ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2013 року о/об 09 год. 40 хв.
Справа № 808/7395/13-а
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Запорізькій області до Публічного акціонерного товариства «Вільнянський маслозавод» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
17 вересня 2013 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Запорізькій області до Публічного акціонерного товариства «Вільнянський маслозавод», в якому позивач просить:
- зупинити виконання робіт Публічним акціонерним товариством «Вільнянський маслозавод» (70002, Запорізька область, м. Вільнянськ, вул. Запорізька, буд. 65, ідентифікаційний код 00445593), пов’язаних зі здійсненням викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел: №1 – Котельної, №2, 3 – Компресорних, №7 – Лабораторії, №8 – Зварювального поста (зварювальні апарати в кількості 2 шт.) та №9 – Боксу мойки автоцистерн, які знаходяться за адресою: 70002, Запорізька область, м. Вільнянськ, вул. Запорізька, буд. 65, до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря;
- зупинити виконання робіт Публічним акціонерним товариством «Вільнянський маслозавод» (70002, Запорізька область, м. Вільнянськ, вул. Запорізька, буд. 65, ідентифікаційний код 00445593), пов’язаних зі здійсненням скиду забруднюючих речовин у зворотні води за адресою: 70002, Запорізька область, м. Вільнянськ, вул. Запорізька, буд. 65, до отримання дозволу на спеціальне водокористування.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскільки господарська діяльність Публічного акціонерного товариства «Вільнянський маслозавод» здійснюється з порушенням вимог і умов чинного законодавства, пов’язаних з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря та скидом забруднюючих речовин у зворотні води без належного дозволу, Державна екологічна інспекція у Запорізькій області звернулась з даним позовом до суду з метою заборони відповідачу проведення робіт, пов’язаних з забрудненням атмосферного повітря та скидом забруднюючих речовин у зворотні води.
Відповідно до пункту 5 ч. 1 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до абз. 2, 3 ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі – Закон № 877-V) державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) включають планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
В силу вимог ч. 4 ст. 4 Закону № 877-V виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Суспільні відносини, які виникають у сфері забезпечення охорони навколишнього природного середовища регулюються Законами України «Про охорону навколишнього природного середовища» та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища та інші державні органи, до компетенції яких законами України віднесено здійснення зазначених функцій.
Відповідно до підпункту 6.4 пункту 6 зазначеного Положення Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи.
Як вбачається з матеріалів справи, п. 3.6. Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 № 464 (далі - Порядок № 464) на підставі Наказу від 04.03.2013 №149 та направлення на перевірку від 28.11.2012 №829 проведено перевірку Публічного акціонерного товариства «Вільнянський маслозавод» на відповідність дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами. За результатами зазначеної перевірки складено Акт від 13.03.2013-25.03.2013 б/н (далі – Акт перевірки) (а. с. 7–15).
В ході перевірки встановлено, що підприємство здійснює скид зворотних вод в р. Вільнянка по одному випуску, дозвіл на спеціальне водокористування та нормативи ГДС забруднюючих речовин на 2013 рік на підприємстві відсутні. Крім того, на момент перевірки підприємством не надано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Як вбачається з матеріалів справи, метою Публічного акціонерного товариства «Вільнянський маслозавод» є інвентаризація джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Крім того, розрахунок викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від котельної здійснюється за методикою; розрахунок викидів забруднюючих речовин при митті та дезінфекції обладнання та приміщення здійснюється за методикою; розрахунок викидів забруднюючих речовин при проведенні зварювальних робіт здійснюється за методикою; розрахунок викидів забруднюючих речовин від автотранспорту підприємства здійснюється за методикою; інструментальні заходи здійснювались за методикою (а. с. 21). Проте, термін дії Дозволу від 05.02.2008 №2321510100-27 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами сплинув 04.02.2013.
Судом встановлено, що за результатами перевірки винесено припис від 26.03.2013 №16/07-ІІ, відповідно до якого відповідача зобов’язано: отримати висновок Державної екологічної експертизи та надати до Державної екологічної інспекції у Запорізькій області; в частині охорони атмосферного повітря: отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; в частині охорони водних ресурсів: отримати дозвіл на спеціальне водокористування та затвердити нормативи ГДС забруднюючих речовин, що скидаються у водний об’єкт, погодити графік відбору проб зворотних вод, що скидаються у водний об’єкт, здійснити заходи щодо ліквідації забруднення земель відходами на території підприємства відповідно до протоколу №1 вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів від 19.03.2013; в частині поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами: ліквідувати зафіксоване на території підприємства псування земель, розробити план організації роботи у сфері поводження з відходами на підприємстві, завести та вести за встановленими нормами первинними нормами первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться чи утилізуються за формою №1-Вт на підприємстві; отримати дозвіл на розміщення відходів та ліміти на утворення та розміщення відходів на поточний рік, провести заходи з визначення складу і властивості відходів, що утворюються, а також визначити ступінь їх небезпечності, здійснити заходи для максимальної утилізації відходів, реалізацію чи передачу їх іншим споживачам або підприємствам, забезпечити приймання та утилізацію використання пакувальних матеріалів і тари, в якій знаходиться продукція підприємства, ліквідувати змішування відходів, для утилізації, подавати статистичну звітність.
В подальшому, на підставі Наказу від 17.06.2013 №2 та направлення на перевірку від 17.06.2012 №449 здійснювалась перевірка щодо стану раніше наданого припису від 26.03.2013 №16/07-ІІ. За результатами зазначеної перевірки складено Акт від 18.06.2013 – 25.06.2013 б/н (далі – Акт перевірки) (а. с. 27–36).
В ході перевірки встановлено, що вимоги припису від 26.03.2013 №16/07-ІІ про усунення виявлених порушень в установлені терміни не виконано.
На підставі виявлених порушень, зафіксованих в Акті перевірки від 18.06.2013 – 25.06.2013 б/н, позивачем прийнято припис від 01.07.2013 №77/07-ПЗ (а. с. 39–40), складено протокол про адміністративне правопорушення від 20.06.2013 №001990 (а. с. 37) та постанову про накладення адміністративного стягнення від 20.06.2013 №000245/01/07 (а. с. 38).
Крім того, на підставі Наказу від 03.09.2013 №661 та направлення на перевірку від 03.09.2013 №669 здійснювалась перевірка щодо стану раніше наданого припису від 01.07.2013 №77/07-ПЗ. За результатами зазначеної перевірки складено Акт від 05.09.2013 – 06.09.2013 б/н (далі – Акт перевірки) (а. с. 41–50).
В ході перевірки встановлено, що вимоги припису 01.07.2013 №77/07-ПЗ про усунення виявлених порушень в установлені терміни не виконано.
На підставі виявлених порушень, зафіксованих в Акті перевірки від 05.09.2013 – 06.09.2013 б/н, позивачем складено протокол про адміністративне правопорушення від 09.09.2013 №002506 (а. с. 51) та постанову про накладення адміністративного стягнення від 05.09.2013 №000433/01/07 (а. с. 52).
Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначає Закон України «Про охорону атмосферного повітря» від 16.10.1992 № 2707-XII (далі - Закон № 2707-ХІІ), водні відносини, в свою чергу, регулюються Водним кодексом України.
Згідно з статтею 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.
Статтею 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Частиною 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Згідно з частиною 5 статті 4 зазначеного Закону повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Пунктом 2 Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, затвердженого постановою Верховної Ради України №2751-XII від 29.10.1992 діяльність підприємств, що здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, може бути: тимчасово заборонена (зупинена) - до виконання необхідних природоохоронних заходів зупиняється експлуатація підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання.
За змістом пп. 3, 9 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані: дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Статтею 48 Водного кодексу України, визначено, що спеціальне водокористування – це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.
У стаття 49 Водного кодексу України зазначено, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин.
Відповідно до ст. 70 Водного кодексу України скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.
Згідно ст. 71 Водного кодексу України у разі перевищення встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин скидання стічних вод у поверхневі водні об'єкти може бути обмежено, тимчасово заборонено (зупинено) чи припинено в порядку, встановленому законодавством.
Суд звертає увагу, що вказані вище акти перевірок та приписи відповідачем оскаржені не були.
Предметом розгляду даної справи є встановлення наявності або відсутності підстав для застосування заходів реагування, правомірність проведення позивачем перевірок відповідача, правомірність та обґрунтованість вказаних вище приписів не є предметом спору даної справи.
Водночас частиною 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» із змінами та доповненнями, внесеними Законом від 20.06.2013 року № 353-VII, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
В силу положень абз. 1 ч. 5 ст. 4 цього Закону повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Таким чином, починаючи з 01.07.2013, тобто з часу набрання чинності змін до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», які були внесені Законом від 20.06.2013 року № 353-VII, повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається виключно за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Враховуючи, що відповідачем здійснюється викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря та скид забруднюючих речовин у зворотні води без відповідного дозволу, що відповідно до п. Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища підставою для тимчасової заборони (зупинення) діяльності підприємства, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості вимоги про звернення позивача до суду з позовом про застосування заходів реагування у виді заборони роботи вказаного підприємства до усунення таких порушень природоохоронного законодавства.
У ч.6 ст.19 Господарського кодексу України зазначено, що органи державної влади і посадові особи зобов'язані здійснювати інспектування та перевірки діяльності суб'єктів господарювання неупереджено, об’єктивно і оперативно, дотримуючись вимог законодавства, поважаючи права і законні інтереси суб'єктів господарювання.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 69-71, 158-163, 167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов Державної екологічної інспекції у Запорізькій області – задовольнити.
Зупинити виконання робіт Публічним акціонерним товариством «Вільнянський маслозавод» (70002, Запорізька область, м. Вільнянськ, вул. Запорізька, буд. 65, ідентифікаційний код 00445593), пов’язаних зі здійсненням викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел: №1 – Котельної, №2, 3 – Компресорних, №7 – Лабораторії, №8 – Зварювального поста (зварювальні апарати в кількості 2 шт.) та №9 – Боксу мойки автоцистерн, які знаходяться за адресою: 70002, Запорізька область, м. Вільнянськ, вул. Запорізька, буд. 65, до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Зупинити виконання робіт Публічним акціонерним товариством «Вільнянський маслозавод» (70002, Запорізька область, м. Вільнянськ, вул. Запорізька, буд. 65, ідентифікаційний код 00445593), пов’язаних зі здійсненням скиду забруднюючих речовин у зворотні води за адресою: 70002, Запорізька область, м. Вільнянськ, вул. Запорізька, буд. 65, до отримання дозволу на спеціальне водокористування.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя Я.В. Горобцова