КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/1667/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Шрамко Ю.Т. Суддя-доповідач: Літвіна Н. М.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2013 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого - судді Літвіної Н.М.,
Суддів Коротких А.Ю.
Хрімлі О.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2013 року у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Аліко Україна» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до ДПІ у Шевченківському районі м. Києва ДПС про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2013 року адміністративний позов задоволено.
Скасовано рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002642203/0 від 31 грудня 2009 року та №0002642203/1 від 22 березня 2010 року, прийняті ДПІ у Шевченківському районі м. Києва ДПС .
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач - ДПІ у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
У зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, 17 грудня 2009 року посадовими особами ДПІ у Шевченківському районі м. Києва ДПС складено Акт про результати документальної невиїзної перевірки ЗАТ «Американська компанія страхування життя АІГ Життя» з питань нарахування страховиком податку на прибуток від діяльності, іншої, ніж страхова та дотримання вимог іншого законодавства за період з 01 квітня 2006 року по 31 березня 2009 року №176/22-03/32109907.
Перевіркою встановлено порушення ЗАТ «Аліко АІГ Життя» вимог п. 2.7 ст. 2 та п. 5.2 ст. 5 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті України», затвердженого Постановою Правління Національного Банку Україна № 637 від 15 грудня 2004 року, що призвело до перевищення ліміту залишку готівки в касі на суму у розмірі 1038703 грн.
31 грудня 2009 року на підставі вказаного Акту перевірки було прийнято Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002642203/0, яким на позивача відповідно до абз.3, 5 п. 1 Указу Президента України № 436/95 від 12 червня 1995 року «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», п. 3 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» було застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 2 077 407, 00 грн.
За результатами оскарження позивачем зазначеного рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ДПІ у Шевченківському районі м. Києва ДПС, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002642203/0 від 31 грудня 2009 року залишене без змін, а також прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002642203/1 від 22 березня 2010 року.
Згідно до п. п. 2.8 п. 2 Положення (в редакції, чинній на час існування спірних правовідносин) - підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів.
Відповідно до п. п. 5.2 та п. п. 5.3 п. 5 Положення - установлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі, що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою). До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Для кожного підприємства та його відокремленого підрозділу складається окремий розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі. Установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства. Для відокремлених підрозділів ліміт каси встановлюється і доводиться до їх відома відповідними внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства - юридичної особи. Підприємства, що розпочинають свою діяльність, а також підприємства, діяльність яких була пов'язана виключно з безготівковими розрахунками та які відповідно до встановленого законодавством України порядку отримують право на здійснення додаткового виду діяльності, що передбачає здійснення готівкових розрахунків, на перші три місяці їх роботи ліміт каси встановлюють згідно з прогнозними розрахунками. Установлений з урахуванням прогнозних розрахунків ліміт каси у двотижневий строк після закінчення перших трьох місяців їх роботи переглядається за фактичними показниками діяльності відповідно до вимог цього Положення. Ліміт каси підприємства встановлюють на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси, за рішенням керівника підприємства або уповноваженої ним особи.
Згідно до п. п. 5.4 п. 5 Положення - кожне підприємство визначає ліміт каси з урахуванням режиму і специфіки його роботи, віддаленості від банку, обсягу касових оборотів (надходжень і видатків) за всіма рахунками, установлених строків здавання готівки, тривалості операційного часу банку, наявності домовленості підприємства з банком на інкасацію тощо: для підприємств, які мають строк здавання готівкової виручки (готівки) в банк щодня (у день її надходження до каси) або наступного дня від дня її надходження до каси, - у розмірах, що потрібні для забезпечення їх роботи на початку робочого дня, але не більше розміру середньоденного надходження готівки до каси (за три будь-які місяці поспіль з останніх дванадцяти); для підприємств, які мають строк здавання готівкової виручки (готівки) в банк, передбачений підпунктом "в" пункту 5.1 цієї глави, - у розмірах, що залежать від установлених строків здавання готівкової виручки (готівки) та її суми, але не більше п'ятикратного розміру середньоденних надходжень готівки (за три будь-які місяці поспіль з останніх дванадцяти); для підприємств, ліміти каси яким установлюються згідно з фактичними витратами готівки (крім виплат, пов'язаних з оплатою праці, стипендій, пенсій, дивідендів), - не більше розміру середньоденної видачі готівки (за три будь-які місяці поспіль з останніх дванадцяти).
Підприємства, у яких відповідний середньоденний показник, обчислений на підставі касових оборотів (додаток 8), дорівнює нулю або не більше десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, можуть встановлювати ліміт каси в розмірі, що перевищує обчислений середньоденний показник, але не більше десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Проте, вищезазначені вимоги цього пункту вказаного Положення не поширюються на небанківські фінансові установи та операторів поштового зв'язку. Небанківські фінансові установи та оператори поштового зв'язку самостійно визначають порядок розрахунку ліміту каси з урахуванням особливостей діяльності та режиму роботи цих установ, обсягу готівкових надходжень (видатків), строків здавання готівки тощо і на підставі зазначеного встановлюють розмір ліміту каси. Таблицю "Касові обороти", зазначену в додатку 8 до цього Положення, небанківські фінансові установи та оператори поштового зв'язку не заповнюють.
Виходячи з аналізу вказаної норми, у вказаному положенні відсутні вимоги стосовно обов'язкової розробки та затвердження відповідним внутрішнім наказом установи окремого порядку розрахунку ліміту каси для небанківських фінансових установ та дозволяє небанківським фінансовим установам розраховувати ліміт каси на власний розсуд з огляду на специфіку функціонування фінансових установ, яка при проведенні відповідних фінансових операцій вимагає постійної наявності в їх касах певних обсягів готівки, визначення розмірів яких потребує індивідуальних розрахунків для кожної конкретної установи.
Крім того, вказаним Положенням не затверджено вичерпний перелік факторів із врахуванням яких небанківські фінансові установи та оператори поштового зв'язку визначають порядок розрахунку ліміту каси.
А тому, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, наказом по підприємству № 1-к від 02 березня 2009 року ліміт каси компанії ЗАТ «Американська компанія страхування життя АІГ Життя» був установлений у розмірі 1 050 000, 00 грн.
Вказаний наказ був прийнятий у зв»язку з негативним впливом у 2007-2009 роках Світової фінансової кризи на банківський сектор України, який спричинив значний відплив коштів з банківської системи, зокрема, у зв'язку з масовим відкликанням вкладів та неповерненням кредитів, що у свою чергу призвело до підвищення ризику затримки проведення платежів через банки України. Негативний вплив фінансової кризи на платоспроможність населення України та його довіру фінансовим установам, а також погіршення іміджу позивача у зв'язку з перебуванням на межі банкрутства його материнської компанії спровокували зростання кількості припинених договорів страхування та суми виплат по таким договорам.
Позивач посилався на те, що в умовах існування проблем зі здійсненням безготівкових розрахунків, збільшення обсягу зобов'язань позивача та необхідності вчасного виконання своїх зобов'язань перед клієнтами він змушений був вжити заходів щодо забезпечення належних виплат через касу підприємства.
В зв»язку з чим для розрахунку ліміту готівки в касі позивачем були використані дані як готівкових, так і безготівкових розрахунків за період з 01 грудня 2008 року по 28 лютого 2009 року (три останні місяці до 02 березня 2009 року) за такими статтями: 1) виплата страхових сум клієнтам за договорами страхування життя; 2) виплати викупних сум; 3) взаєморозрахунки зі співробітниками за відрядними та господарськими витратами.
Як вбачається з відомості по рахунку 6859 «Виплати страхових сум клієнтам за договорами страхування життя», обороти за вказаним рахунком за період з 01 грудня 2008 року по 28 лютого 2009 року склали 2 161 349, 16 грн., що в перерахунку на місяць становить 720 449, 72 грн.
З відомостей по рахунку 687 «Розрахунки з клієнтами по викупним сумам» встановлено, що обороти за вказаним рахунком за період з 01 грудня 2008 року по 28 лютого 2009 року склали 1 263 287, 04 грн., а в перерахунку на місяць - 421 095, 68 грн.
Як вбачається з відомості по рахунку 210 «Розрахунки з підзвітними особами в національній валюті» за період з 01 грудня 2008 року по 28 лютого 2009 року обороти за рахунком 30 каса (готівкові розрахунки) становили 23 708, 52 грн., обороти за рахунком 31 розрахунковий рахунок (безготівкові розрахунки) становили 99 844, 14 грн. А разом по рахунку 210 обороти за вказаний період склали 123 552, 66 грн., а в перерахунку на місяць - 41 184, 22 грн.
Позивачем до суми зазначених вище величин застосовано понижуючий коефіцієнт 0, 9, встановивши ліміт готівки в касі у сумі 1050000,00 грн.
Виходячи з вищевикладеного та враховуючи, що ПАТ «Аліко Україна» є небанківською фінансовою установою, що підтверджується Свідоцтвом про реєстрацію фінансової установи серії СТ № 213 від 12 лютого 2010 року, а тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем правомірно, з додержанням вимог Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, було прийнято Наказ № 1-к від 02 березня 2009 року про встановлення ліміту каси ЗАТ «Американська компанія страхування життя АІГ Життя» у розмірі 1 050 000, 00 грн.
Отже, підстави для висновку про невідповідність наказу по підприємству № 1-к від 02 березня 2009 року про встановлення ліміту каси Положенню про ведення касових операцій в національній валюті України відсутні.
Виходячи із вимог ст. 71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Літвіна Н. М.
Судді: Коротких А. Ю.
Хрімлі О.Г.