ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2013 р. Справа № 804/14451/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І. розглянувши у письмовому проваджені в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Криворізького міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Криворізького міського центру зайнятості до ОСОБА_1, в якому позивач просить стягнути з гр. ОСОБА_1 на користь Криворізького міського центу зайнятості (р/р 37173001002770 в УДКУ Дніпропетровської області, ОКПО 21908407, МФО 805012) кошти у сумі 7447(сім тисяч чотириста сорок сім) гривень 19 копійок.
В обґрунтування позову, зазначено, що відповідач з 06.05.2008 року перебував на обліку в Криворізькому міському центрі зайнятості, наказом від 13.05.2008 року відповідачу надано статус безробітного та призначена допомога по безробіттю. Проте, на період виплат по безробіттю, відповідач зареєстрований як фізична особа - підприємець з 01.09.2003 року виконавчим комітетом Криворізької міської ради.
Відповідач надав заперечення, в якому зазначив, що виходячи з норм Господарського кодексу України відповідач не мав жодної зі встановлених законодавцем ознак , що дає підстави стверджувати про відсутність факту провадження господарської діяльності, а тому відповідач не входить до категорії зайнятого населення , а саме громадян , які самостійно забезпечують себе роботою.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, 29.11.2013 року до суду надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, на позовних вимогах наполягав.
Відповідач в судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином, відповідно до вимог ст.33 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, проаналізувавши чинне законодавство, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 18.08.2010 року ОСОБА_1 зареєстрованний як фізична особа - підприємець Виконавчим комітетом Криворізької міської ради Дніпропетровської області та не ліквідований, що підтверджується й свідоцтвом про реєстрацію фізичної особи - підприємця серії НОМЕР_1 .
17.08.2013 року Криворізьким міським центром зайнятості було проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, внаслідок чого складено акт № 214, яким встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа - підприємець . Під час надання статусу безробітного не повідомив службу зайнятості про реєстрацію підприємницької діяльності, що вплинуло на надання статусу безробітного та виплати матеріального забезпечення.
17.08.2010 року позивачем був прийнятий наказ №135 про відшкодування коштів на користь Фонду загальнообов'язкового соціального страхування на випадок безробіття, за яким вжити заходів по поверненню коштів, виплачених ОСОБА_1 як допомога по безробіттю в сумі 7447,19 грн. Кошти підлягають поверненню у зв'язку з виявленням відомостей по факту приховування особою реєстрації як фізичної особи-підприємця на момент реєстрації та в період перебування на обліку в центрі зайнятості, які впливають на надання особі статусу безробітного та виплати матеріального забезпечення по безробіттю.
Згідно розрахунків Криворізького міського центру зайнятості , за період з 13.05.2008 року по 25.08.2009 року ОСОБА_1 було нараховано та виплачено допомогу по безробіттю у розмірі 7447,19 грн.
Криворізьким міським центром зайнятості було направлено листи № 3953 та 5849 від 19.08.2010 року та 15.12.2010 року відповідно відповідачу про добровільне повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 7447,19 грн.
Неповернення коштів відповідачем у добровільному порядку стало причиною звернення позивача до суду для їх стягнення у судовому порядку.
Правовідносини, що виникли між сторонами врегульовані нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000р. N 1533-III, Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012р. N 5067-VI, Закону України «Про державну реєстрацію юридичних і фізичних осіб - підприємців» від 15.05.2003 року № 755-IV.
Відповідно до п.2, 3 «б» ст.1 Закону України «Про зайнятість населення», безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи. До зайнятого населення належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві.
Згідно статті 2 Закону України «Про зайнятість населення»,безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або передбачених законодавством доходів і зареєстровані в державній службі зайнятості, як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Право на допомогу по безробіттю мають незайняті громадяни, визнані в установленому порядку безробітними.
Згідно до ст.21 Закону України «Про зайнятість населення», діяльність центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, спрямовується і координується Міністром - керівником центрального органу виконавчої влади у сфері соціальної політики. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи. Територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах є юридичними особами публічного права.
Відповідно до п.11 ст.22 Закону України «Про зайнятість населення», основними завданнями центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальних органів є здійснення контролю за використанням роботодавцями та безробітними коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», застраховані особи зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно зі ч.4,5 ст. 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом та Законом України "Про зайнятість населення", адміністративних штрафів, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.
Відповідно ст. 39 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 06.05.2008 року був зареєстрований в Криворізькому міському центрі зайнятості та отримав статус безробітного. За період з 06.05.2008 року по 26.08.2009 року ОСОБА_1 було нараховано та виплачено допомогу по безробіттю у розмірі 7447,19 грн.
Однак, як встановлено в ході судового розгляду, ОСОБА_1 також зареєстрований як фізична особа - підприємець, що виключає можливість отримання статусу безробітного та отримання допомоги по безробіттю.
Таким чином, суд дійшов висновку, що адміністративний позов Криворізького міського центру зайнятості обґрунтований, підтверджений належними доказами та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Криворізького міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів - задовольнити повністю.
Стягнути з гр. ОСОБА_1 на користь Криворізького міського центу зайнятості (р/р 37173001002770 в УДКУ Дніпропетровської області, ОКПО 21908407, МФО 805012) кошти у сумі 7447(сім тисяч чотириста сорок сім) гривень 19 копійок.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.І. Озерянська