Центральний районний суд м. Миколаєва
__________________
Справа № 490/1921/13-п
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 березня 2013 року суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Рудяк А.О., при секретарі Васенюку С.В. за участю прокурора Іващенко С.М., захисника ОСОБА_1 розглянувши справу відносно
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки м. Миколаєва, громадянки України, з вищою освітою, одруженої, на утриманні має двох неповнолітніх дітей, помічника командира в/ч А0831 з фінансово-економічної роботи - начальника фінансово економічної служби мешкає за адресою: АДРЕСА_1,
за вчинення адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-2 КУпАП.
В С Т А Н О В И В :
З 2002 року старший лейтенант ОСОБА_2 проходить військову службу у військовій частині А0831 на різних посадах. На теперішній час ОСОБА_2 проходить військову службу на посаді помічника командира частини з фінансово-економічної роботи-начальника фінансово-економічної служби військової частини А0831, що дислокується в місті Миколаєві по вулиці Велика Морська, 14.
Будучи помічником командира військової частини А0831 з фінансово-економічної роботи-начальником фінансово-економічної служби, відповідно до вимог ст.ст. 11, 16, 18, 19, 88 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (надалі Статуту), затвердженого Законом України №548-ХІV від 24 березня 1999 року, частини 1 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», статей 1 та 2 Закону України «Про державну службу», старший лейтенант ОСОБА_2 наділена адміністративно-господарськими повноваженнями, є військовою службовою особою - державним службовцем, який займається професійною діяльністю по практичному виконанню завдань і функцій держави та, відповідно до наведених норм законодавства, зобов'язана бути зразком неухильного виконання вимог Конституції України, Законів України, наказів та розпоряджень, а також Статутів Збройних Сил України.
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. При цьому, військовослужбовці отримують за рахунок держави грошове забезпечення у розмірах, стимулюючих заінтересованість громадян у військовій службі.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», корупція - використання особою наданих їй службових повноважень та пов'язаних із цим можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди такій особі або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень та пов'язаних із цим можливостей.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», неправомірна вигода - грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, що їх без законних на те підстав обіцяють, пропонують, надають або одержують безоплатно чи за ціною, нижчою за мінімальну ринкову.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», суб'єктами відповідальності за корупційні правопорушення є особи, які постійно або тимчасово обіймають посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків.
Згідно ст.88 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, помічник командира полку з фінансово-економічної роботи - начальник фінансової служби підпорядковується командирові полку. На доповнення вимог, викладених у статтях 82-84, помічник командира полку з фінансово-економічної роботи - начальник фінансової служби відповідає за фінансове забезпечення полку і зобов'язаний: організовувати і вести фінансове господарство полку; забезпечувати планування, затребування необхідних коштів, вірогідність фінансового обліку і звітності; разом із заступниками командира полку і начальниками служб складати та подавати на затвердження командира полку кошторис на наступний період; вживати заходів для своєчасного грошового забезпечення особового складу; забезпечувати контроль за витрачанням коштів, додержанням фінансової дисципліни посадовими особами полку, своєчасністю і повнотою відшкодування збитків, завданих державі внаслідок втрати, недостачі, крадіжки чи незаконного витрачання коштів і матеріальних цінностей; перевіряти підзвітність посадових осіб полку; забезпечувати збереження грошових документів, довірених коштів і матеріальних цінностей; щоденно проводити звіряння наявності коштів і матеріальних цінностей з даними обліку; забезпечувати дотримання в полку єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання і подання в установлені терміни фінансової звітності; організовувати контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій; забезпечувати перевірку стану бухгалтерського обліку в підрозділах полку та у військових частинах, матеріальне та фінансове забезпечення яких здійснюється відповідними службами.
Водночас, старший лейтенант ОСОБА_2, здійснюючи зазначену службову діяльність, порушила спеціальні обмеження, встановлені для державних службовців та інших осіб, уповноважених на виконання функцій держави, спрямованих на запобігання корупції, що виявилось у наступному:
Зокрема, в один із днів кінця червня 2012 року та в один із днів кінця вересня 2012 року, старший лейтенант ОСОБА_2, зловживаючи своїм службовим становищем - помічника командира військової частини А0831 з фінансово-економічної роботи-начальника фінансово-економічної служби, на порушення вимог ч. 1 ст. 172-2 КУпАП, ст. 6 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», не маючи законних підстав, протиправно, у цілях незаконного отримання матеріальних благ, крім передбаченого грошового забезпечення, заволоділа грошовими коштами підлеглого працівника - бухгалтера фінансово-економічної служби військової частини А0831 працівника Збройних Сил України ОСОБА_3 на загальну суму 690 грн., які у подальшому використала на власний розсуд.
Таким чином, старший лейтенант ОСОБА_2 проходячи військову службу у військовій частині А0831 на посаді помічника командира військової частини А0831 з фінансово-економічної роботи - начальника фінансово-економічної служби, являючись відповідно до ст.ст. 29-32, 82-84, 88 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України начальником за службовим становищем та військовим званням, що пов'язано з виконанням організаційно-розпорядчих обов'язків, тобто являючись військовою посадовою особою, яка відповідно до п. «г» ч.1 ст.4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, в один із днів кінця червня 2012 року та в один з днів кінця вересня 2012 року, зловживаючи своїм службовим становищем, на порушення вимог ч. 1 ст. 172-2 КУпАП, ст. 6 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», не маючи законних підстав, протиправно, діючи умисно в цілях незаконного отримання матеріальних благ, крім передбаченого грошового забезпечення, заволоділа грошовими коштами підлеглого працівника - бухгалтера фінансово-економічної служби військової частини А0831 працівника Збройних Сил України ОСОБА_3 на загальну суму 690 грн., які у подальшому використала на власний розсуд, чим вчинила адміністративне корупційне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. 6 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», у зв'язку з чим на підставі ст. 45 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України та ст. 15 КпАП України підлягає притягненню до адміністративної відповідальності.
У судовому засіданні ОСОБА_2 свою вину у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-2 КУпАП визнала в повному обсязі, та суду пояснила, що проходить військову службу у військовій частині А0831 на посаді помічника командира в/ч начальника фінансово-економічної служби. В кінці червня вона підійшла до бухгалтера військової частини А0831 ОСОБА_3 та повідомила, що за червень 2012 року їй буде нарахована та виплачена премія. Тоді ж ОСОБА_2 повідомила ОСОБА_3, що отримані грошові кошти в якості наведеної премії ОСОБА_3 повинна передати їй. В подальшому в один з днів кінця червня 2012 року громадянка ОСОБА_3 передала старшому лейтенанту ОСОБА_2 грошові кошти у розмірі 400 грн. Окрім того, у вересні 2012 року ОСОБА_2 повідомила ОСОБА_3, що буде нарахована премія, але отримані грошові кошти в якості премії остання повинна буде передати їй. Приблизно в один з днів кінця вересня 2012 року ОСОБА_2 нагадала працівнику ОСОБА_3 про необхідність передачі їй грошових коштів у розмірі отриманої премії. Оскільки на той час ОСОБА_3 не встигла «зняти» з банківської картки грошові кошти, а потрібної суму у ОСОБА_3 в наявності не було, остання звернулась з вказаного питання до військовослужбовця військової служби за контрактом солдата ОСОБА_4 з проханням надати їй у борг грошові кошти в розмірі 290 грн. Після ОСОБА_3 передала ОСОБА_2 грошові кошти у розмірі 290 грн. Також додала, що грошові кошти, які вона отримала від ОСОБА_3 були витрачені на лікування батька.
Крім того, обставини вчинення адміністративного корупційного правопорушення підтверджуються даними протоколу від 20.02.2013 року, постановою про закриття кримінального провадження від 20.02.2013 року, наказами командира військової частини А0831, рапортами, та іншими письмовими матеріалами справи.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, заслухавши думку прокурора, захисника, правопорушника, вважаю, що в діях ОСОБА_2 вбачається склад адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-2 КУпАП, а саме: порушення особою встановлених законом обмежень щодо використання службових повноважень та пов'язаних з цим можливостей з одержанням за це неправомірної вигоди у розмірі, що не перевищує п'яти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, або у зв'язку з прийняттям обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб.
При застосуванні стягнення суд, відповідно до ст.ст. 33-35 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, та вважає достатнім призначити ОСОБА_2 покарання у вигляді штрафу в розмірі 850 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись ч. 1 ст. 172-2, ст. 283- 285 КУпАП,
П О С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 визнати винною у вчинені корупційного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-2 КУпАП та застосувати до неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в доход держави в розмірі 850 грн.
Грошові кошти перерахувати на розрахунковий рахунок № 31412542700006 Управління державного казначейства, ОКПО 37992781, МФО 826013, КОД 23030300, одержувач місцевий бюджет Центрального району у особі ДПІ Центрального району м. Миколаєва.
Строк пред'явлення постанови суду до виконання - 3 (три) місяці з дня винесення.
На постанову протягом 10 днів з моменту її винесення може бути подано апеляційну скаргу.
Суддя А.О.Рудяк