Ухвала суду № 35652011, 28.11.2013, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.11.2013
Номер справи
817/2356/13-а
Номер документу
35652011
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Борискін С.А.

Суддя-доповідач:Котік Т.С.

УХВАЛА

іменем України

"28" листопада 2013 р. Справа № 817/2356/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Котік Т.С.

суддів: Жизневської А.В.

Малахової Н.М.,

при секретарі Хаюк Т.В. ,

за участюпредставників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Гощанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "17" вересня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Гощанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення ,

ВСТАНОВИВ:

У липні 2013 року ОСОБА_3 звернулась до суду з вказаним позовом та просила визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Гощанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області від 10.12.2012 року № 0180511900, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем орендна плата за землю у розмірі 2685,76 грн. на підставі договорів оренди земельних ділянок, укладених 12.07.2011 року позивачем з Корецькою міською радою для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для обслуговування будівлі магазину), які знаходяться в АДРЕСА_1, строком на 11 місяців.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2013 року позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Гощанської об'єднаної державної податкової інспекції від 10.12.2012 року №0180511900. Присуджено на користь позивача із Державного бюджету судовий збір у розмірі 114 (сто чотирнадцять) грн. 70 коп.

В апеляційній скарзі Гощанська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Рівненській області, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить судове рішення скасувати та прийняти нове - про відмову у задоволенні позову. Зокрема, апелянт посилається на те, що позивачка користується земельними ділянками. Договори оренди не розірвано та сторони досягли істотних умов щодо користування та внесення орендної плати.

Розглянувши справу, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи убачається, що 10.12.2012 року Гощанською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Рівненській області було прийнято податкове повідомлення-рішення №0180511900, яким позивачу - фізичній особі ОСОБА_3 визначено суму податкового зобов'язання за платежем "орендна плата за землю" у розмірі 2685,76 грн. (а.с.45).

Підставою для прийняття даного рішення стала письмова інформація, яка надійшла від Корецької міської ради 29.12.2011 року за вих. № 2-18/1149 про надання в оренду фізичним та юридичним особам земельних ділянок у м. Корці (а.с.74-75).

Згідно даної інформації, 12.07.2011 року, ОСОБА_3 укладено з Корецькою міською радою два договори оренди землі. Копії договорів були надані для податкового органу ОСОБА_3 Згідно вказаних договорів орендарю передано у строкове платне користування на 11 місяців: земельну ділянку площею 0.0110 га., за адресою АДРЕСА_1, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 36344 грн. (330,40 грн. за 1 кв.м.), розмір орендної плати 7% від нормативно грошової оцінки землі, що складає 2332 грн.; та земельну ділянку площею 0.0082 га., за адресою АДРЕСА_2, нормативна грошова оцінка якої 12865,80 грн. (156,90 грн. за 1 кв.м.), розмір орендної плати 3% від нормативно грошової оцінки землі, що становить 353,76 грн. (а.с.40-41, 42-43).

Пунктами 9, 10 цих договорів позивача, як орендаря земельної ділянки, зобов'язано вносити орендну плату за користування землею у грошовій формі в розмірі відповідно 7 та 3 відсотків від нормативно грошової оцінки земель, із урахуванням індексу інфляції.

Розглядаючи спір, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що спірні відносини регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010р. №2755-VІ (далі - ПК України), Земельним кодексом України від 25.10.2001р. №2768-111 та Законом України "Про оренду землі" від 06.10.1998р. №161-ХІV (далі - Законом № 161-ХІV), згідно з якими використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.

В свою чергу, відповідно до ст. 18 Закону України "Про оренду землі" - договір оренди набирає чинності з моменту його державної реєстрації.

Згідно зі ст. 116 Земельного кодексу України (далі - ЗКУ), громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, або державних органів приватизації, або центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів в межах їх повноважень, визначених цим кодексом. Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 ЗКУ) право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону (ст. 126 ЗКУ).

Статтею 13 Закон України "Про оренду землі" (далі - Закон) передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та земельного законодавства. Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). (ст. 21 Закону).

Відповідно до вимог пп. 14.1.136 п. 14.1 , пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Платником орендної плати, відповідно до вимог п. 288.2 ст. 288 ПК України, є орендар земельної ділянки, а об'єктом оподаткування (згідно з п. 288.3 ст. 288 ПК України) є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) та орендарем, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої ділянки (п.п. 288.4, 288.1 ст. 288 ПК України).

В свою чергу, порядок обчислення плати за землю визначено статтею 286 ПК України, відповідно до п. 286.1 якої - підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Згідно з вимогами ст. 271 ПК України - базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом Х111 ПКУ.

Відповідно до п. 289.1 ст. 289 ПК України - для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Отже, власники земельних ділянок та землекористувачі обчислюють суму плати за землю з урахуванням даних державного земельного кадастру, який відповідно до вимог пп. 14.1.42 п. 14.1 ст. 14 ПКУ містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів, виготовлених відповідно до закону.

Враховуючи вищевикладене, відповідно до вимог Податкового кодексу України, орендар повинен сплачувати орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з моменту виникнення права користування земельною ділянкою, а саме з дня державної реєстрації договору оренди земельної ділянки.

Як встановлено судом першої інстанції та не заперечується відповідачем, державна реєстрація, укладених ОСОБА_3 12.07.2011 року, договорів оренди землі здійснена не була, що підтверджується довідками Управління Держземагенства у Корецькому районі Рівненської області від 27.08.2013 року №05-08/1335 та №05-08/1337 (а.с.69 та 73).

За наведених обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що підстав для нарахування ОСОБА_3 орендної плати податковий орган не мав, оскільки державна реєстрація договорів оренди землі, які укладені 12.07.2011 року ОСОБА_3 з Корецькою міською радою не була проведена, а відтак, оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Окрім того, з матеріалів справи убачається, що за вказані у договорах, земельні ділянки площею 0.0110 га за адресою АДРЕСА_1 та площею 0.0082 га за адресою АДРЕСА_2, позивачкою у добровільному порядку сплачено земельний податок у сумі 30 грн. та ОСОБА_4 у сумі 39,44 грн. (а.с.52 та 53), за період, що вказаний у податковому повідомленні-рішенні (липень 2011 року - червень 2012 року).

Посилання податкового органу про те, що реєстрація договорів у виконавчому комітеті Корецької міської ради за №368 та №369 від 12.07.2011р, є тією реєстрацію, яка надає право державному органу на розрахунок орендної плати є безпідставними та суперечать Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» а також, Тимчасовому порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Державного комітету України з питань земельних ресурсів від 02.07.2003 року №174, що був чинним на час виникнення спірних відносин.

Враховуючи вищезазначене, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову, не довів правомірності прийняття податкового повідомлення-рішення від 10.12.2012 року №018051190, а тому позовні вимоги ОСОБА_3 підлягають до задоволення.

Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду першої інстанції не спростовують та не містять фактів невірного застосування судом норм матеріального та процесуального права, а тому колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення, підстави для скасування якого відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Гощанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "17" вересня 2013 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.С. Котік

судді: А.В. Жизневська

Н.М. Малахова

Повний текст cудового рішення виготовлено "29" листопада 2013 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_3

3- відповідачу: Гощанська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Рівненській області вул. Незалежності,31,смт.Гоща,Рівненська область,35400