ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
22 листопада 2013 року № 826/16273/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Аблова Є.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Мост-Інвест» до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування розпорядження та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування розпорядження та зобов'язання вчинити дії, обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що відповідачем неправомірно прийнято розпорядження, яким відмовлено ПрАТ «Мост-Інвест» в заміні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з переведенням випуску цінних паперів у без документарну форму, оскільки відсутні законні підстави для такої відмови.
У позовній заяві позивач просить суд: скасувати розпорядження №156-ЦД-В-ЗС від 22.08.13р., винесене директором Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яким відмовлено ПрАТ «Мост -Інвест» в заміні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з переведенням випуску цінних паперів у бездокументарну форму; зобов'язати Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийняти рішення (розпорядження) про заміну свідоцтва Приватного акціонерного товариства «Мост-Інвест» (код ЄДРПОУ 32159680) про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з переведенням випуску цінних паперів у бездокументарну форму.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про місце, тату та час розгляду справи був повідомлений належним чином.
Відповідно до ч.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи зазначене, суд ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.
Оцінюючи наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ПрАТ «Мост-Інвест» звернулось в серпні 2013 року до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку із заявою про заміну свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з переведенням випуску цінних паперів у бездокументарну форму існування.
Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку за результатами розгляду заяви позивача на підставі пп. а) п.8 розділу І Порядку заміни свідоцтва (свідоцтв) про реєстрацію випуску (випусків) емісійних цінних паперів у зв'язку зі зміною найменування емітента та/або переведенням випуску цінних паперів у без документарну форму існування, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013р. №736, прийняв розпорядження №156-ЦД-В-ЗС від 22.08.13р., яким відмовив ПрАТ «Мост -Інвест» в заміні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з переведенням випуску цінних паперів у без документарну форму існування.
Під час розгляду документів, відповідачем встановлено наступні порушення:
- відповідно до опублікованого повідомлення в «Відомості Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку» від 15 березня 2013 року №51, дата складання переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах акціонерів товариства від 15.04.13р. не відповідає вимогам п.1 ст.34 Закону України «Про акціонерні товариства»;
- рішення про порядок переведення випуску іменних акцій документарної форми існування у без документарну форму існування ПрАТ «Мост-Інвест», прийняте річними загальними зборами акціонерів ПрАТ «Мост -Інвест» від 19.04.12р. (протокол №45 від 15.04.13) не відповідає вимогам пункту 2.1 глави 2 Положення про порядок переведення випуску іменних акцій документарної форми існування у без документарну форму існування, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.06.2000 №98, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 жовтня 2000 року №706/4927, а саме: відсутні відомості щодо дати обліку та відомості щодо реквізитів особи, уповноваженої здійснювати зберігання реєстру власників іменних цінних паперів ПрАТ «Мост -Інвест» та інших документів товариства;
- опубліковане повідомлення, в офіційному друкованому виданні «Відомості Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку» від 15 березня 2013 року №51 щодо проведення чергових (річних) загальних зборів акціонерів ПрАТ «Мост -Інвест» 15.04.13р., не відповідає вимогам пункту 3 ст.35 та п.1 ст.36 Закону України «Про акціонерні товариства», а саме не містить даних щодо: місцезнаходження товариства, посадової особи товариства, відповідальної за порядок ознайомлення акціонерів з документами, необхідними для прийняття рішень з питань порядку денного.
Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (ст. 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»).
Заміна свідоцтва про реєстрацію випуску емісійних цінних паперів у зв'язку зі переведенням випуску цінних паперів у бездокументарну форму існування регулюється Порядком заміни свідоцтва (свідоцтв) про реєстрацію випуску (випусків) емісійних цінних паперів у зв'язку зі зміною найменування емітента та/або переведенням випуску цінних паперів у бездокументарну форму існування, затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, від 23.04.2013, № 736 (надалі Порядок №736).
Відповідно до п.3 Порядок №736, емітент зобов'язаний здійснити заміну свідоцтва (свідоцтв) у разі зміни найменування та/або переведення випуску цінних паперів у бездокументарну форму існування. У разі розміщення емітентом більше ніж одного випуску цінних паперів здійснюється заміна свідоцтва за кожним випуском.
Документи для заміни свідоцтва (свідоцтв) подаються емітентом до центрального апарату Комісії або її територіальних органів, які відповідно до повноважень, делегованих Комісією, зареєстрували відповідний випуск (випуски) цінних паперів емітента.
Емітент подає документи для заміни свідоцтва (свідоцтв) не пізніше 60 календарних днів з дати державної реєстрації в органах державної реєстрації змін до установчих документів емітента, пов'язаних зі зміною його найменування, і не пізніше 30 календарних днів з дати прийняття уповноваженим органом емітента рішення про переведення випуску цінних паперів у бездокументарну форму існування(п.4 Порядок №736).
За змістом п.5 Порядку №736, заміна свідоцтва (свідоцтв) або відмова у заміні свідоцтва (свідоцтв) здійснюється шляхом прийняття відповідних рішень.
Рішення про заміну свідоцтва (свідоцтв) або про відмову в заміні свідоцтва (свідоцтв) приймається Комісією, відповідними підрозділами центрального апарату Комісії або її територіальними органами, які зареєстрували випуск (випуски) цінних паперів та видали свідоцтво (свідоцтва), що підлягає (підлягають) заміні. У разі прийняття рішення про заміну свідоцтва (свідоцтв) або про відмову в заміні свідоцтва (свідоцтв) підрозділом центрального апарату або територіальним органом Комісії таке рішення оформлюється відповідним розпорядженням (додатки 1, 2).
На підставі рішення про заміну свідоцтва (свідоцтв) центральним апаратом Комісії або відповідним територіальним органом Комісії оформлюється (оформлюються) та видається (видаються) свідоцтво (свідоцтва) установленого зразка (додатки 3 - 10).
Загальна сума випуску (випусків), вид, тип, клас (класи), різновид, номінальна вартість, кількість, реєстраційний номер (номери) та дата реєстрації повинні відповідати раніше виданому (виданим) свідоцтву (свідоцтвам).
У новому (нових) свідоцтві (свідоцтвах) зазначається дата видачі свідоцтва (свідоцтв), якою є дата прийняття рішення про заміну свідоцтва (свідоцтв).
Рішення про заміну свідоцтва (свідоцтв) або про відмову в заміні свідоцтва (свідоцтв) приймається протягом 10 робочих днів після отримання центральним апаратом Комісії або її територіальними органами заяви та необхідних документів для заміни свідоцтва (свідоцтв).
Датою отримання заяви та документів є дата їх реєстрації у підрозділі центрального апарату Комісії або її територіального органу, який виконує функції реєстрації вхідної кореспонденції(п.6 Порядку №736).
Згідно п.8 Порядку №736 Підставами для відмови в заміні свідоцтва (свідоцтв) є:а) невідповідність поданих документів вимогам законодавства; б) відсутність будь-якого з документів, визначених у пункті 1 розділу II цього Порядку.
Рішення про відмову в заміні свідоцтва (свідоцтв) доводиться до відома емітента письмово і має містити правове обґрунтування такої відмови.
Центральний апарат Комісії або її територіальні органи мають право здійснювати перевірку відомостей, що містяться в поданих документах, а також повноважень органів емітента.(п.9,10 Порядку №736).
Переведення випуску акцій у бездокументарну форму регулюється Положенням про порядок переведення випуску іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, від 30.06.2000, № 98 (надалі Положення №98).
Відповідно до п.1.4. Положення №98, дематеріалізація випуску акцій - комплекс дій з переведення випуску акцій у бездокументарну форму;
Дата припинення ведення реєстру власників іменних цінних паперів - дата, визначена емітентом згідно з вимогами цього Положення, після якої проведення будь-яких операцій у системі реєстру власників іменних цінних паперів не здійснюється, та на яку складається реєстр власників іменних цінних паперів та номінальних утримувачів;
Дата обліку - дата проведення загальних зборів або засідання наглядової ради акціонерного товариства, на яких (якому) прийнято рішення про переведення випуску іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування за станом на яку складається реєстр власників іменних цінних паперів та номінальних утримувачів з метою забезпечення їх персонального повідомлення про дематеріалізацію.
Відповідно до п.2.1. Положення №98, рішення про дематеріалізацію приймається Уповноваженим органом. Рішення про дематеріалізацію оформлюється протоколом (наказом, рішенням) Уповноваженого органу, який повинен містити: реквізити емітента: повне та скорочене (за наявності) найменування згідно з установчими документами; ідентифікаційний код за ЄДРПОУ; місцезнаходження згідно з реєстраційними документами; адресу для поштових повідомлень; телефон, факс; перелік посадових осіб емітента, які мають право діяти від імені емітента без доручення; реквізити випуску іменних акцій документарної форми існування, щодо якого прийнято рішення про дематеріалізацію - вид і тип цінних паперів; дані свідоцтва про реєстрацію випуску (дата реєстрації, орган, що видав свідоцтво, та реєстраційний номер випуску); міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів, що був призначений для випуску акцій у документарній формі існування; номінальна вартість акції даного випуску; кількість випущених акцій даного випуску; загальна номінальна вартість акцій даного випуску; реквізити Національного депозитарію, який буде обслуговувати випуск акцій, щодо якого прийнято рішення про дематеріалізацію (найменування, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ, місцезнаходження; телефони контактної особи, дані ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме депозитарної діяльності депозитарію цінних паперів - номер ліцензії, дата видачі, орган, що видав ліцензію, строк дії ліцензії); реквізити зберігача, у якого емітент буде відкривати рахунки в цінних паперах власникам акцій, якщо не всі власники до дати припинення ведення реєстру знерухомлять належні їм акції випуску, щодо якого прийнято рішення про дематеріалізацію (найменування, місцезнаходження, телефони контактної особи, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ; дані ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме депозитарної діяльності зберігача цінних паперів - номер ліцензії, дата видачі, орган, що видав ліцензію, строк дії ліцензії); кількість і відсоток голосів членів наглядової ради емітента, які беруть участь у засіданні цього органу, та кількість голосів членів наглядової ради емітента, які голосували за прийняття рішення про дематеріалізацію (якщо рішення про дематеріалізацію приймається наглядовою радою);кількість голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах, та кількість і відсоток голосів акціонерів, які голосували за прийняття рішення про дематеріалізацію (якщо рішення про дематеріалізацію приймається загальними зборами);інформацію про уповноважений орган емітента або уповноважену посадову особу емітента, якій Уповноваженим органом надані повноваження стосовно визначення дати припинення ведення реєстру;інформацію, що встановлена дата припинення ведення реєстру має бути визначена у строк не пізніше 10 робочих днів з дати публікації рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про видачу емітенту свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування;реквізити особи, уповноваженої здійснювати зберігання реєстру власників іменних цінних паперів та інших документів: повне та скорочене (за наявності) найменування згідно з установчими документами; код за ЄДРПОУ; місцезнаходження згідно з реєстраційними документами; дані відповідної ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку, якщо зберігання документів буде здійснювати особа, яка є професійним учасником фондового ринку. Особою, уповноваженою здійснювати зберігання документів системи реєстру, може бути емітент або Національний депозитарій (Центральний депозитарій цінних паперів - після набуття ПАТ "Національний депозитарій України" такого статусу");дату обліку;спосіб персонального повідомлення про дематеріалізацію акціонерів та номінальних утримувачів, зареєстрованих на дату обліку у реєстрі власників іменних цінних паперів випуску, що дематеріалізується, обраного Уповноваженим органом зберігача та Національний депозитарій;порядок вилучення сертифікатів акцій.
Відповідно до змісту п.1.ст.34 Закону України "Про акціонерні товариства", у загальних зборах акціонерного товариства можуть брати участь особи, включені до переліку акціонерів, які мають право на таку участь, або їх представники. На загальних зборах за запрошенням особи, яка скликає загальні збори, також можуть бути присутні представник аудитора товариства та посадові особи товариства незалежно від володіння ними акціями цього товариства, представник органу, який відповідно до статуту представляє права та інтереси трудового колективу.
Перелік акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах, складається станом на 24 годину за три робочих дні до дня проведення таких зборів у порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України.
На вимогу акціонера товариство або особа, яка веде облік, права власності на акції товариства, зобов'язані надати інформацію про включення його до переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах.
Згідно п.1,3 ст.35 Закону України "Про акціонерні товариства", письмове повідомлення про проведення загальних зборів акціонерного товариства та їх порядок денний надсилається кожному акціонеру, зазначеному в переліку акціонерів, складеному в порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України, на дату, визначену наглядовою радою, а в разі скликання позачергових загальних зборів на вимогу акціонерів у випадках, передбачених частиною шостою статті 47 цього Закону, - акціонерами, які цього вимагають. Встановлена дата не може передувати дню прийняття рішення про проведення загальних зборів і не може бути встановленою раніше, ніж за 60 днів до дати проведення загальних зборів.
Повідомлення про проведення загальних зборів акціонерного товариство має містити такі дані: 1) повне найменування та місцезнаходження товариства; 2) дата, час та місце (із зазначенням номера кімнати, офісу або залу, куди мають прибути акціонери) проведення загальних зборів; 3) час початку і закінчення реєстрації акціонерів для участі у загальних зборах; 4) дата складення переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах; 5) перелік питань, що виносяться на голосування; 6) порядок ознайомлення акціонерів з матеріалами, з якими вони можуть ознайомитися під час підготовки до загальних зборів.
Від дати надіслання повідомлення про проведення загальних зборів до дати проведення загальних зборів акціонерне товариство повинно надати акціонерам можливість ознайомитися з документами, необхідними для прийняття рішень з питань порядку денного, за місцезнаходженням товариства у робочі дні, робочий час та в доступному місці, а в день проведення загальних зборів - також у місці їх проведення. У повідомленні про проведення загальних зборів вказуються конкретно визначене місце для ознайомлення (номер кімнати, офісу тощо) та посадова особа товариства, відповідальна за порядок ознайомлення акціонерів з документами.
У разі якщо порядок денний загальних зборів передбачає голосування з питань, визначених статтею 68 цього Закону, акціонерне товариство повинно надати акціонерам можливість ознайомитися з проектом договору про викуп товариством акцій відповідно до порядку, передбаченого статтею 69 цього Закону. Умови такого договору (крім кількості і загальної вартості акцій) повинні бути єдиними для всіх акціонерів (ст.36 Закону України "Про акціонерні товариства").
Як вбачається із витягу протоколу №45 від 15.04.13 р. ПАТ «Мост-Інвест», що міститься в матеріалах справи, відсутні відомості щодо дати обліку та відомості щодо реквізитів особи, уповноваженої здійснювати зберігання реєстру власників іменних цінних паперів ПАТ «Мост-Інвест» та інших документів товариства.
Відповідно до опублікованого повідомлення у «відомості Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку» від 15.03.13 р. №51 дата складання переліку акціонерів не відповідає вимогам п.1 ст.34 Закону України «Про акціонерні товариства» та повідомлення не містить місцезнаходження товариства; посадової особи, відповідальної за порядок ознайомлення акціонерів з документами, необхідними для прийняття рішень з питань порядку денного.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що оскаржуване розпорядження прийняте відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.
Крім того, відповідно до заперечень проти позову відповідач зазначив, що на дату розгляду справи позивач повторно подав пакет для заміни свідоцтва на підставі якого відповідачем прийнято рішення щодо видачі свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з переведенням випуску цінних паперів у бездокументарну форму існування.
Разом з тим, в частині позовних вимог позивача про зобов'язання відповідача прийняти рішення про заміну свідоцтва, суд зазначає наступне.
Згідно Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 р. на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Суд також звертає увагу на положення Постанови Вищого адміністративного суду України від 21.10.2010 р. № П-278/10, якою встановлено, що з огляду на положення Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Отже, адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Аналіз норм Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, оскільки ключовим його завданням є здійснення правосуддя.
За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін по справі, вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог Приватного акціонерного товариства «Мост-Інвест» - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя Є.В. Аблов