ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 листопада 2013 р. Справа №801/9256/13-а
(12:05) м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., за участю секретаря Желудковой О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
до Державної податкової інспекції у м. Алушта Головного управління Міндоходів в АР Крим
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_2,
від відповідача - не з'явився.
Суть справи:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Алушта Головного управління Міндоходів в АР Крим про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001162202 від 05.07.13р. на суму 36870,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач за наслідком проведеної перевірки дійшов до необґрунтованих висновків про порушення позивачем норм Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», які виразилися у невиконанні щоденного роздрукування фіскального звітного чеку, а також не надано документів товарно-транспортних накладних для оприбуткування товару. Позивач вказує, що ним не було допущено встановлених відповідачем порушень, а висновки відповідача не відповідають фактичним обставинам та не ґрунтуються на законі, в зв'язку з чим вважає, що прийняте на підставі таких висновків рішення про застосування штрафних санкцій є протиправним.
Відповідач заперечував проти позовних вимог, просив у задоволенні позову відмовити, вважав, що висновки перевірки є правильними та обґрунтованими, тому відсутні правові підстави для скасування прийнятого рішення. Правова позиція відповідача викладена у письмових запереченнях на адміністративний позов (а.с.73).
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.
З урахуванням вищевикладеного, положень ст.ст.122, 128 КАС України, заслухавши представника позивача, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2) зареєстрован у якості фізичної особи-підприємця 20.01.2012 р. Виконавчим комітетом Алуштинської міської ради АР Крим за адресою місцезнаходження: АДРЕСА_1 що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців АЖ № 088414.
06.06.13р. ДПІ у м. Алушта ГУ Міндоходів АР Крим була проведена перевірка кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1», розташованого за адресою: АДРЕСА_2., що належить позивачу, з питань дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
За наслідком перевірки був складений акт № 0012/01/01/22/НОМЕР_2 від 06.06.13р. (а.с.9), відповідно до висновків якого перевіркою було встановлено порушення позивачем п.п.9,12,11 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», зокрема:
- не забезпечений щоденний друк на РРО фіскальних звітних чеків та їх зберігання в КОРО в кількості 30 штук з 20.01.13р. по 20.02.2013р.;
- не ведеться в порядку, який встановлений законодавством облік товарних запасів за місцем їх реалізації.
На підставі акту перевірки відповідачем було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001162202 від 05.07.13р. на загальну суму 36870,00 грн. (а.с.8) за порушення позивачем п.п. 9, 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідно до п.п.9,12 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 року №265/95-ВР (далі - Закон) суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій;
вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг); ( Пункт 12 статті 3 в редакції Закону N 2156-III ( 2156-14 ) від 21.12.2000 ).
За вищенаведені порушення Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:
- двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання (п. 4 ст. 17 Закону);
- до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ст. 20 Закону).
Відповідно до постанови КМУ «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування» № 199 від 18.02.2002р. у робочі дні реєстратор розрахункових операцій повинен бути у ввімкненому стані, і роздрукування фіскального звітного чека є обов'язковим.
Згідно звіту до Пенсійного фонду України за січень, лютий місяць 2013року середньооблікова кількість працівників за вказаний період складала 1 особу.
Доказів зупинення підприємницької діяльності у період 20.01.13р. по 20.02.2013р. позивач не надав.
Доказів проведення ремонтних робіт, здійснення яких перешкоджало підприємницької діяльності у кафе у період з 20.01.13р. по 20.02.2013р. позивач не надав. Згідно з актом прийомки-передачі об'єкта нерухомості від 01.01.2013р. об'єкт (кафе) знаходиться в задовільному стані. Додаткова угода до договору оренди не є доказом проведення у період з 20.01.13р. по 20.02.2013р. ремонтних робот, які перешкоджали здійсненню позивачем підприємницької діяльності та розрахункових операцій у кафе. Інших належних доказів зупинення підприємницької діяльності та нездійснення розрахункових операцій позивач не надав.
З урахуванням вищевикладеного, позивач зобов'язаний був роздруковувати фіскальні звітні чеки у період з 20.01.13р. по 20.02.2013р.
Податковий орган застосував до позивача заходи відповідальності, передбачені п. 4 ст. 17 Закону за кожний окремий факт невиконання друку звітного чеку.
Відповідно до п. 4 ст. 17 Закону у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання відповідний орган державної податкової служби може застосувати лише одну фінансову санкцію у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян незалежно від кількості випадків невиконання щоденного друку фіскального звітного чека, виявлених під час перевірки суб'єкта підприємницької діяльності, який здійснює розрахункові операції за товари (послуги). Так, не виконуючи протягом певного періоду обов'язок щодня друкувати фіскальний звітний чек, суб'єкт підприємницької діяльності вчиняє продовжуване порушення, а не зберігаючи роздрукований чек у книзі обліку розрахункових операцій - триваюче.
Застосовуючи чинне законодавство саме у такій спосіб суд враховує правову позицію Верховного суду України, висловлену в постанові Верховного суду України від 04.06.2013р. по справі за позовом ТОВ «Славяни» до державної податкової інспекції в м. Суми про скасування рішення.
Таким чином, застосування відповідачем до позивача фінансових санкцій за невиконання щоденного друку фіскального звітного чека (Z звіту) у період з 20.01.13р. по 20.02.2013р. у сумі 340грн. (20 НМДХ х 17грн.) ґрунтується на нормах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Застосування до позивача фінансових санкцій за невиконання щоденного друку фіскального звітного чека (Z звіту) у період з 20.01.13р. по 20.02.2013р. у сумі 9860грн. (10200грн. - 340грн.) не ґрунтується на нормах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, в даній частині позовні вимоги підлягають задоволенню.
Доказів облікування у встановленому законом порядку товарів, реалізація яких здійснювалась позивачем на момент проведення перевірки 06.06.2013року, опис яких є додатком до акту перевірки, позивачем не надано.
Згідно акту перевірки на момент перевірки не забезпечений облік товарних запасів на складах та місці реалізації на суму 13335,00 грн., в результаті чого відповідач відповідно до ст.20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосував до позивача фінансову санкцію у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання.
Пунктом 12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (в редакції, що діяла на час проведення перевірки та прийняття оскаржуваного повідомлення - рішення) встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Законом, який визначає правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні є Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
Частиною 1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» встановлено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Частиною 2 ст.9 вказаного Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» встановлено, що первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Отже, документами, які є підставою для внесення записів до бухгалтерського обліку є накладні, витратні накладні, товарно-транспортні накладні тощо.
Відсутність відповідних первинних документів, які підтверджують рух товарно-матеріальних цінностей є порушенням встановленого порядку ведення бухгалтерського обліку.
На момент проведення перевірки позивачем не були надані докази обліку товарів, які реалізовувались позивачем, що підтверджується актом перевірки, показаннями свідка, який був допитаний в судовому засіданні, не заперечується позивачем.
Докази, які надані позивачем в судове засідання на підтвердження обліку товарів, які реалізовувались на дату проведення перевірки - 06.06.2013року, а саме товарно-транспортні накладні за травень, червень, липень, серпень 2012року не можуть бути належними доказами облікування товарів, опис яких складено при проведенні перевірки 06.06.2013року, оскільки датовані за рік до проведення перевірки, на іншу кількість товару, договір оренди приміщення, у якому здійснювалась реалізація товару, датований 17 грудня 2012року, доказів наявності складу у позивача позивач не надав.
Позивачем не надано доказів того, що позивачем був здійснений облік у встановленому законом порядку товарів, які реалізовувались станом на 06.06.2013року.
З урахуванням викладеного, застосування відповідачем до позивача фінансових санкцій за порушення ст. 20 Закону відповідає нормам чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини. В даній частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови. Постанова викладена у повному обсязі 02.12.2013р.
Керуючись ст.ст. 94, 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Алушта Головного управління Міндоходів в АР Крим № 0001162202 від 05.07.2013 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 9860грн.
3. В іншій частині позову відмовити.
4. Стягнути з Держбюджету України на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 95,86грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Шкляр Т.О.