КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 825/3069/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Скалозуб Ю.О. Суддя-доповідач: Бєлова Л.В.
У Х В А Л А
Іменем України
27 листопада 2013 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого: Бєлової Л.В.
суддів: Гром Л.М.
Міщука М.С.
при секретарі: Корінець Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Варвинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2013 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" НГВУ "Чернігівнафтогаз" до Варвинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Чернігівській області про скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
ПАТ "Укрнафта" в особі "НГВУ "Чернігівнафтогаз" подано до Чернігівського окружного адміністративного суду позов про скасування податкового повідомлення-рішення (форма «Р») Варвинської МДПІ Чернігівської області № 0000071500 від 08.04.2013р.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2013 року позов задоволено.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просять скасувати постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2013 року та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити, мотивуючи свої вимоги тим, що судом порушено норми матеріального та процесуального права.
Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення з'явившихся учасників процесу, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що 19.01.1999 між ВАТ "Укрнафта" та ТОВ "Карлтон Трейдінг Україна" було укладено договір про спільну діяльність в Прилуцькому нафтогазопромисловому районі № 35/4, який взятий на облік до Прилуцької ОДПІ (а. с. 181).
Між сторонами у передбачених законом порядку та формі було досягнуто згоди щодо усіх істотних умов договору, підписано та скріплено печатками підприємств.
Відповідно до п. 4.1 ст. 4 Договору юридичною особою, від імені якої ведеться спільна діяльність, учасниками визнається ВАТ "Укрнафта", а вся фактична організаційна, фінансова і виробничо-комерційна діяльність з виконання договору здійснюється виконавчою дирекцією під контролем Комітету з управління, повноваження якого визначені в ст. 12 даного Договору. При цьому, ведення спільних справ, пов'язаних з виконанням вищевказаного Договору, покладено на виконавчу дирекцію, посадові особи якої згідно ст. 13 Договору знаходяться у трудових відносинах з ВАТ "Укрнафта" у складі НГВУ "Чернігівнафтогаз".
ВАТ "Укрнафта" в особі його структурного підрозділу НГВУ "Чернігівнафтогаз", до складу якого відноситься виконавча дирекція спільної діяльності, взято на податковий облік, як особу відповідальну за сплату податків за договором про спільну діяльність в Прилуцькому нафтогазопромисловому районі від 19.01.1999 № 35/4, податковий номер 534663345 (довідка про взяття на облік платника податків від 07.05.2004 № 43, а. с. 180-181 Т. 1).
Відповідно до Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, реєстраційний (обліковий) номер 534663345 є податковим номером платника податків, відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність від 19.01.1999 № 35/4.
Для обслуговування спільної діяльності за вищевказаним Договором, відкрито рахунок № 26002200143019 в АКБ "Сітібанк (Україна)" м. Київ, МФО 300584, на якому акумулюються доходи від спільної діяльності, і з якого ведуться розрахунки у процесі її здійснення, у тому числі здійснюється сплата податків та зборів (обов'язкових платежів).
23.03.2011 проведено державну реєстрацію зміни найменування юридичної особи з ВАТ "Укрнафта" на ПАТ "Укрнафта", відповідно ПАТ "Укрнафта", як уповноважена особа, з часу вступу в дію договору про спільну діяльність від 19.01.1999 № 35/4 та у процесі господарської діяльності за даним договором, здійснює нарахування та сплату з рахунку, призначеного для обслуговування спільної діяльності, податку на додану вартість, податку на прибуток підприємств, податку з доходів фізичних осіб, рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні, а також плату за користування надрами для видобування корисних копалин, у розрахунку на обсяги нафти та газу.
Варвинською МДПІ проведена камеральна перевірка податкового розрахунку НГВУ "Чернігівнафтогаз" податковий номер 534663345 за договором про спільну діяльність від 19.01.1999 № 35/4 за період січня 2013 року, про що складено Акт перевірки від 21.03.2013 № 29/15-208/534663345 (а. с. 12-13 Т.1).
В Акті перевірки зроблено висновок, згідно якого перевіркою виявлено методологічну помилку допущену позивачем в порушення п.п. 263.9.1 п. 263.9 ст. 263 ПК України, згідно положень якої встановлено ставку 39% від вартості 1 тонни видобутої корисної копалини (нафта) з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до 5000 м. Платником надано податковий розрахунок плати за користування надрами для видобування корисних копалин за січень 2013 року де застосовано ставку 2% від вартості видобутої вуглеводневої сировини (нафти), з огляду на що занижено податкові зобов'язання по платі за користування надрами для видобування корисних копалин (нафти) на суму 6875340,24 грн.
На підставі вказаного Акту перевірки Варвинською МДПІ прийняте податкове повідомлення-рішення від 08.04.2013 № 0000071500, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: плата за користування надрами для видобування нафти у розмірі 10313010,36 грн. (у т. ч. за основним платежем - 6875340,24 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 3437670,12 грн. (а. с. 10 Т.1).
17.04.2013 року листом № 32-К позивачем до Державної податкової служби в Чернігівській області ДПС була надана скарга на отримане податкове повідомлення-рішення від 08.04.2013 № 0000071500. Рішенням про результати розгляду скарги від 31.05.2013 № 1087/10/10215 Державної податкової служби в Чернігівській області ДПС залишає без змін оскаржене податкове повідомлення-рішення № 0000071500 юд 08.04.2013, а скаргу залишає без задоволення.
11.06.2013 позивачем до Державної податкової служби України (змінено найменування на Міністерство доходів і зборів), листом № 46-К надана скарга на податкове повідомлення-рішення № 0000071500 від 08.04.2013року. 02.08.2013 Рішенням про результати розгляду скарг № 8130/6/99-99-10-01-15 залишає без змін податкове повідомлення-рішення № 0000071500 від 08.04.2013 та рішення, прийняті за розглядом первинних скарг, скарги залишити без задоволення.
В Акті перевірки зазначено, що за період січня 2013 року НГВУ "Чернігівнафтогаз" податковий номер 534663345 за договором про спільну діяльність від 19.01.1999 № 35/4 задекларовано плату за користування надрами для видобування корисних копалин (нафти) у сумі 371640,02 грн.
ПАТ "Укрнафта" та ТОВ "Карлтон Трейдінг Україна" здійснюють спільну діяльність з видобутку вуглеводневої сировини на родовищах Чернігівської області на підставі укладеного між ними договору від 19.01.1999 № 35/4 про спільну діяльність. Уповноваженою особою на ведення бухгалтерського обліку результатів спільної діяльності, повноти нарахування і сплати податків та зборів визначено НГВУ "Чернігівнафтогаз" як відокремлений підрозділ ПАТ "Укрнафта" без статусу юридичної особи, яке у відповідності до законодавства взято на облік до органу державної податкової служби за податковим номером 534663345 (а. с. 38-54 Т.1).
НГВУ "Чернігівнафтогаз" податковий номер 534663345 за договором про спільну діяльність від 19.01.1999 № 35/4 знаходиться на податковому обліку як платник, відповідальний за утримання та внесення ПДВ до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (нафти) на Гнідинцівському та Богданівському родовищах у відповідності до п. 64.6 ст. 64 Податкового кодексу України, яким встановлено, що на обліку в органах державної податкової служби повинні перебувати договори про спільну діяльність на території України без створення юридичних осіб, на які поширюються особливості податкового обліку та оподаткування діяльності за такими договорами (угодами), визначені цим Кодексом, при цьому, взяття на облік договору або угоди здійснюється шляхом додаткового взяття на облік управителя майна, учасника договору про спільну діяльність або угоди про розподіл продукції як платника податків - відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору або угоди.
Колегія суддів не приймає доводи апеляційної скарги про правомірність прийняття Варвинською МДПІ спірного податкового повідомлення-рішення (форма «Р»), з таких підстав.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов виходив з того, що згідно з пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи із врахуванням визначення терміну "податкове зобов'язання", вказаного в пп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.
Відповідно до пп. 263.9.1 ст. 263 Податкового кодексу України, ставки плати за користування надрами для видобування корисних копалин установлюються у відповідних розмірах, в т. ч. нафта, конденсат з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до 5000 метрів за тонну визначено розмір - 39%*. При цьому також враховується, що приміткою до пп. 263.9.1 ст. 263 Кодексу визначено: *в умовах дії угоди про розподіл продукції для нафти та конденсату, видобутих в межах території України, континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони України, плата за користування надрами для видобування корисних копалин справляється із застосуванням ставки у розмірі 2% від вартості видобутих корисних копалин, решта плати за користування надрами враховується при визначенні частин розподілу продукції між інвестором і державою*.
Відповідно до пп. 263.9.2 ст. 263 Податкового кодексу України, додаткові обсяги вуглеводневої сировини, видобуті внаслідок виконання діючих або нових інвестиційних проектів (програм, договорів), якими передбачено нарощування видобутку вуглеводневої сировини, на ділянках надр (родовищах, покладах), що характеризуються погіршеними гірничо-геологічними умовами (важковидобувні) або виснаженістю в процесі розробки в попередніх періодах, на окремих діючих свердловинах після капітального ремонту, свердловинах, що відновлюються з числа ліквідованих, нових свердловинах чи групах свердловин, що розташовані на таких ділянках надр, оподатковуються за ставкою 2 відсотки від вартості додаткового видобутку відповідної вуглеводневої сировини.
Абзацами 2-4 пп. 263.9.2 ст. 263 Податкового кодексу України встановлено, що порядок відбору та затвердження нових інвестиційних проектів (програм, договорів), якими передбачено нарощування видобутку вуглеводневої сировини, порядок визначення додаткових обсягів вуглеводневої сировини, а також порядок контролю за виконанням таких інвестиційних проектів (програм), визначаються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного розвитку.
Перелік ділянок надр та/або об'єктів ділянок надр, на яких реалізуються нові інвестиційні проекти (програми, договори), визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у нафтогазовому комплексі.
Норми цього підпункту поширюються в т. ч. на учасників договорів про спільну діяльність, відповідно до яких вартість вкладу підприємств, частка держави у статутному капіталі яких 25% та більше, господарських товариств, 25% та більше акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах інших господарських товариств, контрольним пакетом акцій яких володіє держава, а також дочірніх підприємств, представництв та філій таких підприємств і товариств становить 25% та більше загальної вартості вкладів учасників договорів про спільну діяльність.
Таким чином, відповідно до пп. 263.9.2 п. 263.9 ст. 263 Податкового кодексу України установлення зниженої ставки в розмірі 2% за додаткові обсяги вуглеводневої сировини, видобуті внаслідок виконання діючих або нових інвестиційних проектів передбачено, що Перелік ділянок надр та/або об'єктів ділянок надр, на яких реалізуються інвестиційні проекти (програми), визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у нафтогазовому комплексі.
Відповідачем зазначено, що нормативний документ із Переліком ділянок надр та/або об'єктів ділянок надр, на яких реалізуються інвестиційні проекти(програми), що отримують державну підтримку в порядку та розмірах, передбачених Кодексом, - відсутній.
За період січня 2013 року податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (нафти), що видобувається в Україні, формувалися позивачем у розрахунку на обсяги нафти, що видобуті у процесі виконання договору про спільну діяльність від 19.01.1999 № 35/4, у Гнідинцівському та Богданівському родовищах, розташованих на території Варвинського району Чернігівської області.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.2000 № 699 "Про визначення нафтових родовищ з важковидобувними та виснаженими запасами" визначено нафтові родовища (згідно з додатком) такими, що належать до родовищ з важковидобувними виснаженими запасами, у т. ч. родовища Чернігівської області: Прилуцьке, Гнідинцівське, Малодівицьке, Богданівське, Щурівське, Скороходівське, та визначено базові обсяги видобутку нафти на період 1999-2019 роки, встановлені Міністерством палива та енергетики України.
Київським апеляційним адміністративним судом розглядалася справа стосовно того самого податкового зобов'язання та за той самий період (Ухвала від 15.08.2013 у справі № 825/1225/13-а)
Згідно з ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що введення в дію Податкового кодексу України не відміняє дію гарантії, що надана згідно з Указом Президента України від 17.06.1996 № 433/96 "Про заходи щодо залучення інвестицій для дорозробки нафтових родовищ із важковидобувними та виснаженими запасами" та постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.2000 № 699 "Про визначення нафтових родовищ з важковидобувними та виснаженими запасами", і полягає у звільненні від рентної плати за додатково видобуту нафту понад базові обсяги на Прилуцькому, Гнідинцівському, Малодівицькому, Богданівському, Щурівському, Скороходівському родовищах, визначених Кабінетом Міністрів України як родовища з важковидобувними та виснаженими запасами, протягом усього періоду експлуатації зазначених родовищ.
Тобто пп. 263.9.2 ст. 263 Податкового кодексу України містить положення, направлені на податкове стимулювання інвестиційної діяльності, за своєю суттю аналогічні тим, які містилися в Указі Президента України від 17.06.1996 № 433/96 "Про заходи щодо залучення інвестицій для дорозробки нафтових родовищ із важковидобувними та виснаженими запасами" при визначенні розміру податкових зобов'язань із рентної плати за нафту, газ та газовий конденсат, що видобувається в Україні.
Встановленням норми оподаткування за ставкою 2% від вартості додаткового видобутку відповідної вуглеводневої сировини внаслідок виконання діючих або нових інвестиційних проектів законодавець підтвердив дію раніше наданих Указом Президента України від 17.06.1996 № 433/96 "Про заходи щодо залучення інвестицій для дорозробки нафтових родовищ із важковидобувними та виснаженими запасами" гарантій інвестиційної діяльності при дорозробці нафтових родовищ із важковидобувними та виснаженими запасами.
Раніше гарантії інвестиційної діяльності давали підстави для збереження умов стабільного податкового навантаження в умовах, коли основним ресурсним платежем за видобуток нафти була рентна плата, а сьогодні ці гарантії для діючих інвестиційних проектів реалізуються шляхом оподатковуються за ставкою 2% від вартості додаткового видобутку відповідної вуглеводневої сировини.
При здійсненні в рамках договору про спільну діяльність № 35/4 діяльності з видобування додаткових обсягів нафти на Гнідинцівському та Богданівському родовищах, протягом тривалого часу позивач правомірно опирався на вказані гарантії, які направлені на досягнення позитивних результатів у нарощуванні видобутку нафти на виснажених родовищах.
Дії позивача щодо декларування податкових зобов'язань з рентної плати з урахуванням гарантій інвестиційної діяльності шляхом звільнення від рентної плати були предметом розгляду судами по справах: 18/147(6/192), 6/356, 6/208, 11/179, 20/29 (11/149 (6/131)), 18/75, 5028/12/67/2012, якими встановлено, що Указ Президента України від 17.06.1996 № 433/96 "Про заходи щодо залучення інвестицій для дорозробки нафтових родовищ із важковидобувними та виснаженими запасами" стимулював залучення інвестицій в дорозробку нафтових родовищ шляхом гарантування звільнення від рентної плати за додатково видобуті нафту і газ понад базові обсяги протягом усього періоду експлуатації зазначених родовищ, визначених Кабінетом Міністрів України як родовища з важковидобувними та виснаженими запасами.
Тобто періодом дії гарантій є увесь період експлуатації визначених родовищ.
Гарантії, які надані згідно Указу Президента України від 17.06.1996 № 433/96 "Про заходи щодо залучення інвестицій для дорозробки нафтових родовищ із важковидобувними та виснаженими запасами" та постанова Кабінету Міністрів України № 699 продовжують діяти, оскільки стосовно них зберігається дія норми останнього речення абзацу 4 ч. 1 ст. 19 Закону України від 18.09.1991 № 1560-XII "Про інвестиційну діяльність" про те, що державні гарантії захисту інвестицій не можуть бути скасовані або звужені стосовно інвестицій, здійснених у період дії цих гарантій.
За вказаних обставин суд першої інстанцій дійшов обґрунтованого висновку щодо неправомірності прийняття Варвинською МДПІ податкового повідомлення-рішення від 08.04.2013 р. № 0000071500
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідачем як суб'єктом владних повноважень не доведено правомірності прийнятого ним рішення.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Чернігівського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2013 року ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Варвинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2013 року - залишити без задоволення.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2013 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвалу може бути оскаржено в касаційному поряд ку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом двадцяти днів піс ля набрання ухвалою законної сили.
Ухвалу складено в повному обсязі - 29.11.2013 р.
Головуючий суддя Л.В. Бєлова Судді:Л.М. Гром, М.С. Міщук
Головуючий суддя Бєлова Л.В.
Судді: Гром Л.М.
Міщук М.С.