202"> ght=48 width=36>
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" листопада 2013 р.
справа № 0870/3801/12
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя Суховарова А.В.
судді Головко О.В. Ясенова Т.І.
при секретарі Троянові А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпропетровську апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Запорізький завод феросплавів» на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 20.06.2012 у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Запорізький завод феросплавів» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників в м.Запоріжжі та Управління державної казначейської служби України в м.Запоріжжі про визнання бездіяльності протиправною та стягнення бюджетного відшкодування податку на додану вартість
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Запорізький завод феросплавів» 25.04.2012 звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників в м.Запоріжжі щодо неподання до Управління державної казначейської служби України в м.Запоріжжі висновку про відшкодування податку на додану вартість по податковій декларації за березень 2010 року та стягнути з державного бюджету бюджетну заборгованість в розмірі 1’ 090’ 443гр (ас4,102).
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 20.06.2012 в задоволенні позову відмовлено. Прийняте рішення суд мотивував тим, що податкова інспекція подала касаційну скаргу на судові рішення, якими скасовано податкове повідомлення-рішення про зменшення бюджетного відшкодування податку на додану вартість по декларації за березень 2010 року на 1’ 090’ 443гр (ас129).
В апеляційній скарзі ПАТ ЗЗФ просить постанову суду скасувати та позовні вимоги задовольнити. Вказує що судові рішення, якими підтверджено правильність бюджетного відшкодування, набрали законної сили (ас140).
Перевіривши законність і обгрунтованість постанови суду, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Відповідно до пункту 1.7 статті 1 Закону України «Про податок на додану вартість», який діяв на час спірних правовідносин, податковий кредит це сума, на яку платник податків має право зменшити податкове зобов’язання звітного періоду.
Відповідно до пункту 1.8 статті 1 Закону України «Про податок на додану вартість», бюджетне відшкодування це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету в зв’язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим законом.
Відповідно до пункту 7.7.1 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до пункту 7.7.2 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно пунктом 7.7.1 має від’ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від’ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від’ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до пункту 7.7.4 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій. Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом.
З огляду на викладене, підставою для отримання бюджетного відшкодування є дані податкової декларації.
Згідно податкової декларації з податку на додану вартість ПАТ НЗФ за березень 2010 року, податковий кредит складає 1’ 090’ 443гр, який заявлений до бюджетного відшкодування з розрахунком суми бюджетного відшкодування. Податкова декларація прийнята 20.04.2010 (ас28-47).
На підставі акту позапланової виїзної перевірки №211/08-08/00186542 від 16.06.2010 з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень 2010 року (ас165), податковою інспекцією 29.06.2010 прийняті податкове повідомлення-рішення №0000480808/0 про збільшення податку на додану вартість на 8’ 620’ 163гр50коп (ас171) та податкове повідомлення-рішення №0000490808/0 про зменшення бюджетного відшкодування податку на додану вартість по декларації за березень 2010 року на 1’ 090’ 443гр (ас48).
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 14.02.2011 (ас49), залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 27.10.2011 (ас56,123), скасовані податкові повідомлення-рішення від 29.06.2010.
Відповідно до пункту 7.7.5 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Податковою інспекцією не доказано наявність порушень з боку ПАТ ЗЗФ при розрахунку бюджетного відшкодування по податковій декларації за березень 2010 року. Фактичне отримання товарно-матеріальних цінностей, робіт, послуг, сплату за них грошей, в тому числі ПДВ, та використання у власній господарській діяльності, як це передбачено пунктом 7.4.1 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», підтверджено первинними бухгалтерськими документами та судовими рішеннями, які набрали законної сили (ас79-86).
Виходячи з положень пунктів 7.2.3, 7.2.6 статті 7 Закон України «Про податок на додану вартість», для одержання бюджетного відшкодування платник податків повинен заплатити податок на додану вартість у ціні товару постачальникам продукції, виконавцям робіт, що позивачем і було зроблено.
Відповідно до пункту 7.7.6 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Виходячи з правової позиції Вищого адміністративного суду України по аналогічним спорам, на податкові органи та органи державного казначейства покладений обов’язок щодо повернення з бюджету податків, зборів, обов’язкових платежів у випадках, передбачених законом. Пунктами 7.7.4 – 7.7.8 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» розписаний порядок дій платника податку, податкового органу та органу державного казначейства в разі виникнення у суб’єкта господарювання права на одержання бюджетного відшкодування. В разі якщо суб’єкти владних повноважень ухиляються від виконання детально розписаної послідовності дій, тобто порушують приписи частини 2 статті 19 Конституції України про зобов’язання діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, звернення до суду з вимогою про стягнення бюджетної заборгованості є належним способом захисту порушеного права та виходить з протиправної бездіяльності державних органів, яка є первинною. Визначений Законом порядок взаємодії органів державної податкової служби та держказначейства при розгляді заяви платника податків про бюджетне відшкодування стосується компетенції тільки цих органів і не може вплинути на право платника податків стягувати бюджетну заборгованість з державного бюджету.
Суд першої інстанції помилково відмовив в позові, з посиланням на касаційне оскарження постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 14.02.2011 та ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 27.10.2011. Відповідно до частини 3 статті 254 КАС України, у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Відповідно до частини 2 статті 14 КАС України, постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання на всій території України.
В ухвалі Вищого адміністративного суду України від 22.03.2012 про відкриття касаційного провадження (ас67) не зупинено виконання постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 14.02.2011 та ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 27.10.2011 в порядку пункту 5 частини 1 статті 215 КАС України.
Під час апеляційного перегляду справи з’ясувалось, що ухвалою Вищого адміністративного суду України від 14.08.2013 залишені без змін постанова Запорізького окружного адміністративного суду від 14.02.2011 та ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 27.10.2011 (ас172).
Керуючись пунктом 3 статті 198, статтями 202, 205, 207 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Запорізький завод феросплавів» задовольнити.
Скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 20.06.2012 та прийняти нову постанову.
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Запорізький завод феросплавів» задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників в м.Запоріжжі щодо неподання до Управління державної казначейської служби України в м.Запоріжжі висновку про відшкодування податку на додану вартість по податковій декларації Публічного акціонерного товариства «Запорізький завод феросплавів» за березень 2010 року.
Стягнути з державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Запорізький завод феросплавів» заборгованість з бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 1’ 090’ 443 (один мільйон дев’яносто тисяч чотириста сорок три) гривні.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання в повному обсязі.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 19.11.2013.
В повному обсязі постанова складена 20.11.2013.
Головуючий: А.В. Суховаров
Суддя: О.В. Головко
Суддя: Т.І. Ясенова