ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"13" листопада 2013 р. м. Київ К-27205/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого - Шипуліної Т.М.,
суддів: Бившевої Л.І., Лосєва А.М.
за участю секретаря Гончарук І.Ю.
представників: позивача Махині М.В.
відповідача Пасулька О.М.
прокуратури Клюге Л.М.
розглянула у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Дарницькому районі міста Києва на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.12.2009 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21.07.2010 по справі №2а-12714/09/2670 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА» до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі міста Києва, за участю заступника прокурора Дарницького району міста Києва про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій
Заслухавши доповідь судді Шипуліної Т.М., пояснення представників учасників судового процесу, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія:
В С Т А Н О В И Л А :
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.12.2009, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21.07.2010, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА» (далі-ТОВ «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА», позивач) до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі міста Києва (далі-ДПІ у Дарницькому районі м. Києва, відповідач) задоволено. Визнано протиправними та скасовано рішення від 20.03.2009 №001112303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1566040,00грн. та від 09.06.2009 №0001972304 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 13260,00грн.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, ДПІ у Дарницькому районі м. Києва 09.08.2010 звернулась з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, який своєю ухвалою від 07.09.2010 прийняв її до свого провадження.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.12.2009 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21.07.2010, прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування своїх вимог відповідач посилається на порушення судами норм матеріального та процесуального права, зокрема п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі-Закон України №265/95-ВР), ст. ст. 86, 159 Кодексу адміністративного судочинства України.
Перевіривши матеріалами справи, наведені у скарзі доводи, колегія суддів, дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 25.02.2009 Державною податкоовю адміністрацією у Миколаївській області проведена перевірка господарських одиниці позивача - торгівельного центу, розташованого за адресою: м.Миколаїв, проспект Героїв Сталінграду, 9-д, щодо дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено акт №023/14/00/23/32049199 від 27.02.2009, яким встановлено порушення ТОВ «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА» вимог п. 9 ст. 3 Закону України №265/95-ВР, а саме: нероздрукування щоденних фіскальних звітних чеків протягом листопада 2007 року - лютого 2009 року. Перевірка проводилась вибірково, кількість днів нероздрукування, згідно додатку до акту, становила 4606.
На підставі акту перевірки ДПІ у Дарницькому районі м. Києва було винесено рішення від 20.03.2009 №001112303 про застосування на підставі п.4 ст.17 Закону України №265/95-ВР штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1566040,00грн.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач оскаржив його до Державної податкової адміністрації у місті Києві. В результаті розгляду цієї скарги, рішенням від 02.06.2009 №2093/10/25-217 йому було донараховано штрафні санкції, на підставі чого відповідач прийняв рішення про застосування штрафних (фінансових)) санкцій від 09.06.2009 №0001972304 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 13260,00грн. Донарахування було здійснено на тій підставі, що в акті перевірки була допущена арифметична помилка в кількості днів, в які не роздруковувались фіскальні чеки. Фактична кількість днів - 4645.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що застосовані до позивача штрафні санкції є адміністративно-господарськими, а тому їх застосування поза межами строку, встановленого статтею 250 Господарського кодексу України є неправомірним.
Проте, з таким висновком суду попередніх інстанцій суд касаційної інстанції в повній мірі не погоджується з огляду на наступне.
Відповідно до п. 9 ст. 3 Закону України №265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Згідно з п. 4 ст. 17 цього Закону у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій за рішенням відповідних органів державної податкової служби України до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Аналіз змісту цих норм дає підстави для висновку, що зазначені фінансові санкції встановлені за порушення суб'єктами підприємницької діяльності вимоги закону щоденно друкувати фіскальний звітний чек та зберігати його в книзі обліку розрахункових операцій.
Не виконуючи протягом певного періоду обов'язок щодня друкувати фіскальний звітний чек, суб'єкт підприємницької діяльності вчиняє продовжуване порушення, а не зберігаючи чек у книзі обліку розрахункових операцій- триваюче.
Враховуючи, що згідно зі ст.61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення, за дії (бездіяльність), які у своїй сукупності складають єдине продовжуване чи триваюче правопорушення, можливо притягнути до відповідальності лише один раз.
Отже, за вчинення порушень, про які йдеться у п. 4 та п.5 ст. 17 Закону України №265/95-ВР, відповідний орган державної податкової служби України може застосувати лише одну фінансову санкцію у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, за порушення п.9 ст. 3 Закону України №265/95-ВР, незалежно від кількості виявлених під час перевірки суб'єкта підприємницької діяльності, який здійснює розрахункові операції за товари (послуги), випадків невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку та/або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій.
Згідно розрахунку фінансових санкцій, які були застосовані щодо позивача за наслідками проведеної перевірки, вбачається, що до ТОВ «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА» застосовані штрафні (фінансові) санкції за кожен факт нероздрукування (незберігання) фіскальних звітних чеків по п'ятнадцяти реєстраторам розрахункових операцій.
Отже, фінансові санкції слід розраховувати виходячи з кількості реєстраторів розрахункових операцій, на яких не роздруковувалися звітні чеки, незалежно від кількості таких щоденних нероздрукувань (20х17х15=5100).
З огляду на зазначене, та за відсутності доказів на спростування факту вчинення позивачем порушення п.9 ст. 3 Закону України №265/95-ВР, застосування штрафних санкцій у розмірі 5100,00грн. на підставі п.4 ст. 17 Закону України №265/95-ВР (340,00грн.) згідно рішення від 20.03.2009 №001112303 є правомірним.
При цьому, слід також зазначити про помилковість висновків суду щодо застосування приписів ст.250 Господарського суду України, оскільки з матеріалів справи вбачється, що факти вчинення правопорушення мали місце протягом листопада 2007 року - лютого 2009 року, а штрафні санкції було застосовано 20.03.2009, тобто в межах строку застосування штрафних санкцій.
Враховуючи вищезазгначене, постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.12.2009 та ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 21.07.2010 в частині визнання протиправним та скасування рішення від 20.03.2009 №001112303 щодо визначення штрафних санкцій у розмірі 5100,00грн. підлягає скасуванню, з прийняттям в цій частині нового рішення про відмову у задоволенні вимог.
Керуючись ст. ст. 210, 220, 221, 223, 225, 230, 232 та ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія -
ПОСТАНОВИЛА :
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Дарницькому районі міста Києва задовольнити частково.
Скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.12.2009 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21.07.2010 в частині визнання протиправним та скасування рішення від 20.03.2009 №001112303 щодо визначення штрафних санкцій у розмірі 5100,00грн., в задоволенні позову в цій частині відмовити.
В іншій частині судові рішення залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, на підставі та у строки, передбачені статтями 235 - 238, 240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: ___ Т.М. Шипуліна
Судді: ___ Л.І. Бившева
___ А.М. Лосєв