Постанова № 35712613, 29.11.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
29.11.2013
Номер справи
826/17086/13-а
Номер документу
35712613
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

29 листопада 2013 року 10 год. 45 хв. № 826/17086/13-а

acing=0 px class="tslast">

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

Головуючого - судді Дегтярьової О.В.,

розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу

g=0 px >

за позовом

Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

h="13 %" >

до

Промислової академії

про

стягнення коштів у сумі 682, 51 грн., -

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Київське міське відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі – позивач, Київське міське відділення Фонду) з позовом до Промислової академії (далі – відповідач, Промакадемія) про стягнення коштів у сумі 682, 51 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на те, що за результатами проведення перевірки Промакадемії по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (акт від 31.05.2012р. № 366) було встановлено порушення відповідачем порушення норм ч. 2 ст. 52 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001р. за № 2240-ІІІ (далі – Закон № 2240-ІІІ)(а саме - не виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованим особам в сумі 2 540, 80 грн., попередньо профінансованої Фондом). При цьому в порушення вимог абз. 4 ч. 1 ст. 21 цього ж Закону підприємство невикористані страхові кошти в сумі 2 540, 80 грн. протягом встановленого строку до Фонду також не повернуло. Як наслідок, керуючись нормами абз. 2 ч. 1 ст. 30 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», Київське міське відділення ФСС з ТВП прийняло рішення про застосування фінансових санкцій від 04.06.2013р. № 123 на суму штрафу 614, 97 грн. та від 11.07.2013р. № 150 на суму штрафу 61, 49 грн. і пені у розмірі 6, 15 грн. Однак, у встановлений чинним законодавством строк, Промакадемія вказані Рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій в досудовому та/або судовому порядку не оскаржило, а належні до сплати суми страхових коштів і фінансових санкцій не сплатила, що відповідно й стало підставою для звернення до суду із позовом про стягнення коштів у сумі 682, 51 грн.

ss="fs171">Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 листопада 2013 року було відкрито скорочене провадження в адміністративній справі № 826/17086/13-а.

Надіслана на адресу Промакадемії рекомендованим листом № 0101407804466 копія вказаної ухвали була отримана відповідачем 18 листопада 2013 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яке наявне в матеріалах даної справи.>

Таким чином, відповідач був належним чином повідомлений про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі, а також про його права та обов’язки, зокрема про право надати свої заперечення проти позову або заяву про визнання позову.

Згідно з ч. 4 ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України справа в порядку скороченого провадження розглядається суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

З огляду на викладене, справа розглядається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини є достатніми для розгляду справи в порядку скороченого провадження та прийняття рішення по справі, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі з огляду на наступне.

Відповідно до п. 7 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», який набрав чинності 01 січня 2011 року, стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов’язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

NT >На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов’язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, з урахуванням вищезазначеного, спірні правовідносини по даній справі регулюються нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001р. № 2240-ІІІ (далі – Закон № 2240-ІІІ)(в редакції на момент виникнення спірних правовідносин).

У відповідності до ст. 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001р. № 2240-ІІІ (далі – Закон № 2240-ІІІ) загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків роботодавцем, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.

Суб'єктами загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, зокрема, є застрахована особа або інша особа у випадках, передбачених статтями 45, 47 цього Закону, страхувальник та страховик (п. 1 ст. 2 цього Закону).

В свою чергу п. 3 і 4 ст. 2 Закону № 2240-ІІІ визначають «страхувальника» як: а) роботодавця - для осіб, зазначених у частині першій статті 6 цього Закону; б) осіб, зазначені у частинах другій та третій статті 6 цього Закону, а «страховика» - Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Відповідно до положень п. 1 ч. 1 ст. 6 Закону № 2240-ІІІ загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах.

Джерелами формування коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, зокрема, є страхові внески страхувальників-роботодавців і застрахованих осіб, що сплачуються на умовах і в порядку, передбачених законом (п. 1 ч. 1 ст. 19 цього Закону).

Одночасно нормами абз. 1 - 3 ч. 1 ст. 21 Закону № 2240-ІІІ передбачено фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється районними, міжрайонними, міськими виконавчими дирекціями відділень Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду.

Підставою для фінансування страхувальників робочими органами відділень Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами.

Районні, міжрайонні, міські виконавчі дирекції відділень Фонду здійснюють фінансування страхувальників-роботодавців протягом десяти робочих днів після надходження заяви.

У відповідності до ч. 2 ст. 52 Закону № 2240-ІІІ допомога по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах виплачується: застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 6 цього Закону, - у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати; застрахованим особам, зазначеним у частинах другій та третій статті 6 цього Закону, - протягом десяти днів після призначення допомоги.

Також, нормою п. 3 ч. 2 ст. 27 Закону № 2240-ІІІ визначено, що страхувальник зобов’язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення та соціальних послуг відповідно до цього Закону.

>При цьому, в силу вимоги абз. 4 ч. 1 ст. 21 Закону № 2240-ІІІ, у разі якщо сума отриманих страхувальником від Фонду страхових коштів перевищує фактичні витрати на надання матеріального забезпечення, невикористані страхові кошти повертаються до робочого органу Фонду, що здійснив фінансування, протягом трьох робочих днів.

T >Згідно ч. 1 ст. 28 Закону № 2240-ІІІ страховик має право, зокрема: одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій (у тому числі від державних податкових органів, банківських, інших фінансово-кредитних установ) та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності відомості, щодо використання страхових коштів; проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників; одержувати необхідні пояснення (у тому числі письмові) з питань, що виникають під час перевірок; накладати фінансової санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.

Безпосередньо порядок проведення перевірок страхувальників та накладання фінансових санкцій по коштах Фонду визначений Інструкцією про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженою постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 22.12.2010р. № 29 (далі – Інструкція № 29), що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 25 березня 2011 року за № 393/19131.

Відповідно до наявних матеріалів справи Промислова академія (ідентифікаційний код 14315017) являється платником страхових внесків в розумінні Закону № 2240-ІІІ та перебуває на обліку в Голосіївському міжрайонної виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з 01 жовтня 2001 року як страхувальник за реєстраційним № 8000500012523.

За результатами проведення в травні 2013 року перевірки Промакадемії по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.07.2008р. по 31.05.2013р., працівниками Голосіївському міжрайонної виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду складений акт від 31.05.2013р. № 366, в якому зафіксоване порушення страхувальником норм ч. 2 ст. 52 та відповідно абз. 4 ч. 1 ст. 21 Закону № 2240-ІІІ (невикористання профінансованих Фондом коштів в сумі 2 540, 80 грн. та не повернення такої суми коштів до Фонду протягом трьох робочих днів).

У відповідності до ч. 1 ст. 30 Закону № 2240-ІІІ страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.

Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Страхувальники, інші отримувачі коштів Фонду зобов'язані у десятиденний строк після отримання рішення органу Фонду про повернення коштів перерахувати страхові кошти, використані з порушенням встановленого порядку використання, а також фінансові санкції, визначені у статті 30 цього Закону (ч. 2 ст. 22 цього Закону).

04 червня 2013 року на підставі зазначеного акта перевірки від 31.05.2013р. № 366, розрахунків штрафу та пені, керуючись вищенаведеними нормами Закону № 2240-ІІІ, Київське міське відділення Фонду прийняла рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності за № 123, яким визначало Промакадемії суму страхових коштів, які підлягають поверненню в 10-денний термі у розмірі 614, 87 грн., в т.ч. 254, 08 грн. – сума штрафу за несвоєчасне повернення страхових коштів (10%) та 360, 79 грн. – пені (0,1%). Дане Рішення від 04.06.2013р. № 123 разом із супровідним листом позивача від 17.06.2013р. № 1171/01-40/04 було направлено на адресу відповідача, та отримано останнім 21 червня 2013 року, що підтверджується наявними матеріалами справи.

Протягом встановленого законодавством строку сума страхових коштів у розмірі 614, 87 грн. відповідачем до Фонду сплачена не була.

Згідно п. 4.2 Інструкції № 29 у разі несвоєчасного виконання страхувальником рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій щодо повернення коштів Фонду та сплати фінансових санкцій або виконання його не в повному обсязі на страхувальників накладається штраф та нараховується пеня відповідно до статті 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням". Суми цих санкцій сплачуються страхувальниками за рахунок власних коштів.

Розрахунок фінансових санкцій здійснюється після закінчення строку виконання рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій на підставі копій платіжних документів про перерахування зазначених коштів, виписок банку про надходження коштів на рахунки органів Фонду, які є підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду, за формою, наведеною у додатку 4 до цієї Інструкції.

Рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду приймається та надсилається страхувальнику протягом 20 календарних днів з дня закінчення строку, встановленого для виконання рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій.

11 липня 2013 року, у зв’язку з неперерахуванням Промакадемією страхових коштів у сумі 614, 87 грн., визначених йому до сплати згідно Рішення від 04.06.2013р. № 123, Київське міське відділення Фонду прийняло рішення застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за № 150, яким застосувало до страхувальника фінансові санкції на загальну суму 67, 64 грн., в т.ч. 61,49 грн. – штрафу (10%) за несвоєчасне повернення страхових коштів та 6, 15 грн. – пені (0,1%). Дане Рішення від 11.07.2013р. № 150 разом із супровідним листом позивача від 12.07.2013р. № 1357/01-40/04 було направлено на адресу відповідача, та отримано останнім 16 липня 2013 року, що підтверджується наявними матеріалами справи.

Станом на момент розгляду справи заявлена до стягнення сума заборгованості в розмірі 682, 51 грн. відповідачем не сплачена, що підтверджується наявною в матеріалах даної справи довідкою позивача б/н і б/д, наданою до канцелярії суду разом із супровідним листом від 15.11.2013р. б/н.

Доказів оскарження зазначених Рішень від 04.06.2013р. № 123 і від 11.07.2013р. № 150 в адміністративному або судовому порядку та сплати сум фінансових санкцій суду не надано.

Згідно ст. 9 Закону № 2240-III Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.

Виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Виконавча дирекція є підзвітною правлінню Фонду та здійснює діяльність від імені Фонду в межах та в порядку, визначених статутом Фонду та положенням про виконавчу дирекцію Фонду, що затверджується його правлінням (ст. 10 цього Закону).

Статтею 8 Закону № 2240-III встановлено, що спори, які виникають з правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в порядку, встановленому статутом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, та в судовому порядку.

Беручи до уваги вищевикладені положення законодавства та встановлені по справі обставини, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до положень ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 69 - 71, ст. 94, ст.ст. 158-163, ст. 1832, ст. 186, ст. 254, ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності задовольнити повністю.

2. Стягнути з Промислової академії (місцезнаходження: 03067, м. Київ, вул. Виборзька, буд. 91, ідентифікаційний код 14315017) на користь Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (місцезнаходження: 04070, м. Київ, вул. Боричів Тік, буд. 30, ідентифікаційний код 22867691) суму фінансових санкцій в розмірі 682 (шістсот вісімдесят дві) грн. 51 коп.

Постанова підлягає негайному виконанню згідно з ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням порядку обчислення строку для подання апеляційної скарги, встановленого в ч. 8 ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Дегтярьова