Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
25 листопада 2013 р. № 820/10030/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Лук'яненко М.О.,
за участю секретаря судового засідання Гайворонського В.С.,
сторін:
представника позивача - Матофій Л.Я.,
відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення суми, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості, звернувся до ОСОБА_2, в якому просить суд: стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 137-А, код ЄДРПОУ 36224721), незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 7483.81 (сім тисяч чотириста вісімдесят три гривні вісімдесят одна копійка) грн..
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що громадянка ОСОБА_2 06.11.2012 була зареєстрована в Харківському міському центрі зайнятості з відкриттям персональної картки НОМЕР_2. Згідно наказу від 13.11.2012 №НТ121113 Відповідачу наданий статус безробітної з призначенням допомоги по безробіттю.
Відповідно до п. 5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62, Харківським міським центром зайнятості проведена перевірка обґрунтованості виплат матеріального забезпечення ОСОБА_2, якою встановлено, що в період перебування на обліку в центрі зайнятості, Відповідач знаходилась в трудових відносинах з ПрАТ "Отіс", а отже відносилась до категорії зайнятого населення, в результаті чого комісією зроблено висновок про те, що кошти, виплачені службою зайнятості Відповідачеві у період з 13.11.2012 року по 19.03.2013 року у сумі 7483,81 грн. підлягають поверненню.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд ухвалити рішення, яким стягнути суму незаконної допомоги по безробіттю у розмірі 7483,81 грн..
Відповідач у судовому засіданні проти позову заперечувала, надала до суду письмові заперечення, позиція яких повністю збігається з викладеною у судовому засіданні, де зазначила, що дійсно між нею та ПрАТ "Отіс" було укладено договір підряду №9 від 08.08.2012 року. Відповідачем була виконана робота, згідно підписаних актів виконаних робіт, та отримана заробітна плата відповідно за серпень - 2610,00 грн., вересень - 3380,00 грн., жовтень - 2645,00 грн.. Однак, наприкінці жовтня 2012 року ОСОБА_2 повідомила ПрАТ "Отіс", що з 01.11.2012 року достроково розриває договір підряду. По даному факту заперечень з боку ПрАТ "Отіс" не було. Всі документи з отримання коштів за договором підряду Відповідачем були надані до Харківського міського центру зайнятості, які в подальшому були взяті до уваги при розрахунку та виплати матеріального забезпечення. Відтак, Відповідач не вбачає у своїх діях протиправності, договір в односторонньому порядку з боку ОСОБА_2 був розірваний, а отже, допомога отримана Відповідачем як допомогу по безробіттю в сумі 7483.81 грн. була отримана законно та поверненню не підлягає.
Вислухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Відповідно до п. 6 ст. 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №1533-ІІІ від 02.03.2000 року (в редакції Закону від 01.01.2013 року) функції виконавчої дирекції Фонду виконує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та його територіальні органи, що здійснюють свою діяльність відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" та цього Закону. Керівник центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, входить до складу правління Фонду.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 16 вищевказаного Закону передбачено, що кошти Фонду використовуються на виплату забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених статтею 7 цього Закону, фінансування заходів, передбачених статтею 7 1 цього Закону.
Харківський обласний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду.
Безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи (п. 2 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 року №5067-VI).
Відносини у сфері зайнятості населення регулюються Конституцією України, цим Законом, Кодексом законів про працю України, Господарським та Цивільним кодексами України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", іншими актами законодавства (ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 року №5067-VI).
Зі змісту п.18 ч. 2 ст. 22 Закону України №5067-VI випливає, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань щодо проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
Згідно до приписів п.2 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62, розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_2 13.11.2012 року подала до Харківського міського центру зайнятості, заяву з проханням надати їй статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, де вказала, що пенсію не отримує, не має права на пенсію за віком, не є найманим працівником, не укладала договір цивільно-правового характеру, не зареєстрована як фізична особа - підприємець, не є членом особистого селянського господарства (а.с. 5).
Згідно з наказом Позивача від 13.11.2012 року №НТ121113 ОСОБА_2 була зареєстрована як така, що шукає роботу з відкриттям персональної картки НОМЕР_2, їй було надано статус безробітного і призначено допомогу по безробіттю з 13.11.12 року по 19.03.2013 року відповідно до п.п.2, 4 ст. 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.п.2.7, 2.9 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" (а.с. 6).
Так, згідно з довідкою Харківського міського центру зайнятості ОСОБА_2 в період з 13.11.12 року по 19.03.2013 року отримала допомогу по безробіттю у розмірі 7483,81 грн. (а.с. 11).
Відповідно до вимог "Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року №60/62, розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття у разі, коли подані застрахованою особою документи дають їй право на одержання допомоги по безробіттю відповідно до частини першої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Рішення щодо проведення перевірки приймається керівником центру зайнятості. Харківським міським центром зайнятості було проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Як встановлено з матеріалів справи, Позивачем 26.07.2013 року було направлено запит до Святошинського районного центру зайнятості щодо безробітної ОСОБА_2.
Листом від 20.08.2013 року №06-27/4210 Святошинський районний центр зайнятості надіслав Позивачу акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення №235 від 20.08.2013 року, яким було встановлено, що ОСОБА_2 отримувала дохід у 4 кварталі 2012 року відповідно до умов цивільно - правового договору, укладеного між нею та ПрАТ "Отіс" (а.с. 12).
З матеріалім справи судом встановлено, що 08.08.2012 року ПрАТ "Отіс" та ОСОБА_2 уклали договір підряду №9, п. 1.3 якого передбачено, що Підрядник зобов'язується виконати роботи перелічені в п.1.1 в термін з 08.08.2012 року по 30.11.2012 року (а.с. 14--15).
Тобто, даний договір діє до 30.11.2012 року.
З пояснень наданих Відповідачем у судовому засіданні встановлено, що жодних письмових заяв про розірвання договору ОСОБА_2 на адресу ПрАТ "Отіс" направлено не було.
А отже, договір в односторонньому порядку не розривався, що спростовує твердження відповідача про розірвання договору наприкінці жовтня 2012 року.
Крім того, на запит суду, ПрАТ "Отіс" листом від 19.11.2013 року №203-юр повідомило, що договір підряду укладений між ОСОБА_2 та ПрАТ "Отіс" фактично розірваний не був (а.с. 62).
Суд зазначає, що в матеріалів справи також відсутні будь-яких зави від ПрАТ "Отіс" щодо розірвання договору підряду.
Таким чином, суд приходить до висновку, що юридично договір підряду від 08.08.2012 року розірваний не був. Та на момент звернення Відповідача до органів центру зайнятості він був чинний, а відтак ОСОБА_2 не мала законних підстав для отримання допомоги по безробіттю.
Пунктом 6 Порядку №60/62 від 13.02.2009 року передбачено, що у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку.
Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти (п. 7 Порядку №60/62).
Так, керуючись приписами п. 6, 7 "Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним", затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України то Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року №60/62 та на підставі акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 20.08.2013 року №235, Харківським міським центром зайнятості від 03.09.2013 року видано наказ №838 про повернення коштів виплачених ОСОБА_2 як матеріальне забезпечення на випадок безробіття за період з 13.11.2012 року по т19.03.2013 року у сумі 7483,81 грн. (а.с. 10). Вказаний наказ разом з листом-претензією №15441 від 03.09.2013 року про повернення коштів виплачених, як матеріальне забезпечення на випадок безробіття у сумі 7483,81 грн. (а.с. 7) було направлено Відповідачу.
Наказ про повернення незаконно отриманих коштів №838 від 03.09.2013 року був оскаржений ОСОБА_2 в адміністративному порядку до Харківського обласного центру зайнятості шляхом подання скарги від 24.09.2013 року.
Листом від 07.10.2013 року ХОЦЗ скаргу ОСОБА_2 було залишено без задоволення, а наказ без змін. У судовому порядку відповідач наказ про повернення незаконно отриманих коштів не оскаржувала, а тому, він є чинним.
Пунктом 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до абз.1 ч.3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Суд не погоджується із твердженнями відповідача щодо недійсності акту №235 від 20.08.2013 року, через застосування при його прийнятті ч. 5 ст. 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", яка на момент складання акту втратила чинність, оскільки, поряд із недіючою нормою закону була застосовано і і чинна норма Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним. Крім того, як вище встановлено судом, порушення з боку Відповідача дійсно мали місце, що в сукупності не може бути підставою для визнання акту №235 від 20.08.2013 року недійсним та відмови в задоволенні даного позову.
Враховуючи, що відповідач незаконно отримувала допомогу по безробіттю, оскільки в період отримання допомоги по безробіттю, знаходилась у трудових відносинах з ПрАТ "Отіс", суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог Позивача щодо стягнення в примусовому порядку з ОСОБА_2 незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 7483,81 грн., а отже позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові збір віднести за рахунок державного бюджету.
Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч. ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення суми - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 137-А, код ЄДРПОУ 36224721), незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 7483.81 (сім тисяч чотириста вісімдесят три гривні вісімдесят одна копійка) грн..
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 02 грудня 2013 року.
Суддя М.О. Лук`яненко