Постанова № 35854853, 06.12.2013, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
06.12.2013
Номер справи
827/2660/13-а
Номер документу
35854853
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

06 грудня 2013 року Справа №827/2660/13-а

Окружний адміністративний суд м. Севастополя у складі:

головуючого - судді: Куімова М.В.

за участю секретаря: Сухобрус О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Севастополі адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м.Севастополі до Приватного підприємства «Альвирр» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду та зобов'язання вчинити певні дії, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Севастополі (далі - Управління ДСНС України у м. Севастополі) звернулось до суду з адміністративним позовом до ПП «Альвирр» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду та зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в період з 01 жовтня 2013 року по 14 жовтня 2013 року, в ході перевірки автозаправної станції ПП «Альвирр» за адресою: м. Севастополь, вул. Руднева, 35А, встановлено чисельні порушення у сфері пожежної та техногенної безпеки, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей. Позивач просить суд, в порядку статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, застосувати заходи реагування до ПП «Альвирр» у вигляді повного зупинення роботи АЗС до усунення у повному обсязі порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей; зобов'язати ПП «Альвирр» негайно зупинити роботу у приміщеннях АЗС, шляхом знеструмлення електромережі та зачинення всіх зовнішніх дверей та контроль за виконанням заходу реагування та опечатування дверей покласти на Управління ДСНС України у м. Севастополі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 29 жовтня 2013 року відкрито скорочене провадження у справі, проте враховуючи подання відповідачем письмових заперечень, судом прийнято ухвалу про призначення справи до судового розгляду від 17 листопада 2013 року.

У судовому засіданні представник позивача Беляєв М.В. підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача Ляскин О.Є. у судовому засіданні просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст.64 Кодексу цивільного захисту України, ДСНС України здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

ДСНС України реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також через підрозділи, які здійснюють пожежно-технічне обслуговування підприємств, установ, організацій, інших об'єктів на підставі договорів.

Наказом ДСНС України від 04 лютого 2013 року №3, затверджено Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Севастополі. Згідно пунктів 1, 3 та підпункту 63 пункту 4 цього Положення, Управління є територіальним органом ДСНС України у м. Севастополі, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.

Одним із основних завдань Управління є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб на території відповідної адміністративної одиниці, проведення інших заходів, спрямованих на попередження виникнення надзвичайних ситуацій та пожеж, мінімізації їх наслідків.

З матеріалів справи вбачається, що Гагарінським районним сектором Управління ДСНС України в м. Севастополі, відповідно до вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності " та Порядку проведення перевірок органами Державної інспекції техногенної безпеки України, затвердженого наказом МНС України від 25 березня 2012 року №863, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 червня 2012 року за № 1054/2166, на підставі наказу начальника Управління ДСНС України в м. Севастополі від 30 вересня 2013 року № 227, посвідчення від 01 жовтня 2013 року № 143, в період з 01 жовтня 2013 року по 14 жовтня 2013 року, проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки АЗС ПП "Альвирр" за адресою: м. Севастополь, вул. Руднєва, 35А .

В ході перевірки посадовими особами органу державного нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки м. Севастополя були виявлені факти порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки та складено акт №215 від 14 жовтня 2013 року, який вручений директору ПП "Альвирр" Мільчакову В.В.

Відповідно до Постанови КМУ від 29 лютого 2012 року № 306 "Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки" діяльність відповідача віднесено до високого ступеню прийнятого ризику господарської діяльності.

Даним актом встановлено 50 порушень вимог, норм та правил пожежної і техногенної безпеки, з яких 11 створюють загрозу життю та здоров'ю людей на АЗС ПП "Альвирр" (пункти 1, 2, 6, 8, 9, 10, 11, 16, 15, 16, 17, 18, 24 зазначені у акті), а саме:

Нормативно-правовий акт, вимоги якого порушеноДетальний опис виявленого порушення№ з/преквізити норми (пункт, стаття)позначення нормативно- правового акта* 1.п.6.1.2., 6.1.28., 7.12.8.Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом МНС від 19.10.2004 р., зареєстрованого в Мінюсті України 04.11.2004р. № 1410/10009 (далі - НАПБ А.01.001-2004)Приміщення АЗС (операторська) не обладнані автоматичної пожежної сигналізацією з виводом сигналу від приймально-контрольного приладу на пульт централізованого пожежного спостереження.4.п. 4.3.1. п. 5.16.НАПБ А.01.001-2004 ДБН В. 1.1-7-2002Двері евакуаційних виходів з операторської виконані висотою та шириною менш нормованої (менш 2 та 0,8 метрів відповідно).6.п.5.1.1., 5.1.36. п. 9.3.2.НАПБ А.01.001-2004 ДСТУ Б В,2.5-38Не проведена ревізія та технічне обслуговування пристроїв блискавкозахисту.8.п.7.1.219.НАПБ А.01.001-2004АЗС не забезпечена переносним газоаналізатором у вибухозахищеному виконанні.9.п. 5.1.7.НАПБ А. 01.001-2004Зєднання електропроводів в електророзподільних коробках виконано з порушенням вимог ПУЕ, методом «скручування».10.п. 5.1.34.НАПБ А.01.001-2004Не проведені виміри опору ізоляції електричних мереж і електроустаткування.11.п. 6.4.9., п.6.4.11. додаток 2 п. 6, 7.НАПБ А.01.001-2004Пожежний щит на території АЗС не укомплектований згідно норм належності: 3 порошкових вогнегасника, ящик з піском обсягом 0,5 м.куб., кошма (покривало з негорючого матеріалу) розмірами 2x2 метрі, багри - 3 одиниці, лопати - 2 одиниці, ломи - 2 одиниці, сокири - 2 одиниці.16.п.6.4.8., 6.4.9.НАПБ А.01.001-2004Приміщення та територія не укомплектовані вогнегасниками згідно норм належності.17.п. 6.4.18., п.3.18., 3.20.НАПБ А.01.001-2004 НАПБ Б.01.008-2004Не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників.18.п. 3.19. п. 7.12.2НАПБ А.01.001-2004Обслуговуючий персонал АЗС (оператори) не пройшли навчання з питань пожежної безпеки (пожежно-технічний мінімум).24.п. 4.3.4.Наказ № 557 від 15.08.2007«Про затвердження Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях», Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 3 вересня 2007 р. за N 1006/14273Обслуговуючий персонал АЗС, що задіяний в оповіщенні, локалізації та ліквідації аварійних ситуацій та аварій, не забезпечений засобами індивідуального захисту органів дихання з переговорними пристроями.

Статтею 70 Кодексу цивільного захисту України визначено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, серед інших також є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених Кодексом цивільного захисту України, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Враховуючи зазначене, відповідно до ч.2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України, у зв'язку з встановленням чисельних порушень у сфері пожежної та техногенної безпеки що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей є підстави для заборони експлуатації АЗС ПП "Альвирр", розташованої за адресою: м. Севастополь вул. Руднєва, 35А.

Відповідно до пункту 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності ", повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухвалою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Отже, відповідачем не надано доказів того, що обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування Управління ДСНС України у м. Севастополі, перестали існувати або усунуті. Зазначений відповідачем у запереченні факт пред'явлення позову про застосування заходів реагування до спливу терміну, наданого для усунення недоліків згідно з приписом № 215 від 14 жовтня 2013 року, не може бути підставою для незастосування таких заходів.

Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 КАС України, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.

Суд вважає за необхідне покласти на Управління ДСНС України у м. Севастополі контроль за виконанням заходу реагування та опечатування дверей.

Враховуючи викладене та виходячи з аналізу наведених норм чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Частиною 4 статті 94 КАС України встановлено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються, у зв'язку з чим відсутні підстави для присудження понесених судових витрат у вигляді сплаченого позивачем судового збору з відповідача.

Постанову у повному обсязі складено та підписано 06 грудня 2013 року.

Керуючись ст.ст. 71, 76, 94, 158-161, 163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Застосувати до Приватного підприємства «Альвирр» заходи реагування у сфері державного нагляду, у вигляді повного зупинення роботи автозаправної станції за адресою: м. Севастополь, вул. Руднєва, 35-а, до усунення у повному обсязі порушень вимог законодавства України у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Зобов'язати Приватне підприємство «Альвирр» негайно зупинити роботу у приміщеннях автозаправної станції за адресою: м. Севастополь, вул. Руднєва, 35-а, шляхом знеструмлення електромережі та зачинення всіх зовнішніх дверей.

Судові витрати у справі віднести на рахунок Державного бюджету України.

Покласти на Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м.Севастополі контроль за виконанням заходів реагування.

Постанова підлягає негайному виконанню, проте може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядку та строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.В. Куімов