КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
21 жовтня 2013 року 810/5158/13-а
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лиска І.Г.
суддів: Виноградової О.І.
Василенко Г.Ю.
при секретарі - Васковець М.С.
за участю представників сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання Голови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг В.В. Саратова про залишення без розгляду позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Теплопостачальна Компанія Енергозбереження" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду 24.09.2013 року звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Теплопостачальна Компанія Енергозбереження" з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови №37 від 29.03.2013 року.
17 жовтня 2013 року на адресу суду надійшло клопотання Голови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг В.В. Саратова про залишення позову без розгляду.
У обґрунтування клопотання зазначено, що згідно статті 6 Закону України «Про природні монополії» постачання теплової енергії, належить до суміжних ринків, та регулюються відповідно до цього Закону. Таким чином, діяльність, яку провадило TOB "Теплопостачальна Компанія Енергозбереження" регулюється саме Законом України «Про природні монополії», який і визначає правові, економічні та організаційні засади державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій в Україні. Відповідно абзацу першого частини першої статті 2 Закону України «Про природні монополії» дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають на товарних ринках України, які перебувають у стані природної монополії, та на суміжних ринках.
Разом з цим, згідно абзацу третього частини другої статті 15 Закону України «Про природні монополії» у разі незгоди з рішенням комісії суб'єкти природних монополій, суб'єкти господарювання, що здійснюють діяльність на суміжних ринках, об'єднання споживачів та інші заінтересовані особи мають право у місячний термін з дня одержання копії рішення оскаржити його у судовому порядку.
Таким чином, відповідач вважає, що спеціальним Законом встановлено місячний термін для оскарження у судовому порядку рішення Комісії суб'єктами господарювання, що здійснюють діяльність на суміжних ринках, до яких відноситься TOB «ТК "Енергозбереження" .
Оскільки оскаржувану Постанову Комісії №37 було прийнято на відкритому засіданні Комісії 29 березня 2013 року та надіслано ТОВ "Теплопостачальна Компанія Енергозбереження" листом, про що свідчить реєстр Комісії від 03.04.2013 № 83. Крім того, інформацію щодо прийняття рішення про анулювання ліцензії ТОВ «ТК «ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ» 03 квітня 2013 року було розміщено на офіційному сайті Комісії http://nkp.gov.ua/ukr/nportal/view/1062, відповідач вважає, що позивачем було пропущено місячний строк для звернення з даним позовом до суду.
У судовому засіданні 21.10.2013 року представник відповідача Гавриш Г.В. клопотання про залишення позову без розгляду підтримала, просила його задовольнити.
Представник позивача Косінова Г.В. у судовому засіданні заперечувала проти задоволення клопотання про залишення позову без розгляду, зазначила, що позивачем не було пропущено шестимісячного строку звернення до суду з даним позовом, який встановлено ст. 99 КАС України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується клопотання, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду клопотання по суті, вислухавши представника позивача та представника відповідача, суд вважає, що клопотання про залишення позову без розгляду не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до частин 1, 2, 3 статті 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як встановлено у судовому засіданні, оскаржувану Постанову Комісії №37 було прийнято на відкритому засіданні Національної Комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг 29 березня 2013 року та надіслано ТОВ "Теплопостачальна Компанія Енергозбереження" листом, про що свідчить реєстр Комісії від 03.04.2013року № 83, також інформацію щодо прийняття рішення про анулювання ліцензії ТОВ "Теплопостачальна Компанія Енергозбереження" 03 квітня 2013 року було розміщено на офіційному сайті Комісії http://nkp.gov.ua/ukr/nportal/view/1062.
Як зазначив позивач у позовній заяві, оскаржувану постанову №37 від 29 березня 2013 року було отримано ним 18 квітня 2013 року, до суду позивач звернувся 24 вересня 2013 року, про що свідчить реєстраційний штамп суду.
Як вбачається зі змісту оскаржуваної постанови №37 від 29.03.2013 року , вона була прийнята відповідно до абзацу одинадцятого частини першої статті 21 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" та згідно з повноваженнями, наданими відповідачу Указом Президента України від 23.11.2011 року №1073 "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг".
Будь яких посилань на Закон України "Про природні монополії" Постанова №37 від 29.03.2013 року не містить.
Відповідно до частини восьмої статті 21 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» рішення про анулювання ліцензії може бути оскаржено у судовому порядку.
Суд зазначає, що Закон України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" та Указ Президента України від 23.11.2011 року №1073"Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг" не містять положень щодо обмеження строку оскарження у судовому порядку постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг "Про анулювання ліцензій".
Таким чином, у даному випадку підлягає застосуванню ч.2 ст. 99 КАС України, якою встановлено шестимісячний строк, для звернення до адміністративного суду і який не було пропущено позивачем - ТОВ "ТК "Енергозбереження".
Судом також, не береться до уваги посилання відповідача на положення Закону України "Про природні монополії" , як підстави залишення позову без розгляду, оскільки оскаржувана постанова від 29.03.2013 року №37 не містить вказівок на Закон України "Про природні монополії" , а прийнята відповідно до абзацу одинадцятого частини першої статті 21 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності".
Отже, при зверненні до суду з даним позовом ТОВ "ТК Енергозбереження" не було пропущено строку звернення до суду.
У зв'язку з викладеним вище, клопотання Голови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг В.В. Саратова не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
У задоволенні клопотання Голови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг В.В. Саратова про залишення позову без розгляду позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Теплопостачальна Компанія Енергозбереження" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.
Головуючий суддя: Лиска І.Г.
Суддя: Виноградова О.І.
Суддя: Василенко Г.Ю.
Повний текст ухвали виготовлено 22.10.2013 року.