Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 листопада 2013 р. Справа №805/15923/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12 год. 00 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Козаченка А. В.
при секретарі Широбокові І. В.
за участю:
представника позивача не з'явився
представника відповідача не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області, Донецько - Макіївської державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості до Товариства з обмеженою відповідальністю "Шахта ім. М.А. Радіонова" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-
В С Т А Н О В И В:
Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області, Донецько - Макіївська державна регіональна гірничотехнічна інспекція у вугільній промисловості звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Шахта ім. М.А. Радіонова" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що, відповідно до направлення на проведення перевірки №025-3/176 від 20.09.2013р., посадовими особами Територіального управління було проведено планову перевірку щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини на ТОВ «Шахта ім. М.А. Радіонова».
Під час проведення перевірки позивачем виявлено 14 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Також, позивач зазначив, що в разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Позивач вважає, що, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей є підстави для зупинення ведення гірничих робіт на гірничому відводі шахти Радіонова, у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.
На підставі вищевикладеного позивач просив застосувати заходи реагування в сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "Шахта ім. М.А. Радіонова", яке розташоване за адресою: 83498, Донецька обл., м. Донецьк, с. Новодворське, п/в Бірюки, вул. Сонячна, б. 1А, шляхом зупинення ведення гірничих робіт на гірничому відводі шахти Радіонова, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.
Представник позивача до судового засідання не з'явився, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, через канцелярію суду заяв щодо відкладення розгляду справи не надавав.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Так, п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України передбачено, що суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Позивач - Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області діє на підставі Положення про Територіальне управління Держгріпромнагляду України у Донецькій області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду №186-к від 02.12.2011р. (далі-Положення)
У відповідності до п. 1 ст. 38 Закону України "Про охорону праці" N 2694-XII від 14.10.1992р. (далі-Закон України "Про охорону праці"), державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарського діяльності" N 877-V від 05.04.2007р., державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
У відповідності до пункту 4 Положення, територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.
З довідки АА №549450 (а.с. 13) та Виписки з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ААВ №813854 (а.с. 14) вбачається, що Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області є юридичною особою, ідентифікаційний код 37968280.
Як вбачається з матеріалів справи, Територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Донецькій області, Донецько - Макіївською державною регіональною гірничотехнічною інспекцією у вугільній промисловості видано наказ № 19 від 19.09.2013р. (а.с. 20), яким передбачено організувати і провести планову перевірку в тому числі Товариства з обмеженою відповідальністю "Шахта ім. М.А. Радіонова".
У відповідності до зазначеного наказу позивачем видано направлення на проведення перевірки №025-3/176 від 20.09.2013р. (а.с. 21) для проведення планової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки відповідачем у період з 25.10.2013р. по 28.10.2013р.
28.09.2013р., під час проведення перевірки посадовими особами позивача були виявлені порушення положень ст. 13 Закону України "Про охорону праці" N 2694-XII від 14.10.1992р. (далі-Закон України № 2694), а саме: 1) порушення відзначені у приписі від 22.10.2013р. № 025Р-3/7 по пунктам №№3, 9,11-16 не усунені; 2) програма розвитку гірничих робіт в частині їх безпечного ведення на 2013 и 2014 роки не узгоджена в установленому порядку (Порушення п. 12.1. IV НПАОП 10.0-1.01-10. Правила безпеки на вугільних шахтах); 3) план ліквідації аварії по шахті розузгоджений ОВГСО. Корректировок плана ліквідації аварії на 2013р. не проводилось (Порушення п. 6.3. IV НПАОП 10.0-1.01-10. Правила безпеки на вугільних шахтах); 4) на підприємстві не проведена ідентифікація об'єктів підвищеної небезпеки (Ст. 9 ЗУ №2245п.3); 5) на підприємстві відсутня служба ШГР, відсутні члени ВГК (Порушення п. 5.3. IV НПАОП 10.0-1.01-10. Правила безпеки на вугільних шахтах); 6) не проведена ізоляція устів головного похилого та допоміжного похилого стволів, не надано проект на ізоляцію (Порушення п. , п. 8.1.VI, 1.2.XI НПАОП 10.0-1.01-10. Правила безпеки на вугільних шахтах); 7) до «Проект будівництва нетипової шахти ім. М.А. Радіонова на полі колишньої шахти «Диктатура» №3» маються доповнення «Проект проведення ходків №1 и №2 по пласту g2 на західному крилі шахтного поля з поверхності з метою експлуатаційної розвідки запасів ТОВ «Шахта ім. М.А. Радіонова». Отримано експертний висновок №14.-05.-18-3743.13. На даний момент ведуться роботи по закладці устья ходку №1; 8) розміщення обладнання в місці закладки устья не відповідає проекту, не встановлена пересувна електропідстанція, вентилятор місцевого провітрювання. Не проведено приймання встановленого обладнання перед початком ведення робіт по закладці устья. (Порушення п. 1.2. IV НПАОП 10.0-1.01-10. Правила безпеки на вугільних шахтах); 9) в «Проект будівництва нетипової шахти ім. М.А. Радіонова на полі колишньої шахти «Диктатура» №3», відсутній розділ охорони надр та навколишнього природного середовища (Порушення п. 2.18 НПАОН 00.0-1.01-85 Єдині правила охорони надр); 10) в «Проект проведення ходків №1 и №2 по пласту g2 на західному крилі шахтного поля з поверхності з метою експлуатаційної розвідки запасів ТОВ «Шахта ім. М.А. Радіонова» при розрахунках щільності кріплення при проведенні та кріпленні похилого ходка невірно вказано перетин виробки в світлі (Порушення п.10.1. IV НПАОП 10.0-1.01-10. Правила безпеки на вугільних шахтах); 11) штат працівників на підприємстві не укомплектовано. Відсутні: головний інженер, зам. директора з ОП та ТБ, головний технолог, головний маркшейдер, начальник ВТБ (Порушення п. 2.4. IV НПАОП 10.0-1.01-10. Правила безпеки на вугільних шахтах (П. 8.2. СОУ - П 10.1.00174088.018: 2009); 12) на підприємстві відсутні: служба охорони праці, геолого-маркшейдерская служба, служба ВТБ, служба головного механіка (Порушення п. 8.2.СОУ - П 10.1.00174088.018: 2009); 13) на підприємстві відсутні проекти АГК та ППЗ. (Порушення П. 10.1. IV, 11.1. IV НПАОП 10.0-1.01-10. Правила безпеки на вугільних шахтах); 14) на підприємстві не розроблені: положення про нарядну систему и СУВОП, положення про геолого-маркшейдерску службу, положення про охорону праці (Порушення п. 6.9. СОУ - П 10.1.00174088.018: 2009);
На підставі виявлених під час проведення перевірки порушень, позивачем було складено акт від 28.10.2013р. №025Р-22/8 (а.с. 22-24).
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про охорону праці", державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Разом з тим, відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України №826 від 11.08.2011р. (далі-Положення), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Приписами п. 2.26 зазначеного Положення передбачено що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області, Донецько - Макіївської державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Територіального управління Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області, Донецько - Макіївської державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості до Товариства з обмеженою відповідальністю "Шахта ім. М. А. Радіонова" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю)- задовольнити.
Застосувати заходи реагування в сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "Шахта ім. М.А. Радіонова", яке розташоване за адресою: 83498, Донецька обл., м. Донецьк, с. Новодворське, п/в Бірюки, вул. Сонячна, б. 1А, шляхом зупинення ведення гірничих робіт на гірничому відводі шахти Радіонова, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 26.11.2013р.
Постанова виготовлена у повному обсязі 02.12.2013р.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Козаченко А.В.