ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 вересня 2013 р. Справа № 820/1881/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Шевцової Н.В.
Суддів: Мінаєвої О.М. , Старостіна В.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Приватного підприємства "Бюджетні інтер'єрні рішення" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 30.05.2013р. по справі № 820/1881/13-а
за позовом Приватного підприємства "Бюджетні інтер'єрні рішення"
до Державної податкової інспекції у м. Сумах Сумської області Державної податкової служби
про скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИЛА:
Приватне підприємство «Бюджетні інтер'єрні рішення» (далі за текстом - ПП «Бюджетні інтер'єрні рішення», позивач) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Сумах Сумської області Державної податкової служби (далі за текстом - ДПІ у м. Сумах, відповідач), в якому просив суд скасувати податкові повідомлення-рішення від 01.10.2012 року №0000811550/46981, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 1712747,0 грн. та нараховані штрафні (фінансові) санкції у сумі 428186,75 грн., від 05.10.2012 року №0006691503/48733, яким зменшено від'ємне значення суми ПДВ у розмірі 73296,0 грн., №0006591503, яким збільшено суму грошового зобов'язання з ПДВ у розмірі 1625588,0 грн. та нараховані штрафні (фінансові) санкції у сумі 812794,0 грн., від 05.11.2012 року №0007011503/55958, яким збільшено суму грошового зобов'язання з ПДВ у розмірі 27726,0 грн. та нараховані штрафні (фінансові) санкції у сумі 13863,0 грн.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 30.05.2013 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено у повному обсязі.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржену постанову скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, а саме: п. 200.1-200.8, п. 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України, положень Порядку заповнення та подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 1492 від 25.11.2011 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.12.2011 року за № 1492/20228, ст.ст. 3, 11, 71, 159, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
ПП «Бюджетні інтер'єрні рішення» зазначає, що сума бюджетного відшкодування в уточнюючому розрахунку з податку на додану вартість за червень 2012 року заявлена правомірно, а тому не могла бути зменшена податковим органом і, як наслідок, податкова звітність з податку на додану вартість за липень та серпень 2012 року складена та подана відповідачу з дотриманням вимог податкового законодавства.
Виходячи з приписів ст. 197 кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ПП «Бюджетні інтер'єрні рішення» зареєстроване 16.09.2010 року Виконавчим комітетом Харківської міської ради, про що свідчить Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 426476. Позивач перебуває на податковому обліку в ДПІ у м. Сумах.
Відповідачем було проведено наступні камеральні перевірки податкової звітності позивача:
1) з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних звітних періодів за червень 2012 року.
За результатами даної перевірки був складений акт № 2712/15-520/37187953 від 13.09.2012 року, яким встановлено порушення п. 200.1, 200.3-200.8, 200.14 Податкового кодексу України - завищення заявленої суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ в наступних звітних (податкових) періодах за червень 2012 року на суму 1712747,0 грн.
На підставі висновків вказаного Акту перевірки було винесене податкове повідомлення-рішення № 0000811550/46981 від 01.10.2012 року, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 1712747,0 грн. та нараховані штрафні (фінансові) санкції у сумі 428186,75 грн.;
2) з питань подання податкової декларації з ПДВ за серпень 2012 року.
За результатами даної перевірки складений акт № 2905/15-319/37187953 від 21.09.2012 року, яким встановлено заниження суми ПДВ, яка підлягає сплаті в бюджет за серпень 2012 року у сумі 1625588,0 грн. та завищення від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду на суму 73296,0 грн.
На підставі висновків вказаного Акту перевірки були винесені податкові повідомлення-рішення від 05.10.2012 року №0006691503/48733, яким зменшено від'ємне значення суми ПДВ у розмірі 73296,0 грн., №0006591503, яким збільшено суму грошового зобов'язання з ПДВ у розмірі 1625588,0 грн. та нараховані штрафні (фінансові) санкції у сумі 812794,0 грн.;
3) уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ ПП «Бюджетні інтер'єрні рішення» № 9055521349 від 13.09.2012 року за липень 2012 року та уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ №9055906226 від 15.09.2012 року за липень 2012 року
За результатами даної перевірки складений акт № 3167/15-319/37187953 від 12.10.2012 року, яким встановлено заниження податкових зобов'язань з ПДВ на суму 27726,0 грн. та завищення від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду на суму 3397798,0 грн. за липень 2012 року.
На підставі висновків вказаного Акту перевірки було винесене податкове повідомлення-рішення №0007011503/55958 від 05.11.2012 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання у розмірі 27726,0 грн. та нараховані штрафні (фінансові) санкції у сумі 13863,0 грн.
Також судом першої інстанції встановлено, що вищезазначені висновки про виявлені порушення ПП «Бюджетні інтер'єрні рішення» Податкового кодексу України, базуються на недотриманні позивачем порядку подання податкової декларації з ПДВ, а саме подання до уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за червень 2012 року Розрахунку суми бюджетного відшкодування (додаток 3), в якому сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню відсутня, а також неподання до уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за червень 2012 року Довідки про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2).
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з доведеності завищення заявленої суми бюджетного відшкодування в червні 2012 року, а тому неправомірності декларування показників з ПДВ в липні, серпні 2012 року з урахуванням такої завищеної позивачем суми бюджетного відшкодування.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.
Положеннями п. 48.1 ст. 48 Податкового кодексу України визначено, що форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.
Пунктом 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Згідно п.п. 4.6.5 розділу V Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 року № 1492, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.12.2011 року за № 1490/20228 платники, які відповідно до ст. 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування ПДВ та заповнили рядок 22 декларації, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають (Д3) (додаток 3).
Значення рядка 3 (Д3) (додаток 3) переноситься до рядка 23 декларації за поточний звітний (податковий) період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів) така сума вказується або в рядку 23.1, або у рядку 23.2, або частково розподіляється у рядках 23.1 та 23.2 декларації.
З матеріалів справи вбачається, що позивач за вищевказаними правилами подав уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за червень 2012 року № 9048422505 від 13.08.2012 року, в якому заповнив рядок 22 "залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду" в сумі 1712747,0 грн. та відобразив по рядку 23.2 суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню ПДВ у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних звітних періодів за червень 2012 року в сумі 1712747,0 грн.
Однак, ПП «Бюджетні інтер'єрні рішення» до вказаної уточнюючої податкової звітності з ПДВ за червень 2012 року подано Розрахунок суми бюджетного відшкодування (Д3) (додаток 3), в рядку 1 якого визначений "Залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду" але не заповнений рядок 3 "Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню".
Податковий орган, з яким погодився суд першої інстанції, посилаючись на вказану в попередньому абзаці обставину, а також на неподання до уточнюючого розрахунку додатку 2 "Довідка про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду" робить висновок, що сума бюджетного відшкодування задекларована неправомірно, а саме порушено порядок заповнення податкової звітності.
Відповідно до п. 8 розділу VІ Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 року № 1492, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.12.2011 року за № 1490/20228 у разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до яких повинні додаватися додатки, до уточнюючого розрахунку повинні бути подані відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників.
Таким чином колегія суддів, враховуючи, що інформація щодо залишків суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду задекларована позивачем в звітній податковій звітності з ПДВ за червень 2012 року не уточнювалась, то він і не був зобов'язаний подавати додаток 2 до уточнюючого розрахунку за такий період.
Не заповнення рядку 3 "Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню" додатку 3 "Розрахунок суми бюджетного відшкодування", що був поданий до уточнюючого податкового розрахунку з ПДВ за червень 2012 року колегією суддів не сприймається ка підстава для позбавлення платника податків права на бюджетне відшкодування з огляду на наступне.
Відповідно до п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Пунктом 200.3 ст. 200 Податкового кодексу України визначено, що при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з п. 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Згідно п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з п. 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Правомірність формування позивачем вищезазначеної суми від'ємного значення з ПДВ ДПІ у м. Сумах не заперечувалось.
Пункт 200.6 ст. 200 Податкового кодексу України визначає, що платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених п. 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.
Відповідно до п. 200.7 ст. 200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Згідно п. 200.8 ст. 200 Податкового кодексу України до податкової декларації платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій.
Наведені норми Податкового кодексу України вказують, що позивач як платник податків, який прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування повинен здійснити наступні дії:
- відобразити намір щодо отримання суми бюджетного відшкодування у податковій декларації (уточнюючому розрахунку) - заповнити рядок 23 в сумі, що не перевищує відображену в рядку 22;
- підтвердити право на отримання суми бюджетного відшкодування (підтвердження фактичної сплати сум податку отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України) шляхом подання до податкового органу оригіналів митних декларацій для їх перевірки (в т.ч. камеральної).
- підтвердити вищевказаний "намір" шляхом подачі розрахунку суми бюджетного відшкодування (не зважаючи, що порядок заповнення податкової звітності з ПДВ передбачено зворотне - сума з рядку 3 додатку 3 податкової декларації переноситься до рядку 23.1 або 23.2).
В даних спірних правовідносинах платник податку в уточнюючому податковому розрахунку з ПДВ за червень 2012 року відобразив намір отримати бюджетне відшкодування (заповнив рядок 23), підтвердив право на отримання суми бюджетного відшкодування додавши до такого розрахунку оригінали митних декларацій, які вказують фактичну сплату сум ПДВ до Державного бюджету України та підтвердив вказаний намір поданням розрахунку суми бюджетного відшкодування колегія.
Також колегія суддів зазначає, що відповідно до Положення про вантажну митну декларацію, затвердженого Постановою КМ України від 09.06.1997 року за № 574 (чинного в період ввезення позивачем товарів на митну територію України), вантажна митна декларація - це письмова заява встановленої форми, що подається митному органу і містить відомості про товари та транспортні засоби, які переміщуються через митний кордон України, митний режим, у який вони заявляються, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення митного контролю, митного оформлення, митної статистики, нарахування податків, зборів та інших платежів.
За приписами ст. 88 Митного кодексу України ( в редакції чинній на час ввезення позивачем товарів на митну територію України) визначено, що Декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів і транспортних засобів відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; на вимогу митного органу пред'явити товари і транспортні засоби для митного контролю і митного оформлення; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних процедур; сплатити податки і збори.
Відповідно до ст. 78 Митного кодексу України визначено, що митне оформлення здійснюється митним органом, як правило, протягом однієї доби з часу пред'явлення товарів і транспортних засобів, що підлягають митному оформленню, подання митної декларації та всіх необхідних документів і відомостей. Митне оформлення вважається завершеним після виконання митним органом митних процедур, визначених ним на підставі цього Кодексу відповідно до заявленого митного режиму.
Таким чином, належним чином оформлена митна декларація є документом, який підтверджує сплату податків і зборів щодо товару, який переміщується через митний кордон України.
З урахуванням викладеного, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції про завищення ПП «Бюджетні інтер'єрні рішення» заявленої суми бюджетного відшкодування за червень 2012 року через неправомірне декларування показників з ПДВ в липні, серпні 2012 року, з огляду на доведеність позивачем здійснення фактичної сплати податку до Державного бюджету України наявними в матеріалах справи митними деклараціями та відсутність в податковому законодавство такої підстави для позбавлення права платника податків на отримання бюджетного відшкодування з ПДВ як незаповнення рядку 3 додатку 3 "Розрахунок суми бюджетного відшкодування" до податкової звітності з ПДВ.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Колегія суддів вважає, що відповідачем не доведено факт порушення ПП «Бюджетні інтер'єрні рішення» вимог чинного на момент виникнення спірних правовідносин податкового законодавства та правомірності прийнятих ним податкових повідомлень-рішень від 01.10.2012 року № 0000811550/46981, від 05.10.2012 року №0006691503/48733, №0006591503, від 05.11.2012 року №0007011503/55958.
Таким чином, переглянувши постанову суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції через порушення ним норм матеріального та процесуального права, які призвели до ухвалення неправильного рішення, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Бюджетні інтер'єрні рішення" задовольнити.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 30.05.2013р. по справі № 820/1881/13-а скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги Приватного підприємства «Бюджетні інтер'єрні рішення» до Державної податкової інспекції у м. Сумах Сумської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень від 01.10.2012 року №0000811550/46981, від 05.10.2012 року №0006691503/48733, №0006591503, від 05.11.2012 року №0007011503/55958 задовольнити в повному обсязі.
Скасувати винесені Державною податковою інспекцією у м. Сумах Сумської області Державної податкової служби податкові повідомлення-рішення від 01.10.2012 року № 0000811550/46981, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 1712747,0 грн. та нараховані штрафні (фінансові) санкції у сумі 428186,75 грн., від 05.10.2012 року № 0006691503/48733, яким зменшено від'ємне значення суми ПДВ у розмірі 73296,0 грн., № 0006591503, яким збільшено суму грошового зобов'язання з ПДВ у розмірі 1625588,0 грн. та нараховані штрафні (фінансові) санкції у сумі 812794,0 грн., від 05.11.2012 року № 0007011503/55958, яким збільшено суму грошового зобов'язання з ПДВ у розмірі 27726,0 грн. та нараховані штрафні (фінансові) санкції у сумі 13863,0 грн.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Шевцова Н.В.Судді(підпис) (підпис) Мінаєва О.М. Старостін В.В.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Шевцова Н.В.