Постанова № 35668784, 20.11.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.11.2013
Номер справи
826/10613/13-а
Номер документу
35668784
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

20 листопада 2013 року № 826/10613/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Федорчука А.Б., розглянувши адміністративну справу в письмовому провадженні

за позовомОСОБА_1до третя особаДержавного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Деснянського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві Бароніна Г.О., Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Деснянського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Оболонського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві, Товариство з обмеженою відповідальністю "ІНКС-СЕРВІС"провизнання протиправними дії, скасування запису про державну реєстрацію та зобов'язання вчинити певні дії

На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, Суд розглядає справу у письмовому провадженні.

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Деснянського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві Бароніна Г.О. (надалі по тексту Відповідач - 1), Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Деснянського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві (надалі по тексту Відповідач - 2) про визнання протиправними дії щодо проведення 25.06.2013 державної реєстрації змін відомостей про юридичну особу та змін до установчих документів ТОВ «ІНКС-СЕРВІС» (код ЄДРЮО та ФОП 37985882) та скасування запису про державну реєстрацію змін відомостей про юридичну особу та змін до установчих документів зазначеного товариства.

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що в порушення вимог законодавства Державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Деснянського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві Бароніна Г.О. було протиправно внесено зміни в державну реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНКС-СЕРВІС".

Представники Відповідачів до суду не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про судовий розгляд справи, відповідно до вимог статей 35, 37 Кодексу адміністративного судочинства України.

На адресу суду надійшла копія реєстраційної справи ТОВ "ІНКС-СЕРВІС" від Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Оболонського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві (третя особа - 1).

У відповідності до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва встановив наступне.

Судом встановлено, що 10.04.2012 р. Державним реєстратором Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації було здійснено державну реєстрацію підприємства - Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНКС-СЕРВІС".

У відповідності до статуту 2012 р. Засновниками Товариства були ОСОБА_1 (60% розміру статутного капіталу) та ОСОБА_3 (40% розміру статутного капіталу Товариства).

Згідно Довідки 4-ОПП від 02.11.2012 р. та Протоколу №1 Загальних Зборів учасників ТОВ «ІНКС-СЕРВІС» від 29.03.2012 р. Директором підприємства є ОСОБА_1, місцезнаходження Товариства - 02097, м. Київ, вул. Лисківська, буд. 12, кв. 123.

Позивач зазначає, що 02 липня 2013 року стало відомо про те, що 25 червня 2013р. було проведено державну реєстрацію змін відомостей про юридичну особу та змін до установчих документів Товариства, а саме, було зареєстровано зміну Директора Товариства, зміну складу Засновників Товариства та зміну місцезнаходження Товариства. Усі зміни було проведено без відома та за відсутності Засновників Товариства невідомими особами.

Згідно із Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, засновником Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНКС- СЕРВІС» є гр. Грузії Куталіа Годердзі, що проживає в Грузії, м. Зугдіді, вул. Руставелі, 2, кв. 15, його розмір внеску до статутного капіталу складає 2000 грн. 00 коп., гр. Грузії Куталіа Годердзі є директором Товариства, місцезнаходження Товариства - 04211, м. Київ, вул. Лайоша Гавро, буд. 7 А.

Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку про обґрунтованість частково позовних вимог виходячи з наступного.

З копії реєстраційної справи ТОВ «ІНКС-СЕРВІС», яка міститься в матеріалах справи вбачається, що Держаним реєстратором Баронін Г.О. 25.06.2013 р. було подано наступний пакет документів для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи» ТОВ «ІНКС-СЕРВІС», згідно Опису: реєстраційна картка на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; рішення про внесення змін до установчих документів (Примірник оригіналу); Статут; нова редакція установчих документів (два примірника); копія квитанції, виданої банком; договір про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства (Примірник оригіналу); Документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи.

Основні положення відносин, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб підприємців, визначені та закріплені Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 року N 755-IV.

Згідно ч. 3 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові, або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

Крім того, відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно законодавства України (ч. 1 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців").

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державною реєстрацією юридичних осіб та фізичних осіб підприємців є засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Згідно з ч. 2 ст. 4 вказаного Закону передбачено, що порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації.

Вимогами ч. 5 ст. 8 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" зміни до установчих документів повинні бути підписані усіма учасниками товариства.

Відповідно до частини 1 статті 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" для проведення державної реєстрації змін до установчих документів обов'язково надається примірник оригіналу або нотаріально засвідчена копія рішення про внесення змін до установчих документів.

Згідно з п. 11 ст. 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державний реєстратор залишає без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів у випадку, якщо документи не відповідають вимогам, які встановлені ч. ч. 1 - 2, 4 - 5, 7 ст. 8, ч. 5 ст. 10, ч. 21 ст. 22 вказаного Закону.

У відповідності до ч. 1- ч. 3 ст. 29 вищезазначеного Закону, для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом. У разі внесення змін до статуту, які пов'язані із зменшенням статутного капіталу (статутного або складеного капіталу) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається документ, що підтверджує внесення плати за публікацію у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації відповідного повідомлення. У разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія) одного із таких документів: рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників); заяви фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників); заяви, договору, іншого документа про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства; рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) із складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.

Так, ч. 11 ст. 29 Закону, передбачено, Державний реєстратор зобов'язаний залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо: документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою, п'ятою та сьомою статті 8, частиною п'ятою статті 10 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подано особою, яка не має на це повноважень; до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.

Статтею 30 Закону України закріплено підстави для відмови у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону, зокрема: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування державного органу або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України; невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону щодо найменування окремих видів юридичних осіб (банк, кредитна спілка, недержавний пенсійний фонд тощо); встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів. Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.

Як вбачається з матеріалів справи при прийнятті Державним реєстратором 25.06.2013 р. пакету документів для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи» ТОВ «ІНКС-СЕРВІС» було зазначено про наявність Статуту, проте в матеріалах реєстраційної справи Товариства Статут відсутній, що в свою чергу свідчить про порушення абз. 3 ч. 1 ст. 29 Закону 755-IV.

Крім того, Судом встановлено, що в матеріалах реєстраційної справи відсутні наступні документи: рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників); заяви фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), що в свою чергу свідчить про те, що Державний реєстратором було порушено вимоги законодавства.

Також, Суд звертає увагу, що в матеріалах справи міститься копія Договору купівлі-продажу частки в статутному капіталі ТОВ «ІНКС-СЕРВІС» від 21.06.2013 р., який складений в довільній формі та нотаріально не засвідчений.

Частиною першою статті 148 ЦК України встановлено, що учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом.

Відповідно до статті 54 Закон України "Про господарські товариства", при виході учасника з товариства з обмеженою відповідальністю йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному (складеному) капіталі. Виплата провадиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу. На вимогу учасника та за згодою товариства вклад може бути повернуто повністю або частково в натуральній формі.

Таким чином, при виході учасника зі складу товариства на загальних зборах приймається рішення про вихід учасника та виплати йому вартості частини майна товариства, пропорційної його частці у статутному (складеному) капіталі, та для проведення державної реєстрації змін до установчих документів державному реєстратору, у пакеті документів подається примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія) заяви фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників). В такому випадку державному реєстратору подається заява про вихід зі складу засновників (учасників).

У разі відчуження учасником товариства своєї частки, на загальних зборах приймається рішення про перехід частки учасника у статутному капіталі товариства, в такому випадку державному реєстратору подається документ про перехід частки учасника у статутному капіталі товариства, зокрема договір купівлі-продажу, міни, дарування частки у статутному капіталі товариства.

Статтею 202 ЦК України визначено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав або обов'язків.

Згідно із частиною першою статті 205 ЦК України правочин може вчинятися усно або в письмовій формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.

Правочини, які належать вчиняти у письмовій формі, визначені статтею 208 ЦК України, а вимоги до письмової форми правочину встановлені статтею 207 ЦК України.

Відповідно до статті 209 ЦК України правочин, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін. На вимогу фізичної особи або юридичної особи будь-який правочин з її участю може бути нотаріально посвідчений.

Державний реєстратор зобов'язаний залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, за наявності підстав, визначених частиною одинадцятою статті 29 Закону про реєстрацію.

Відповідно до статті 30 Закону про реєстрацію державний реєстратор відмовляє в проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.

З аналізу вищезазначених норм законів, Суд приходить до висновку, що Договір купівлі-продажу частки в статутному капіталі підлягає нотаріальному посвідченню.

Враховуючи вищевикладене, Суд приходить до висновку, що Державним реєстратором в супереч вищезазначених вимог законодавства було допущено порушення при прийнятті документів, що встановлено Судом, а саме, відсутність Статуту за 2012 р. (в разі його втрати Довідки), рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників); заяви фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), Договір купівлі-продажу нотаріально не посвідчений та в подальшому було протиправно внесено зміни в ЄДР.

Таким чином, Суд вважає що позовні вимоги Позивача в частині щодо визнання протиправними дії Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Деснянського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві Бароніна Г.О. щодо проведення 25.06.2013р. державної реєстрації змін відомостей про юридичну особу підлягають задоволенню.

В частині позовних вимог щодо визнання протиправними дій Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Деснянського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві Бароніна Г.О. щодо проведення 25.06.2013р. державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «ІНКС-СЕРВІС» (код ЄДРЮО та ФОП 37985882) та скасування запису про державну реєстрацію змін відомостей про юридичну особу та змін до установчих документів зазначеного товариства, Суд зазначає наступне.

В матеріалах справи відсутні докази того, що Протокол загальних Зборів учасників ТОВ «ІНКС-СЕРВІС» від 29.03.2013 р. та нова редакція Статуту 2013 р. скасовано в судовому порядку.

Пленум Верховного Суду України у Постанові від 24.10.2007 року № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" роз'яснив, що у разі якщо предметом спору є визнання недійсним рішення загальних зборів учасників (акціонерів) господарського товариства, то вимога до суб'єкта владних повноважень є похідною. Крім того, спори про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників (акціонерів) господарського товариства є підвідомчим (підсудним) господарським судам.

Таким чином, скасуванню державної реєстрації змін до установчих документів та внесенню відповідних записів про це до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, передує визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів, якими такі зміни до установчих документів затверджувалися чи визнання недійсними самих змін до установчих документів.

У цьому випадку частиною 2 статті 31 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" на відповідача як на суб'єкта владних повноважень покладається обов'язок вчинити відповідні дії - скасувати державну реєстрацію. Однак, якщо обставини, вказані як гіпотеза норми ст. 31 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" відсутні, відповідно не може бути здійснений і обов'язок, вказаний в диспозиції норми.

Враховуючи вищевикладене, Суд приходить до висновку, що вимоги Позивача в частині визнання протиправними дії Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Деснянського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві Бароніна Г.О. щодо проведення 25.06.2013р. державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «ІНКС-СЕРВІС» (код ЄДРЮО та ФОП 37985882) та скасування запису про державну реєстрацію змін відомостей про юридичну особу та змін до установчих документів зазначеного товариства, є передчасними, а отже, не підлягають задоволенню.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням викладеного, суд приходить висновків про задоволення позовних вимог частково.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 128, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Деснянського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві Бароніна Г.О. щодо проведення 25.06.2013р. державної реєстрації змін відомостей про юридичну особу.

3. В іншій частині позовних вимог відмовити.

Згідно ст.ст. 185-186 КАС України сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Скарга про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, скарга подається до апеляційного суду через суд першої інстанції.

Згідно ст. 254 КАС України Постанова, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя А.Б. Федорчук