ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 806/4359/13-a
категорія 8.2.1
07 листопада 2013 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Фещук А.В.,
за участю секретаря судового засідання Стралківської К.П.,
за участю:
представників позивача: Гумінського М.В. (за довіреністю від 12.06.2013 р.) та Кришти В.В. (за довіреністю від 12.06.2013 р.);
представника відповідача - Гарькави Г.І. (за довіреністю від 20.08.2013 р.),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства "Коростишівський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради до Коростишівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, яка є правонаступником Коростишівської міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області про скасування податкових повідомлень-рішень від 05.06.2013 р. №0000372200 та №0000392200,-
встановив:
У червні 2013 року Дочірнє підприємство "Коростишівський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Коростишівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, яка є правонаступником Коростишівської міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення: №0000372200 від 05.06.2013р., в частині збільшення позивачу суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі розміром 255093 грн.; №0000392200 від 05.06.2013 р. про зменшення від'ємного значення з податку на додану вартість за грудень 2010 року в сумі розміром 9201 грн.
В обґрунтування своїх вимог посилається на неправомірність висновків контролюючого органу щодо безпідставності застосування підприємством спеціального режиму оподаткування. При цьому позивач вказує на те, що питома вага товарів, які виробляються та реалізовуються підприємством, є сільськогосподарськими, з огляду на що ним правомірно застосовувались норми статті 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" та постанови Кабінету Міністрів України від 21.01.2009 року №23.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, з підстав, викладених у адміністративному позові, просили їх задовольнити.
Відповідач адміністративний позов не визнав, надав письмові заперечення проти нього, за змістом яких донарахування податкових зобов'язань вважає таким, що відповідає приписам Закону України "Про податок на додану вартість". Так, відповідач вказує на те, що для позивача спеціальний режим з ПДВ застосовується лише щодо діяльності, віднесеної до кодів КВЕД 02.02.0 "Надання послуг у лісовому господарстві" та 02.01.1 "Лісництво та заготівля", до яких належить виключно вирощування, посадка лісів та заліснення. Інші види діяльності позивач повинен оподатковувати податком на додану вартість поза межами спеціального режиму оподаткування.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечувала, просила відмовити у задоволенні позовних вимог за безпідставністю.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Дочірнє підприємство "Коростишівський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради (далі - ДП "Коростишівський лісгосп АПК") є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за номером 32062890, перебуває на податковому обліку в Коростишівській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області (далі - Коростишівська ОДПІ).
Відповідачем здійснено планову виїзну перевірку ДП "Коростишівський лісгосп АПК" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2010 р. по 31.12.2012 р., про що складено акт №92/22/32062890 від 18.05.2013р. (далі - акт перевірки).
Зазначеним актом зафіксовано порушення підприємством вимог п.8-1.6, п.8-1.7, 8-1.15.3 ст8-1, п.п.7.4.4 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", що призвело до заниження податкового зобов'язання з податку на додану вартість за жовтень-грудень 2010 року на суму розміром 204074 грн. та завищення від'ємного значення з податку на додану вартість за грудень 2010 року на суму розміром 9201 грн.
Зазначений висновок пов'язаний з обставинами справи, відповідно до яких за період з 01.10.2010 року по 31.12.2012 року позивачем задекларовано податкових зобов'язань з податку на додану вартість у сумі 283177 грн., з яких 35360 грн. - по загальній декларації та 247817 грн. - по спеціальній (скороченій) декларації. На формування показників податкових зобов'язань мало вплив здійснення операцій з продажу лісопродукції. При цьому перевіркою встановлено, що позивачем податкові зобов'язання у сумі 247817 грн. безпідставно включені до спеціальної декларації, оскільки вони мають бути включені до податкових зобов'язань загальної декларації з податку на додану вартість. Так, відповідач вважає, що для підприємств, які проводять діяльність у сфері лісового господарства, спеціальний режим оподаткування поширюється лише на операції, що здійснюються в межах видів діяльності, визначених Законом і Переліком, та в результаті яких відбувається поставка сільськогосподарських товарів, що відповідають визначенню, наданому пунктом 8-1.7 ст.8 Закону України "Про податок на додану вартість". Усі інші види діяльності та продукція, що одержується суб'єктами спеціального режиму оподаткування, які здійснюють діяльність у сфері лісового господарства, повинні оподатковуватися податком на додану вартість поза межами спеціального режиму оподаткування у загальновстановленому порядку.
На підставі акта перевірки відповідачем прийняті оскаржувані податкові повідомлення-рішення: №0000372200 від 05.06.2013 р., яким підприємству збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі розміром 255093 грн., з яких основний платіж - 204074 грн. та штрафні (фінансові) санкції - 51019 грн.; №0000392200 від 05.06.2013р., яким підприємству зменшено від'ємного значення з податку на додану вартість за грудень 2010 року в сумі розміром 9201 грн.
Перевіряючи відповідність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, судом враховується, що Дочірнє підприємство "Коростишівський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради є сільськогосподарським підприємством, яке з 01.09.2009 року було зареєстроване як суб'єкт спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість, що підтверджується свідоцтвом №100260613.
Відповідно до ст. 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (надалі - Закон) резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 8-1.6 цієї статті (далі - сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування.
Згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів (послуг), не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається у розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей.
Пунктом 8-1.6 ст. 8-1 Закону сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є поставка вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих виробничих потужностях, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів (послуг) становить не менше 75 відсотків вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно.
Наведене визначення спростовує твердження контролюючого органу стосовно того, що сільськогосподарським підприємством може вважатися тільки підприємство, яке здійснює виробництво сільськогосподарських товарів, а не їх поставку.
За змістом п. 8-1.7 ст. 8-1 Закону сільськогосподарськими вважаються товари, зазначені у групах 1 - 24 УКТ ЗЕД згідно із Законом України "Про Митний тариф України", якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовляються) безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування (крім придбання таких товарів у інших осіб), а також продукти обробки (переробки) таких товарів, які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником.
Підпунктом 8-1.15.7 п. 8-1.15 ст. 8-1 Закону визначено, що виходячи з норм цього пункту, Кабінет Міністрів України визначає та оприлюднює повний перелік видів діяльності, на які поширюються норми цієї статті, згідно з Національним класифікатором України "Класифікація видів економічної діяльності", затвердженим відповідно до Закону України "Про стандартизацію".
Системний аналіз наведених правових норм свідчить на користь висновку, що законодавець повноваження щодо визначення повного переліку видів діяльності, на які поширюються норми ст. 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість", делегував Кабінету Міністрів України. При цьому обумовлення повноважень на затвердження повного переліку відповідних видів діяльності передбачає і можливість включення до сільськогосподарських товарів також товарів, які не зазначені у групах 1-24 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності згідно із Законом України "Про митний тариф України". Зазначений висновок спростовує твердження контролюючого органу про можливість кваліфікації товарів як сільськогосподарських виключно у випадку їх належності до груп 1-24 УТК ЗЕД.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.01.2009 року №23 (з відповідними змінами та доповненнями) був затверджений перелік видів діяльності, на які поширюються норми статті 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість".
Вказаною постановою до видів діяльності, на які поширюються норми статті 8-1 Закону, віднесено лісівництво та лісозаготівлю, які включають в себе власне лісозаготівлю, рубання лісу та виробництво ділової деревини такої як колоди, стовпи, жердини, одержування паливної деревини.
Основним видом діяльності позивача за КВЕД є надання послуг у лісовому господарстві (02.02.0) і лісівництво та лісозаготівлі (02.01.1), які включені та затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 21.01.2009 року №23 в перелік видів діяльності, на які поширюються норми статті 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість". Дані види діяльності у свідоцтві про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість №100260613, виданому позивачу, зареєстровані офіційно.
Досліджуючи питання належності товарів, які реалізовувались позивачем, до сільськогосподарських, слід зазначити, що акт перевірки не містить жодних застережень з посиланням на первинні документи, які б відображали обставини того, що ж за товари реалізовувались підприємством. У той же час, відповідно до п. 1.5 Порядку оформлення результатів документальних перевірок щодо дотримання податкового та валютного законодавства суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11.06.2004 року №326, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.06.2004 року за №803/9402, акт документальної перевірки повинен містити систематизований виклад виявлених у ході перевірки фактів порушень, зокрема, норм податкового та валютного законодавства, а також невиконання платником податків законних вимог посадової особи податкових органів, яка проводила перевірку.
За результатами документальної перевірки в акті викладаються всі суттєві обставини фінансово-господарської діяльності суб'єкта підприємницької діяльності, які мають відношення до фактів виявлених порушень податкового та валютного законодавства; факти виявлених порушень податкового та валютного законодавства викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та в повній мірі, з посиланнями на первинні або інші документи, які зафіксовані за обліком та підтверджують наявність зазначених фактів (п. 1.6, п. 1.7 Порядку).
Згідно з приєднаним до справи розрахунком обсяг реалізованої з жовтня 2009 року по листопад 2010 року позивачем продукції склав 3435226,31 грн.
Необґрунтованим з точки зору податкового законодавства є твердження відповідача, що до того, що будівельний ліс, пиловник та підтоварник не можуть приймати участь у розрахунку питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів підприємства для визначення його статусу як сільськогосподарського, зважаючи па приписи Державного стандарту України "Продукція лісозаготівельної промисловості" (ДСТУ 3071-95).
Зважаючи на приписи Державного стандарту України "Продукція лісозаготівельної промисловості" (ДСТУ 3071-95), згідно з термінами та визначеннями якого:
ділова деревина - усі круглі і колоті лісоматеріали, крім дров для опалення, а також напівфабрикати для оброблення, технологічна тріска та пневий осмол (п. 1.б ДСТУ 3071-95);
лісоматеріали - деревні матеріали, одержані поділом на частини повалених дерев та деревних колод (уздовж чи впоперек) для подальшого використання чи перероблення і технологічна тріска (п. 1.3 ДСТУ 3071-95);
колода - круглий необроблений сортимент (за винятком тонкомірного рудникового стояка, жердин і кілків) чи в стані сировини для вироблення пиломатеріалів загального та спеціального призначення (п. 1.29 ДСТУ 3071-95)
будівельна колода - колода для використання у будівництві без подовжнього розпилювання товщиною у верхньому відрізі від 12 до 24 см включно для листяних порід і від 14см для хвойних (п. 2.1.5 ДСТУ 3071-95);
підтоварник - тонкомірні будівельні колоди для допоміжних і тимчасових будівель товщиною у верхньому відрізі від 6 до 13 см включно для хвойних і від 8 до 11см включно для листяних порід деревини (п. 2.1.6 ДСТУ 3071-95);
пиловник - колода для вироблення пиляного матеріалу загального призначення (п. 2.2.1 ДСТУ 3071-95).
Оскільки такі товари як пиловник та підтоварник є різновидами колод у вигляді круглих необроблених асортиментів, а не продукцією лісопильного чи стругального виробництва, як на тому наполягає відповідач, і враховуючи, що постанова КМУ від 21.01.2009 року №23 до сільськогосподарських товарів відносить узагальнююче поняття "колоди" без обумовлення їх певного виду, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що вартість зазначених товарів повинна бути врахована при розрахунку питомої ваги сільськогосподарських товарів.
Таким чином, питома вага сільськогосподарських товарів, які реалізовувались позивачем, становить більше 75%, що надавало підприємству право на застосування спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.
Виходячи з вищевикладеного суд приходить до висновку, що відповідачем безпідставно збільшено позивачу суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі розміром 255093 грн. та зменшено розмір від'ємного значення з податку на додану вартість за грудень 2010 року в сумі розміром 9201 грн.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, а також враховуючи приписи чинного податкового законодавства, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ст.94 КАС України судові витрати позивача зі сплати судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок державного бюджету.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 23, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд, -
постановив:
Позов Дочірнього підприємства "Коростишівський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради до Коростишівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, яка є правонаступником Коростишівської міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області, про скасування податкових повідомлень-рішень від 05.06.2013 р. №0000372200 та №0000392200, - задовольнити.
Скасувати податкові повідомлення-рішення Коростишівської міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області №0000372200 та №0000392200 від 05.06.2013р.
Відшкодувати з Державного бюджету України на користь Дочірнього підприємства "Коростишівський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради судові витрати зі сплати судового збору у сумі розміром 2294 (дві тисячі двісті дев'яносто чотири) грн. 00 (нуль) коп.
Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті і проголошено 07 листопада 2013 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.В. Фещук
Повний текст постанови виготовлено: 12 листопада 2013 р.