Ухвала суду № 35781868, 04.12.2013, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2013
Номер справи
810/2309/13-а
Номер документу
35781868
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 810/2309/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Балаклицький А. І. Суддя-доповідач: Старова Н.Е.

У Х В А Л А

Іменем України

04 грудня 2013 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді суддів: при секретарі: Старової Н. Е. Файдюка В. В., Чаку Є. В. Приходько К. М.розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу начальника Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області Борковської Світлани Павлівни на постанову Київського окружного адміністративного суду по справі за адміністративним позовом Радикальної Партії Олега Ляшка (далі позивач) до начальника Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області Борковської Світлани Павлівни, начальника реєстраційної служби Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області Перепелиці Леоніда Олеговича (далі відповідач 1, відповідач 2) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Радикальна Партія Олега Ляшка звернулася до Київського окружного адміністративного суду з позовом до начальника Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області Борковської Світлани Павлівни, начальника реєстраційної служби Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області Перепелиці Леоніда Олеговича про визнання неправомірними дій відповідача 2 щодо затвердження правового висновку головного спеціаліста Власенко А.О. від 18.04.2013 та погодження наказу № 42/27 Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області; визнання неправомірними дій відповідача 1 щодо видачі наказу № 42/27 Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області; визнання неправомірними дій відповідача 2 щодо відмови позивачеві у реєстрації Васильківської міської організації Радикальної Партії Олега Ляшка; визнання неправомірною бездіяльності відповідача 1, що виявилася у незабезпеченні виконання Васильківським міськрайонним управлінням юстиції Київської області покладених законодавством завдань щодо реалізації державної політики у частині реєстрації місцевих організацій політичних партій.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 29 травня 2013 року позов задоволено.

Відповідач 1, не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову та прийняти нову, якою залишити позовну заяву без розгляду.

В судовому засіданні відповідач 1 підтримав апеляційну скаргу, а представник позивача заперечував проти її задоволення, зазначав, що судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи та вирішено її з належним застосуванням норм матеріального та процесуального права.

Відповідач 2 в судове засідання не з`явився, що не заперечує розгляду справи за його відсутності.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників судового процесу, які з`явилися у судове засідання, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Як встановлено судом першої інстанції, 09.04.2013 року керівник структурного утворення Партії звернулась до Васильківського міськрайонного управління юстиції із заявою про реєстрацію структурного утворення політичної партії - Васильківської міської організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Київській області.

Разом із заявою було подано установчі документи на реєстрацію структурного утворення політичної партії: протокол Засідання Президії Політичної ради Радикальної Партії Олега Ляшка № 67-04/13 від 03.04.2013 року, яким постановлено організувати та провести установчу конференцію для створення Васильківської міської організації Радикальної Партії Олега Ляшка; протокол установчої конференції Васильківської міської організації Радикальної Партії Олега Ляшка № 1 від 04.04.2013 року, яким вирішено створити Васильківську міську організацію Радикальної Партії Олега Ляшка, обрати головою новоствореної Васильківської міської організації Радикальної Партії Олега Ляшка ОСОБА_9, заступником голови ОСОБА_10 та керівний орган-бюро у складі 3-х осіб, а також вирішено доручити голові організації ОСОБА_9 подати рішення установчої конференції на затвердження та погодження до Президії Політичної ради Радикальної Партії Олега Ляшка через обласну партійну організацію і після затвердження рішень зареєструвати організацію в органах юстиції; протокол Засідання Президії Політичної ради Радикальної Партії Олега Ляшка № 68-04/13 від 05.04.2013 року, яким затверджено рішення установчої конференції Васильківської міської організації Радикальної Партії Олега Ляшка про створення міської партійної організації та погоджено рішення установчої конференції Васильківської міської організації Радикальної Партії Олега Ляшка про обрання головою партійної організації ОСОБА_9, а ОСОБА_10 на посаду заступника голови; копію статуту Радикальної Партії Олега Ляшка.

В заяві про реєстрацію структурного утворення політичної партії зазначено місцезнаходження керівного органу Васильківської міської організації Радикальної Партії Олега Ляшка - 08600, Київська область, м. Васильків, вул. Декабристів, 44, кв. 24.

18.04.2013 року Наказом начальника управління Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області № 42/27 "Про відмову в реєстрації Васильківської міської організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Київській області" відмовлено в реєстрації Васильківської міської організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Київській області, що вмотивовано невідповідністю установчих документів, поданих для реєстрації, вимогам ст. 11 Закону України "Про політичні партії в Україні" та Статуту Радикальної Партії Олега Ляшка.

Не погоджуючись із діями та бездіяльністю відповідачів, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Колегія суддів не вбачає порушень судом першої інстанції норм матеріального права та процесуального права, на які посилається апелянт, та вважає, що судом надана їм правильна правова оцінка на підставі законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

З аналізу наказу № 42/27 від 18.04.2013 року вбачається, що підставою для відмови в реєстрації Васильківської міської організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Київській області є: невідповідність установчих документів, поданих для реєстрації, вимогам Закону України "Про політичні партії в Україні" та Статуту Радикальної Партії Олега Ляшка, а саме: відсутність назви керівного органу структурного утворення політичної партії та зазначення назви структурного утворення політичної партії "Васильківська міська організація Радикальної Партії Олега Ляшка в Київській області" відмінного від зазначеного в протоколі Конференції; порушення порядку створення місцевої організації партії, передбаченої абз. 1 п. 11.3 Статуту, та порядку обрання членів бюро Конференції, передбаченого підпунктом 14.4.2 Статуту; копія статуту не завірена керівним органом партії.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам слід зазначити, що вони регулюються Законом України "Про політичні партії в Україні", Порядком підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об'єднань громадян та інших громадських формувань, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 08 липня 2011 року № 1828/5 (далі - Порядок).

Імперативною нормою ч. 15 ст. 11 Закону України "Про політичні партії в Україні" визначено, що у реєстрації політичної партії може бути відмовлено, якщо документи, подані для реєстрації політичної партії, не відповідають Конституції, цьому та іншим законам України.

В той же час, п. 9 Порядку визначено вичерпний перелік повноважень легалізуючих органів щодо обсягів перевірки документів, поданих для реєстрації громадських формувань. Зокрема, подані документи перевіряються на відповідність їх законам, а також прийнятим на їх виконання актам Кабінету Міністрів України та наказами Мін'юсту України.

У випадках, передбачених зазначеним пунктом, а саме: у разі реєстрації (погодження або взяття до відома) змін до статутних документів, взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів - подані заявником документи перевіряються на відповідність статуту (положення) відповідного громадського формування.

Однак, за загальним правилом (п. 4 Порядку), легалізація полягає у проведенні правової експертизи установчих документів тільки на їх відповідність Конституції та іншим актам законодавства України.

За таких обставин, колегія суддів вважає необґрунтованими твердження відповідачів про наявність законодавчо встановлених підстав щодо необхідності перевірки відомостей, які стосуються обставин порядку створення місцевої організації партії та обрання членів бюро конференції районної організації партії, оскільки такого обов'язку відповідачів чинним законодавством не передбачено.

Колегія суддів підкреслює, що згідно пункту 23 Порядку, у разі якщо є підстави для відмови у легалізації (реєстрації) громадського формування, готується правовий висновок про відмову з викладенням підстав відмови - конкретних положень законодавства України, яким суперечать (з якими не узгоджуються) статутні документи та/або норми статуту (положення), які порушені при прийнятті громадським формуванням відповідних рішень, та проект наказу.

Як вбачається з Типового бланку Правового висновку щодо відповідності законодавству України установчих документів, поданих на легалізацію (реєстрацію), затвердженого Додатком 1 до пункту 9 Порядку, обов'язковою структурною складовою якого є мотивувальна частина - оцінка відповідності установчих документів законодавству України. У разі виявлення невідповідності статуту (положення) законодавству вказуються пункти статуту (положення) та норми актів законодавства, яким суперечить чи з якими не узгоджується пункти статуту (положення).

Однак, в порушення зазначених норм правовий висновок, затверджений начальником реєстраційної служби Васильківського МРУЮ, зокрема, в частині зауважень щодо зазначення в заяві назви структурного утворення політичної партії "Васильківська міська організація Радикальної Партії Олега Ляшка в Київській області" відмінного від наявної в протоколі Конференції та відсутності в заяві назви керівного органу структурного утворення політичної партії є немотивованим та не знайшов свого правового обґрунтування в рішенні, оскільки правові мотиви такого висновку, як в правовому висновку, так і в наказі відсутні.

Крім того, як вбачається з апеляційної скарги, відповідачем 1 невірно тлумачиться зміст ч. 17 ст. 11 Закону України "Про політичні партії в Україні", оскільки її норми вимагають подання заяви, завіреної керівним органом політичної партії. Вимоги щодо необхідного завірення копії статуту політичної партії ані в Законі України "Про політичні партії в Україні", ані в Порядку не встановлені.

Окремо, колегія суддів зауважує, що посилання апелянта на існування підстав для залишення даного позову без розгляду з мотивів ст. 155 КАС України, внаслідок існування спору між тими самими сторонами, з тих самих підстав у справі № 810/2333/13 є безпідставними, оскільки предметом спору в ній є рішення про відмову в реєстрації від 07.05.2013 року, а не від 18.04.2013 року.

Отже, аналізуючи положення Закону України "Про політичні партії в Україні", Порядку, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що приписами вищенаведених законодавчих актів дійсно не передбачено процедури перевірки установчих документів на відповідність статуту партії, а лише на відповідність Конституції та іншим актам законодавства України, однак відповідачі у спірних правовідносинах фактично вийшли за рамки наданих їм повноважень, оскільки повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України, чим допустили протиправну бездіяльність, яка виявилась у нереєстрації Васильківської міської організації Радикальної Партії Олега Ляшка.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на недоведеність належними та допустимими доказами правомірності своїх дій, на які посилається апелянт, колегія суддів вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

За таких обставин, судова колегія апеляційної інстанції не вбачає порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, на які посилається апелянт, та вважає, що судом першої інстанції повно встановлені обставини справі, яким надана правильна правова оцінка на підставі законодавства, яке врегульовує спірні правовідносини.

Доводи апеляційної скарги, не спростовують висновки суду першої інстанції, викладені у постанові від 29 травня 2013 року, та не можуть бути підставою для її скасування.

За таких обставин, у відповідності до ст. 200 КАС України, апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 186, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу начальника Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області Борковської Світлани Павлівни залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 29 травня 2013 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, визначені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя:

Судді:

.

Головуючий суддя Старова Н.Е.

Судді: Файдюк В.В.

Чаку Є.В.