Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 листопада 2013 року Справа № 805/15943/13-а
приміщення суду за адресою: м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Єнакієвської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у загальній сумі 59 889,00 грн. (у тому числі: штрафна санкція за порушення законодавства про РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг - в сумі 27 991,00 грн.; фінансові санкції у вигляді штрафу за роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензії - в сумі 31 898,00 грн.), -
В С Т А Н О В И В:
Єнакієвська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області (надалі - Єнакієвська ОДПІ, позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі - ФОП ОСОБА_1, відповідач) про стягнення заборгованості у загальній сумі 59 889,00 грн. (у тому числі: штрафна санкція за порушення законодавства про РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг - в сумі 27 991,00 грн.; фінансові санкції у вигляді штрафу за роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензії - в сумі 31 898,00 грн.).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач не сплатив до бюджету суми штрафних санкцій у загальній сумі 59 889,00 грн., яка застосовані позивачем до відповідача за порушення вимог Закону України від 06.07.1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Приймаючи до уваги факт несплати відповідачем наведеної суми, позивач просить стягнути наведену суму у судовому порядку.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ОСОБА_1 зареєстрованй як фізична особа-підприємець 09.10.2008 року за № 2 257 000 0000 001786, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1. Основним видом економічної діяльності є: "56.10 Діяльність ресторанів. Надання послуг мобільного харчування".
Згідно договору від 09.08.2013 року ФОП ОСОБА_1 Орендує у фізичній особі ОСОБА_2 нерухоме майно (магазин, кафе) площею 200 кв.м., розміщене за адресою АДРЕСА_2 строком на три роки - з 09.0.2013 року по 08.08.2016 року.
З матеріалів справи судом встановлено, що 02 вересня 2013 року на підставі наказу від 30.08.2013 року № 160, направлень від 30.08.2013 року №№ 70, 71, 72, 73 Головним управлінням Міндоходів у Донецькій області проведено перевірку за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій за адресою місця розташування магазину "ІНФОРМАЦІЯ_1» (літня площадка), який належить ФОП ОСОБА_1: АДРЕСА_2, про що складений Акт від 03.09.2013 року за № 0038/05/99/22/271221690 (далі за текстом - Акт перевірки).
За результатами Акту перевірки встановлено порушення пунктів 1, 12 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: не проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи на суму 156,00 грн.; реалізація товарів, які не обліковані у встановленому порядку на загальну суму 13995,00 грн. ; встановлено порушення ч. 11 ст. 15 Закону України від 19.12.1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» в частині: реалізації 1 пачки сигарет «Парламент Сильвер» за ціною 18-00 грн. без придбання відповідної ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами; встановлено порушення постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» в частині реалізації 1 пляшки горілки «Столичная» 0,5 л. 40% за ціною 28,00 грн., 1 пляшки горілки «Рублевка» 0,5 л. 40% за ціною 30,00 грн. замість установленої ціни у розмірі 30,10 грн. Отже відповідачем здійснюється роздрібна торгівля алкогольними напоями за ціною нижчою від встановленої мінімальної роздрібної ціни на алкогольні напої; встановлено порушення статті 267 Податкового кодексу України - торгівля у пункті продажу в магазині та літньої площадки товарів в частині реалізації та тютюнових виробів без придбання відповідного торгового патенту.
Реалізація тютюнових виробів та алкогольних напоїв здійснена продавцем ОСОБА_3, яка працює у ФОП ОСОБА_1 за трудовим договором від 12.08.2013 року.
Згідно з п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті, а в разі використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання: вчинене вперше - 1 гривня; вчинене вдруге - 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг); за кожне наступне вчинене порушення - у п'ятикратному розмірі вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг).
До відповідача застосовано штраф у розмірі 1,00 грн.
Відповідно до стаття 20 цього Закону до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова
санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. До відповідача застосовано штраф у розмірі - 27990,00 грн. (13995,00 грн. х 2).
Згідно з абзацом 5 частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.
Абзацом 13 частини другої статті 17 зазначеного Закону передбачено, що до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 5000 гривень.
До відповідача застосовано: за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару - 24118,00 грн. (12059,00 х 200%); за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності ліцензії - 200 відсотків вартості отриманої партії товару - 2780,00 грн. (1390,00 грн. х 200%); за роздрібну торгівлю алкогольними напоями, горілкою за цінами нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 5000,00 грн. - 5000,00 грн. (2547,71 грн. х 100%).
На підставі акту перевірки позивачем прийняті:
- податкове повідомлення-рішення від 12.09.2013 року № 0000042202, яким відповідачу про нарахування відповідачу штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 27 991,00 грн. згідно з п. 1 ст. 17, ст. 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»;
- рішення про застосування фінансових санкцій від 12.09.2012 року № 0000062202 на суму 31 898,00 грн. згідно з абз. 5, 13 частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
В матеріалах справи відсутні докази оскарження відповідачем наведених вище податкового повідомлення-рішення та Рішення про застосування фінансових санкцій у адміністративному або судовому порядку, таким чином наведені фінансові санкції є узгодженими. Однак, станом на день розгляду даної адміністративної справи фінансові санкції відповідачем в бюджет не сплачені.
При цьому, відповідач фінансові санкції у розмірі 59 889,00 грн. (2 991,00 грн. + 31 898,00 грн.) визнав у повному обсязі, про що надав до суду відповідну заяву (вхід. Від 27.11.2013 року № 38678/13).
Таким чином, податковий борг ФОП ОСОБА_1 на день розгляду даної адміністративної справи становить 59 889,00 грн.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п. 110.1 ст. 110 ПКУ), зокрема: фінансову відповідальність (пп. 111.1.1 п. 111.1 ст. 111 ПКУ).
Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з Податковим кодексом України та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені (п. 111.2 ст. 111 ПКУ).
Відповідно до п. 113.3 ст. 113 Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання ( пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
З огляду на наведене, оскільки застосовані до відповідача фінансові санкції (штраф) не сплачено в установлені строки, таке зобов'язання є податковим боргом.
Приписами Податкового кодексу України встановлені обов'язки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач має податковий борг за несплату сум узгоджених штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 59 889,00 грн.
Наведені розрахунки відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем не спростовані.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно зі статтею 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.
Беручи до уваги те, що сума податкового боргу відповідачем у встановлені законодавством строки не сплачена, наявність вказаної заборгованості підтверджені матеріалами справи, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 162, 183-2 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Єнакієвської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у загальній сумі 59 889,00 грн. (у тому числі: штрафна санкція за порушення законодавства про РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг - в сумі 27 991,00 грн.; фінансові санкції у вигляді штрафу за роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензії - в сумі 31 898,00 грн.) - задовольнити повністю.
Стягнути з ф фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (Ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) фінансові санкції у вигляді штрафу в сумі 59 889,00 грн. (п'ятдесят дев'ять тисяч вісімсот вісімдесят дев'ять грн. 00 коп., у тому числі: по податковому повідомленню-рішенню від 12.09.2013 року № 0000042202 - в сумі 27 991,00 грн.; по рішенню про застосування фінансових санкцій від 12.09.2012 року № 0000062202 - в сумі 31 898,00 грн.) на користь місцевого бюджету м. Єнакієве на бюджетний рахунок № 33214801700043, Головне управління Державної казначейської служби в Донецькій області, код платежу 11010500, код ЄДРПОУ 37957734, МФО 834016.
Постанову виготовлено у нарадчій кімнаті 27 листопада 2013 року.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Чучко В.М.