КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
14:00
29 листопада 2013 року 810/6417/13-а
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Терлецької О.О., при секретарі судового засідання: Акопян Е.Н.,
за участю :
представника заявника - Бондар В.С.,
представника відповідача - Дибка В.О., Крупка Б.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
подання Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області
до Товариства з обмеженою відповідальністю «СБС»
про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків,
ВСТАНОВИВ:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась Броварська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Київській області з поданням до Товариства з обмеженою відповідальністю «СБС» про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків ТОВ «СБС», а саме:
- 2610817472501 відкритий 11.06.2013 в Ф «ЦРУ» АТ «Б» Фінанси та Кредити», місто Київ, МФО 300937 (валюта - українська гривня);
- 26049162100062 відкритий 13.08.2013 в ПАТ «УКРІНБАНК» МФО 300412 (валюта - українська гривня);
- 26002165100173 відкритий 13.08.2013 в ПАТ «УКРІНБАНК» МФО 300412 (валюта - українська гривня);
- 2615322656001 відкритий 23.12.2010 в ПАТ «Банк «Київська Русь» МФО 319092 (валюта - українська гривня);
- 260032265600, відкритий 29.05.2009 в ПАТ «Банк «Київська Русь» МФО 319092 (валюта - українська гривня);
- 2600222656002 відкритий 27.05.2005 в ПАТ «Банк київська Русь» МФО 319092 (валюта - долар США);
- 2600122656001 відкритий 31.01.2005 в ПАТ «Банк «Київська Русь» МФО 319092 (валюта - українська гривня).
Вимоги заявника мотивовані тим, що 27.11.2013 посадові особи Броварської ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області не були допущені до приміщення ТОВ «СБС» для вручення належно завіреної копії наказу № 500 на проведення перевірки та ознайомлення з направленням на проведення перевірки № 450 та до проведення документальної позапланової виїзної перевірки.
На думку податкового органу, такі дії перешкоджають законній діяльності його посадових осіб під час виконання ними своїх службових обов'язків, що в свою чергу, відповідно до положень частини другої підпункту 20.1.15 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, є підставою для зупинення видаткових операцій на рахунках Товариства з обмеженою відповідальністю «СБС».
У судовому засіданні 29.11.2013 представник заявника підтримав заявлене подання.
Представники ТОВ «СБС» у судовому засіданні 29.11.2013 заперечували щодо задоволення такого подання. В обґрунтування заперечень зазначили, що керівник та посадові особи ТОВ «СБС» не вчиняли будь-яких дій, які б могли перешкоджати заявнику провести документальну позапланову виїзну перевірку. У зв'язку з наведеним представники ТОВ «СБС» зазначили, що підстави для задоволення вимог заявника про зупинення здійснення видаткових операцій на рахунках платника - відсутні.
Дослідивши обставини справи та документи, подані сторонами як докази по справі, заслухавши пояснення сторін, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «СБС» як суб'єкт підприємницької діяльності зареєстровано 12.06.2003 Виконавчим комітетом Броварської міської ради Київської області. Як платник податків та інших обов'язкових платежів, Товариство з обмеженою відповідальністю «СБС» взяте на облік Броварською ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області з 20.09.1991 за № 439.
На підставі наказу Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області № 500 від 27.11.2013, посадовими особами Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області було видано направлення від 27.11.2013 № 450 для проведення позапланової документальної виїзної перевірки дотримання вимог валютного законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю «СБС».
У судовому засіданні 29.11.2013 року було залучено в якості свідка ОСОБА_4 - касира Товариства з обмеженою відповідальністю «СБС».
ОСОБА_4 в судовому засіданні пояснила, що 27.11.2013 ОСОБА_5, приблизно о 15 год. 30 хв. подзвонила в домофон приміщення, після чого свідок вийшла на дзвінок. ОСОБА_5, пояснила свідку, що бажає вручити направлення на перевірку та повідомлення або директору або головному бухгалтеру підприємства, однак ні директора, ні бухгалтера не цей час не було на підприємстві: головний бухгалтер перебував у відпустці а директор знаходився за межами міста Бровари. На пропозицію ОСОБА_5 подзвонити директору, свідок відійшла в іншу кімнату до телефону, а коли свідок повернулась до ОСОБА_5, останньої вже не було на місці.
Відповідаючи на запитання суду, свідок також пояснив, що ОСОБА_5 не намагалась провести перевірку, як таку, не ставила питань про допуск до приміщень товариства, а також не повідомила свідка про те, що буде складено будь-який акт за наслідками виїзду, рівно як і не запропонувала підписати такий акт. Також, свідок на запитання суду пояснив, що на перевірку виїздила тільки ОСОБА_5, а ОСОБА_6 та ОСОБА_7 чи інших посадових осіб податкової вона не бачила при розмові.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до норм пунктів 20.1.15 та 20.1.15.2 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби наділені правом звертатися до суду щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках такого платника податків у банках та інших фінансових установах (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків) за наявності лише однієї підстави - недопущення посадових осіб органів державної податкової служби до обстеження територій та приміщень.
Відповідно до п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності вичерпаного кола обставин, зокрема - за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту (пп. 78.1.1 п. 78.1.ст. 78 ПК України).
Пунктом 78.4 ст. 78 Податкового кодексу України визначено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Згідно з п. 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу;
- копії наказу про проведення перевірки;
- службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки. Тобто, із законодавства слідує, що до моменту вручення наказу та повідомлення на проведення перевірки недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки є правомірним, а тому щодо нього не може бути застосовано податкові санкції.
Як слідує із матеріалів справи, в Акті від 27.11.2012 № 35/10-06-22-02/19421075 «Про відмову посадових осіб ТОВ «СБС» у допуску до позапланової виїзної перевірки» не встановлено жодної обставини, яку суд може розцінити як не допуск до перевірки, як такої.
Окрім того, невручення наказу і повідомлення на перевірку не є по суті діями по не допуску податкового органу до перевірки, а є діями виключно по врученню офіційних документів щодо перевірки.
Також, суд звертає увагу, що встановлення посадовими особами податкового органу факту невручення наказу та направлення на перевірку відбулось без відома посадових осіб товариства та поза їх волею, як на отримання зазначених документів, так і на відмову у отриманні зазначених документів.
Зважаючи на покази свідка, суд також вважає за необхідне зазначити, що засвідчення акту ОСОБА_6 та ОСОБА_7 є безпідставним та протиправним, оскільки дані особи не були присутні за обставин описаних у акті, а тому вони не можуть їх посвідчувати своїми підписами.
Вищезазначене свідчить про відсутність обставин недопуску до перевірки посадових осіб податкового органу та про протиправність складення акту від 27.11.2013 про такий недопуск, а тому - про безпідставність застосування до ТОВ «СБС» санкцій у вигляді зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків. Тому, подання Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про зупинення видаткових операцій на рахунках Товариства з обмеженою відповідальністю «СБС» не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 9, 69-71, 167, 183-3, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні подання Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про зупинення видаткових операцій на рахунках Товариства з обмеженою відповідальністю «СБС», - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні, - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Терлецька О.О.