Постанова № 35852688, 19.11.2013, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2013
Номер справи
801/6109/13-а
Номер документу
35852688
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Постанова

Іменем України

Справа № 801/6109/13-а

19.11.13 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Яковенко С.Ю.,

суддів Ілюхіної Г.П. ,

Лядової Т.Р.

секретар судового засідання Журавльова Н.А.

за участю сторін:

представник позивача: Публічного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Кримавтотранс"- Харченко Діана Володимирівна, довіреність № 299/12 від 28.03.13

представник відповідача: Державної інспекції сільського господарства в АР Крим Державної інспекції сільського господарства України- Запара Олег Васильович, довіреність № 10-19/34 від 16.05.13

розглянувши матеріали справи № 801/6109/13-а за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Кримавтотранс" на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кононова Ю. С. ) від 17.09.13

за позовом Публічного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Кримавтотранс" (вул. Севастопольська, 20 а, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95011)

до Державної інспекції сільського господарства в АР Крим Державної інспекції сільського господарства України (вул. Севастопольська, буд. 48/1, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95015)

про визнання протиправними та скасування наказу та припису, визнання протиправними дій,

ВСТАНОВИВ:

07.06.2013 Публічне акціонерне товариство «Акціонерна компанія «Кримавтотранс» звернулось до суду з позовом до Державної інспекції сільського господарства в АР Крим про визнання протиправним та скасування наказу Державної інспекції сільського господарства в АР Крим № 328/0 від 27.03.2013 про проведення позапланової перевірки, визнання неправомірними дій Державної інспекції сільського господарства в АР Крим з проведення позапланової перевірки щодо використання Товариством земельних ділянок, розташованих у с. Міжводне, с. Окунівка, с. Оленівка, с. Медведєве, визнання протиправними та скасування приписів Державної інспекції сільського господарства в АР Крим № 0074,0075,0076 від 09.04.2013 та № 0112 від 10.04.2013.

Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 17.09.2013 (суддя Кононова Ю.С.) у задоволенні позову Публічного акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Кримавтотранс» відмовлено.

Не погодившись з постановою суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, неповним з'ясуванням обставин у справі.

У судовому засіданні 19.11.2013 представник позивача підтримала апеляційну скаргу з підстав, викладених у ній.

Представник відповідача з апеляційною скаргою не погодився, вважаючи рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно з матеріалами справи 15.04.2013 позивачем отримано акт позапланової перевірки Державної інспекції сільського господарства в АР Крим від 09.04.2013 щодо дотримання Публічним акціонерним товариством «Акціонерна компанія «Кримавтотранс» вимог земельного законодавства.

З цього акта вбачається, що у ході перевірки виявлені порушення законодавства, а саме: використання позивачем земельної ділянки на території Чорноморського району АР Крим в с. Міжводне по вул. Першотравнева - площею 0,0004га, в с. Окунівка по вул. Крупська - площею 0,0004га, в с. Оленівка по вул.. Леніна - площею 0,0004га, в с. Медведєве по вул. Прибрежна - площею 0,0004га для розміщення касових пунктів для продажу автобусних квитків (збірних металевих конструкцій) без документів, що засвідчують права на землю (а.с.8-12).

На підставі зазначеного акта перевірки відповідачем видані приписи: від 09.04.2013 за №0074, №0075, №0076 (а.с.15,16,17) та від10.04.2013 за №0112 для усунення у 15-денний строк виявлених порушень (а.с.14).

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування,їх посадові та службові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотримання принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частина перша статті 19 Закону України "Про охорону земель" встановлює, що державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Стаття 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» визначає: державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.2011 №1300 "Про утворення територіальних органів Державної інспекції сільського господарства" утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної інспекції сільського господарства за переліком згідно з додатком, до якого увійшла Державна інспекція сільського господарства в Автономній Республіці Крим.

Відповідно до наказу Державної інспекції сільського господарства України від 28.02.2012 № 103 "Про затвердження Положення про державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим" Державна інспекція сільського господарства в АРК є територіальним органом Державної інспекції сільського господарства України та їй підпорядковується.

Згідно зі статтею 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі належить здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок.

У відповідності зі статтею 10 цього Закону державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право зокрема безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.

Порядок планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затверджений наказом Державного комітету по земельних ресурсів від 12.12.2003 №312.

Цей Порядок визначає види перевірок: планові, позапланові та оперативні.

У відповідності з підпунктом 3.2 пункту 3 зазначеного Порядку позаплановою перевіркою є перевірка, яка не передбачена планом роботи відповідного інспекційного органу Держкомзему.

У разі неможливості своєчасного повідомлення юридичних і фізичних осіб про проведення позапланової перевірки (обмежені строки на її проведення тощо), вона проводиться без попереднього їх повідомлення, незалежно від кількості раніше проведених перевірок, за наявності таких обставин: отримання доручення від Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, органів прокуратури, місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування та Держземінспекції.

Таким чином, підставою для проведення позапланової перевірки є отримання доручення від прокуратури, тому посилання позивача на необхідність прийняття прокуратурою відповідної постанови про проведення перевірки, судова колегія вважає неспроможними.

Згідно з матеріалами справи у березні 2013 року Радою міністрів АР Крим на адресу прокурора АР Крим направлено лист з проханням провести перевірку законності використання земельних ділянок Публічним акціонерним товариством «Акціонерна компанія «Кримавтотранс» (а.с.34).

Після отриманням цього листа Прокуратурою АР Крим 19.03.2013 на адресу Державної інспекції сільського господарства в АР Крим направлено лист №05/3-8750-13 з вимогою перевірити додержання вимог земельного законодавства при використання земельних ділянок Публічним акціонерним товариством «Акціонерна компанія «Кримавтотранс» (а.с.33).

У виконання доручення прокуратури 22.03.2013 начальником Держінспекції сільського господарства в АР Крим видано наказ №428/0 про проведення позапланової перевірки щодо додержання позивачем вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок (а.с.38-39) та надано направлення на проведення перевірки від 27.03.2013 №410 (а.с.76-77).

Таким чином, під час визнання видання наказу № 328/0 від 27.03.2013 про проведення позапланової перевірки та проведення позапланової перевірки Державна інспекція сільського господарства України діяла правомірно, відповідно до вимог статей 5,6,10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» та підпункту 3.2. пункту 3 Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.

Посилання позивача на неправильне зазначення відповідачем в акті перевірки дати її початку та закінчення колегія суддів не може взяти до уваги як підставу для визнання протиправними дій відповідача, вважаючи це технічною помилкою.

Висновок суду першої інстанції щодо необґрунтованості позовних вимог в цій частині колегія суддів вважає правильним.

Разом з цим, судова колегія звертає увагу, що проведеною перевіркою встановлено, що позивач використовує вищезазначені земельні ділянки шляхом розміщення на них збірних металевих конструкцій для продажу квитків.

Відповідно до статті 1 цього Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244 затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.

Згідно з пунктом 1.3 розділу 1 цього Порядку тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Актом перевірки від 09.04.2013 встановлено, що на земельних ділянках за вищезазначеними адресами розташовані зборні металеві конструкції для продажу квитків, тобто тимчасові споруди.

Порядок отримання паспорта прив'язки тимчасової споруди визначає розділ 2 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.

Відповідно до пунктів 2.1, 2.2 розділу 2 Порядку підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки. Замовник, який має намір встановити тимчасову споруду, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення тимчасової споруди.

Згідно з цим Порядком позивачу видані паспорта прив'язки тимчасової споруди (а.с.106-107, 108-109).

Таким чином, для розміщення тимчасової споруди непотрібно рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність або користування (оренду), що зазначив і Відділ Держземагенства у Чорноморському районі в АР Крим листом №451 від 05.04.2013, посилання на який міститься в акті перевірки (а.с.10 - зворотна сторінка).

Крім того, в матеріалах справи містяться рішення Виконавчого комітету Оленівської сільської ради Чорноморського району АР Крим від 24.05.2012 №601 про надання позивачу дозволу на розміщення касового пункту з продажі автобусних квитків по вул. Леніна, с. Оленівка Чорноморського району АРК до 24.05.2013 (а.с.95), рішення Виконавчого комітету Міжводненської сільської ради Чорноморського району АРК від 18.05.2012 №919 для надання позивачу згоди на розміщення касового пункту для продажу автобусних квитків строком на 1 рік (а.с.96), рішення Виконавчого комітету Медведівської селищної ради Чорноморського району АР Крим від 28.04.2012 №17 про надання позивачу дозволу на розміщення касового пункту з продажу автобусних квитків (а.с.97).

Зазначені рішення не скасовані та є діючими, як і паспорта прив'язки тимчасової споруди, які видані позивачу (арк.с.106-107, 108-109).

Таким чином, розміщення позивачем тимчасових споруд для продажу автобусних квитків є правомірним.

З урахуванням викладеного судова колегія вважає, що спірні приписи щодо порушення позивачем вимог земельного законодавства з підстав відсутності у позивача документів, що підтверджують право на землю, суперечать вимогам закону.

Висновок суду першої інстанції щодо необґрунтованості позовних вимог в цій частині є помилковим.

Відповідно до статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись статтями 195, 196, п.3 частини 1 статті 198, частиною другою статті 205, статтями 202, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Кримавтотранс» задовольнити частково.

Постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 17.09.2013 у справі №801/6109/13-а скасувати.

Прийняти нову постанову.

Позов Публічного акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Кримавтотранс» задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати приписи Державної інспекції сільського господарства в АР Крим: №№0074, 0075,0076 від 09.04.2013 та №0112 від 10.04.2013.

В решті позову відмовити.

Постанова набирає чинність з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України потягом 20-ти днів з дня складання у повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 25 листопада 2013 р.

Головуючий суддя підпис С.Ю. Яковенко

Судді підпис Г.П.Ілюхіна

підпис Т.Р.Лядова

З оригіналом згідно

Головуючий суддя С.Ю. Яковенко