Справа № 825/4199/13-а
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2013 року м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді - Д'якова В.І.,
за участю секретаря - Дурицької К.М.,
представника позивача - Сірика Д.В.,
представника Головного управління Державної
казначейської служби України у Чернігівській області - Устименко І.Г.,
представника Управління Державної казначейської
служби України у Борзнянському районі Чернігівської області - Амеліної Т.М.,
представника прокуратури - Коляди Ю.О.,
представника третьої особи - - Заєвської М.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль» в особі Чернігівської обласної дирекції Акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль» до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області, Управління Державної казначейської служби України у Борзнянському районі Чернігівської області, третя особа - відділ державної виконавчої служби Борзнянського районного управління юстиції про визнання бездіяльності неправомірною та зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство «Райффайзен Банк Аваль» в особі Чернігівської обласної дирекції Акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль» (далі - ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» в особі Чернігівської обласної дирекції АТ «Райффайзен Банк Аваль», позивач) звернулось до суду з позовом до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області (далі - ГУДКС України у Чернігівській області, відповідач -1), Управління Державної казначейської служби України у Борзнянському районі Чернігівської області (далі - УДКС України у Борзнянському районі, відповідач -2 ), третя особа - відділ державної виконавчої служби Борзнянського районного управління юстиції (далі - відділ ДВС Борзнянського РУЮ, третя особа) про визнання неправомірною бездіяльності УДКС України у Борзнянському районі та ГУДКС України у Чернігівській області щодо невиконання платіжних доручень №717 від 09.07.2013, №718 від 09.07.2013 та №835 від 07.08.2013 відділу ДВС Борзнянського РУЮ та зобов'язання відповідачів виконати вказані платіжні доручення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відділ ДВС Борзнянського РУЮ через казначейський рахунок, відкритий в ГУДКС України у Чернігівській області, перераховано АТ «Райффайзен Банк Аваль», в особі Чернігівської обласної дирекції «Райффайзен Банк Аваль», як стягувачу у виконавчому провадженні, кошти в сумі 43 463,64грн., згідно платіжного доручення №717 від 09.07.2013, кошти в сумі 650,00 грн. згідно платіжного доручення №718 від 09.07.2013 та в сумі 7375,95 грн. згідно платіжного доручення №835 від 07.08.2013. Представник позивача вказав, що згідно вимог ст. 8 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», відповідачі мали перерахувати кошти протягом трьох операційних днів на рахунок позивача. Проте, всупереч вимогам даного Закону, платіжні доручення №717 від 09.07.2013, №718 від 09.07.2013 та №835 від 07.08.2013 не виконані, кошти на рахунок позивача у визначений законодавством строк не перераховані, що завдає значної шкоди ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» в особі Чернігівської обласної дирекції АТ «Райффайзен Банк Аваль».
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача - 1 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що відповідно до ст. 43, 47 Бюджетного кодексу України та Положення про Головне управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області, затвердженого наказом Державної казначейської служби України від 21.11.2011 №122, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань, здійснює розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів та контроль за відповідністю кошторисів розпорядників бюджетних коштів розпису Державного бюджету України. Позивач не є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів та не перебуває на обслуговуванні в Головному управлінні. Оскільки відділ ДВС Борзнянського РУЮ перебуває на обслуговувані в УДКС України у Борзнянському районі, яке є окремою юридичною особою, вимоги позивача до ГУДКС України у Чернігівській області є безпідставними.
Представник відповідача - 2 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що згідно роз'яснення уповноваженого органу - Національного банку України від 11.07.2011 №25-210/1686-8260 Державна казначейська служба України не являється банком, в розумінні Закону України «Про банки та банківську діяльність», а тому на нього не поширюються вимоги п.2.19 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління НБУ від 21.01.2004 року №22, на яку посилається позивач. Також зазначив, що на даний час платіжні доручення відділу ДВС Борзнянського РУЮ №717 від 09.07.2013, №718 від 09.07.2013 та №835 від 07.08.2013 знаходяться на виконанні в Управлінні, проте, недостатнє наповнення єдиного казначейського рахунка органами, що контролюють справляння надходжень бюджету, відволікання коштів єдиного казначейського рахунка зменшує рівень його ліквідності, звужує можливості Казначейства України щодо забезпечення розрахунково-касового обслуговування розпорядників, одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів.
Представник третьої особи в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, посилаючись на те, що платіжні доручення №717 від 09.07.2013, №718 від 09.07.2013 та №835 від 07.08.2013 були своєчасно надані до УДКС України у Борзнянському районі та залишаються не виконаними з незалежних від відділу причин.
Протокольною ухвалою суду від 27.11.2013 відповідно до заяви від 27.11.2012 №168а-13 до участі у справі допущено прокуратуру м. Чернігова на боці відповідачів. В судовому засіданні представник прокуратури просив суд відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що в першу чергу відповідачі повинні забезпечити виконання захищених статей видатків.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходить із наступного.
На виконання наказу Господарського суду Чернігівської області №12/71 від 23.12.2010 відділом ДВС Борзнянського РУЮ видані розпорядження №32030668/2/2013/139 від 09.07.2013 та №32030668/2/2013/139 від 07.08.13 про перерахування на користь Чернігівської обласної дирекції «Райффайзен Банк Аваль» коштів в загальній сумі 51 489,59 грн. (а.с.9, 10).
Відділом ДВС Борзнянського РУЮ направлено до УДКС України у Борзнянському районі платіжні доручення №717 від 09.07.2013 на суму 43 463,64 грн., №718 від 09.07.2013 на суму 650,00 грн. та №835 від 07.08.2013 на суму 7375,95 грн. про перерахування на користь Чернігівської обласної дирекції «Райффайзен Банк Аваль» зазначених коштів (а.с. 7,8)
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Відповідно до Положення про державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 року №460/2011 Державна казначейська служба України (Казначейство України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України (далі - Міністр).
Казначейство України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Казначейство України є учасником системи електронних платежів Національного банку України.
Згідно із пунктом 7 Положення про державну казначейську службу України Казначейство України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (у разі їх утворення).
Як зазначалось вище, платіжні доручення відділу ДВС Борзнянського РУЮ №717 від 09.07.2013, №718 від 09.07.2013 та №835 від 07.08.2013 на суму загальну суму 51 489,59 грн. перебувають на виконанні в УДКС України у Борзнянському районі. Зазначені кошти в сумі 51 489, 59 грн., стягнуті із боржника ОСОБА_7, були сплачені на рахунок відділу ДВС Борзнянського РУЮ, який є субрахунком єдиного казначейського рахунка.
Відповідно до ст. 43 Бюджетного кодексу України, при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Державна казначейська служба України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України. Казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства.
В органах Державної казначейської служби України бюджетним установам відкриваються рахунки у встановленому законодавством порядку.
При проведенні видатків розпорядників і одержувачів бюджетних коштів органи Казначейства повинні в першочерговому порядку забезпечити виконання захищених видатків, перелік яких визначений ч.2 ст.55 Бюджетного кодексу України, а саме: стипендії, заробітної плати, комунальні послуги та енергоносії, продукти харчування, медикаменти тощо.
Видатки з депозитних рахунків державної виконавчої служби не відносяться до захищених статей державного бюджету, і сплачуються при наявності фінансового ресурсу на єдиному казначейському рахунку.
Органи Державної казначейської служби України здійснюються видатки в межах встановленого ліміту кореспондентського рахунку.
Згідно із Положенням про єдиний казначейський рахунок, затвердженого наказом Державного казначейства України від 26.06.2002 року №122, єдиний казначейський рахунок (далі - ЄКР) - це консолідований рахунок, відкритий Державному казначейству України в Національному банку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних платежів Національного банку України (далі - СЕП). ЄКР консолідує кошти державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством.
Для відображення операцій, проведених через СЕП протягом банківського дня, у центрі оброблення СЕП Державному казначейству України та Головним управлінням Державного казначейства України відкрито технічні рахунки.
ЄКР, відкритий на балансі Державного казначейства України, об'єднує кошти субрахунків, що відкриті на балансі Головних управлінь Державного казначейства України.
На субрахунках ЄКР ведеться аналітичний облік коштів державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством.
Державне казначейство України управляє коштами, що обліковуються на рахунках, відкритих у Головних управліннях Державного казначейства України, і проводяться через СЕП, шляхом встановлення ліміту технічного рахунку, ліміту початкових оборотів у СЕП та підкріплень субрахунків ЄКР з урахуванням дотримання необхідного рівня платоспроможності, який визначається Державним казначейством України.
Як вбачається з пояснень представника відповідача, станом на момент розгляду вказаної справи грошове підкріплення депозитного рахунку відділу ДВС Борзнянського РУЮ - відсутнє.
Таким чином, за незалежних від відповідача обставин, УДКС України у Борзнянському районі на теперішній час позбавлено можливості виконати платіжні доручення №717 від 09.07.2013, №718 від 09.07.2013 та №835 від 07.08.2013 на загальну суму 51 489,59 грн.
На підставі аналізу наведених норм, суд приходить до висновку, що виплата коштів відповідачем можлива лише за наявності підкріплення на єдиному казначейському рахунку на платіжні документи щодо перерахування коштів наданого саме Державною Казначейською Службою України.
Також суд зазначає, що бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод та законних інтересів фізичної чи юридичної особи.
При проведенні видатків розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів Управління казначейства в стислі терміни забезпечує виконання насамперед захищених статей видатків бюджету, перелік яких визначений ч. 2 ст. 55 Бюджетного кодексу України. Незахищені видатки Управлінням Казначейства проводяться в порядку черговості надходження платіжних доручень.
За період з 01.01.2013 по 02.12.2013 з рахунку відділу ДВС Борзнянського РУЮ (37311001003638), який відкритий в УДКС України у Борзнянському районі проведено видатків в сумі 750 423,21 грн.
Також судом встановлено, що УДКС України у Борзнянському районі надавались заявки на підкріплення платіжних доручень відділу ДВС Борзнянського РУЮ, що у свою чергу, спростовує твердження позивача про бездіяльність відповідача щодо невиконання вказаних платіжних доручень відділу ДВС Борзнянського РУЮ про перерахування на користь Чернігівської обласної дирекції «Райффайзен Банк Аваль» коштів в загальній сумі 51 489,59 грн.
Судом при розгляді справи були враховані положення частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення в адміністративних справах, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль» в особі Чернігівської обласної дирекції Акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль», підлягають задоволенню частково.
Відповідно до частини першої, третьої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
За таких обставин, судові витрати у розмірі 34,41 грн. підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.
Керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль» в особі Чернігівської обласної дирекції Акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль» задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Державної казначейської служби України у Борзнянському районі Чернігівської області та Головне управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області виконати платіжні доручення відділу державної виконавчої служби Борзнянського районного управління юстиції №717 від 09.07.2013, №718 від 09.07.2013 та №835 від 07.08.2013, при отриманні грошового підкріплення Державною Казначейською Службою України.
В задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.
Стягнути з Державного бюджету (р/р 31216206784002 в ГУДКС України у Чернігівській області, МФО 853592, код 38054398, отримувач платежу УК у м. Чернігові /м.Чернігів/ 22030001) на користь Публічного акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль» в особі Чернігівської обласної дирекції Акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль» (14017, м. Чернігів, пр.-т, Перемоги,21, код ЄДРПОУ 14245308) судові витрати в сумі 34,41 грн
Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.І. Д'яков