ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
13 листопада 2013 року 10:48 № 826/16905/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Каракашьяна С.К., суддів Григоровича П.О., Смолія І.В., при секретарі судового засідання Бабич Г.Ю., за участі позивача, представника позивача ОСОБА_1, відповідача 1 - ОСОБА_2, відповідача 2 - ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомОСОБА_4 до проДержавного підприємства обслуговування повітряного руху України Міністерства оборони України визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом, в якому просить суд визнати бездіяльність Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, Міністерства оборони України щодо невиплати позивачу одноразової допомоги при звільнені у розмірі 196 647, 75 грн. протиправною, та стягнути з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, Міністерства оборони України на користь позивача заборгованість з виплати одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 196 647,75 грн.
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що позивачу ОСОБА_4 безпідставно та протиправно відмовлено відповідачами у виплаті одноразової грошової допомоги при його звільненні.
Відповідачем 1 позовні вимоги заперечуються з огляду на те, що будь-які виплати при звільнені військовослужбовцям провадяться на підставі наказу командира (начальника) військової частини (підрозділу, органу, установи, організації тощо), де військовослужбовець займав посаду, в даному випадку позивача було звільнено наказом генерального директора ДП «Украерорух».
Відповідач 2 в письмових запереченнях проти позову вказує на те, що Державне підприємство обслуговування повітряного руху України не може бути належним відповідачем по даній справі, оскільки є унітарним державним комерційним підприємством, що засноване на державній власності. Також зазначив, що прийняття та звільнення позивача з займаної посади підприємством проводилось виключно на підставі наказів Міністерства оборони України, тому виплата при звільнені позивача повинна бути здійснена Міністерством оборони України.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Як видно з матеріалів справи, наказом Міністра оборони України від 19.10.1999 №600 ОСОБА_4 був відряджений для подальшого проходження служби до Державного підприємства обслуговування руху України із залишенням на військовій службі.
Наказом Міністерства оборони України від 02.08.2013р. №261, відповідно до ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ОСОБА_4 був звільнений з військової служби у запас за п. «б» (за станом здоров'я).
Наказом Генерального директора Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 27.08.2013 №448/о ОСОБА_4 було звільнено з посади начальника зміни відділу управління використання повітряного простору Украероцентру.
Під час звільнення з військової служби полковнику ОСОБА_4 Міністерство оборони України не здійснило виплату грошової допомоги при звільненні, що передбачено п.2 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а саме військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової служби, які звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
ОСОБА_4 звернувся до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (Украерорух) та до Міністерства оборони України з проханням нарахувати та виплатити грошову допомогу при звільнені з військової служби за станом здоров'я. За результатом розгляду даних заяв, листом від 24.09.2013р. №1.24-41 ДП «Украерорух» було повідомлено позивачу, що виплата одноразової грошової допомоги при звільненні відрядженим військовослужбовцям повинна здійснюватися Міністерством оборони України.
Листом від 25.09.2013 р. №248/3/9/1/710 від Міністерства оборони України позивачу відмовлено у виплаті заявленої суми з посиланням на п. 2 ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Частиною першою статті 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, встановлено, що особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Відповідно до частини четвертої статті 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби особам; які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється, зокрема, Міністерством оборони України, за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на його утримання.
Частиною п'ятою статті 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», особам офіцерського складу, звільненим зі служби безпосередньо з посад, займаних в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, виплата одноразової грошової допомоги з підстав, передбачених частинами першою та другою цієї статті, здійснюється за рахунок коштів органів, у яких вони працювали.
За частиною 2 статті 15 Закону, військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення з військової служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.
Згідно довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 28.08.2013 №10.1-891, на момент звільнення у запас, грошове місячне забезпечення позивача склало 14 566, 50 грн.
Календарна вислуга років становить 27 років, таким чином, розмір грошової допомоги при звільнені складає 196 647,75 грн. (14 566,50 х 27 х 50%).
Відповідно до п. 1.10 розділу І «Загальні положення» Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 638/15329, виплата одноразових додаткових видів грошового забезпечення здійснюється, якщо звернення про їх отримання надійшли до закінчення трьох років із дня виникнення права на їх отримання.
Виходячи з приписів частинами 4, 5 та 7 статті 9 Закону, виплата допомоги за рахунок коштів органів, у яких працювали особи начальницького складу органів внутрішніх справ, можлива лише за умови їх звільнення із залишенням на службі в органах внутрішніх справ; виплата одноразової грошової допомоги здійснюється Міністерством внутрішніх справ України, за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на їх утримання; за військовослужбовцями, відрядженими до державних органів, установ, організацій, а також Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, зберігаються всі види забезпечення, передбачені статтями 9 і 91 цього Закону, гарантії та пільги, що надаються за рахунок коштів, призначених у Державному бюджеті України на утримання Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, Державної спеціальної служби транспорту. Перелік посад, які можуть бути заміщені військовослужбовцями у цих державних органах, установах, організаціях, а також Державному підприємстві обслуговування повітряного руху України, затверджується Президентом України.
Відповідно до абзацом 5 частиною 2 статті 15 Закону, військовослужбовцям, звільненим зі служби безпосередньо з посад, займаних в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, виплата одноразової грошової допомоги з підстав, передбачених цим пунктом, здійснюється за рахунок коштів органів, у яких вони працювали.
З наведених норм права вбачається, що виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям за рахунок коштів органів, у яких вони працювали, здійснюється у разі звільнення зі служби безпосередньої посад, займаних в цих органах, але із залишенням на військовій службі.
Оскільки позивач працював в Міністерстві оборони України, за Наказом якого його було звільнено та відряджено до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, колегія суддів приходить до однозначного висновку, що нарахування та виплата одноразової грошової допомоги позивачу при звільненні його з військової служби має здійснюватися саме за рахунок коштів Міністерства оборони України.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 13.02.2013 року у справі № К/9991/25954/12 та від 07.08.2013 року у справі № К/800/20119/13.
Частиною 1 статті 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
Статтею 159 КАС України встановлено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яке ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
З огляду на вищевказане, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково, оскільки правомірною була відмова Державного підприємства обслуговування повітряного руху України у виплаті одноразової грошової допомоги позивачу у зв'язку з тим, що вирішення даного питання відноситься до компетенції Міністерства оборони України.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов ОСОБА_4 задовольнити частково.
2.Визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо виплати одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_4.
3.Стягнути з Міністерства оборони України на користь ОСОБА_4 196647 (сто дев'яносто шість тисяч шістсот сорок сім ) грн. 47 коп. одноразової грошової допомоги при звільненні.
4.В решті позову відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Головуючий суддя С.К. Каракашьян
Судді П.О. Григорович
І.В. Смолій