ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
27 листопада 2013 року м. Чернівці Справа № 824/1176/13-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Левицького В.К.;
за участю секретаря судового засідання Жураковської Ю.М.,
сторін:
представників позивача - Мазур О.Г.
відповідача - ОСОБА_2
розглянув у відкритому судовому засіданні клопотання про надання безоплатної правової допомоги в адміністративній справі
до ОСОБА_2
про стягнення заборгованості.
ВСТАНОВИВ:
Чернівецький міський центр зайнятості звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просив стягнути з ОСОБА_2 кошти в сумі 4292,44 грн.
11.11.2013 р. в судовому засіданні ОСОБА_2 заявила клопотання про надання безоплатної правової допомоги, а 27.11.2013 р. дане клопотання нею було підтримано.
В обґрунтування вказувала, що у неї складне матеріальне становище, а тому кошти на наймання адвоката у неї відсутні.
Представник позивача заперечував проти задоволення вказаного клопотання, посилаючись на відсутність правових підставвирішення заявленого клопотання передав на розсуд суду.
Розглянувши подане клопотання, заслухавши думку сторін суд зазначає наступне.
Статтею 59 Конституції України передбачено право кожного на правову допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
Відповідно до ст. 16 КАС України кожен має право користуватися правовою допомогою при вирішенні справ в адміністративному суді, яка надається в порядку, встановленому законом. Для надання правової допомоги при вирішенні справ у судах в Україні діє адвокатура. У випадках, встановлених законом, правова допомога може надаватися й іншими фахівцями в галузі права. Порядок і умови надання правової допомоги, права й обов'язки адвокатів та інших фахівців у галузі права, які беруть участь в адміністративному процесі і надають правову допомогу, визначаються цим Кодексом та іншими законами. Підстави і порядок надання безоплатної правової допомоги визначаються законом, що регулює надання безоплатної правової допомоги.
Пунктом 2 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» КАС України встановлено, що положення цього Кодексу щодо звільнення особи від оплати правової допомоги та забезпечення надання правової допомоги, а також ч. 3 ст. 90 цього Кодексу набирають чинності з моменту набрання чинності відповідним законом.
Зміст права на безоплатну правову допомогу, порядок реалізації цього права, підстави та порядок надання безоплатної правової допомоги, державні гарантії щодо надання безоплатної правової допомоги визначає Закон України «Про безоплатну правову допомогу» від 02.06.2011 р. № 3460-VI (далі - Закон № 3460-VI) .
Безоплатна первинна правова допомога - вид державної гарантії, що полягає в інформуванні особи про її права і свободи, порядок їх реалізації, відновлення у випадку їх порушення та порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Безоплатна первинна правова допомога включає такі види правових послуг: 1) надання правової інформації; 2) надання консультацій і роз'яснень з правових питань; 3) складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру); 4) надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації (ст. 7 Закону № 3460-VI).
Згідно до ст. 9 цього Закону суб'єктами надання безоплатної первинної правової допомоги в Україні є: органи виконавчої влади; органи місцевого самоврядування; фізичні та юридичні особи приватного права; спеціалізовані установи.
Отже, суди не є суб'єктами надання безоплатної первинної правової допомоги та не відносяться до тих установ і організацій до яких можуть звертатись громадяни (іноземці, особи без громадянства) для отримання безоплатної первинної правової допомоги.
Відповідно до ч.1 ст. 10 Закону № 3460-VI звернення про надання одного з видів правових послуг, передбачених частиною другою статті 7 цього Закону, надсилаються або подаються особами, які досягли повноліття, безпосередньо до центральних та місцевих органів виконавчої влади, територіальних органів центральних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції.
Частиною 1 ст. 13 Закону №3671-VI визначено, що безоплатна вторинна правова допомога - вид державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя.
Суб'єктами надання безоплатної вторинної правової допомоги в Україні є: центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги; адвокати, включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу на постійній основі за контрактом; адвокати, включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу на тимчасовій основі на підставі договору. (ст.15 Закону №3671-VI).
Як вбачається із матеріалів справи, після оголошеного 11.11.2013 р. ОСОБА_2 клопотання про надання безоплатної правової допомоги, судом було роз'яснено їй положення ст. 15 Закону №3671-VI та рекомендовано звернутися в Центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги при Головному управлінні юстиції У Чернівецькій області або ж до адвокатів, включених до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу.
В судовому засіданні 27.11.2013 р. ОСОБА_2 повідомила, що не зверталася ні до Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, ні до адвокатів, включених до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону №3671-VI право на безоплатну вторинну правову допомогу мають особи, які перебувають під юрисдикцією України, якщо середньомісячний сукупний дохід їхньої сім'ї нижчий суми прожиткового мінімуму, розрахованого та затвердженого відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення, інваліди, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі менше двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб, - на всі види правових послуг.
Згідно ч. 6 ст. 19 Закону №3671-VI 6, у разі отримання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді, суду про залучення захисника для здійснення захисту за призначенням або проведення окремої процесуальної дії Центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги зобов'язаний негайно призначити захисника.
Відповідно до п. 6 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3671-VI надання безоплатної вторинної правової допомоги особам, зазначеним у п.1 ч. 1 ст. 14 Закону №3671-VI, забезпечується поетапно починаючи з 01.01.2014 р.
Стаття 19 Конституції України зазначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Доводи відповідача про відсутність можливості самостійно забезпечити себе правовою допомогою при вирішенні даної справи у зв'язку з скрутним матеріальним становищем, суд не бере до уваги, так як дана норма на даний час не діє. Відтак суд позбавлений повноважень залучати захисника для здійснення захисту ОСОБА_2 під час розгляду вказаної справи.
На підставі наведеного, керуючись ст. 19, 59 Конституції України, ст.ст. 16, 160 та 165 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання ОСОБА_2 про надання безоплатної правової допомоги при вирішенні адміністративної справи №824/1176/13-а за позовом Чернівецького міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості відмовити.
Ухвала суду першої інстанції, згідно із ч.1 та 3 ст. 254 КАС України, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала, відповідно до ч. 3 ст. 186 КАС України, може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання копії ухвали апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3, 7 ст. 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Повний текст ухвали складено та підписано 28 листопада 2013 р.
Суддя Левицький В.К.