ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2013 року 10 год. 30 хв. Справа № 808/8185/13-а м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Каракуша С.М.
при секретарі Лазько Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом: Бердянського міського центру зайнятості
до: ОСОБА_1
про: стягнення допомоги по безробіттю, отриманої незаконним шляхом,
ВСТАНОВИВ:
Бердянським міським центром зайнятості (далі - позивач або Бердянський МЦЗ) подано адміністративний позов до ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення допомоги по безробіттю, отриманої незаконним шляхом у сумі 52 грн. 65 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач звернулась до Бердянського міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні 30.11.2012 і була зареєстрована як особа, яка шукає роботу. З 07.12.2012 їй надано статус безробітної та призначена допомога по безробіттю без урахування страхового стажу. Також позивач зазначає, що громадянка ОСОБА_1 приховала від спеціалістів Бердянського МЦЗ, факт перебування у трудових відносинах з ОСМД «Гідравлік» з 29.12.2012 по 30.12.2012 в період перебування на обліку як безробітна, тому відповідач на момент реєстрації у Бердянському міському центрі зайнятості відносилась до категорії зайнятого населення і не мала права на отримання допомоги по безробіттю. Позивач зазначає, що з 39.12.2012 по 31.12.2012 ОСОБА_1 була виплачена допомога по безробіттю у сумі 52 грн. 65 коп. Таким чином, сума допомоги по безробіттю, яка була виплачена складає 52 грн. 65 коп., у зв'язку з чим просить стягнути з відповідача як незаконно виплачену.
Представник позивача у судове засідання не прибув, надіслав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання повторно не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином. Про причини неявки суд не повідомила, заперечень чи будь-яких заяв до суду не надіслала, у зв'язку з чим суд визнав причину неявки відповідача неповажною.
Враховуючи подане клопотання представником позивача, відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, суд розглянув справу у відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до ч. 1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 30.11.2012 до Бердянського міського центру зайнятості звернулась ОСОБА_1 для сприяння у працевлаштуванні.
07.12.2012 ОСОБА_1 подала заяву на ім'я директора Бердянського міського центру зайнятості, у якій просила до вирішення питання про працевлаштування надати статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. У заяві зазначено, що у даний час відповідач не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує.
07.12.2012 громадянці ОСОБА_1 надано статус безробітного та призначена допомога по безробіттю без урахування страхового стажу відповідно до пп. 2, 4 ст. 22, п. 2 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-ІІІ від 02.03.2000 та п. 2.7, 2.9 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 №307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.2000 за N 915/5136.
Відповідно до п. 2, 4 ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-ІІІ від 02.03.2000, особи, визнані в установленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали менше 26 календарних тижнів, а також особи, які бажають відновити трудову діяльність після тривалої (більше 6 місяців) перерви, та застраховані особи, звільнені з останнього місця роботи з підстав, передбачених статтею 37, пунктами 3, 4, 7, 8 статті 40, статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України, мають право на допомогу по безробіттю без урахування страхового стажу.
Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років. Для осіб передпенсійного віку (за 2 роки до настання права на пенсію) тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 720 календарних днів.
Як встановлено матеріалами справи, в період з 07.12.2012 по 22.01.2013 відповідач знаходилась на обліку в Бердянському міському центрі зайнятості як безробітна та отримувала при цьому матеріальне забезпечення на період безробіття.
Бердянським міським центром зайнятості була проведена перевірка обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та на підставі відомостей, наданих ДПА України, встановлено, що відповідач на момент набуття статусу безробітного та в період перебування на обліку в центрі зайнятості як безробітна займалася трудовою діяльністю, а саме: працювала і виконувала роботи за договором цивільно - правового характеру у період з 29.12.2012 по 31.12.2012, укладеного з ОСМД «Гідравлік» та отримувала при цьому винагороду від даного виду зайнятості на даному підприємстві.
Дані факти виявлені Бердянським МЦЗ в результаті розслідування страхового випадку у відповідності до вимог п. 5, п. 6 спільного наказу Міністерства праці та соціальної політики, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 №60/62 «Про затвердження порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним» та встановлено порушення чинного законодавства у сфері зайнятості населення щодо належність безробітного до категорії зайнятого населення, про що складено відповідний акт №166 від 19.07.2013.
Таким чином, на час набуття статусу безробітного та перебування на обліку в Бердянському міському центрі зайнятості як безробітна з 07.12.2012, відповідач не повідомила спеціалістів центру зайнятості про те, що фактично є зайнятою особою та знаходиться у трудових відносинах з ОСМД «Гідравлік» з 29.12.2012 по 31.12.2012, незаконно отримала статус безробітної з призначенням допомоги по безробіттю, чим порушила вимоги п. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Згідно п. 2 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533-ІІІ, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» відповідач на час постановки на облік у центрі зайнятості відносилась до категорії зайнятого населення.
Даний факт відповідачем приховано.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідач безпідставно, шляхом надання недостовірних даних, отримала право одержувати допомогу по безробіттю.
22.07.2013 директором Бердянського міського центру зайнятості видано наказ № 602 про вжиття заходів по відшкодуванню зайво виплачених ОСОБА_1 з її вини 52 грн. 65 коп., який разом з повідомленням про необхідність повернути незаконно виплачені кошти від 2196/07-04 направлений протягом двох робочих днів на адресу відповідача.
Пропозиція про добровільне відшкодування коштів відповідачем залишена без задоволення, на час розгляду справи кошти у добровільному порядку не повернуті.
Відповідно до розрахунку, наданого Бердянським міським центром зайнятості за період перебування на обліку з 29.12.2012 по 31.12.2012 ОСОБА_1 було виплачене матеріальне забезпечення у розмірі 52 грн. 65 коп.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення», безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Згідно п. 3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533-ІІІ, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 7 спільного наказу Міністерства праці та соціальної політики, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 №60/62 «Про затвердження порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним» рішення про повернення коштів особою або роботодавцем оформлюється наказом.
Згідно п. 9 вищезазначеного спільного наказу Міністерства праці та соціальної політики, державної податкової адміністрації України №60/62, рішення центру зайнятості щодо повернення коштів може бути оскаржено в центрі зайнятості вищого рівня або в судовому порядку.
З урахуванням викладеного, а також враховуючи те, що на час розгляду справи відповідачем доказів сплати зазначених сум та доказів оскарження наказу центру зайнятості про повернення коштів не надані, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення виплачених сум допомоги по безробіттю ґрунтуються на законі, підтверджені зібраними у справі доказами, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно п. 4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 158, 161-163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Бердянського міського центру зайнятості (на р/р № 37175301901011, ГУДКУ в Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 20524099, одержувач Бердянський міський центр зайнятості) суму допомоги по безробіттю, отриманої незаконним шляхом у розмірі 52 (п'ятдесят дві) грн. 65 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М. Каракуша