ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
29 листопада 2013 року 10 год. 30 хв. № 826/16479/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: Головуючого - судді Дегтярьової О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справуза позовом Міністерства доходів і зборів Українидо Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш енд Кері Україна»про стягнення фінансової санкції у вигляді штрафу в розмірі 1 700, 00 грн., - В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Міністерство доходів і зборів України (далі - Позивач, Міндоходів) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Поляна Груп Україна» (далі - Відповідач, ТОВ «Метро Кеш енд Кері Україна») про стягнення фінансової санкції у вигляді штрафу в розмірі 1 700, 00 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог Позивач посилався на те, що Відповідач в порушення вимог ч. 3 ст. 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995р. № 481/95-ВР не забезпечив подання звіту про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв форми № 1-ОА за звітний період березень 2013 року. А тому у відповідності до норми абз. 18 ст. 17 цього ж Закону мав сплатити суму фінансової санкцій у розмірі 1 700, 00 грн., визначеної згідно рішення Міндоходів про застосування фінансових санкцій від 17.06.2013р. № 000025. З огляду на те, що вказане Рішення від 17.06.2013р. № 000025 не було оскаржене підприємством в адміністративному та/або судовому порядку, то сума фінансової санкції у розмірі 1 700, 00 грн. підлягає стягненню з ТОВ «Метро Кеш енд Кері Україна» як добровільно несплачена.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 04 листопада 2013 року було відкрито скорочене провадження в адміністративній справі № 826/16479/13-а.
Надіслана на адресу ТОВ «Метро Кеш енд Кері Україна» рекомендованим листом № 0101407804393 копія вказаної ухвали була отримана Відповідачем 18 листопада 2013 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яке наявне в матеріалах даної справи.
Таким чином, Відповідач належним чином був повідомлений про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі, а також про його права та обов'язки, зокрема про право надати свої заперечення проти позову або заяву про визнання позову протягом встановленого судом строку.
Згідно з ч. 4 ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України справа в порядку скороченого провадження розглядається суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
З огляду на викладене, справа розглядається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів.
Розглянувши подані Позивачем документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини є достатніми для розгляду справи в порядку скороченого провадження та прийняття рішення по справі, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі з огляду на наступне.
В ході судового розгляду судом встановлено, що 17 червня 2013 року Міністром доходів і зборів України Клименко О.В. на підставі Висновку про неподання чи несвоєчасне подання звіту про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) алкогольних напоїв від 17.04.2013р. № 335/8/21-106 було прийняте рішення про застосування фінансових санкцій за № 000025, яким згідно з абз. 18 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995р. № 481/95-ВР (із змінами та доповненнями) за порушення ст. 16 цього Закону, відповідно до якої «суб'єкти господарювання, які отримали передбачені цим Законом ліцензії, подають до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів за формою, встановленою цим органом», до позивача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 1 700, 00 грн. Дане Рішення було отримано відповідною уповноваженою особою Відповідача 25 червня 2013 року, що підтверджується наявним у матеріалах даної справи рекомендованим повідомленням про вручення відповідного поштового відправлення.
Копії ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями серії АВ № 730697 (реєстраційний № 004964 від 19.06.2008р.), виданої ТОВ «Метро Кеш енд Кері Україна» (ідентифікаційний код 32049199) Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПА України строком дії за 03.07.20008р. до 03.07.2013р., та Висновку Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПС України у м. Києві від 17.04.2013р. № 335/8/21-106, також наявні в матеріалах даної справи.
В преамбулі Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995р. № 481/95-ВР (далі - Закон № 481/95-ВР) зазначено, що цей Закон визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.
Зокрема, нормою ч. 3 ст. 16 цього Закону встановлено, що суб'єкти господарювання, які отримали передбачені цим Законом ліцензії, подають до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів за формою, встановленою цим органом.
Форми такої звітності (в т.ч. звіту про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв форми № 1-ОА) та порядок її заповнення затверджені Наказ Державної податкової адміністрації України від 27.04.2006р. № 228 «Про затвердження Форм звітів щодо придбання та реалізації алкогольних напоїв і тютюнових виробів та інструкцій щодо їх заповнення» (далі - Наказ № 228), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 червня 2006 року за № 713/12587.
Так, у відповідності до п. 1.1 Інструкції щодо заповнення Форми № 1-ОА «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 27 квітня 2006 року № 228, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 червня 2006 року за № 713/12587, звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв (далі - Звіт) подають суб'єкти господарювання, які одержали ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, незалежно від форм власності.
Звіт складається окремо за кожний місяць та до 10 числа місяця, що настає за звітним, надається до регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України за місцем реєстрації суб'єкта господарювання (п. 1.4 цієї Інструкції).
У відповідності до ч. 1 ст. 17 Закону № 481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Згідно п. 3 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003р. № 790 (далі - Порядок) до суб'єктів підприємницької діяльності, винних у вчиненні порушень, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірах, передбачених Законом.
Так, нормою абз. 18 ч. 2 ст. 17 Закону № 481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів за неподання чи несвоєчасного подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати відповідні ліцензії, - у розмірі 1700 гривень.
Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС, його регіональні управління та їх територіальні підрозділи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, ДПС, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством (ч. 4 ст. 17 Закону № 481/95-ВР, п. 6 Порядку).
При цьому відповідно до п. 5 Порядку підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства; результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта підприємницької діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
У разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду(ч. 5 ст. 17 Закону № 481/95-ВР, п. 10 Порядку).
Одночасно пункт 13 Порядку встановлює, що рішення про застосування фінансових санкцій може бути оскаржено у місячний термін в установленому законодавством порядку, що кореспондується з нормами статті 56 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 56.1 - 56.3 ст. 56 Податкового кодексу України (далі - ПК України) рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання (визначення якого наводиться пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 цього Кодексу) або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення.
Скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (та у разі потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Скарги на рішення державних податкових інспекцій подаються до державних податкових служб в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, округах (на два і більше регіони).
Скарги на рішення державних податкових служб в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, округах (на два і більше регіони) подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Пунктом 56.10 статті 56 ПК України встановлено, що рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері митної справи, прийняте за розглядом скарги платника податків, є остаточним і не підлягає подальшому адміністративному оскарженню, але може бути оскаржене в судовому порядку.
У відповідності до п. 56.18 ст. 56 зазначеного Кодексу з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання у будь-який момент після отримання такого рішення.
Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню.
При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Однак сторони жодних доказів оскарження Рішення Міндоходів про застосування фінансових санкцій від 17.06.2013р. № 000025 в судовому порядку суду не надали.
Станом на момент розгляду справи заявлена до стягнення сума фінансової санкції в розмірі 1 700, 00 грн. Відповідачем не сплачена, що не заперечується останнім.
Беручи до уваги вищевикладені положення законодавства та встановлені по справі обставини, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 69 - 71, ст. 94, ст.ст. 158-163, ст. 1832, ст. 186, ст. 254, ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Міністерства доходів і зборів України задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш енд Кері Україна» (місцезнаходження: 02140, м. Київ, просп. Петра Григоренка, буд. 43, ідентифікаційний код 32049199) на користь Державного бюджету України суму фінансової санкції в розмірі 1 700 (однієї тисячі сімсот) грн.
Постанова підлягає негайному виконанню згідно з ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням порядку обчислення строку для подання апеляційної скарги, встановленого в ч. 8 ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Дегтярьова