копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 листопада 2013 р. Справа №818/8413/13-a
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп'яненка О.В.
за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Сумська фірма "Усе для дому" до державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання нечинними та скасування податкового повідомлення-рішення та акту перевірки,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що ДПІ в м. Сумах на підставі акту перевірки № 326/1503/01555007 від 20.08.2013 року прийнято податкове повідомлення - рішення № 0003671503/8884 від 16.09.2013 року. Вважає акт та рішення такими, що прийняті з порушенням вимог податкового законодавства України. Посилаючись на пункти 288.1, 288.4 статті 288 Податкового кодексу України, статті 1, 13,15,21,30 Закону України "Про оренду землі" зазначає, що норми земельного законодавства та Податкового кодексу України чітко визначають умови взаємовідносин між землекористувачами та власниками землі. Розмір орендної плати встановлюється виключно договором оренди землі, зміна її допускається виключно шляхом внесення змін до договору, тому відповідач безпідставно нарахував суму податкового зобов'язання з орендної плати, виходячи з 3% від нормативної грошової оцінки землі без внесення відповідних змін до договору. Просив визнати протиправними та скасувати акт перевірки та податкове повідомлення - рішення.
Відповідач, заперечуючи проти позову, зазначає, що з 01.01.2011 року будь-які питання щодо оподаткування регулюються Податковим кодексом України і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до Податкового кодексу України. Пунктом 288.5 статті 288 Кодексу визначено, мінімальний річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Сума зобов'язання, визначена товариству податковим повідомленням - рішенням, застосована до позивача у відповідності до вимог чинного законодавства.
В судовому засіданні представник позивача частині вимог про скасування податкового повідомлення - рішення позов підтримав із зазначених підстав. Відмовився від позову в частині вимог про визнання протиправним та скасування акту перевірки.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову, пояснив що оскаржуване податкове повідомлення - рішення прийнято у відповідності до вимог закону, просив відмовити в задоволенні позову.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що на підставі договорів на право тимчасового користування землею, укладених з Сумською міською радою, позивач орендував земельні ділянки, які розташовані в м. Сумах по вул. 9-го Травня, 13, площею 1700 кв.м. та по вул. Харківська, 123, площею 18700 кв.м. Договорами визначено розмір орендної плати на рівні 1% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
ТОВ "Сумська фірма «Усе для дому» подало до ДПІ у м. Сумах податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2013 рік, якою узгодило податкове зобов'язання по орендній платі за землю (а.с. 34-38)
ДПІ у м. Сумах проведено камеральну перевірку податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2013 рік та встановлено, що розмір орендної плати, визначений ТОВ "Сумська фірма «Усе для дому» у податковій декларації з плати за землю за квітень 2013 року є меншим, ніж визначено за результатами камеральної перевірки, та становить 1 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, такими діями порушень вимоги п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України За результатами перевірки складено акт № 326/1503/01555007 від 20.08.2013 року (а.с. 10-11).
16.09.2013 року ДПІ у м. Сумах прийнято податкове повідомлення - рішення №0003671503/8884, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на 20 425 грн. 98 коп. за основним платежем та нараховано штрафні (фінансові) санкції в сумі 10 212 грн. 99 коп. (а.с. 9).
Суд вважає, що дане податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню з огляду на наступне.
Відповідно до частин першої та другої статті 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу (пункт «в» статті 12 ЗК).
Граничний розмір орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, встановлено Податковим кодексом України та є обов'язковим при укладанні відповідних договорів.
Відповідно до частини першої статті 21 цього ж Закону орендна плата - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Підставою нарахування земельного податку відповідно до статті 288 Податкового кодексу України є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Встановлено, що між Сумською міською радою та ТОВ "Сумська фірма «Усе для дому» укладено договори №29 від 05.03.1996 р. - про оренду земельної ділянки, яка розташована в м. Суми, вул. 9-го Травня, 13, площею 1700 кв.м. та №28 від 05.03.1996 р. - на земельну ділянку, яка розташована в м. Суми, вул. Харківська, 123, площею 18700 кв.м.
Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" та статтею 288 Податкового кодексу України передбачено внесення змін у розмір орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності. Разом із тим, статтею 30 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Статтею 654 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.
Разом із тим слід зауважити, що державна податкова служба відповідно до Податкового кодексу України наділена повноваженнями зі здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків і зборів, а також неподаткових доходів, установлених законодавством, проте ініціативою вносити зміни в договори оренди землі відповідно до статей 12, 80, 83 ЗК, статті 30 Закону України "Про оренду землі" наділена одна зі сторін цих договорів, якою у справі, що розглядається, є міська рада - орган місцевого самоврядування, через яку відповідною територіальною громадою реалізовано право власності на передані в оренду земельні ділянки, що знаходяться у комунальній власності.
Договір оренди землі є цивільно-правовим, а отже, йому притаманні такі ознаки, як свобода договору, обов'язковість його виконання сторонами тощо. Суб'єкт владних повноважень, який не є учасником договору, не може здійснювати владні управлінські функції шляхом втручання у відносини сторін договору, але має право контролювати належність виконання договору та відповідність його умов чинному законодавству України, зокрема стежити, щоб такі умови не суперечили інтересам суспільства. Якщо ж договір пов'язаний зі сплатою податків і, на думку суб'єкта владних повноважень, спрямований на ухилення від їх сплати, останній, за допомогою адміністративних заходів, уповноважений відновити публічний порядок.
Ні Закон України «Про плату за землю», ні інші нормативно-правові акти не закріплюють обов'язок орендаря перераховувати оренду плату (сплачувати її в більшому розмірі) в разі законодавчої зміни граничного розміру цієї плати. Тобто орендар зобов'язаний буде сплачувати більший розмір орендної плати лише у випадку внесення відповідних змін до договору. Враховуючи викладене, суд приходить до переконання, що хоча зміна розміру земельного податку згідно із Закону України "Про оренду землі", які закріплені у Податковому кодексу України є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його учасниками, зазначене не тягне автоматичні зміни орендної палати та, відповідно, донарахування ДПІ суми податкового зобов'язання з орендної плати із застосуванням штрафних санкцій за податковим повідомленням-рішенням. За таких обставин, суд вважає необхідним скасувати податкове повідомлення - рішення №0003671503/8884.
На підставі ст. 94 КАС України суд вважає необхідним стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судовий збір, сплачений при зверненні до суду з позовом.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Сумська фірма "Усе для дому" до державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання нечинними та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити
Визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 0003671503/8884 від 16.09.2013 року, яким збільшено суму зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на 20 425 грн. 98 коп. за основним платежем та нараховано 10 212 грн. 99 коп. штрафних санкцій.
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Сумська фірма "Усе для дому" (ідентифікаційний код 01555007) судовий збір в розмірі 306 грн. 39 коп., сплачений при зверненні до суду.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) О.В. Соп'яненко
З оригіналом згідно
Суддя О.В. Соп'яненко