ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
26 листопада 2013 р. (10:23) Справа №801/7314/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Пакет Т.В.,
за участю секретаря судового засідання - Мельникової А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Об'єднання Транс-Континенталь» до Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Автономній Республіці Крим про зобов'язання вчинити певні дії.
Обставини справи: ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Автономній Республіці Крим про зобов'язання відповідача вчинити дії щодо повернення з державного бюджету податку на додану вартість в сумі 1470872,00 грн. та зобов'язання відповідача вчинити дії щодо повернення з державного бюджету податку на додану вартість в сумі 452588,00 грн.
Позов мотивовано тим, що податковою інспекцією в порушення норм податкового законодавства не було направлено до територіального відділення Державної казначейської служби висновку із зазначенням суми бюджетного відшкодування, що підлягає стягненню з Державного бюджету на рахунок ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» за рішеннями суду, які набрали законної сили.
У судовому засіданні представники позивача Вєісов І.М. та Карпенко О.В. позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити з підстав, викладених у позові.
У судовому засіданні представник відповідача Гришин Р.Ю. проти позову заперечував, посилаючись на те, що не закінчена процедура судового оскарження податкових повідомлень-рішень від 18.01.2010 року №0000012301/0 та №0000022301/0, оскільки ухвалою Вищого адміністративного суду України від 15.05.2013 року відкрито касаційне провадження у справі №К/800/24486/13.
Заслухавши пояснення представників позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» є юридичною особою, ідентифікаційний код 32477244, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №544805 (а.с.43) та перебуває на податковому обліку Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Автономній Республіці Крим.
25 квітня 2013 року позивач звернувся з листом вих. №136 до Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим ДПС, правонаступником якої є Феодосійська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів в АР Крим, в якому викладено вимогу про повернення суми бюджетного відшкодування в розмірі 1470872,00 грн., у зв'язку з тим, що постанова Окружного адміністративного суду АР Крим від 16.10.2012 року по справі №2а-9297/10/14/0170 була залишена без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 09.04.2013 року (а.с.34).
Також, 25 квітня 2013 року позивач звернувся з листом вих. №137 до Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим ДПС, правонаступником якої є Феодосійська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів в АР Крим, в якому викладено вимогу про повернення суми бюджетного відшкодування в розмірі 452588,00 грн., у зв'язку з тим, що постанова Окружного адміністративного суду АР Крим від 05.06.2012 року по справі №2а-5769/10/10/0170 була залишена без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11.04.2013 року (а.с.35).
На вказані листи 20 травня 2013 року за вих.№2434/10/10.0 та №2435/10/10.0 на адресу ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» Феодосійською об'єднаною державною податковою інспекцією АР Крим ДПС направлені листи, в яких повідомляється про відсутність підстав у Феодосійської ОДПІ АР Крим ДПС для складання висновку із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету та подання його до органу Державного казначейства, у зв'язку з тим, що ще не закінчена процедура судового оскарження податкових повідомлень-рішень (а.с.94,95).
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначений статтею 200 Розділу V Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України).
Відповідно до п.200.7 ст. 200 ПК України (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки (п.200.11 ст.200 ПК України).
Судом встановлено, що співробітниками Державної податкової інспекції в Кіровському районі Автономної Республіки Крим була проведена позапланова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "Об'єднання Транс-Континенталь" (ЄДРПОУ 32477244) з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за грудень 2008 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалося в період з 01.11.2008 року по 30.11.2008 року, за лютий 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалося в період з 01.01.2009 року по 31.01.2009 року, за березень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалося в період з 01.02.2009 року по 28.02.2009 року, за квітень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалося в період з 01.03.2009 року по 31.03.2009 року, за червень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалося в період з 01.05.2009 року по 31.05.2009 року, за липень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалося в період з 01.06.2009 року по 30.06.2009 року, за серпень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалося в період з 01.12.2006 року по 31.07.2009 року, за вересень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалося в період з 01.08.2009 року по 31.08.2009 року".
За результатами вищенаведеної перевірки було складено акт № 222/23-01/32477244 від 31.12.2009 року, у якому встановлено порушення, зокрема: вимог п.п.3.1.1 п. 3.1 ст. 3, п.п. 7.2.1, п.7.2 ст. 7, п.п. 7.2.6. п.7.2 ст. 7 , п.п. 7.3.1. п. 7.3. ст. 7, п.п. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7, п.п. 7.4.4. п. 7.4 ст. , п.п. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7, п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" № 168/97 від 03.04.1997 року із змінами та доповненнями, в результаті чого ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" завищено суму бюджетного відшкодування: за грудень 2008 року на суму 39 349 грн., за лютий 2009 року на суму 14 868 грн., за березень 2009 року на суму 15 850 грн., за квітень 2009 року на суму 1 127 грн., за червень 2009 року на суму 20 197 грн., за липень 2009 року на суму 59 341 грн., за серпень 2009 року - на суму 836 813 грн., за вересень 2009 року на суму 271 478 грн.,
На підставі зазначеного акту були прийняті податкові повідомлення - рішення № 0000022301/0 від 18.01.2010 року, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 917 558 грн., у тому числі за основним платежем у сумі 458 779 грн., за штрафними санкціями у сумі 458 779 грн., № 0000012301/0 від 18.01.2010 року, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 1531630 грн.
Не погодившись з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями позивач оскаржив їх у судовому порядку.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 16.10.2012 року по справі №2а-9297/10/14/0170, зокрема, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Кіровському районі Автономної Республіки Крим №0000012301/0 від 18.01.2010 року в частині зменшення суми бюджетного відшкодування в сумі 1470872 грн. (а.с.10-17).
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 09.04.2013 року постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 16.10.2012 року по справі №2а-9297/14/0170 залишено без змін (18-22).
Також, судом встановлено, що 19.04.2010р. ДПІ в Кіровському районі АР Крим складено акт № 99/23-01/32477244 про результати документальної невиїзної перевірки достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування ПДВ за податковими деклараціями з ПДВ за листопад 2009р, грудень 2009р., січень 2010р. ТОВ "Об'єднання "Транс-Континенталь" (код за ЄДРПОУ 32477244).
Перевіркою встановлено порушення позивачем п.п. 7.3.1 п. 7.3, п.п. 7.4.1 п. 7.4, п.п. 7.5.1 п. 7.5, п.п. 7.7.1 та п.п.7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" № 168/97-ВР від 03.04.1997р., внаслідок чого завищено суму бюджетного відшкодування на 452528грн., у тому числі: за листопад 2009р. - в сумі 185596грн., за грудень 2009р. - в сумі 190651,00грн. та за січень 2010р. - в сумі 76281грн.
Висновки даного акту перевірки були покладені ДПІ в Кіровському районі АР Крим в основу податкового повідомлення-рішення №0000202301/0 від 23.04.2010р., яким ТОВ "Об'єднання "Транс-Континенталь" зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 452528грн., у тому числі: за листопад 2009р. - в сумі 185596грн., за грудень 2009р. - в сумі 190651,00грн. та за січень 2010р. - в сумі 76281грн.
Не погодившись з вказаним податковим повідомленням-рішенням позивач оскаржив його у судовому порядку.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 05.06.2012 року по справі №2а-5769/0/10/0170 визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Кіровському районі АР Крим №0000202301/01 від 23.04.2010 року, прийняте за актом перевірки № 99/23-01/32477244 стосовно Товариства з обмеженою відповідальністю "Об'єднання "Транс-Континенталь" (а.с.25-29).
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11.04.2013 року постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 05.06.2012 року у справі №2а-5769/10/10/0170 залишено без змін (а.с.30-33).
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16.05.2013 року відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 05.06.2012 року та ухвали Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11.04.2013 року у справі №2а-5769/10/10/0170 (а.с.96).
Відповідно до ч.1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із ст. 138 КАС України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Частиною 2 ст. 255 КАС України визначено, що обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Аналогічне правило встановлено ч. 1 ст. 72 КАС України, а саме: обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Отже, з урахуванням приписів статей 72 та 255 КАС України обставини, встановлені судовими рішеннями в адміністративних справах №2а-9297/10/14/0170 та №2а-5769/10/10/0170, є такими, що не потребують доказування.
Суд не приймає до уваги посилання представника відповідача на ухвалу Вищого адміністративного суду України від 15.05.2013 року, якою відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби, оскільки вказаною ухвалою відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про зупинення виконання оскаржуваних судових рішень до закінченого касаційного перегляду справи №2а9292/10/14/0170 (а.с.82).
Таким чином, у судовому порядку за позивачем визнано право на отримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за грудень 2008 року, за лютий 2009 року, за березень 2009 року, за квітень 2009 року, за червень 2009 року, за липень 2009 року, за серпень 2009 року та за вересень 2009 року у загальній сумі 1470872 грн. та за листопад 2009 року, за грудень 2009 року та за січень 2010 року у загальній сумі 452528 грн.
Пунктами 200.12 та 200.13 ст. 200 ПК України визначалось, що орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування або шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку, або шляхом оформлення (випуску) казначейського фінансового векселя (за згодою платника податків) протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Згідно з п.200.15 ст. 200 ПК України у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.
Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Як було встановлено судом вище, постанова Окружного адміністративного суду АР Крим від 16.10.2012 року по справі №2а-9297/10/14/0170 набрала законної сили 09.04.2013 року та постанова Окружного адміністративного суду АР Крим від 05.06.2012 року по справі №2а-5769/0/10/0170 набрала законної сили 11.04.2013 року.
Таким чином, процедура судового оскарження вищевказаних податкових повідомлень-рішень закінчена.
З урахуванням викладеного, податкова інспекція керуючись положеннями п.200.15 ст. 200 ПК України повинна була протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання вказаних судових рішень, направити на адресу Управління державної казначейської служби України у м. Феодосії, висновок із зазначенням сум податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь позивача.
Однак, у визначений п.200.15 ст.200 ПК України строк органом державної податкової служби не було направлено на адресу територіального органу державного казначейства висновок із зазначенням суми податку, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на користь ТОВ "Об'єднання "Транс-Континенталь", чим порушено встановлене законом право позивача на отримання бюджетного відшкодування.
За таких обставин, суд дійшов висновку, про обґрунтованість позовних вимог та задоволення їх у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
В судовому засіданні 26.11.2013 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 29.11.2013 року.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 69-71, 94, 158, 159, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Зобов'язати Феодосійську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів в Автономній Республіці Крим вчинити дії з повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Об'єднання Транс-Континенталь» з державного бюджету податку на додану вартість в сумі 1470872,00 грн.
Зобов'язати Феодосійську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів в Автономній Республіці Крим вчинити дії з повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Об'єднання Транс-Континенталь» з державного бюджету податку на додану вартість в сумі 452528,00 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Об'єднання Транс-Континенталь» судовий збір у розмірі 2294 (дві тисячі двісті дев'яносто чотири) грн. 00 коп.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Т.В.Пакет