03.12.2013
227/6038/13-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
3 грудня 2013 року Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого - судді Тітової Т.А
при секретарі Михайловській Т.П
за участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
представника третьої особи ОСОБА_3
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Добропіллі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради, третя особа управління Державної казначейської служби України в м. Добропілля , про виплату недоотриманої суми допомоги на оздоровлення,
В с т а н о в и в :
В жовтні 2013 року ОСОБА_1 звернувся в суд з даним позовом і просить визнати протиправною відмову ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради ( далі УПСЗН) здійснити перерахунок щомісячної допомоги на оздоровлення за 2013 рік , зобов»язати відповідача провести перерахунок щомісячної допомоги за 2013 рік із розрахунку 5 мінімальних розмірів заробітної плати , що існує на час виплати, і стягнути 5615 грн. недоотриманої суми допомоги на оздоровлення
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив , що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії , інвалідом 2 групи і перебуває на обліку в УПСЗН Добропільської міської ради. Згідно ст.. 48 Закону України « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачена щорічна компенсація на оздоровлення в розмірі п»яти мінімальних заробітних плат. Відповідачем відмовлено в нарахуванні і виплаті такої допомоги , що він вважає неправомірним, посилаючись на Конституцію України , якою закріплене право громадян на соціальний захист. З урахуванням проведеної в вересні 2013 року виплати щорічної допомоги в сумі 120 грн. , виходячи з розміру мінімальної заробітної плати 1147 грн., просить стягнути недоотриману суму допомоги на оздоровлення.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав свій позов, просить його задовольнити, посилаючись на вказані в позовній заяві підстави.
Представник відповідача ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради в судовому засіданні 19 листопада 2013 року ОСОБА_5, а потім ОСОБА_2, позов не визнали , вказуючи на те, що виплата щорічної допомоги за 2013 рік ОСОБА_1 здійснена в розмірі 120 грн. у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 « Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».Згідно цій постанові допомога на оздоровлення інвалідам 2 групи 1 категорії учасників ліквідації аварії передбачена в розмірі 120 грн. , що не суперечить Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яким визначено , що допомога виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Представник третьої особи управління Державної казначейської служби України в м. Добропілля Донецькій області ОСОБА_3 не погодилась на задоволення вимог ОСОБА_1 , посилаючись на те, що головним розпорядником по використанню коштів державного бюджету для виконання програм, пов»язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС , є Мінсоцполітики , а розпорядниками нижчого рівня є управління праці та соціального захисту населення, в даному випадку УПСЗН Добропільської міської ради, яке повинно сплачувати кошти. Органи державної казначейської служби здійснюють розрахунково касове обслуговування розпорядників бюджетних коштів при надані платіжних доручень розпорядника коштів.
Вислухавши пояснення осіб , дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії , що підтверджується посвідченням серії А № 149963( а.с. 4). Він визнаний інвалідом 2 групи безстроково внаслідок професійного захворювання , викликаного участю в ліквідації аварії на ЧАЕС , що підтверджується довідками огляду у МСЕК № 443851 і № 045674 від 17 жовтня 2011 року.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПСЗН Добропільської міської ради , і йому у 2013 році згідно платіжного доручення № 2985 від 11 вересня 2013 року виплачена щорічна допомога на оздоровлення в розмірі 120 грн.
На звернення ОСОБА_1 з заявою від 7 жовтня 2013 року щодо перерахування допомоги із розрахунку 5 мінімальних заробітних плат УПСЗН Добропільського міської ради листом від 18 жовтня 2013 року відмовило у такому перерахунку, посилаючись на норму постанови КМУ від 12 липня 2005 року № 562, якою встановлений інший розмір допомоги.
Суд вважає, що виплатою позивачу допомоги на оздоровлення за 2013 рік в розмірі, встановленому постановою КМУ № 562 від 12 липня 2005 року « Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідач УПСЗН Добропільської міської ради діяло неправомірно.
Правовий статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , визначає Закон України № 796-Х11 від 28 лютого 1991 року « Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яким встановлені пенсії і компенсації особам , віднесеним до відповідних категорій .
Статтею 48 ч. 4 цього Закону встановлена щорічна допомога на оздоровлення інвалідам 2 групи у розмірі п»яти мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
При вирішенні даного спору суд застосовує норму ст. 48 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .
Вважає, що підлягають задоволенню вимоги ОСОБА_1 щодо перерахуванню і стягненню з відповідача на його користь відповідно до заявлених вимог недоотримана ним сума щорічної допомоги на оздоровлення у 2013 році, виходячи з наступного.
Законом України № 5515-У1 від 6 грудня 2012 рік « Про державний бюджет України на 2013 рік» встановлена мінімальна заробітна плата 1147 грн. , яка була на момент виплати позивачу 11 вересня 2013 року щорічної допомоги.
Враховуючи проведену виплату допомоги на оздоровлення в розмірі 120 грн. , на користь позивача підлягає стягненню за рахунок державного бюджету недоотримана сума допомоги на оздоровлення за 2013 рік 5 615 грн. ( 1147 грн. х5-120 грн.) .
Суд не приймає доводи відповідача про законність виплати допомоги в розмірі, встановленому Кабінетом Міністрів України на підставі вказаній постанові.
Як зазначено в ч. 4 « Прикінцевих положень » Закону України « Про державний бюджет України на 2013 рік» , у 2013 році положення ст.. 48 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються в порядку і розмірах , встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.
Але в 2013 році Кабінетом Міністрів України не приймалось постанови щодо розмірів допомоги на оздоровлення зазначеній категорії громадян. Відповідач при здійсненні виплати оперує постановою від 12 липня 2005 року , що знаходиться в протиріччі з положенням Закону України « Про державний бюджет України 2013 рік ».
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 11,71,158- 160, 163 КАС України, суд
П о с т а н о в и в :
Визнати протиправною відмову ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради перерахувати ОСОБА_1 допомогу на оздоровлення за 2013 рік в розмірі п»яти мінімальних заробітних плат.
Зобов»язати ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення за 2013 рік у розмірі п»яти мінімальних заробітних плат .
Стягнути з ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради за рахунок державного бюджету на користь ОСОБА_1 5615 ( п»ять тисяч шістсот п»ятнадцять) грн. недоотриманої суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2013 рік.
На постанову може бути подана апеляція в Донецький апеляційний адміністративний суд через даний суд протягом 10 днів.
Суддя Тітова Т.А