Ухвала суду № 35703881, 14.12.2011, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2011
Номер справи
28824/09
Номер документу
35703881
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" грудня 2011 р.справа № 5/295/07-АП

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Проценко О.А.

суддів: Чепурнова Д.В. Мельника В.В.

при секретарі судового засідання:Пасічнику Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Мелітопольської об`єднаної державної податкової інспекції Запорізької

на постанову: Господарського суду Запорізької області від 17.12.2007р. у справі № 5/295/07-АП

за позовом: Комунального підприємства "Водоканал" Мелітопольської міської ради Запорізької області

до: Мелітопольської об`єднаної державної податкової інспекції Запорізької області

про: скасування податкового повідомлення-рішення,

встановив:

Позивач (КП "Водоканал" Мелітопольської міської ради Запорізької області) звернувся до суду з адміністративним позовом про скасування податкового повідомлення-рішення Мелітопольської об`єднаної державної податкової інспекції Запорізької області (далі по тексту - Меліто польська ОДПІ, відповідач, податковий орган) від 19.09.2006р. №0002452302/0 в частині визначення зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 37961,19грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 19146,75грн. В обґрунтування позовних вимог зазначалось про відсутність з боку платника податків-позивача порушень при визначенні сум податкового зобов'язання за результатами господарських операцій, пов'язаних з відпуском води з комунального водопроводу та прийняттям стічних вод у комунальну систему м.Мелітополя.

Постановою суду першої інстанції позов задоволено. При цьому суд погодився з платником податку-позивачем щодо відсутності порушень з його боку вимог пп.7.3.1 п.7.3 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість". В постанові суду зазначається, що документів, які б за свідчували обсяг виконаних робіт, їх вартість, як і доказів перерахування коштів, сплати заборгованості підприємствами - абонентами позивача за скид стічних вод з пере вищенням допустимих норм концентрації забруднюючих речовин до суду не надано. Заборго ваності підприємствами не визнані, доказів стягнення заборгованості в судовому порядку також не надано; сума заборго ваність на день вирішення даного спору в суді не сплачена. Тобто, зазначає суд, в силу вимог пп. 7.3.1 п. 7.3 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" жодна з подій, з якою законодавець пов'язує виникнення податкового зобов'язання, не відбулася.

Не погодившись з висновками суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу на судове рішення, просить його скасувати та прийняти нове, яким відмовити позивачу в задоволенні позову. Відповідач зазначає, що за наслідками проведеної перевірки встановлено заниження підприємством позивача бази оподаткування операцій з на дання послуг приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації м.Мелітополя на суму 189806,21грн. Згідно правил приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації м.Мелітополя, затверджених рішенням Мелітополь ського міськвиконкому від 13.03.2003р. №60 КП "Водоканал" Мелітопольської міської ради Запорізької області здійснює скид у водний об'єкт р.Молочну очищених стічних вод з умістом забруднюючих речовин у відповідності до лімітів, що встановлюються органами Мінекоресурсів України, за що сплачується збір за забруднення навколишнього при родного середовища згідно з Інструкцією Мінекоресурсів та ДПА. Типовим договором та Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальному систему каналізації м.Мелітополя передбачено плату за надання послуг, а термін "штрафна санкція", тощо не використовується. Платником було враховано у складі валового доходу як доходи від інших джерел - надходження на поточний рахунок у сумі 7122,76 грн. та нарахова но податкові зобов'язання з ПДВ у сумі 1424,55 грн. (додаток № 8 до акту перевірки № 651/23/003327090 від 07.09.06) за перевищення допустимих концентрацій забруднюю чих речовин, проте нарахування по актах перевірки абонентів - підприємств якості стоків, що скидаються в систему каналізації м.Мелітополя не було враховано у складі валово го доходу у сумі 189806,21грн. та не нараховано податкові зобов'язання у сумі 37961,19 грн. по першій події з надання послуг, передбачених умовами договорів на відпуск води із комунального водопроводу і приймання стічних вод.

Позивач заперечує проти задоволення апеляційної скарги та зазначає, що оскаржуване судове рішення є законним, прийнятим з дотриманням норм матеріального та процесуального права. Просить залишити постанову суду першої інстанції без змін.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та надані заперечення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Так, з матеріалів справи вбачається, що на підставі направлень від 01.08.2006р. №891, від 30.08.06р. №891/1 Меліто польською ОДПІ проведено виїзну планову перевірку комунального підприємства "Водока нал" Мелітопольської міської ради Запорізької області (код ЄДРПОУ 03327090) з пи тань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.012005р. по 30.01.2006р.

За результатами перевірки складено акт № 651/23/03327090 від 07.09.2006р.

Як визначено в акті перевіркою правильності визначення повноти нарахування та своєчасності сплати податку на додану вартість встановлено заниження податку на додану вартість на суму 75462,90грн., в тому числі заниження податку на додану вартість на суму 75795,22грн.: за січень 2005р. на 6969,23 грн., за лютий 2005р. на 1500,77 грн., за березень 2005р. на 3608,92 грн., за квітень 2005 р. на 3767,07 грн., за травень 2005 р. на 3610,47 грн., за червень 2005р. на 7814,46 грн., за липень 2005р. на 8716,63 грн., за вересень 2005р. на 8790,82 грн., за жовтень 2005р. на 4046,64 грн., за листопад 2005р. на 862,94 грн. за грудень 2005р. на 6259,21 грн., за лютий 2006р на 1481,53 грн. за березень 2006р. на 18366,53 грн. та завищено податок на додану вартість на суму 332,32 грн., в т.ч.: за і серпень 2005 р. на 156,33 грн., за січень 2006 р. на 175,99 грн.

При перевірці податкових зобов'язань по податку на додану вартість встановлено, що згідно правил приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації м.Мелітополя, затверджених рішенням Мелітопольського міськвиконкому від 13.03.2003 р. № 60 КП "Водоканал" Мелітопольської міської ради Запорізької області здійснює скид у водний об'єкт р.Молочну очищених стічних вод з умістом забруднюючих речовин у відповідності до лімітів, що встановлюються органами Мінекоресурсів України, та сплачує збір за забруднення навколишнього природного середовища згідно з Інструкцією Мінекоресурсів та ДПА. Підприємства скидують стічні води в систему комунальної каналізації м.Мелітополя та сплачують за послуги водовідведення відповідно до договорів. Договори укладаються на підставі місцевих Правил, загальнодержавних Правил та Інструкції.

Крім того, підприємства повинні покрити всі витрати КП «Водоканал», пов'язані з транспортуванням і очищенням стічних вод та справлянням збору за забруднення навколишнього природного середовища (далі-збір). При недотриманні вимог договору за скид понаднормативних забруднень здійснюється відповідна плата, а також відшкодовуються збитки, заподіяні через порушення режиму скиду і допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, які скидаються підприємствами.

При цьому контроль за прийманням стічних вод підприємств у каналізаційну мережу міста здійснюється Водоканалом.

У разі повної відповідності якості та режиму скиду стічних вод цим місцевим Пра вилам та умовам укладеного договору Підприємства сплачують за послуги водовідведення за тарифом, установленим згідно з чинним законодавством для відповідної кате горії абонентів і вказаним у договорі. Обсяги стічних вод Підприємств, які підлягають оплаті, визначають згідно з Правилами користування у договорі. Додаткові обсяги стічних вод підприємств, що надходять до міської каналізації, потребують додаткових витрат матеріальних та енергетичних ресурсів на їх транспортування та очищення, що передбачено умовами типового договору на відпуск води із ко мунального водопроводу і приймання стічних вод. Пунктом 8.2 Правил приймання сті чних вод підприємств у комунальну систему каналізації м. Мелітополя, затверджених рішенням Мелітопольського міськвиконкому від 13.03.2003 р. № 60 передбачена сплаті збору за понадлімітні обсяги скидів забруднюючих речовин у водойми у п'ятикратної розмірі встановленого тарифу відповідно до умов договору. Тарифи на послуги водовідведення вміщують ПДВ.

За результатами перевірки податковий орган дійшов висновку щодо порушення пункту 4.1 статті 4 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 3 квітня 1997 року із змінами та доповненнями, а саме: що підпри ємством позивача занижено базу оподаткування операцій з надання послуг приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації м.Мелітополя на суму 189806,21грн., та порушення підпункту 7.3.1 пункту 7.3 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість "№168/97-ВР - під приємством занижено податкові зобов'язання по податку на додану вартість у сумі 37961,19 грн.

На підставі акту перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002452302/0 від 19.09.2006 яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем податок на дода ну вартість у сумі 113 360,51 грн., у т. ч. за основним платежем - 75 462,90 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 37 897,61 грн.

За результатами адміністративного оскарження вищевказаного податкового повідомлення-рішення скарги позивача Мелітополь ською ОДПІ, ДПА у Запорізькій області та ДПА України залишені без задоволення.

З аналізу матеріалів справи та норм права, які регулюють спірні правовідносини, вбачається наступне.

Відповідно до пункту 4.1 статті 4 Закону України "Про податок на додану вартість" базою оподаткування операцій з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нижче за зви чайні ціни, з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових) платежів, згідно із законами України з питань оподат кування.

Тобто плата підприємством КП "Водоканал" Мелітопольської міськради Запорізької області за скид стічних вод у систему каналізації міста з перевищенням допустимих норм концентрації забруднюючих речовин оподатковується податком на додану вартість на загальних підставах.

Пунктом 4.2 Правил приймання стічних вод у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України визначено, що отримані від підприємств-абонентів грошові кошти використовуються на покриття збитків, а також на ремонти та експлуатацію каналізаційних мереж. Отримані від підприємств-абонентів грошові кошти використовуються на покриття збитків, а також на ремонт та експлуатацію каналізаційних мереж. Порядок нарахування, оформлення, визнання та використання плати за перевищення рівня допустимих концентрацій шкідливих речовин у стічних водах свідчать про те, що додаткова плата є іншим операційним доходом, який рахується на рахунку 715 „Отримані інші санкції за порушення господарчих договорів", які визнані боржником, або отримані за рішеннями господарських судів про їх стягнення, а також суми по покриттю понесених збитків.

Відповідно до п.8.1 Правил приймання стічних вод підприємства у комунальну систему каналізації м.Мелітополя, затверджених рішенням Мелітопольського міськвикон- ому№ 60 від 13.03.2003 Водоканал здійснює скид у водний об'єкт р.Молочну очищених стічних вод з умістом забруднюючих речовин у відповідності до лімітів, що встановлюються органами Мінекоресурсів України, та сплачує збір за забруднення навколишнього природного середовища згідно з Інструкцією Мінекоресурсів та ДПА.

Таким чином, підприємства скидують стічні води в систему комунальної каналізації м.Мелітополя та сплачують за послуги водовідведення відповідно до договорів з Водоканалами. Договори укладаються на підставі місцевих Правил, загальнодержавних Правил та Інструкції. Підприємства повинні повністю покрити всі витрати Водоканалу, пов'язані з транс портуванням і очищенням стічних вод та справлянням збору за забруднення навколиш нього природного середовища, а також при недотриманні вимог договору та місцевих Пра вил відшкодувати збитки, заподіяні через порушення режиму скиду і допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, які скидаються Підприємствами.

Відповідно до пп.7.3.1 п.7.3 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

- або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а в разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбу ткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівко вих коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку;

- або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення докумен та, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.

Враховуючи особливості отримання доходу з надання послуг з прийняття стічних вод у комунальну систему м.Мелітополя, де доказом надання таких послуг є акт виконаних робіт з відображенням кількісних та якісних показників стічних вод, що впливає на обсяг виконання робіт, суд вірно визначився, що за відсутності таких актів порушення з боку позивача вимог пп. 7.3.1 п. 7.3 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" податковим органом не доведено.

З урахуванням вищезазначеного, слід визначити, що апеляційна скарга не спростовує висновки суду першої інстанції. Суд об'єктивно, повно і всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, зроблені судом першої інстанції висновки відповідають фактичним обставинам справи та підтверджуються зібраними по справі доказами. Апеляційна скарга задоволенню не підлягає. Судове рішення слід залишити без змін.

Керуючись ст.ст.195,196,198,200,205,206 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

ухвалив:

Апеляційну скаргу Мелітопольської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області на постанову господарського суду Запорізької області від 17.12.2007р. у справі №24/282/07-АП-5/295/07-АП залишити без задоволення.

Постанову господарського суду Запорізької області від 17.12.2007р. у справі №24/282/07-АП-5/295/07-АП залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили відповідно до ст.254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.212 КАС України.

Головуючий: О.А. Проценко

Суддя: Д.В. Чепурнов

Суддя: В.В. Мельник