Постанова № 35675950, 26.11.2013, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2013
Номер справи
816/5804/13-а
Номер документу
35675950
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/5804/13-а

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сич С.С.,

за участю:

секретаря судового засідання - Лисак С.В.,

представника позивача - Пістряка М.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Фермерського господарства "Сади Полтавщини 2012" до Диканської районної державної адміністрації Полтавської області про визнання протиправним та скасування розпорядження, -

В С Т А Н О В И В:

01 жовтня 2013 року Фермерське господарство "Сади Полтавщини 2012" /надалі - позивач; ФГ "Сади Полтавщини 2012"/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Диканської районної державної адміністрації Полтавської області /надалі - відповідач; Диканська РДА/ , з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог від 26.11.2013 року, про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Диканської РДА № 60 від 25.03.2013 року в частині скасування розпорядження Диканської РДА № 420-з від 11.10.2012 року.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що розпорядженням голови Диканської РДА від 11.10.2012 року № 420-з "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою на території Великорудківської сільської ради" ФГ "Сади Полтавщини 2012" надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування на умовах оренди. Диканською РДА надіслано на адресу позивача лист 01.04.2013 року, у якому повідомлено про прийняття розпорядження голови Диканської РДА від 25.03.2013 року № 60 "Про скасування деяких розпоряджень голови райдержадміністрації", яким скасовано попереднє розпорядження голови Диканської РДА від 11.10.2012 року № 420-з. Позивач вважає розпорядження голови Диканської РДА від 25.03.2013 року № 60 незаконним, прийнятим всупереч чинного законодавства України, оскільки розпорядження голови державної адміністрації можуть бути скасовані тільки Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку. Звертає увагу суду, що відповідно до Рішення Конституційного Суду України №7-рп/2009 від 16.04.2009 року, зокрема пункту 5 мотивувальної частини, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог.

Відповідач явку свого уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином; надіслав до суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника Диканської РДА; письмових заперечень проти позову не надав.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ФГ "Сади Полтавщини 2012" звернулось до Диканської РДА з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, до якої було додано викопіювання земельної ділянки та клопотання від 27.09.2012 з проханням надати у користування на умовах оренди земельну ділянку загальною площею 20 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться за межами населеного пункту в с. Степанівка в адміністративних межах Великорудківської сільської ради Диканського району Полтавської області та надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки в користування на умовах оренди /а.с. 62-63/.

Розпорядженням голови Диканської РДА від 11.10.2012 № 420-з "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою на території Великорудківської сільської ради" ФГ "Сади Полтавщини 2012" надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування на умовах оренди орієнтовною площею 20 га (багаторічні насадження) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться за межами населених пунктів на території Великорудківської сільської ради Диканського району Полтавської області /а.с. 61/.

Листом Диканської РДА № 01-32/136 від 01.04.2013 року позивача повідомлено про те, що прокуратурою Диканського району в результаті перевірки діяльності райдержадмінстрації з питань дотримання Земельного кодексу України та іншого земельного законодавства при прийнятті рішень про відведення земель сільськогосподарського призначення, внесено подання про скасування розпорядження голови райдержадмінстрації від 11.10.2013 року №420-з "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою на території Великорудківської сільської ради", в зв'язку з порушенням відповідачем статей 127 та 134 Земельного кодексу України /а.с.9, 37-38/.

25.03.2013 року головою Диканської РДА на підставі статей 6, 16, 21 Закону України "Про місцеве самоврядування", подання прокурора Диканського району про скасування розпоряджень голови райдержадміністрації від 20.12.2012 № 542-з, від 11.10.2012 № 420-з, від 20.12.2012 № 541-з, з метою приведення у відповідність до чинного законодавства власних розпорядчих актів, прийнято розпорядження № 60 "Про скасування деяких розпоряджень голови райдержадміністрації", яким, у тому числі, скасовано розпорядження голови Диканської РДА від 11.10.2012 № 420-з /а.с. 59/.

Не погоджуючись з прийнятим розпорядженням голови Диканської РДА від 25.03.2013 року № 60 "Про скасування деяких розпоряджень голови райдержадміністрації" в частині скасування розпорядження Диканської РДА № 420-з від 11.10.2012 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 1, 5-7 статті 118 Конституції України, виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.

Голови місцевих державних адміністрацій при здійсненні своїх повноважень відповідальні перед Президентом України і Кабінетом Міністрів України, підзвітні та підконтрольні органам виконавчої влади вищого рівня.

Місцеві державні адміністрації підзвітні і підконтрольні радам у частині повноважень, делегованих їм відповідними районними чи обласними радами.

Місцеві державні адміністрації підзвітні і підконтрольні органам виконавчої влади вищого рівня.

Частиною 8 статті 118 Конституції України визначено, що рішення голів місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції та законам України, іншим актам законодавства України, можуть бути відповідно до закону скасовані Президентом України або головою місцевої державної адміністрації вищого рівня.

Відповідно до положень статті 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, щорічного послання Президента України до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.

Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Згідно з частиною 1 статті 8 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцеві державні адміністрації очолюють голови відповідних місцевих державних адміністрацій.

Статтею 33 вказаного Закону встановлено, що обласні державні адміністрації в межах своїх повноважень спрямовують діяльність районних державних адміністрацій та здійснюють контроль за їх діяльністю.

Голови районних державних адміністрацій регулярно інформують про свою діяльність голів обласних державних адміністрацій, щорічно та на вимогу звітують перед ними.

Голови обласних державних адміністрацій мають право скасовувати розпорядження голів районних державних адміністрацій, що суперечать Конституції України та законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України, Кабінету Міністрів України, голів обласних державних адміністрацій, а також міністерств, інших центральних органів виконавчої влади.

Згідно з частиною 1 статті 41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.

Частиною 3 статті 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" визначено, що розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.

Тобто, законодавством чітко обумовлено коло суб'єктів, яким надано повноваження скасовувати розпорядження голови державної адміністрації. Такими суб'єктами є Президент України, голова місцевої державної адміністрації вищого рівня або суд.

Разом з тим, суд зазначає, що Конституцією України та Законом України "Про місцеві державні адміністрації" не передбачене повноваження місцевої державної адміністрації скасовувати раніше прийняті розпорядження.

Аналізуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що місцевим органом виконавчої влади можуть бути скасовані виключно ненормативні правові акти підконтрольних та підзвітних йому органів виконавчої влади, тоді як можливість скасування актів індивідуальної дії місцевих державних адміністрацій самим цим органом чинним законодавством не передбачена.

Усупереч вимогам вказаних нормативних актів розпорядженням від 25.03.2013 року № 60 "Про скасування деяких розпоряджень голови райдержадміністрації" голова Диканської РДА, зокрема, скасував своє попереднє розпорядження № 420-3 від 11.10.2012 року "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою на території Великорудківської сільської ради".

Відповідачем не враховано, що голови районних адміністрацій мають право скасовувати виключно накази керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів місцевої держаної адміністрації за умови, що вони суперечать Конституції України, іншим актам законодавства, рішенням Конституційного суду України та актам міністерств, інших центральних органів виконавчої влади.

Суд зауважує, що згідно статті 19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, Законом України "Про місцеві державні адміністрації" голові райдержадміністрації не надано повноважень скасовувати свої розпорядження.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд України у постанові від 05 березня 2012 року (реєстраційний номер рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень 23740247), у якій зазначено, що право скасовувати розпорядження голів районних державних адміністрацій, що суперечать Конституції України та законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України, Кабінету Міністрів України, голів обласних державних адміністрацій, а також міністерств, інших центральних органів виконавчої влади надано головам обласних державних адміністрацій.

В силу приписів частини першої статті 2442 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Таким чином, розпорядження голови Диканської РДА від 25.03.2013 року № 60 "Про скасування деяких розпоряджень голови райдержадміністрації" в частині скасування розпорядження голови Диканської РДА від 11.10.2012 року № 420-з "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою на території Великорудківської сільської ради" винесено з порушенням норм чинного законодавства України, з перевищенням наданих законом повноважень, а тому є протиправним і підлягає скасуванню.

З огляду на вищевикладене, позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Згідно з частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фермерського господарства "Сади Полтавщини 2012" до Диканської районної державної адміністрації Полтавської області про визнання протиправним та скасування розпорядження задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Диканської районної державної адміністрації Полтавської області від 25.03.2013 року № 60 "Про скасування деяких розпоряджень голови райдержадміністрації" в частині скасування розпорядження голови Диканської районної державної адміністрації Полтавської області від 11.10.2012 року № 420-з "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою на території Великорудківської сільської ради".

Стягнути з Державного бюджету України в особі Диканської районної державної адміністрації Полтавської області (ідентифікаційний код 04057416) на користь Фермерського господарства "Сади Полтавщини 2012" (ідентифікаційний код 38377997) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 34 грн. 41 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 02 грудня 2013 року.

Суддя С.С. Сич