Постанова № 35767374, 29.11.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2013
Номер справи
2а-10425/11/1370
Номер документу
35767374
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 листопада 2013 року № 2а-10425/11/1370

10 год. 37 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Качур Р.П.,

за участю секретаря судового засідання - Матяш С.І.

представника позивача Воловича А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом дочірнього підприємства «Львівагропродукт» Львівської громадської організації «Фонд сприяння захисту екології України» до Управління державної реєстрації Львівської міської ради, державного реєстратора Виконавчого комітету Львівської міської ради Карпи О.П. про визнання протиправними дій та рішення, зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

22 вересня 2011 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява дочірнього підприємства «Львівагропродукт» Львівської громадської організації «Фонд сприяння захисту екології України» до Управління державної реєстрації Львівської міської ради, державного реєстратора Виконавчого комітету Львівської міської ради Карпи О.П., у якій позивач просить: визнати протиправним рішення державного реєстратора Виконавчого комітету Львівської міської ради Карпи О. П., що оформлене у вигляді повідомлення № 1/ф від 30.06.2011 року про залишення документів без розгляду; визнати незаконними дії державного реєстратора Виконавчого комітету Львівської міської ради Карпи О.П. щодо вимагання документів, яку не передбачені ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»; зобов'язати Управління державної реєстрації Львівської міської ради застосувати до державного реєстратора Карпи О.П. заходи дисциплінарного стягнення у вигляді догани.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Дочірнє підприємство «Львівагропродукт» Львівської громадської організації «Фонд сприяння захисту екології України» створене на підставі рішення засновника - Львівської громадської організації «Фонд сприяння захисту екології України» від 17.05.1999 року та зареєстроване як юридична особа Департаментом економічної політики та ресурсів виконавчого комітету Львівської міської ради 28.05.1999 року за № 14339. У зв'язку зі зміною найменування юридичної особи Протоколом № 1 від 19.11.2008 року затверджено нову редакцію статуту підприємства, зареєстровану державним реєстратором виконавчого комітету Львівської міської ради 27.11.2008 року, запис № 1 415 105 0004 004085. Зазначає, що оскільки ця нова редакція Статуту містила в собі положення, а також зміни і доповнення (а саме: №14339 від 21.06.2002 року), які мали місце до моменту її реєстрації, то вона стала єдиним чинним нормативним актом, яким в своїй діяльності керувалося ДП «Львівагропродукт». 30.06.2011 року підприємством у відповідності до вимог частини 3 статті 4 та абзацу 4 пункту 1 статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державному реєстратору було подано пакет документів для державної реєстрації нової редакції статуту Дочірнього підприємства «Львівагропродукт» Львівської громадської організації «Фонд сприяння захисту екології України», затвердженої 14 червня 2011 року рішенням загальних зборів. Повідомленням № 1/ф від 30.06.2011 року відповідач залишив без розгляду вказані документи на підставі абзацу 4 пункту 1 статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», пояснивши, що причиною цього стало неподання Статуту, зареєстрованого 28.05.1999 року та змін до нього, викладених окремим додатком та зареєстрованих 21.06.2001 року. Вважає дії державного реєстратора такими, що грубо порушують права позивача і не відповідають вимогам Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», оскільки у період з 27.11.2008 року до 30.06.2011 року єдиним чинним установчим документом позивача був Статут від 27.11.2008 року, а Статут від 28.05.1999 року та зміни до нього, викладені окремим додатком від 21.06.2002 року, є такими, що втратили чинність.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав, просив задоволити в повному обсязі.

Відповідачі не забезпечили участі повноважного представника у судовому засіданні, хоча про дату, час та місце його проведення були належним чином повідомлені, що підтверджено повідомленнями про вручення поштового відправлення; заперечення проти позову не подали.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи в їх сукупності, суд встановив наступні факти та правовідносини.

Дочірнє підприємство «Львівагропродукт» (ідентифікаційний код 30338070) як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа засноване на власності товариства з обмеженою відповідальністю «МИГ» 17 травня 1999 року, підтвердженням чого є Статут підприємства (пункт 1 статті 1), державна реєстрація якого проведена 28.05.1999 року за № 14339, та свідоцтвом про державну реєстрацію, виданим Департаментом економічної політики та ресурсів Львівської міської ради 28.05.1999 року

Відповідно до Довідки (серія АЄ № 333776) відомості про Дочірнє підприємство «Львівагропродукт» товариства з обмеженою відповідальністю «МИГ» (ідентифікаційний код 30338070) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців були включені 30.03.2005 року, номер запису реєстраційної дії 1 415 120 0000 004085.

19.11.2008 року загальними зборами Львівської громадської організації «Фонд сприяння захисту екології України» затверджено нову редакцію статуту Дочірнього підприємства «Львівагропродукт».

Як вбачається з відмітки на титульному аркуші нової редакції статуту, 27.11.2008 року (номер запису реєстраційної дії 1 415 105 0004 004085) проведена державна реєстрація змін до установчих документів.

Відповідно до Довідки (серія АЄ № 333776) 27.11.2008 року (номер запису реєстраційної дії 1 415 105 0004 004085) проведена державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи (ідентифікаційний код 30338070), про що свідчить відмітка державного реєстратора на статуті Дочірнього підприємства «Львівагропродукт» товариства з обмеженою відповідальністю «МИГ» від 17 травня 1999 року.

27.11.2008 року виконавчим комітетом Львівської міської ради видано свідоцтво про реєстрацію юридичної особи (серія А 01 № 205815) - Дочірнє підприємство «Львівагропродукт» Львівської громадської організації «Фонд сприяння захисту екології України» (ідентифікаційний код 30338070). Підставою заміни свідоцтва про державну реєстрацію вказана зміна найменування юридичної особи.

Приймаючи рішення суд виходив з наступного.

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України, Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» вiд 15.05.2003 року № 755-IV (далі -Закон № 755-IV) та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Поняття державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців розкрито в частині першій статті 4 Закону № 755-IV, відповідно до якої це - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема:

перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці;

перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації;

внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру;

оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.

Відповідно до частини третьої цієї ж статті зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до частини п'ятої статті 8 Закону № 755-IV установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження. У випадках, які передбачені законом, установчі документи повинні бути погоджені з відповідними органами державної влади.

Внесення змін до установчих документів юридичної особи оформляється окремим додатком або викладенням установчих документів у новій редакції. На титульній сторінці додатка до установчих документів юридичної особи робиться відмітка про те, що зазначені документи є невід'ємною частиною відповідних установчих документів.

Наявними у матеріалах справи доказами підтверджено, що установчими документами позивача є статут Дочірнього підприємства «Львівагропродукт» товариства з обмеженою відповідальністю «МИГ» від 17 травня 1999 року, державна реєстрація якого проведена 28.05.1999 року за № 14339.

З урахуванням викладеного, помилковими є доводи позивача про те, що в період з 27.11.2008 року до 30.06.2011 року єдиним чинним установчим документом Дочірнього підприємства «Львівагропродукт» був Статут від 27.11.2008 року, а Статут від 28.05.1999 року та зміни до нього, викладені окремим додатком від 21.06.2002 року, є такими, що втратили чинність.

Порядок проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи визначено статтею 29 Закону № 755-IV, відповідно до частини першої якої для цього юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи:

- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;

- примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів;

- оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів;

- два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції;

- документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.

30.06.2011 року для проведення державної реєстрації змін до статуту Дочірнього підприємства «Львівагропродукт» Львівської громадської організації «Фонд сприяння захисту екології України» (ідентифікаційний код 30338070) представник ДП «Львівагропродукт» подав державному реєстратору виконавчого комітету Львівської міської ради Карпі Олександрі Петрівні такі документи:

- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до статуту Дочірнього підприємства «Львівагропродукт»;

- примірник оригіналу рішення про внесення змін до статуту Дочірнього підприємства «Львівагропродукт».

- документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до статуту Дочірнього підприємства «Львівагропродукт»;

- нову редакцію статуту Дочірнього підприємства «Львівагропродукт»;

- два примірники нової редакції статуту Дочірнього підприємства «Львівагропродукт»;

- документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів;

- документ, що засвідчує повноваження представника позивача.

Судом встановлено, що 30.06.2011 року для проведення державної реєстрації змін до статуту Дочірнього підприємства «Львівагропродукт» Львівської громадської організації «Фонд сприяння захисту екології України» (ідентифікаційний код 30338070) позивач не подавав державному реєстратору виконавчого комітету Львівської міської ради Карпі О.П. установчі документи, якими є статут Дочірнього підприємства «Львівагропродукт» товариства з обмеженою відповідальністю «МИГ» від 17 травня 1999 року, державна реєстрація якого проведена 28.05.1999 року за № 14339.

Відповідно до частини одинадцятої статті 29 Закону № 755-IV державний реєстратор зобов'язаний залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо:

- документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації;

- документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою, п'ятою та сьомою статті 8, частиною п'ятою статті 10 та частиною двадцять першою статті 22 цього Закону;

- документи подані не у повному обсязі;

- документи подані з порушенням строку, який встановлено частиною одинадцятою статті 37 цього Закону;

- документи подано особою, яка не має на це повноважень;

- до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.

Відповідач - державний реєстратор виконавчого комітету Львівської міської ради Карпа О.П., залишив без розгляду документи, подані 30.06.2011 року для проведення державної реєстрації змін до статуту Дочірнього підприємства «Львівагропродукт» Львівської громадської організації «Фонд сприяння захисту екології України» (ідентифікаційний код 30338070), про що повідомив позивача повідомленням від 30.06.2011 року № 1/ф. Підставою залишення без розгляду документів вказано подання документів не в повному обсязі, абзац 4 пункту 1 статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Оскільки судом встановлено, що позивачем не були подані установчі документи, передбачені абзацом 4 пункту 1 статті 29 Закону № 755-IV (статут Дочірнього підприємства «Львівагропродукт» товариства з обмеженою відповідальністю «МИГ» від 17 травня 1999 року, державна реєстрація якого проведена 28.05.1999 року за № 14339, дії відповідача щодо залишення без розгляду документів відповідали вимогам Закону № 755-IV.

Відповідно до положень, закріплених статтею 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів (ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України).

За правилами, встановленими статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Встановлені фактичні обставини, підтверджені зібраними та дослідженими судом доказами, спростовують доводи позивача щодо неправомірності дій державного реєстратора виконавчого комітету Львівської міської ради Карпи О. П.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені ) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повно важення надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіривши оскаржувані позивачем рішення державного реєстратора виконавчого комітету Львівської міської ради Карпа О. П. щодо залишення без розгляду документів, поданих для реєстрації нової редакції Статуту Дочірнього підприємства «Львівагропродукт» Львівської громадської організації «Фонд сприяння захисту екології України» від 30.06.2011 року, суд прийшов до висновку, що таке прийнято відповідачем з урахування вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» та з дотриманням передбачених статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України принципів.

Враховуючи наведене, суд дійшов переконання, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами та іншими нормативними актами України, адміністративний позов є безпідставним, а у його задоволенні слід відмовити повністю.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають відшкодуванню понесені позивачем судові витрати.

Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163, 167 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, встановлені ст. 186 КАС України.

Повний текст постанови складено та підписано 5 грудня 2013 року.

Суддя Качур Р.П.