ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №813/5527/13-а
20 листопада 2013 року Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Кузана Р.І.
з участю секретаря судового засідання Кончук Н.С.,
представника позивача Самбірської Н.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Стрию та Стрийському районі Львівської області до Відкритого акціонерного товариства будівельно-монтажна фірма «Стрийбуд» про стягнення заборгованості,
в с т а н о в и в:
Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області звернулося до суду з вищезазначеним адміністративним позовом. Просить стягнути з ВАТ «Будівельно-монтажна фірма «Стрийбуд» заборгованість в розмірі 43075, 04 грн., яка складається з недоїмки по страхових внесках в розмірі 25 782,18 грн., фінансової санкції в розмірі 14 504,69 грн. та пені в розмірі 2 788,17 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві. Просила позов задовольнити повністю.
Представник відповідача, частково позов визнав з підстав викладених у письмових запереченнях та доповнені до письмового заперечення. Зазначив, що ВАТ «Будівельно-монтажна фірма «Стрийбуд» виконано зобов'язання щодо сплати страхових внесків, на підтвердження чого відповідачем долучено платіжні доручення про сплату такого зобов'язання. Вважає свій обов'язок по сплаті страхових внесків виконаним, а за невиконання платіжних доручень платника щодо перерахування страхових внесків відповідальність повинна нести банківська установа. Враховуючи вищенаведене просив позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області задовольнити частково, в сумі 1 122,99 грн. нарахованих пені та штрафних санкцій за несвоєчасну сплату страхових внесків, в задоволенні решти позовних вимог просив відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне:
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003р., платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в ст. 14 цього Закону, зокрема, роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Відповідно до ч.6 ст. 20 Закону № 1058-ІV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг).
Відповідач - Відкрите акціонерне товариство "Будівельно - монтажна фірма "Стрийбуд" (далі ВАТ "Будівельно - монтажна фірма "Стрийбуд") є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058-ІV (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Управлінням Пенсійного фонду України м. Стрию та Стрийському районі Львівської області винесено рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду від 09.11.2010р. № 84 та від 28.12.2010р. №208.
Строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується (ч. 15 ст.106 Закону № 1058-ІV).
Згідно з наданими позивачем розрахунками, заборгованість по страхових внесках, фінансових санкціях та пені становить 43 075 грн. 04 коп., з яких недоїмка по страхових внесках - 25 782 грн. 18 коп., заборгованість по штрафних санкціях - 14 504 грн. 69 коп. та пеня -2 788 грн. 17 коп.
Згідно з пунктом 8.2. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ 19.12.2004 року №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. № 64/8663, органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки, якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків.
У відповідності до вищевказаних вимог Інструкції УПФ України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області надіслано вимогу № Ю-73 від 01.03.2011р. на загальну суму 46 506 грн. 71 коп., до якої включена сума заборгованості за вказаний період.
Відповідно до пунктів 3.1, 3.5 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження платежів зі збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів, затвердженою постановою Пенсійного фонду України від 19.01.2002р.№ 2-4 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 01.03.2002р. за № 212/6500, з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до Пенсійного фонду України на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки. У картках особових рахунків відображаються дані про платника, а також інформація про стан розрахунків з Пенсійним фондом України (суми нарахованого та сплаченого платежу, пені, штрафних санкцій, суми боргу або надміру сплачені) та інше. Згідно з пунктів 2.4, 5.1 Порядку облік надходжень платежів до органів Пенсійного фонду України в особових рахунках платників проводиться на підставі таких документів: одержані від установ банків виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів та їх паперові копії, копії квитанцій, одержані від установ банків або надіслані поштовим переказом.
З наявних в матеріалах справи та досліджених в судовому засіданні розрахунків заборгованості по страхових внесках, фінансових санкціях та пені ВАТ «БМФ «Стрийбуд», які сформовані на основі карток особових рахунків відповідача, судом встановлено, що станом на 01.01.2010р. у відповідача існувала недоїмка по страхових внесках на загальну суму 39469,27 грн. (в тому числі 37261,65 грн. - 33,2% та 2207,62 грн. - 2%). Як пояснив представник відповідача, вказана сума заборгованості виникла у зв'язку з невиконанням Львівською філією ВАТ «Банк «БІГ Енергія» платіжних доручень № 108, № 109 та № 102 про оплату ВАТ «БМФ «Стрийбуд» страхових внесків за листопад та грудень 2008 року. Вказана обставина не заперечується позивачем.
Сплачені протягом 2010 року відповідачем суми страхових внесків, зараховувались Пенсійним фондом України в м.Стрию та Стрийському районі, відповідно до вимог ч.5 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п.10.11 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, в порядку календарної черговості виникнення заборгованості по таких платежах. З врахуванням цього, залишок не сплачених платежів по страхових внесках відповідача за звітні періоди жовтень, листопад та грудень 2010 року становить 25782,18 грн.
Крім цього, у зв'язку з несвоєчасною сплатою страхових внесків у 2010 році, позивачем нараховано відповідачу фінансові санкції та пеня в сумі 17292,86 грн. (в тому числі 14504,69 грн. - фінансові санкції та 2788,17 грн. - пені).
Разом з цим, досліджуючи обґрунтованість заявлених до стягнення сум фінансових санкцій та пені, судом встановлено, що такі частково нараховані неправомірно. Так, відповідно до розрахунків заборгованості по фінансових санкціях та пені, суд дійшов висновку, що позивачем безпідставно нараховані фінансові санкції та пеня по факту оплати відповідачем страхових внесків за листопад та грудень 2010 року, які по термінах сплачені своєчасно. У зв'язку з цим, суд дійшов до переконання, що позовні вимоги в частині стягнення фінансових санкцій та пені в сумі 3431,67 грн. задоволенню не підлягають.
Надаючи оцінку доводам відповідача, щодо безпідставності позовних вимог у зв'язку з належним виконанням ним обов'язку по сплаті страхових внесків, шляхом ініціювання платежу та подання до установи банку платіжних доручень про перерахування таких на рахунок позивача, суд зазначає наступне.
Нормами Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" визначені загальні засади функціонування платіжних систем в Україні, поняття та загальний порядок проведення переказу коштів в межах України, а також відповідальність суб'єктів переказу.
За приписами п. 1.24 ст. 1 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", переказ коштів - рух певної суми коштів з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому у готівковій формі. Ініціатор та отримувач можуть бути однією і тією ж особою.
Відповідно до п.1.23 ст.1 вказаного Закону, отримувач - це особа, на рахунок якої зараховується сума переказу або яка отримує суму переказу у готівковій формі.
Як визначено п. 30.1 ст. 30 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", переказ вважається завершеним з моменту його зарахування на рахунок отримувача або видачі йому суми у готівковій формі. Згідно з п.1.41 ст.1 цього Закону, сума переказу - кошти, відповідна сума яких внаслідок переказу має бути зарахована на рахунок отримувача або видана йому у готівковій формі.
Пунктом 8.1 ст. 8 вказаного Закону встановлено, що банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження. У разі надходження розрахункового документа клієнта до обслуговуючого банку після закінчення операційного часу банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в цьому розрахунковому документі, не пізніше наступного робочого дня.
Відповідач, в обґрунтування своїх доводів, покликається на норми п.22.4 ст. 22 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" (в редакції, яка діяла на момент спірних правовідносин), згідно з яким, при використанні розрахункового документа ініціювання переказу вважається завершеним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання. Банки мають забезпечувати фіксування дати прийняття розрахункового документа на виконання.
Разом з цим, за положеннями п. 23.1 ст. 23 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», платіжне доручення може бути відкликане ініціатором переказу в будь-який час до списання суми коштів з його рахунка шляхом подання до банку, що обслуговує цього ініціатора, документа на відкликання. Платіжна вимога на примусове списання коштів може бути відкликана стягувачем у будь-який час до списання коштів з рахунка платника шляхом подання до банку, що обслуговує цього стягувача, документа на відкликання.
Відповідно до п. 32.6 ст. 32 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» банк ініціатора зобов'язаний на вимогу ініціатора письмово повідомити про стан виконання його доручення, що міститься у відповідному документі на переказ.
У разі порушення банком, що обслуговує платника, встановлених цим Законом строків виконання доручення клієнта на переказ цей банк зобов'язаний сплатити платнику пеню у розмірі 0,1 відсотка суми простроченого платежу за кожний день прострочення, що не може перевищувати 10 відсотків суми переказу, якщо інший розмір пені не обумовлений договором між ними. Платник має право на відшкодування банком, що обслуговує отримувача, шкоди, заподіяної йому внаслідок порушення цим банком строків завершення переказу, встановлених пунктом 30.2 статті 30 цього Закону (п.32.2 ст. 32 Закону).
На вимогу суду відповідачем не надано доказів фактичного списання коштів з рахунку ВАТ «БМФ «Стрийбуд» згідно з платіжними дорученнями № 102, №108 та № 109, що перешкоджало б відповідачу відкликати ініційовані ним платежі та покладало б відповідальність за невиконання таких на установу банку. Долучений до матеріалів справи лист ЛФ ВАТ Банк «БІГ Енергія» № 29 від 24.12.2008р. не є належним доказом фактичного списання коштів з рахунку відповідача на кореспондентський рахунок банку, оскільки підтверджує лише наявність станом на 12.12.2008р. достатнього залишку коштів на рахунку відповідача для проведення платежу згідно з платіжним дорученням № 102 від 12.12.2008р.
За таких обставин, суд не може погодитись з доводами відповідача щодо належного виконання ним обов'язку по сплаті страхових внесків та відсутністю підстав для задоволення позовних вимог.
Таким чином, матеріалами справи підтверджується наявність боргу ВАТ "Будівельно - монтажна фірма "Стрийбуд перед Управлінням Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області Львова в розмірі 39 643 грн. 37 коп.
Докази погашення боргу відповідачем суду не представлені.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 7-14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
адміністративний позов задовольнити частково.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства будівельно-монтажна фірма «Стрийбуд» (місцезнаходження: вул. Січових Стрільців, 8б, м.Стрий, Львівська область, 82400, ЄДРПОУ 01272077) на користь Управління Пенсійного фонду України в м.Стрию та Стрийському районі Львівської області 39643 (тридцять дев'ять тисяч шістсот сорок три) грн. 37 коп. (в тому числі: 25782,18грн. - недоїмки по страхових внесках, 12071,32 грн. - фінансової санкції та 1789,87 грн. - пені) заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кузан Р.І.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 25 листопада 2013 року.