Рішення № 35697643, 02.12.2013, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
02.12.2013
Номер справи
927/1245/13
Номер документу
35697643
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

Господарський суд Чернігівської області

________________

14000 м. Чернігів, проспект Миру 20 Тел. 698-166, факс 7-44-62

Іменем України

Р І Ш Е Н Н Я

27 листопада 2013р. справа № 927/1245/13

За позовом: Державної екологічної інспекції в Чернігівській області,

вул. Малясова, 12, м. Чернігів, 14017,

до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю „Шляхо-будівельне управління №14",

вул. Любецька, 35, м. Чернігів, 14021,

про стягнення 1500,26 грн. збитків.

Суддя Блохіна Ж.В.

Представники сторін:

від позивача: Михайлов І.А. - державний інспектор, довіреність №09-08/32000 від 14.10.2013 року, Ткаченко А.О. - головний спеціаліст-юрисконсульт, довіреність №09-08/403 від 26.02.2013 року,

від відповідача: Бучак Н.М., довіреність№593 від 14.10.2013 року.

Рішення прийнято 27.11.2013 року після оголошених 15.10.2013р., 29.10.2013р. та 20.11.2013р. перерв в судовому засіданні на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

В судовому засіданні 27.11.2013р. проголошено вступну та резолютивну частини рішення на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

С У Т Ь С П О Р У:

Заступником прокурора міста Чернігова в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Чернігівській області подано позов до товариства з обмеженою відповідальністю „Шляхо-будівельне управління №14" про стягнення 1500,26 грн. збитків, заподіяних державі порушенням природоохоронного законодавства в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу.

В судовому засіданні 27.11.2013 року заступником прокурора міста Чернігова подана заява про відмову від позову, яка приймається судом, оскільки ці дії не суперечать законодавству та не порушують чиї-небудь права і охоронювані законом інтереси.

В судовому засіданні 27.11.2013 року представником позивача подана заява про залишення позову без розгляду на підставі ст. 81 ГПК України у зв'язку з неможливістю надати докази, необхідні для вирішення справи.

Суд відмовляє позивачу в задоволенні його заяви, оскільки ст. 81 ГПК України містить вичерпний перелік підстав, коли господарський суд залишає позов без розгляду, серед яких є і така підстава як: позивач без поважних причин не подав витребувані судом матеріали, необхідні для вирішення спору; проте, розглядаючи даний спір, суд не вимагав від позивача певних матеріалів, доказів.

За таких обставин суд вирішує спір по суті позовних вимог, які ґрунтуються на тому, що відповідач в порушення вимог ст. 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря" в період з 01.02.2011р. по 17.10.2011р. здійснював викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди, що призвело до заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу в сумі 1500,26 грн.

Представник відповідача заперечує проти позовних вимог і просить у позові відмовити, посилаючись на невідповідність розрахунку розміру збитків вимогам Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 639 від 10.12.2008 року.

Розглянувши подані матеріали, вислухавши представників сторін, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи по суті, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається зі статуту, товариство з обмеженою відповідальністю „Шляхо-будівельне управління №14" створено шляхом перетворення закритого акціонерного товариства „Шляхо-будівельне управління №14" і є повним правонаступником майна, усіх майнових і немайнових прав та обов'язків стосовно всіх кредиторів та боржників. Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи проведено 25.01.2013 року.

Між ЗАТ „ШБУ № 14" (Орендодавцем) та ТОВ „Масани" (Орендарем) 03.09.2007 р. укладено договір № 158-7 оренди майна, а саме цілісного майнового комплексу - побудованого ринку, розташованого за адресою: м. Чернігів, вул. Красносільського, 59 (а.с. 66).

Як вбачається із матеріалів справи, до складу якого входить теплопункт.

Державною екологічною інспекцією в Чернігівські області було проведено перевірку ТОВ „Масани", за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 18-26 серпня 2011р. № 254/07 (а.с. 8).

Перевіркою було встановлено, що для опалення приміщень ринку побудовано теплопункт, в якому встановлено стаціонарні джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря -два котли на газу марки SIME потужністю по 100 кВт кожний. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря вищезазначеними стаціонарними джерелами здійснюються без дозволу на викиди, що є порушенням ст. 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря".

31.08.2011 р. головним державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області було прийнято рішення № 19 про тимчасову заборону (зупинення) експлуатації двох котлів на природному газу марки SIME товариства з обмеженою відповідальністю „Масани" по вул. Красносільського, 59 в м. Чернігові.

В цьому рішенні, зокрема, зобов'язано голову правління ЗАТ „Шляхо-будівельне управляння № 14" Харчук О.Р.: розробити та подати необхідну документацію до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел; отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Дозвіл № 7410136600-331 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами з терміном дії 10 років, з 17.10.2011р. до 17.10.2021р., видано ЗАТ „ШБУ № 14" 17.10.2011 р.

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 12.06.2013 року зареєстровано право власності на об'єкти нерухомості по вул. Красносільського, 59 в м. Чернігові за товариством з обмеженою відповідальністю „Ринок Масани".

На підставі направлення на проведення планової перевірки №703 від 25.06.2013р. старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Верьовкою А.Я., державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Михайловим І.А., у присутності директора ТОВ „ШБУ-14" Харчука О.Р., інженера-лаборанта ТОВ „ШБУ-14" Маюренко Г.М. проведена планова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства товариства з обмеженою відповідальністю „Шляхо-будівельне управління№14", за результатами якої складено акт №270/05 від 09.07.2013 року.

В ході перевірки встановлено наступне.

Остання позапланова перевірка була в період з 01.02.2011р. по 01.02.2011р. (акт перевірки від 01.02.2011р. №27/07. Товариство з обмеженою відповідальністю „Шляхо-будівельне управління №14" було створено шляхом перетворення Закритого акціонерного товариства „Шляхо-будівельне управління №14" і є повним правонаступником майна, усіх майнових і не майнових прав та обов'язків, стосовно всіх кредиторів та боржників.

При проведенні позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ЗАТ „Шляхо-будівельне управління №14" 31.01-01.02.2011 року (акт №27/07) встановлено, що на балансі підприємства знаходиться в тому числі ринок по вул. Красносільського в м. Чернігові. На той час ринок - як цілісний майновий комплекс ЗАТ „ШБУ-14" був переданий в оренду ТОВ „Масани" згідно договору оренди майна №158-07 від 03.09.2007 року. У теплопункті ринку встановлено два котли на газу марки SIME потужністю по 100 кВт кожний. В період з 01.02.2011 року по 17.10.2011 року на ринку по вул. Красносільського, 59 в м. Чернігові здійснювались викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від працюючих стаціонарних джерел викиду (двох котлів марки SIME) без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади, чим порушено ст. 10 Закону України „Про охорону атмосферного повітря".

Старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Верьовкою А.Я., державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Михайловим І.А., видано припис №270/05 від 09.07.2013р. ТОВ „Шляхо-будівельне управління №14" про усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, проведеної 08-09 липня 2013 року, який прийнятий до виконання директором товариства.

Також державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Михайловим І.А. складено протокол про адміністративне правопорушення від 09.07.2013 року та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 10.07.2013 року №388/05 відносно головного інженера ТОВ „ШБУ №14" Яловця В.Г.

Старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Верьовкою А.Я., державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Михайловим І.А. на підставі:

- „Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря", - затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. N639, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21 січня 2009 р. за N48/16064;

- Збірнику показників емісії (питомих викидів) забруднюючих речовин в атмосферне повітря різними виробництвами, виданого Українським науковим центром технічної екології, Донецьк - 2004р.;

- акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ „ШБУ№14" від 08-09.07.2013р. №270/05;

- акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ „ШБУ№14" від 31.01-01.02.2011р. №27/07;

- довідки №40/890 від 22.07.2013 року публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Чернігівгаз" щодо газоспоживання підприємством ТОВ „Масани" за період з 01.02.2011р. по 17.10.2011р.;

- звіту з інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел котельного устаткування ЗАТ „Шляхо-будівельне управління №14" по вул. Красносільського, 59 в м. Чернігові, розроблений ПП „НВФ „Сотис" 03.10.2011р.

Згідно розрахунку загальна сума збитків становить 1500,26 грн.

Позивачем на адресу відповідача направлялась претензія №09-03/2416 від 06.08.2013р. з вимогою відшкодувати збитки, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу за період з 01.02.2011 року по 17.10.2011 року. Додатком до претензії є вищевказаний розрахунок суми збитків.

На день розгляду справи в суді сума збитків відповідачем не відшкодована.

Відповідно до ст. 2 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" №1264 від 25.06.1991р. (далі - ЗУ №1264) відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються цим Законом, а також розроблюваними відповідно до нього земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.

Державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси які залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний час (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси (стаття 5 ЗУ №1264).

Закон України „Про охорону атмосферного повітря" від 16 жовтня 1992 року N 2707-XII спрямований на збереження та відновлення природного стану атмосферного повітря, створення сприятливих умов для життєдіяльності, забезпечення екологічної безпеки та запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище. Цей Закон визначає правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря.

Стаття 10 цього Закону визначає обов'язки підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності щодо охорони атмосферного повітря.

Відповідно до частини 5 статті 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря" №1264 від 25.06.91р. ( далі - ЗУ №1264) викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Статтями 33 та 34 ЗУ №1264 унормовано, що особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону, несуть відповідальність згідно з законом. Шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Стаття 41 ЗУ №1264 встановлює економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, зокрема, передбачає відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Згідно ч. 4 ст. 68 ЗУ №1264 підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Особливості застосування цивільної відповідальності визначені у ст. 69 цього Закону, згідно з якою шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Порядок розрахунку розмірів компенсації збитків через наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлений „Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 N 639, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21 січня 2009 р. за N 48/16064 (далі - Методика).

Відповідно до п.1.2. Методики ця Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних або фізичних осіб).

Вказана Методика поширюється на державних інспекторів України з охорони навколишнього природного середовища та державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій (далі - державні інспектори) при розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що виявлені за результатами державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання вимог природоохоронного законодавства (п.1.4. Методики).

Згідно з п.п. 2.1.1 п. 2.1 цієї Методики наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря це, зокрема, - викиди забруднюючих речовин, які перевищують затверджені граничнодопустимі викиди, установлені дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами при проведенні перевірки суб'єктів господарювання інструментально-лабораторними методами контролю та розрахунковими методами (п. 2.2.Методики).

При визначенні наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря інструментально-лабораторними методами контролю використовуються результати інструментально-лабораторних вимірювань лабораторій, які атестовані на право проведення відповідних інструментально-лабораторних вимірювань. Дані таких вимірювань мають бути зафіксовані в журналах первинної облікової документації, у робочих журналах лабораторій або у звітах про інструментально-лабораторні вимірювання ( п. 2.3 Методики).

Розрахункові методи визначення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та об'ємної витрати газопилового потоку застосовуються у випадках, зокрема:

викиду забруднюючих речовин від джерел викидів, які здійснюються без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (п.2.7.1);

об'ємної витрати газопилового потоку (димових газів) від паливовикористовувального обладнання за відсутності технічних можливостей для інструментально-лабораторного вимірювання (конструктивні особливості газоходів) (п.2.7.5).

Як вбачається з матеріалів справи, розрахунок розміру збитків, заподіяних державі, здійснено за формулою 12 Методики: З = mi х 1,1 х П х Аі х КТ х Кзі.

Одним з необхідних показників для розрахунку розміру збитків (З) є показник mi -маси наднормативного викиду і-тої забруднюючої речовини в атмосферне повітря, формули для розрахунку якої наведені в розділі 3 Методики.

Відповідно до п.3.3. Методики розрахунок маси наднормативного викиду газоподібної забруднюючої речовини в атмосферне повітря від паливовикористовувального обладнання (у продуктах горіння) здійснюється за формулою 5:

mі = 3,6 х 10-6 х ((ро)` Bі - (ро)` Внорм) х qv х Т , (5)

де: mі - маса наднормативного викиду i-тої забруднюючої речовини в атмосферне повітря від паливовикористовувального обладнання, т;

(ро)` Bі - середнє значення масової концентрації i-тої забруднюючої речовини, приведене до регламентованого вмісту кисню, мг/куб.м;

(ро)` Внорм - значення затвердженого нормативу викиду i-тої забруднюючої речовини, приведене до регламентованого вмісту кисню, наведеного в дозволі на викид, мг/куб.м;

qv - значення об'ємної витрати газопилового потоку від джерела викиду i-тої забруднюючої речовини, приведене до нормальних умов, куб.м/с;

Т - час роботи джерела викиду i-тої забруднюючої речовини в режимі наднормативного викиду, год.

Згідно п.3.3.2. Методики у разі конструктивних особливостей газоходів, що унеможливлюють інструментальне вимірювання необхідних параметрів для визначення об'ємної витрати газопилового потоку (димових газів) від паливовикористовувального обладнання, її значення розраховується на основі обсягів витраченого палива, наданих суб'єктами господарювання.

У цьому разі розрахунок значення об'ємної витрати газопилового потоку (димових газів) здійснюється за формулою 7:

qv = B х [ Vго + Vво х ((альфа) - 1)] / 3600 , (7)

де qv - значення об'ємної витрати газопилового потоку (димових газів) від джерела викиду або утворення i-тої забруднюючої речовини, приведене до нормальних умов, куб.м/с;

В - витрата палива, куб.м/год, кг/год;

Vго - теоретичний об'єм продуктів горіння (димових газів), куб.м/куб.м;

Vво - теоретичний об'єм повітря, необхідного для спалювання в 1 куб.м або 1 кг палива при (альфа) = 1, куб.м/куб.м або куб.м/кг;

(альфа) - коефіцієнт надлишку повітря.

Проте, вище перераховані формули при здійснені розрахунку позивач не застосував.

Пунктом 3.6. Методики встановлено, що розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснюється за параметрами джерела викиду (джерела утворення), зафіксованими у відповідній документації суб'єкта господарювання (матеріали інвентаризації стаціонарних джерел викидів, технологічні регламенти виробництва, режимні карти роботи паливовикористовувального обладнання, питомі викиди (показники емісії), дані державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою N 2-ТП (повітря)), або згідно з методиками для розрахунків маси викидів забруднюючих речовин за час роботи джерела без дозволу на викиди.

Разом з цим, пунктом 3.7. Методики передбачено, що за відсутності у відповідній документації суб'єкта господарювання інформації щодо параметрів джерел викидів та/або джерел утворення забруднюючої речовини розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду (утворення), який здійснюється без дозволу на викиди, визначається за результатами інструментально-лабораторних вимірювань за формулою (10): mi = 3,6 х 10-6 х ?Bi х qv х T.

При цьому, згідно п.3.11. Методики, час роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначається з моменту виявлення порушення до моменту його усунення, з урахуванням фактично відпрацьованого часу, тобто положення п.3.11 можуть застосовуватись при застосуванні інструментально-лабораторних методів контролю, які передбачають врахування результатів вимірювань масової концентрації забруднюючих речовин з урахуванням певного проміжку часу ( п.2.5 та 2.6 Методики), тоді як розрахункові методи таких вимог не містять (п.2.7).

Відповідно до п.4.1. Методики, розмір відшкодування збитків за наднормативний викид однієї тонни забруднюючої речовини в атмосферне повітря розраховується на основі розміру мінімальної заробітної плати, установленої на час виявлення порушення, помноженої на коефіцієнт 1,1, з урахуванням регулювальних коефіцієнтів (додатки 1, 2) і показника відносної небезпечності кожної забруднюючої речовини. Розмір збитків розраховується за формулою:

З = mі х 1,1П х Аі х Кт х Кзі (12)

де: З - розмір збитків, грн;

mі - маса i-тої забруднюючої речовини, що викинута в атмосферу наднормативно, т;

1,1П - розмір мінімальної заробітної плати (П) на момент виявлення порушення за одну тонну умовної забруднюючої речовини, помноженої на коефіцієнт (1,1), грн/т;

Аі - безрозмірний показник відносної небезпечності i-тої забруднюючої речовини;

Кт - коефіцієнт, що враховує територіальні соціально-екологічні особливості;

Кзі - коефіцієнт, що залежить від рівня забруднення атмосферного повітря населеного пункту i-тою забруднюючою речовиною.

Загальний розмір відшкодування збитків розраховується як сума розмірів збитків за наднормативний викид в атмосферне повітря кожної забруднюючої речовини.

Як вказано позивачем, розрахунок розмірів відшкодування збитків за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснено у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 №639 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 21.01.2009 за №48/16064.

Проте, з розрахунку вбачається, що визначення показника mі - маси i-тої забруднюючої речовини, викинутої в атмосферне повітря наднормативно, який застосовується у формулі 12 визначення розміру відшкодування збитків, позивачем здійснено за формулою:

Еj = ?Eji = 10 -6?kjiBi(Qri)I (2)

де Еj -валовий викид забруднювальної речовини під час спалювання і-того палива за проміжок часу. Зазначену формулу було взято позивачем зі Збірнику показників емісії (питомих викидів) забруднюючих речовин в атмосферне повітря різними виробництвами, розробленому ВАТ „Український науковий центр технічної екології" у 2004 році (надалі -Збірник).

Таким чином, судом встановлено, що позивачем здійснено розрахунок за формулою взятої із Збірника: Розділ 1 "Спалювання органічного палива" Збірника показників емісії (питомих викидів) забруднюючих речовин в атмосферне повітря різними виробництвами (Донецьк - 2004р.), а не за формулою, наведеною в Методиці.

Виходячи з вищевикладеного, суд доходить висновку про те, що розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря має бути здійснено відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 639 від 10.12.2008 року, а не на підставі Збірнику, з огляду на те, що останній не є нормативним документом.

Розділом 3 Збірника, зокрема абзацом другим, передбачено, що найвищий пріоритет має визначення валового викиду забруднюючої речовини шляхом постійних вимірювань з використанням приладів неперервного моніторингу вмісту забруднюючої речовини в димових газах і тільки при відсутності такої можливості валовий викид визначається на основі розрахунку показника емісії забруднюючої речовини.

Однак, як встановлено судом, позивачем було прийнято до уваги при визначенні валового викиду забруднюючої речовини інформація з довідки №40/890 від 22.07.2013 року публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Чернігівгаз" щодо газоспоживання підприємством ТОВ „Масани" за період з 01.02.2011р. по 17.10.2011р. та зі звіту з інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел котельного устаткування ЗАТ „Шляхо-будівельне управління №14" по вул. Красносільського, 59 в м. Чернігові, розроблений ПП „НВФ „Сотис" 03.10.2011р.

Отже, як зазначалось вище, відповідно до Законів України „Про охорону навколишнього природного середовища" та „Про охорону атмосферного повітря", наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 за №639 затверджено Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, яка встановлює єдині на території України правила визначення розмірів відшкодування і стягнення збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Позивач мав право здійснити розрахунок збитків, однак розрахунок маси наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря повинен бути здійснений відповідно до положень чинної Методики.

Відповідно до статті 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Правило про належність доказів є обов'язковим для суб'єктів доказування. Належність доказів є мірою, що визначає залучення до процесу в конкретній справі належних доказів.

Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд доходить висновку, що заявлені позивачем вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню у зв`язку з їх недоведеністю.

Керуючись ст. ст. 33, 34, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -

В И Р І Ш И В:

1. У позові відмовити повністю.

2. Стягнути з Державної екологічної інспекції у Чернігівській області (вул. Малясова, 12, м. Чернігів, ідентифікаційний код 38053846, р/р 35217001004131 в ГУДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592) до державного бюджету України (отримувач - УК у м. Чернігові /м.Чернігів/ 22030001, код ЄДРПОУ 38054398, рахунок - 31217206783002, банк - ГУДКСУ у Чернігівській області, код банку - 853592, код бюджетної класифікації 22030001, код господарського суду Чернігівської області - 03500068) 1 720,50 грн. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 02.12.2013р.

Суддя Ж.В. Блохіна