 26009619968466 (українська гривня) в ПАТ "Промінвестбанк", МФО 300012, № 26005104259001 (українська гривня) в АТ "БРОКБІЗНЕСБАНК", МФО 300249, № 26000619968465 (українська гривня) в ПАТ "Промінвестбанк", МФО 300012, № 2600287920 (українська гривня) в АБ "Укргазбанк", МФО 320478, № 26009010018 (українська гривня) в Самбірській філії ВАТ "КРЕДОБАНК", МФО 325332, № 26020000018 (українська гривня) в Самбірській філії ВАТ "КРЕДОБАНК", МФО 325332, № 26041000018206 (українська гривня) в Самбірській філії ВАТ "КРЕДОБАНК", МФО 325332, № 26042000018205 (українська гривня) в Самбірській філії ВАТ "КРЕДОБАНК", МФО 325332, № 26009301430047 (російській рубль) в ФІЛІЇ ПАТ ПІТ в м. Моршин Львівської області, МФО 325387, № 25201301400407 (українська гривня) в ФІЛІЇ ПАТ ПІТ в м. Стрий Львівської області, МФО 325503, № 26043308400407 (українська гривня) в ФІЛІЇ ПАТ ПІТ в м. Стрий Львівської області, МФО 325503, № 98034301400407 (українська гривня) в ФІЛІЇ ПАТ ПІТ в м. Стрий Львівської області, МФО 325503, № 98067301400407 (українська гривня) в ФІЛІЇ ПАТ ПІТ в м. Стрий Львівської області, МФО 325503, № 26025303410830 (українська гривня) в ФІЛІЇ ПАТ ПІТ в м. Львів, МФО 325633, № 26009006051 (ДОЛАР США) в ФІЛІЇ АТ "Укрексімбанк" в м. Львів, МФО 325718, № 26001130090 (українська гривня) в ПАТ "МЕГАБАНК" в м. Харків, МФО 351629, № 26003130140 (українська гривня) в ПАТ "МЕГАБАНК" в м. Харків, МФО 351629, № 26004130008 (українська гривня) в ПАТ "МЕГАБАНК" в м. Харків, МФО 351629, № 26004130075 (українська гривня) в ПАТ "МЕГАБАНК" в м. Харків, МФО 351629, № 26005130074 (українська гривня) в ПАТ "МЕГАБАНК" в м. Харків, МФО 351629, № 26006130073 (українська гривня) в ПАТ "МЕГАБАНК" в м. Харків, МФО 351629, № 26007130072 (українська гривня) в ПАТ "МЕГАБАНК" в м. Харків, МФО 351629, № 2600797813009 (євро) в ПАТ "МЕГАБАНК" в м. Харків, МФО 351629, № 26008130101 (українська гривня) в ПАТ "МЕГАБАНК" в м. Харків, МФО 351629, № 26047980130001 (українська гривня) в ПАТ "МЕГАБАНК" в м. Харків, МФО 351629, № 320104000015 (українська гривня) в ГУ ДКСУ у Львівській області, МФО 825014, № 26001001264833 (українська гривня) в ФІЛІЇ АТ "УКРЕКСІМБАНК" в м. Ужгород, МФО 312226 до бюджету податковий борг в сумі 99795 дев'яносто дев'ять тисяч сімсот дев'яносто п'ять) гривень 23 коп.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 09.12.2013 року.
Суддя Потабенко В.А.